Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar.org Forumu Halka Acildi  (Okunma sayısı 32866 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 19, 2009, 10:57:27 ös
Yanıtla #50
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

masonlar.org bence cok ozel bir misyon ve vizyon ile acilmis bir olusum, tebrik ve takdir etmek gerek.

Bence masonlar.org hic bir zaman haricilere kapatilmamali... Kafasinda sorulari olan hariciler rahatlikla sorularini direk masonlara sorabilmeli, dogru cevaplari kalifiye kaynaklardan alabilmeli.

Surekli Kuzey Amerika'dan ornek veriyorum, umarim kimseyi incitip kirmiyorumdur; sonucta benim masonik hayatim burada basladi ve burada yasadigim tecrubeleri aktarabiliyorum.

Kuzey Amerika'da kimse Mason oldugunu saklamiyor. Dolayisi ile Masonluk hakkinda sorulari olan kisiler mutlaka cevrelerinde tanidiklari bir masona soru sorabiliyorlar... Sonucta Masonlar parmaklarina yuzuklerini takiyorlar, arabalarinin arka camlarina Masonik isaretler yapistiriyorlar.

Ozel gunlerde kortejde yer alip yuruyuslere katiliyorlar. Localarini belirli gunlerde ziyarete acip, loca ve locanin calisma sekli hakkinda verilebilecegi kadar bilgi veriyorlar.

Ama Turkiye'de bu rahatlik yok... Masonlarin aslinda farkli insanlar olmadiklarini, amaclarinin dunyayi ele gecirmek degil, tum dinlerin bir arada yasayabilecegi, kardeslik, anlayis ve barisin ana amaclari  oldugunu gostermek icin bu forum gibi araclara ihtiyaclari oldugunu dusunuyorum.

Forum icerisinde yapilmakta olan fikri alisverislerinin seviyesini yuksek tutabilmek icin basta bazi sorularin sorulmasi, katilimcilarin samimiyetlerini belirlemek amaci ile bence sart. Bu asamayi gecmeyen kisiler ise sadece okuma yapabilecek sekilde harici forumlarin hepsine erisebilmeli diye dusunuyorum (Belki de oyledir, hatirlamiyorum).

Bu vesile ile, bu foruma emegi gecen tum kardeslerime basarilar diliyorum...

Sevgiler, saygilar,

aashooter.
Masonry is not a secret society, it is a society with secrets...

Kasım 20, 2009, 12:13:06 öö
Yanıtla #51
  • Ziyaretçi

Sn aashooter

Yaklaşımınıza ve açıklamalarınıza katılıyorum, ve kendimden örnek vermek istiyorum, samimiyetim ve saygı sınırlarımla;

Seviye olarak bu site, sanal alemdeki kirli ve hayalet dolu forumlara kıyasla oldukça seviyeli, her sosyal yapıda olduğu gibi de siteyi kuranların belirli çerçevede kurallar uygulaması da çok doğal,

İnternete açılan her alan gibi genele açık olmasını ben de destekliyorum, keza, kontrol mekanizması tutarlı olduğu sürece hiçkimse açısından bir sorun teşkil etmez,

Ki, bu zamanda, her dinin tarikatlarının, cemaatlerinin, ve sosyal grupların bile kendi internet siteleri ve tartışma platformları olduğu düşünülürse, organizasyonların yanlış bilinen doğrularını -ki sitenin amacı da okuduğum kadarı ile bu- belirtme hakkı var,

Genel katılımda ise, Mason bireyler ile ilgili zaten kendi mahremiyetleri saklı, diğerleri de, yani onların tabiri ile hariciler, üye olan ve olmayan arasında bir fark olmamalı diye düşünüyorum,

Şahsım adına, herhangibir konuda internette arama yapıldığında bir çok konu ile ilgili bilgi toplanabiliyor, ancak bilgi kirliliğinde doğru ve yanlışın ayırt edilebilmesi çok zor, uydurma haberlerin nasıl yayıldığı herkesin bildiği bir şey,

Şahsım adına Mason olmak istemesem de, Masonluğun benim dünya görüşüme uygun düşmeyen teamülleri olsa da, sosyal dinamik olarak saygı duyuyorum, ve kurum olarak Masonluğun sosyal düzendeki yerini, hedeflerini, nasıl kardeşlerini seçtiğini vs gibi konuları da her akl-ı selim insanın merak edeceği sınırlarda merak ediyorum. Bu site de -vaktim oldukça- diğer kaynaklardan araştırdığım bilgilerin teyidi açısından oldukça verimli oluyor benim için....

saygılarımla

Kasım 20, 2009, 08:11:01 öö
Yanıtla #52
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. cardiffmonster,

Universite yillarim Istanbul'da gecti... O zamanlar Kadikoy yakasindaki bir Leo klubune oldukca aktif bir sekilde uye idim.

