Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar.org Forumu Halka Acildi  (Okunma sayısı 32805 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 22, 2009, 09:05:16 ös
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

sayın yetkili almış oldugunuz bu karar umarım faydalı olur .  selamlar.

Ekim 22, 2009, 11:32:30 ös
Yanıtla #31
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çünki Burda konuştuklarımız halkı ilgilendirmez. Bugün bu topluma kötü düşüncelerle bakan insanlara bu toplumu açmağın ne faydası. Bu halkın yazdığımız yazıları görünce ne yapıcağını merak ediyormusunuz ?

Normal olan ve gerçek olan yazılarımızı istedikleri gibi istedikleri yerde kendi çıkarları için kullanıcaklar. Başka hiçbirşey olmıcak.

İşte bu yüzden halka açılmaya karşıyım.

Saygılarla.

Ekim 23, 2009, 12:46:52 öö
Yanıtla #32
  • Aktif Uye

Sayın neo,

Bizde bu halkın parçasıyız. Bahsettiğiniz üzere farklı amaçlarla  yazılarımız içinden  alıntı yapılabilir. Hatta kötü amaçta güdebilirler. Bu site olmasaydı da yapılan bir şey bu! Yeni bir durum değil.

Bir de  madalyonun öteki tarafından bakınız. Gerçeği merak edenler alıntılanmış yazılardan da olsa buraya uğrayıp belki daha doğru bilgi sahibi olacaklardır.  

Zaten mantıksal yaklaşan bir ziyaretçi peşin hükümler yerine okuduklarıyla, kendisi karar verecektir.  
Sonuçta yazılarımız yasalara aykırı şeyler içermiyor. Bu forumda bir çok tartışma yaşanıyor ve hemen her görüşten insan mevcut.

Kişisel bilgilerimiz zaten gizli. Endişeye gerek yok derim.

Saygılarımla,

Çünki Burda konuştuklarımız halkı ilgilendirmez. Bugün bu topluma kötü düşüncelerle bakan insanlara bu toplumu açmağın ne faydası. Bu halkın yazdığımız yazıları görünce ne yapıcağını merak ediyormusunuz ?

Normal olan ve gerçek olan yazılarımızı istedikleri gibi istedikleri yerde kendi çıkarları için kullanıcaklar. Başka hiçbirşey olmıcak.

İşte bu yüzden halka açılmaya karşıyım.

Saygılarla.
« Son Düzenleme: Ekim 23, 2009, 12:49:04 öö Gönderen: dogudan »

Ekim 23, 2009, 08:48:51 öö
Yanıtla #33
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İşte bu konuda benim görüşüm:

Bu forum halka açılmamalıdır. Hatta bu forumun üye olmayanlarca sadece görüntüsünün alınmasına izin verilmeli, üye olmadan bu foruma girenler yazıları, hele tartışmaları izleyememelidir.

Bu platform bir "masonlar" alanıdır. Dışarıdan bu foruma bakacak olanların genelde Masonluk, özelde masonlar, ardından masonların düşünceleri üzerine bilgi edinmeleri, kendi görüşlerini oluşturmaları beklenir.

Bu bağlamda forum sırf Masonlukla doğrudan bağlantılı konu başlıklarını içermek üzere bırakılmamış, fenelde Masonluğun özelde masonların ilgilendikleri başlıklarla da zenginleştirilmiştir. Bu çok olumlu ve yararlı olabilecek bir tutumdur.

Ancak bir de bu forumda açılan herhangi bir konunu ardından katılımcıların görüşlerine ve yapılan tartışmalara bir bakalım.

Bu forumun üyeleri arasında "mason" olanların toplam üeyere oranla %20 dolayında gibi görünüyor bana. (Bu oranı yöneticiler iyi bilir kuşkusuz; benimkisi sadece bir tahmin.) Tartışmaya katılanların, yeni iletiler gönderenlerin arasında mason olanların sayısı ise parmakla gösterilebilecek kadar az. Dolayısıyla bur masonların forum alanında asıl biz mason olmayanlar yazılar gönderiyor ve bunların üzerinde tartışıyoruz.

