Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Işık ve Nur Nedir ?  (Okunma sayısı 9752 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 23, 2019, 02:06:03 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonlukta Işık ve Nur farklı kavramları mı ifade etmektedir? Tekris edildikten sonra ''Nura Kavuşmak'' ile ışığı buldum diyebilir miyiz? Aralarındaki fark nedir ?
Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde. Mimar Sinan

Haziran 24, 2019, 08:10:33 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim sn @ANARCHOSA
Yaptığın işi gönlünde hissedersen, ırmaklar çağlar içinde. Mimar Sinan

Haziran 25, 2019, 10:10:51 öö
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Tekris olan adaya Nur_u Ziya verilir. Her ikisinin de anlamı Sayın ANARCHOSA'nın yazdığı gibi ışıktır.

Tabii ki buruda önemli olan sözlük anlamı değil, ezoterik anlamıdır. Zira Türkçe, Osmanlıca, Farsça ve Arapça'da ışık anlamına gelen başka kelimeler de mevcuttur.

Ay ışığı için genellikle "nur" kelimesi kullanılır (nur_u kameri). Ziya kelimesi ise daha çok güneş ışığı için kullanılır (ziya-i şems). Güneş ve ay Masonluk için de önemli sembollerdir, merak edeler forum arşivine bakabilirler.

Nur, tekris olan Masonun manevi dünyasını aydınlatan ışıktır, Ziya ise maddi dünyasını aydınlatır (buradaki maddi kelimesini mali olarak algılamayalım lütfen). Kısacası Masonun hem manevi olarak aydınlanıp, ruhunu arındırması gerekir hem de maddi dünyadaki gerçeklerle aydınlanıp, analitik düşünceyi öğrenmesi, bilimsel olması ve dogmadan uzaklaşması gerekir.

Sadece bu konu üzerine yazılmış onlarca kitap vardır. Ben bildiğim ölçüde kısaca anlatmaya çalıştım.

Sevgilerimle ve saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.