Klubumuzun bir toplantisina Sn. Yasar Nuri Ozturk ricamizi kirmayarak konusmaci olarak katilmisti. Konusmasi sirasinda basindan gecen bir hikayeyi anlatti;

Bir yemek sirasinda yabanci bir kisi ile sohbete dalmislar, yabanci kisi Yasar Nuri Ozturk'e "Muslumanlik" nedir diye sormus, Yasar hoca'da baslamis bu kisiye sormaya;

- Hirsizlik yapar misin?
- Yalan Soyler misin?
- Iftira atar misin?
- Insanlara veya hayvanlara eziyet eder misin?
- Yardima ihtiyac duyanlara yardim eder misin?
- vs. vs

On dakika kadar soru sordugunu soylemisti.

Yabanci kisi makul cevaplari verince Yasar Hoca:  "Iste sen farkinda olmasan bile aslinda bir Muslumansin" demis...

Masonlugun dunya gorusunuze uygun dusmeyen taraflari olmasina inaniyor olusunuza saygi duyarim. Fakat belirtmek isterim ki Yuce bir Varliga inanan, Ataturk Ilke ve Inkilaplarina bagli, gunumuzde gecerli cagdas normlar cercevesinde belirlenmis yasal, sosyal ve kulturel kurallari idrak etmis ve saygi gosteren kimselerin dunya gorusleri ile Masonlugun felsefesi arasinda sahsen zitlik olusturabilecek en ufak bir sey olmadigina butun kalbimle inaniyorum.

Yukarida bahsettigim dunya gorusune sahip olan bir kisinin, Masonlugun felsefeleri arasinda kabul edemedigine inandigi dusunceler ve fikirler var ise, kanimca bu cok buyuk bir ihtimalle yanlis anlamadan veya eksik bilgiden kaynaklanmaktadir...

Gorebildigim kadari ile masonlar.org de bu yanlis anlasilmalarin ve eksik bilgilendirilmelerin giderilebilecegi en kolay erisilebilir araclarin basinda geliyor...

Sevgiler, saygilar,

aashooter.

Kasım 20, 2009, 10:18:07 öö
Yanıtla #53
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn aashooter

Bir çok tanımlamanıza katılıyorumEvet bu site diğer bir çok forum sitesine göre paylaşımda bence çok iyi.Forum yöneticilerinin koymuş olduğu bir çok kural var ve bu kuralları uygulamakta tereddüt göstermeyerek forumun belirli bir çizgide kalmasını sağlıyorlar.

Konan her kural doğrumudur peki buna benim cevabım herzaman hayır olacaktır.Siz kuzey Amerikadan örnek veriyorsunuz devamlı aslında yaşadığınız ülke Danimarkada özgürlükler anlamında ordan farklı değil.

Ama ben o sorunuza şöyle cevap vermek isterim umarım yerini bulur.Malum her ülke hem dinsel hem kültürel olarak hep farklılıklarıyla yaşarlar sizin görmüş olduğunuz o ülkelerle Ülkemin en belirgin farkı din'dir.Bizdeki bu motifler onlarda olamayacak kesin çizgilerle çevrilmiştir.

Amerikada bugün herşey özgürlükler kavramında değerlendiriliyor.Geçenlerde bir film izledim bir kilise rahibi içki içiyor alkolik kilisesine gidiyor Allaha yalvarıyor kendisini kurtarması için tam o esnasında kilise savaş alanına dönüyor her yer kan deryası mesela bu tarz yaklaşımlar alkolik papaz ve bir ibadet yerinin bu şekilde tanımlanmasına kılıf olarak film icabı denip özgürlükler kapsamında değerlendiriyor aklıevveller.

İnsanlığın bir değer yargısı olmazssa zaten herşeyi özgürlükler kapsamına sokabilirsiniz.Peygambere hakaret eder özgürlük denir,kilisede vahşet filmleri çeker özgürlük denir.Ben inanınki bu aklıevvel fikirleri küçümseyerek ve acıyarak yazıyorum şu an.

Bu tarz ülkelerin olumlu örnekler olarak gösterilmesi herhangi bir konuda bana baz teşkil etmiyor.Benim etik değerlerime uymuyor.Kendi etiğine kendi hakaret ederken benden saygı göstermemi beklemesi bile zaten problem.