Yaptığımız tartışmaların ne yazık ki çoğu pek düzeysiz. Birbirimize lâflar atıyoruz, saygısızlık ediyoruz, bir masonlar forumuna hiç yakışmayacak şeyler yazıyoruz.

Başkaları bu foruma girdiğinde bu tartışmaları yapanların hepsini "mason" sanıyor. Aralarında bir ayırım gütme, masonlar ile olmayanları birbirinden ayırıp bir görüşe varma şansları pek sınırlı.

Dolayısıyla masonlar ve Masonluk zedeleniyor. Buna biz bu forumda tartışanlar neden oluyoruz.

Şayet bu forum genele açık olaaksa, önce yöneticiler geçmişte yazılmış bu gibi tüm yazıları sıkıca eleyip ortadan kaldırmalı. Bundan böyle de bu forumun üyeleri yazdıklarına, ettikleri sözlere olanca güçleriyle özen göstermeli. Bu forum alanı, adına yakışır bir biçimde "nitelikli" olmalı.

Eğer bu olmayacaksa, olamazsa, Masonluğun saygınlığını korumak için bu forum alanı dışarıdan izleyebilecek olanlara kapalı tutulmalı.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Ekim 23, 2009, 07:03:47 ös Gönderen: MASON »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 23, 2009, 09:57:44 öö
Yanıtla #34
  • Aktif Uye

Foruma girip ezoterik paylaşımlar yapıyormuşuz gibi diğerlerini almayalım
forum ziyaretçilere kapatılmalıdır diyenlere kesinlikle katılmıyorum.
Ziyaretçiler de benim kadar haricidir.
Burası 'içeri' değil veya içeri girmeye aday kişilerden oluşmuyor.
O halde bizim paylaşımlarımız 'diğerlerini' ilgilendirmez diyemeyiz, bu forumun amacını olduğundan daha farklı değerlendirmek olurdu.
Biz hala en az onlar kadar 'diğeriyiz'.

Masonların gözünden bakarsanız sanıyorum ki burası seçilmiş bazı haricilerin masonlara cevaplamak isteyebilecekleri soruları sorma alanıdır.
Masonluk nedir? Keçi kesme olayı nedir? Şeytana mı tapıyorsunuz  35. derece ritueli gibi...
Bu sorular sorulmuş ve cevaplanmış.
O halde bizim gibi diğer haricilerin de girip bu soruları okuyup cevabı alabilmeleri için ziyaretçi kabulu normaldir hatta forumun amacı ile tam olarak uygundur.
Cümleyi daha da ileri taşırsak forum zaten şu andaki işlevi için vardır.
Biz soralım, onlar cevaplasın, ziyaretçiler de okusun ve
böylece masonluk ile ilgili bilgiler masonların ağzından öğrenilmiş olur.

Ancak Sayın ADAM'ın deyişindeki gibi dışarıdan herkes buradakileri mason zannedebilir. Kimde simge var yok veya masonlarda simge oluyormuş bilemez.
Ve bazen tartışmalarda saygı yitirilebiliyor. O halde masonluğa zarar gelebilir. Bu doğru.

Sitenin ziyaretçilere kapatılmasının  amacına ters olduğunu düşünüyorum.
Ancak haklı çekinceler sebebiyle düzenleme yapılmasını mantıklı bulurdum.

Saygılarımla

Ekim 23, 2009, 01:59:36 ös
Yanıtla #35
  • Aktif Uye

Sayın ADAM,

Size ait yazıları ilgiyle vede keyifle takip eden biriyim. Öncelikle bundan dolayı teşekkür etmek isterim.

Çoğu mason olmayanlar  tarafından yapılan yorum ve yazılan makalelerin masonlara mal olabileceğinden dolayı,  belli bir filtreleme sonrası, bir bakıma sansürlemeden geçtikten sonra  halka açılması gerektiğini söylediniz yada ben öyle anladım.

Öncelikle hatırlatmak ta yarar var, bu forumdaki biz mason olmayanlar zaten halkın ta kendisiyiz ve hariciyiz. Keza  forumun kendisi de sadece mason üyeler için açılmamış.

Size hak vermekle beraber çok endişeye gerek olmadığını da düşünüyorum. Olaya iki noktadan bakarsak  biri antimasonik çevrenin forumu farklı amaçlarla kullanma ihtimali, diğeri de önyargısız bu forumu izleyecek olanlar.

Bu durumda söz konusu olan çevre  masonluk karşıtı izleyiciler olurk i, forum zaten üye alırken mason karşıtı olanlara da kapıyı aralamıştır. Üyelerin profiline/yazılarına  dikkat etmiş iseniz üyeler farklı düşünce yapılarına sahipler. Hatta bazıları masonluk karşıtı görüşe de sahip olabiliyor. Forum halka açılmasa bile masonluk karşıtı bir üye burada olup bitenleri rahatlıkla dış dünyaya taşıyabilir.

Şunu da gözden kaçırmamak lazım mason karşıtlarının yazıp çizdiklerine bakacak olursanız forumdan  elde edecekleri malzeme bugüne kadar yapılan karalamaların çok gerisinde kalır.

Saygı ve seviye konusuna gelince, bu konuda bende size katılıyorum. Buna rağmen forum alanı diğer bir çok forumdan daha seviyeli. Zaman zaman saygıyı unutan, seviyeyi düşüren üyelere forum yönetimi tarafından müteakip defalar uyarı veya cezalar verilmiştir.

Net olarak belirtmek gerekirse bu konudaki yorumunuz, seviyenin korunması açısından oldukça önem arz etmektedir. Ancak bu önem halka açılmasa da geçerlidir.

Saygılarımla,

« Son Düzenleme: Ekim 23, 2009, 02:03:44 ös Gönderen: dogudan »

Ekim 23, 2009, 03:13:47 ös
Yanıtla #36
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Dogudan'ın görüşlerine katılıyorum.

Kimi forum üyeleri bu sitenin üye olmayanlarca da izlenmesinden, kimileri izlenmemesinden yana olabilir. Elbette herkesin kendine göre bir gerekçesi vardır ve bu saygıya değer. Ben izlenebilmesinden yanayım. Ancak Sayın Dogudan'ın belirtmiş olduğu üzere,  ondan önce de burada hep birlikte nitelikli olmayı korumaya çaba göstermesinden birbirimize saygılı olmaktan yanayım. Üyelerin birbirleri ile özel mesajlaşma ile yapabilecekleri görüşmeleri forum alanına yazmamasından forum alanının Temiz tutulup geneler seslenilmesinden yanayım. Birbirimize kötü sözler etmemekten, birbirimizi azarlamamaktan yanayım. Düzeyli tartışmalar yapmamızdan yanayım. Tüm bunlar forum dışarıya açık olsa da olmasa da yapılmalı. Fakat açılacaksa ve kol kırılıyorsa yen içinde kalmalı.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 23, 2009, 09:58:45 ös
Yanıtla #37
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Hepinizin dusuncelerinize ve yorumlarina saygi duyuyor, nedenlerinizi anlayisla karsiliyorum. Yorumlariniza kendi dusuncelerimide eklemek ve sizleri bu konuda daha cok bilgilendirmek isterim.

Sunu unutmamak gerekir. Masonlar.org uzerinden hickimseye Mason olmasi konusunda kisisel bir yardimda bulunulmamistir ve bulunulmayacaktir. Bu foruma uye olmaniz bizler ile samimi olmanizida saglamayacaktir. Forum uyesi olan hicbir Kardesim, hicbir harici forum uyesine kisisel bilgilerini vermemekte, samimiyet kurmamaktadir. Bu baglamda buraya uye olmanin buyuk bir imtiyaz oldugunu dusunmemek gerekir. Uyeligin davetiye ile olmasinin en buyuk nedeni konusulan konularin ve konusma uslubunun ust seviyede tutulmasini saglamaktir. Eger ben Masonluk hakkinda degil, bir baska konu hakkinda bir forum kursaydim, yine ayni yontemi uygulardim. Cunku kolaylikla uye olunabilen forumlardaki dusuk kaliteyi kaldirabilecek bir karaktere sahip degilim. Bana ve temsil ettigim kuruma yakisan nitelikli bir ortamdir.