Amerikan halkı kokuşmuşluğun ve serbestliğin merkezi olduğu için insanların masonluğa bakışları çok önemli değil.Onlar zaten moron tarikatınada diğer sapkın tarikatlarada afyon yutmuş bir beyinle bakıyorlar.İçi boş bir insan nasıl bakarsa aval aval bir nevi öyle.

İçimden nefretimi kusuyorum sanmayın.Yaptığım sadece Amerikan yaşam tarzını ve bakış açısını küçümsemek ve eziklemektir.Orada yapılan uygulamaların herhangi bir isim altında baz alınıp referans gösterilmesine karşı oluşumdandır.

Kişisel almazsınız umarım.

Saygılarımla.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 20, 2009, 12:00:23 ös
Yanıtla #54
  • Ziyaretçi

Sn aashooter

Verdiğiniz örnek çok güzel, zannederim yazdığım cümleyi genişletmem gerek.

Ben 'şu anki' içinde bulunduğum kriterler içinde zaten temel masonluk şartlarını karşılamıyorum, ve bu durumda ne yorum yaparsam yapayım farazi olur.  Dünya görğşğm olarak masonluk benim hedeflerimle uyuşuyor, ancak hedefe giden yolun nasıl bir yol olduğunu hali ile bilmiyorum,

Machiavelli'nin dediği 'amaçlar araçları meşru kılar' sözüne hep mesafeli olmuşumdur, sosyal topluluklarda bir gerçekliktir, ama doğrumudur anlışmıdır, herkese göre değişir.

Hasbelkader, masonluğa haiz bir olduğum zaman ancak bana referans olacak kişilerin teferruatlı verecekleri bilginin dışında mason teamüllerinin bana uygun olup olmadığı görebileceğimi sanmıyorum.

Son olarak, bu benim şahsi düşüncem, insan-ı kamil olmaya tam anlamı ile hazır olan bir insanın zaten herhangibir dış desteğe ihtiyacı olacağını sanmıyorum...

Saygılar

Kasım 20, 2009, 04:04:58 ös
Yanıtla #55
  • Uzman Uye

Hasbelkader, masonluğa haiz bir olduğum zaman ancak bana referans olacak kişilerin teferruatlı verecekleri bilginin dışında mason teamüllerinin bana uygun olup olmadığı görebileceğimi sanmıyorum.

Bir harici hic bir zaman Masonluga haiz olamaz. 33. Derece bir Masonun bile "ben artik Masonluga haizim" dedigini hic sanmiyorum.

Kasım 20, 2009, 06:40:33 ös
Yanıtla #56
  • Ziyaretçi

Düzeltiyorum;

...Masonluğa kabul edilme kriterlerine haiz olduğum zaman...

Kasım 20, 2009, 07:21:27 ös
Yanıtla #57
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. karahan,

Ufak tefek duzeltmem gereken noktalar var; Kanada'da yasiyorum, Danimarka'da dogmusum ve cok kisa bir sure kaldiktan sonra Turkiye'ye donmusuz.

Amerika'da bulundum, ama Amerika'da yasadim diyecek kadar degil...

Kimi zaman "hemfikir olmama" konusunda hemfikir olabilmek en buyuk erdemdir (agree to disagree)... O yuzden bir kurulusun kendi prensipleri cercevesinde uygulamaya koydugu kurallari begenmeme hakkimiz en dogal haklarimizdan biri. Ama o kurulusun hizmetlerinden faydalaniyorsak, konulmus kurallara uymak zorundayiz; bu yasadigimiz ulkenin bazi yasalarini begenmesek bile uymak zorunda oldugumuz gercekliginden cok farkli degil...

Kurallarin dogrulugu/yanlisligi bakis acisine gore degiskenlik gosterebilir, o yuzden karsi tarafi dinleyip anlamaya calismak cok faydalidir...

Amerikan hayat tarzini savunacak degilim, nitekim benim de kabul edemedigim bircok nokta var. Fakat bize ters gelen yonleri olmasi yuzunden butunu reddetmek dogru bir yaklasim degil... Pozitif yanlari iyi irdeleyip, sosyal, kulturel, ekonomik ve teknolojik anlamda faydalanabilecegimiz Amerikan davranislarini en azindan incelemek lazim... Bilgiyi okuyarak elde edebilirsiniz, ama tecrube sadece yasanarak elde edilir... Sonuca tek basimiza varmak icin gereken tecrubeyi kazandiracak zaman, belki baskalarinin tecrubelerinden faydalanarak bir nebze olsun kisaltilabilir.