Forumumuzda suan itibari ile  5630 konuda 55965 mesaj mevcuttur. Bu mesajlar yanlizca 675 uye tarafindan yazilmistir. Bu uyelerin yaklasik %70 aktif degildir. Gonderilen mesajlarin ise elbette bircogu gereksiz yada bilgi icermeyen mesajlardir. Fakat kaba bir hesaplama ile 60-70 tane aktif uye tarafindan yazilmis 10.000 tane bilgi iceren mesaj oldugunu soylersek bu derece bilgi iceren ve kaliteyi (diger bircok foruma kiyasla) ust seviyede tutan, haricilere uygun bir ortami, kim olursa olsun bilmeye hakki vardir.

Forumun halka acilmasi google vb. arama motorlari tarafindan icerigin daha detayli incelenmesine neden olmaktadir. Bu sayede google vb. arama motorlarina sadece "Masonlar" yada "Masonluk" degil, Masonluk hakkinda bir soru yazildiginda da dogru bilgiye, dogru kaynaktan ulasilabilmektedir.

Masonlugun yanlis taninmasinin en buyuk nedeni anti-masonik faaliyetlerin bizlerden daha aktif olmasidir. Sitemizin kurulus amaci ise "Masonlugun Masonlardan ogrenilmesi"ni saglamaktir ve bunun yolu, kisiler bilgi aradiklarinda cikan secenekler icersinde bizlerin de yer alabilmesidir.

Forumun halka acilmasinin diger bir nedeni ise sitemiz hakkinda yazilanlara burada verilmis karsiliklarin gorulebilmesidir. Hakkimizda yazilmis olan iftira, yalan vb. ifadeler burada uyelerimiz tarafindan bizlere sorulmaktadir. Bizlerde bunlarin bircoguna cevap vermekteyiz. Sitemizin yanlis bir platform oldugunu dusunen kisiler buraya gelerek forumu gezebilecek, bu sayede kendi kararlarini kendileri verebileceklerdir.

Forum uyelik basvuru formlarini halen "Polat Alemdar" olarak dolduran kisi sayisi tahmin ettiginizden daha fazla. Yonetime disaridan gonderilen emaillarin ortalama %80 i kufur, alay yada hakaret icermekte. Bu on yarginin en azindan bir miktar kirilabilmesini saglamakta bu sitenin gorevidir.

Simdi yapilan yorumlara cevap verecegim:

Alıntı
Açılan ve açılım yapılan herşey değersizleşir.

Katiliyorum. Ancak degersizlesen Masonluk yada Masonik sirlar degil. Sitemize uye olmak ve Masonluk hakkindaki genel bilgilere ulasmak (sizin degiminizle) degersizlesmektedir. Bana gore ise bu degersizlesmek degil "dogru bilgiye kolay ulasilmasi"dir.

Alıntı
insanların önüne bir engel koymak gerek.

Engel uye olmak istediklerinde karsilarina cikmaktadir. Masonluk hakkinda verilmis genel bilgilerin gorulmesinde bir sakinca oldugunu dusunmuyorum. Ancak katilimda bulunmalari icin belirli standartlara uygun olmalari gerekmektedir. Uyelik icin secilen kisiler bir imtiyaza sahiptir. Ancak bu imtiyaz, dusunuldugu gibi onlari Masonluga yaklastiran yada Mason olmalarini saglayacak bir imtiyaz degildir. Bizlere dogrudan soru sorabilme imtiyazidir. Masonluk hakkinda bir haricinin aklina gelebilecek sorularin cogunlugu tarafimizdan forum icerisinde cevaplanmis oldugu icin uye olarak bizlere dogrudan soru sorabilmenin buyuk bir imtiyaz olmadigini dusunuyorum.

Alıntı
Forumun üye olmayanlara açılması konusuna gelince, fikrim belli. Açılıp açılmaması konusunda tek önemli husus kişisel bilgilerimizin gizliliğidir. Ki bu konuda forum yöneticileri oldukça güven verici ve ciddi bir tutum içerisindeler.

Elbette. Bu konu oncelikle bizler icin onemlidir. Bizler kendi kisisel bilgilerimizi nasil ozenle sakli tutuyorsak, sizlerinde kisisel bilgilerinizi ayni ozenle sakli tutmaktayiz. Gercek isim ve soyadi ile uye olan kisilerin cogunluguna sahsim tarafindan en kisa surede uye ismini degistirmesi onerilmektedir. Ancak bu sadece bir oneridir.

Alıntı
Çünki Burda konuştuklarımız halkı ilgilendirmez.

Ilgilendirir. Masonluk gizli bir kurum degildir. Bircok kurum gibi "gizlilikleri olan bir kurumdur". Yasal her kurum halki ilgilendirir. Bizlerde aciklanabilecegi kadar kurumumuzu aciklamaktayiz.

Alıntı
Bugün bu topluma kötü düşüncelerle bakan insanlara bu toplumu açmağın ne faydası. Bu halkın yazdığımız yazıları görünce ne yapıcağını merak ediyormusunuz ?

Hayir. Bizler bilgileri veririz. Yorum ve dusunceler kisilerin tercihidir. Saygi duyulmalidir.

Alıntı
Normal olan ve gerçek olan yazılarımızı istedikleri gibi istedikleri yerde kendi çıkarları için kullanıcaklar.

Haklisiniz. Bunun bircok ornegini gorduk. Forumumuzda da konulari acildi. Tartisildi. Bu nedenle forumumuz halka acilarak bu durumlara verilen cevaplarin ve gercek bilginin yerini gosterdi.

Alıntı
Bu platform bir "masonlar" alanıdır.

Daha detayli bir bicimde soyle izah edilmeli; Bu platform Masonlari da iceren, Masonlar tarafindan hariciler icin kurulmus bir alandir.

Alıntı
Bu bağlamda forum sırf Masonlukla doğrudan bağlantılı konu başlıklarını içermek üzere bırakılmamış, fenelde Masonluğun özelde masonların ilgilendikleri başlıklarla da zenginleştirilmiştir. Bu çok olumlu ve yararlı olabilecek bir tutumdur.

Katiliyorum. Bunun yapilmasinin en buyuk nedeni ise, Masonlugun sadece Masonluk ile degil, her turlu bilimle de ilgilendigini gostermektir.

Alıntı
Bu forumun üyeleri arasında "mason" olanların toplam üeyere oranla %20 dolayında gibi görünüyor bana. (Bu oranı yöneticiler iyi bilir kuşkusuz; benimkisi sadece bir tahmin.) Tartışmaya katılanların, yeni iletiler gönderenlerin arasında mason olanların sayısı ise parmakla gösterilebilecek kadar az. Dolayısıyla bur masonların forum alanında asıl biz mason olmayanlar yazılar gönderiyor ve bunların üzerinde tartışıyoruz.

Dogru denebilir. Site yonetimi tarafindan taninamamis, taninmayi teklif etmemis yada taninmaktan cekinen, Mason oldugunu bildigimiz forum uyeleride oldugunun bilincindeyiz. Ancak Mason orani elbetteki harici oranina gore oldukca dusuk. Bunun bircok sebebi var. Bu sebeplerin basinda Masonlarin ortalama yasini gosterebiliriz. Genellikle ileri yasa sahip Kardeslerimizden olusan bu toplulukta internet kullanma orani (diger topluluklara gore) oldukca dusuk. Emaili dahi olmayan Kardeslerimiz mevcut. En buyuk Masonik email grubunun toplam uye sayisini, Turkiyedeki toplam Mason sayisi ile kiyasladiginizda, akil ve bilimin yolundan gitmeye yemin etmis bu Kardeslerimizin bariz bir ironisi ile karsilasirsiniz.

Forumumuzdaki Mason uye sayisinin dusuk olmasinin diger bir nedeni ise guvensizlik. Sahsimin kisisel bilgileri (site uyesi Kardeslerim dahil) hemen hickimse tarafindan bilinmiyor. Kisisel bilgilerimi bilen 3-5 Kardesim ise soruldugunda bu konuda hic kimseye bilgi vermeyecektir. Dolayisiyla sahibinin kim oldugu bilinmeyen bir siteye gelerek "Ben Masonum. Siteniz tarafindan taninmak istiyorum." diyen kisi sayisi az oluyor.

Bir baska neden ise genel tabiri ile gelenekselcilikdir. Masonluk hakkinda internet uzerinde (genel dahi olsa) bilgi vermenin yanlis oldugunu dusunen Kardes sayimiz oldukca fazla. Bu dusunce yapisina sahip Kardeslerimizden buraya gelerek uye olmalarini yada tarafimizdan taninmayi teklif etmelerini bekleyemeyiz.

Diger bir neden ise sitemizin HKEMBL altinda uygulama yapmamasidir. Sitemiz Evrensel Muntazam Masonlugu temsil ederek, o konuda sinirlarini cizmistir. Buyuk Localarin aralarindaki farklar, bazi Kardeslerimizi rahatsiz yada tedirgin etmekte oldugu icin buraya uye olmakta cekinenlerde mevcut.

Dolayisiyla forumumuzdaki Mason sayisi haricilere oranla az. Ancak bunda rahatsiz edici bir durum gormuyorum. Kisa surede sorulara cevap verebilen, 24/7 yonetim aktivitelerini takip edebilen Kardes topluluguna sahibiz. Burada hicbir Kardesim uye olmasaydi ve tek basima yonetimde olsaydim yine ayni kararlilikta, ayni aktifligimle gorevimi surdururdum. Ozverilerinden dolayi minnettar oldugum butun Kardeslerimde sanirim benim gibi dusunuyordur. Ben olmasam (uzun sureli foruma gelemedigim zamanlarda oldugu gibi) onlar ayni kararlilik ve aktiflikleri ile foruma devam ederler. Cevap verilecek sorularin %95`i ayni gun icerisinde tarafimizdan cevaplanmaktadir. Ilk 2 gun icerisinde tarafimizdan cevap verilmeyen sorular ise genellikle tarafimizdan hicbir zaman cevaplanmamaktadir.

Bizlerin buradaki baslica gorevi "Masonlugun, Masonlar tarafindan ogrenilmesi"ni saglamaktir. Bu nedenle dogru sorulmus sorulara cevap vermenin disinda kisisel yorum icerebilecek, politik yada dini olabilecek konularda genellikle cevap yazmamaktayiz. Cunku bizler burada kendimizi degil bagli oldugumuz kurumu temsil etmekteyiz.

Alıntı
Yaptığımız tartışmaların ne yazık ki çoğu pek düzeysiz. Birbirimize lâflar atıyoruz, saygısızlık ediyoruz, bir masonlar forumuna hiç yakışmayacak şeyler yazıyoruz.

Haklisiniz. Katiliyorum. Bunun onune gecmek icin butun yonetim cabaliyor. Ancak engellenmesi kolay bir durum degil. Asiri sert bir yonetim uyeleri rahatsiz ve huzursuz eder. Asiri umursamaz bir yonetim ise guveni ve kaliteyi dusurur. Dengeyi korumak, denge kurmaktan daha zordur.

Bizler burayi olabildigince hur fakat saygili konusulan bir ortam yapma cabasindayiz. Kisiler hur olmayi genellikle saldirabilme haklari ile kiyasliyorlar. Hur konusabilmek beraberinde hem sorumluluk hemde itibar getirir. Hur konusan kisiye, hur yorumlar yapilir. Kisi, yapilacak yorumlari kaldirabilecek kadar itibar sahibi olmali, itibarini hur yazim bicimi ile gostermelidir.

Yanlis uslub ile yazilmis mesajlara karsi yonetim tarafindan genellikle izlenen yol kisisel uyari ile baslar. Ozel mesaj ile uyarilan uye ayni uslubunu surdurmesi durumunda diger uyeler onunde tekrar ikaz edilir. Israrla uslubundan vazgecmeyen uye, bircok ihtardan sonra kisa ve gecici yaptirimlara maruz kalir. Dogru olduguna inandigim bu disiplin malesef secilmis olan her uyeye uygun gelmemekte ve yaptirimlar bircok defa uygulanmaktadir. Yazilmis her mesajin (degerli yada degersiz) bir bilgi icerdigini dusunerek mesajlari silmekten genellikle kacinan yonetim sistemimiz ise bunlari birer ornek olarak forumda barindirmaktadir.

Alıntı
Başkaları bu foruma girdiğinde bu tartışmaları yapanların hepsini "mason" sanıyor. Aralarında bir ayırım gütme, masonlar ile olmayanları birbirinden ayırıp bir görüşe varma şansları pek sınırlı.

Ayni fikirde degilim. Bulundugunuz sayfanin en ust sol kosesinde "Harici Forumu" yazmakta. Mason olan uyelerin isimlerinin alt kisimlarinda "Mason" yazmakta. Forum ana sayfasinda o anda cevirimici olan uyelerin renkleri yine forum icindeki yetkilerini belli etmektedir. Mavi ve turuncu renkte gorunen uyeler Kardeslerimizdir.

Alıntı
Şayet bu forum genele açık olaaksa, önce yöneticiler geçmişte yazılmış bu gibi tüm yazıları sıkıca eleyip ortadan kaldırmalı. Bundan böyle de bu forumun üyeleri yazdıklarına, ettikleri sözlere olanca güçleriyle özen göstermeli. Bu forum alanı, adına yakışır bir biçimde "nitelikli" olmalı.

Eski olan mesajlari silmektense, onlari gorenlerin, forumu, suanki durum ile kiyaslayabilmelerini tercih ederim. Gecmiste yasanmis hatalar, degisimler, gelisimler suanki durum ile kiyaslanabilmeli, hakkinda yorum yapilabilmelidir. Yorum yapabilme ozgurlugu bir niteliktir.

Alıntı
Eğer bu olmayacaksa, olamazsa, Masonluğun saygınlığını korumak için bu forum alanı dışarıdan izleyebilecek olanlara kapalı tutulmalı.

Masonlugun sayginliginin korundugu, disardan izlenemeyen bolumler zaten mevcut. Fakat resmi Masonik sitelerdede verilen genel bilgileri disaridan gizlemenin bir geregi oldugunu dusunmuyorum. Bana gore Masonluk hakkinda, Masonlar tarafindan genel bilgi verilmesi Masonlugun sayginligini incitmez.

Sir vermeden bilgi vermek gorevimizdir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Ekim 24, 2009, 07:01:17 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ekim 23, 2009, 11:09:44 ös
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Ne kadar garip  değil mi ; forum  üyelerinden  mason  olmayan  arkadaşlar ; foruma  üye  olmayan    insanların  sitede  paylaşılanları  , tartışılanları  öğrenmesini  istemiyor ; öyleyse  kendilerini  belli  bir yerde  görüyorlar  :  mason  değiller  ama  masonlara  yakın...belki  de  mason  adayı ya da  aday adayı  olarak  görüyorlar  kendilerini...Yanlış  anlaşılmasın  bunu  komik bulduğumdan değil  sadece  duruma  objektif  bakınce  böyle  görünüyor...Forumdaki herkes  duruma  kendilerini  haylice  kaptırmış ....

Sorulara  doğru  cevap  verdiğimiz  için mi  kabul  edildik  bu  foruma  gerçekten ? Ne  özelliğimiz  varmış  ki  bilmediğimiz ? Mesleğimiz   ve  mezun  olduğumuz  fakülte  de sorulmuştu  yanlış  hatırlamıyorsam..... Belki  de  doğru  cevap  vermedik  ve  forum yönetimini kandırdık ,  olamaz mı  ? Forum  yönetimi  doğru  söylediğimizi nerden  biliyor  ? Belki de aramızda  harun yahyanın  teşkilatından adamlar da  vardır  ve  sürekli  antimasonik  videolar  forumda  paylaşıyorlardır  , ne dersiniz  ha ?  
Herkes  gerçekten  çok mu  dürüst  fikirlerinde  ,  inançlarında ,  siyasi  görüşlerinde  burada yazı yazarken ?  Belki aramızda  bilişim  polisi  de vardır ,  olamaz mı ? Belki  de arada  tuzak  tartışma  konuları  açanlar da  vardır ....

Tabi  bu kadar  çeşitli  olasılıktan  sadece  aklıma  şuan  gelenleri  yazdım ...Herneyse  genelde   bu  forumda  paylaşılan  güncel  , sosyolojik ,  felsefi , mistik  , sanatsal ,  tarihi , etnik  vs. her  konu    ilgimi  çok çekiyor...Bunları  farklı  ideolojideki    beyinlerle  tartışmak  inanılmaz  keyifli yanlız  biraz  şikayetçiyim  forumdan  ,  çünkü  çok zamanımı  almaya  başladı . Galiba  ben  de  kaptırmışım  kendimi ...

Başka  insanların  tartışılanları  takip etmesinde  sakınca  yok bence  ,  zaten  iyi  bir  hacker  istediği  anda  kilitli  konulara  dahi  ortak  olabiliyordur ,   açılmaksızın......

Saygılarımla

Ekim 24, 2009, 08:25:15 öö
Yanıtla #39
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ne kadar garip  değil mi ; forum  üyelerinden  mason  olmayan  arkadaşlar ; foruma  üye  olmayan    insanların  sitede  paylaşılanları  , tartışılanları  öğrenmesini  istemiyor ; öyleyse  kendilerini  belli  bir yerde  görüyorlar  :  mason  değiller  ama  masonlara  yakın...belki  de  mason  adayı ya da  aday adayı  olarak  görüyorlar  kendilerini...Yanlış  anlaşılmasın  bunu  komik bulduğumdan değil  sadece  duruma  objektif  bakınce  böyle  görünüyor...Forumdaki herkes  duruma  kendilerini  haylice  kaptırmış ....

Sorulara  doğru  cevap  verdiğimiz  için mi  kabul  edildik  bu  foruma  gerçekten ? Ne  özelliğimiz  varmış  ki  bilmediğimiz ? Mesleğimiz   ve  mezun  olduğumuz  fakülte  de sorulmuştu  yanlış  hatırlamıyorsam..... Belki  de  doğru  cevap  vermedik  ve  forum yönetimini kandırdık ,  olamaz mı  ? Forum  yönetimi  doğru  söylediğimizi nerden  biliyor  ? Belki de aramızda  harun yahyanın  teşkilatından adamlar da  vardır  ve  sürekli  antimasonik  videolar  forumda  paylaşıyorlardır  , ne dersiniz  ha ? 
Herkes  gerçekten  çok mu  dürüst  fikirlerinde  ,  inançlarında ,  siyasi  görüşlerinde  burada yazı yazarken ?  Belki aramızda  bilişim  polisi  de vardır ,  olamaz mı ? Belki  de arada  tuzak  tartışma  konuları  açanlar da  vardır ....

Tabi  bu kadar  çeşitli  olasılıktan  sadece  aklıma  şuan  gelenleri  yazdım ...Herneyse  genelde   bu  forumda  paylaşılan  güncel  , sosyolojik ,  felsefi , mistik  , sanatsal ,  tarihi , etnik  vs. her  konu    ilgimi  çok çekiyor...Bunları  farklı  ideolojideki    beyinlerle  tartışmak  inanılmaz  keyifli yanlız  biraz  şikayetçiyim  forumdan  ,  çünkü  çok zamanımı  almaya  başladı . Galiba  ben  de  kaptırmışım  kendimi ...

Başka  insanların  tartışılanları  takip etmesinde  sakınca  yok bence  ,  zaten  iyi  bir  hacker  istediği  anda  kilitli  konulara  dahi  ortak  olabiliyordur ,   açılmaksızın......

Saygılarımla

Sayın Ozak1977

Öncelikle demek isterim ki genel olarak herkesin adına konuşman çok gereksiz bir gösteri. Başkalarını bilemem ama benim bu forumun haricileri kapatılmasını istemem kendimi belli bi yerde gördüğüm için değildir ve olamaz da. Ve kimin ne yerde olduğunu kimse bilemez burda. Foruma kabul edilirken sorulara belki yalnış cevap verenler oldu diye de bir söz demeye hakkın yok. Belki sen yalnış cevap verdin bilemem ama kimsenin adından konuşamayız. Az önce forumun halka kapatılmamasını söyleyen sendin bunun üzerinden kalkıp da belki forumda harun yahya ve polis ve başka teşkilatların adamları vardır diyorsun. Forumdaki güncel  , sosyolojik ,  felsefi , mistik  , sanatsal ,  tarihi , etnik  vs. her  konu senin sadece ilgini çekiyor az önce dediğin gibi. Ama unutma ki bu forumda sırf   Kendisinde bulunan büyük sırları paylaşmak isteyen insanlar da vardır. Ve sırf forumu halkın takip etmesini böyle insanları paylaşımdan uzaklaştırıyor.