Sonucta adamlarin refah duzeyi bizden daha iyi... Ufak bir dukkani olan kasap bile 220m2 mustakil evde refah icinde, esinin ve kendi altinda son model araba sahibi olarak yasiyor... Ciftcilikle ugrasan bir adamin tarlasinin kosesinde 350m2 saray yavrusu malikane var, garajinda 2 tane Corvette var.

Turkiye'de kac ciftci, kac kasap bu sartlarda yasayabilir...? Demek ki bazi konularda bizden daha basarililar...

Benim icin ozgurlugun tanimi cok acik; benim ozgurlugumun siniri, baska bir bireyin ozgurlugu ile kesistigi anda son bulur... Bunu herkes kabul edebilse, cevremiz cok daha huzur ve baris icinde olur...

Bakin Kuzey Amerika'da bahsettiginiz kulturel erozyon, sapkinlik vs cok buyuk problem... Fakat bu erezyondan nasibini almamis halkin geneli konmus tum kurallara sIki sIkiya uymakta, bireysel ozgurluklerinin sinirini yukarida bahsettigim anlamda ozumsemis durumdalar... Bu baglamda, bu ulkelerde, tanimlanmis kurallara ciddi olarak uyuldugu ve esnetilmedigi icin ozgurlukler aslinda daha kisitlidir...

Bir halkin stres seviyesini anlamanin en kolay yolunun gundelik trafik aliskanliklarina bakmak oldugunu okumustum bir yerde... Stresin oldugu yerde sevgi ve hosgoru kayboluyor maalesef...

Belirtmek isterim ki, kokusmuslugun ve asiri serbestligin kaynaginin Amerika degil Avrupa olduguna inaniyorum... Bu problemlerin burada olmadigini demek istemiyorum, yanlis anlamayin; fakat unutmayiniz ki bu halkin geneli son derece muhafazakar, dinine bagli. Bu insanlarin kokusmusluk ve serbestlik ile alakalari olmadigi gibi, bunlar ile ciddi problemleri var.

Mormon'lar cok ufak bir grup, ve inanislarini tum Amerikan halkina yaymak dogru olmaz... Nitekim Turkiye'de de buna benzer iliskiler icinde olan 2-3 tarikatin haberleri gazetelerde ve televizyonlarda cikmisti, bu sapkinlari tum Turkiye'ye maletmek mumkun mudur? Inanclari sebebi ile kendini zincirle doven, yanaklarina sis geciren kisiler var Turkiye'de; bunlar hakkinda ne dusunuyorsunuz merak ediyorum dogrusu? Kur'an da mi yaziyor bedenlerine eziyet cektirmeleri gerektigi???

Ben yapim geregi kabul edemedigim olgulara bile, "acaba niye boyle, acaba benim goremedigim veya algilayamadigim birsey mi var" seklinde bakarim... Onyargilarim bana hicbir zaman yardimci olmadigi gibi tam tersi basima dert oldu, o yuzden onlari dinlemeyi cok uzun zaman once biraktim... Anlayamadigima karar verdigim anda da hemfikir olmama konusunda hemfikir olmaktan baska carem yoktur sahsen.

Hatirda tutmakta fayda olabilir, ABD ve Kanada, modern dunyanin  kendi kendine kurulmus en yeni devletleri sayilir... Avrupayi terkedip buralara geldiklerinde, kultur miraslarini orada birakmislar... Uzun sure bocaladiktan sonra (ic savaslar vs) da bakmislar bu is kavga ile olmayacak, oturup birlesik devletleri kurmuslar. Tum tarihleri son 300-350 yil icinde cereyan etmis... Dolayisi ile, Avrupa'da o donem yasanmakta olan tum negatif etkileri geride birakip yeni bir duzen kurma sansina sahip olmuslar... Nispeten de basarili olabilmisler ki her ikisi de  G-8'ler arasinda.

Her ne ise, dedigim gibi amacim avukatliga soyunmak degil... Gorduklerimi objectif bir sekilde dile getirmeye calistim...

Sevgiler, selamlar,

aashooter.

Sn aashooter

Bir çok tanımlamanıza katılıyorumEvet bu site diğer bir çok forum sitesine göre paylaşımda bence çok iyi.Forum yöneticilerinin koymuş olduğu bir çok kural var ve bu kuralları uygulamakta tereddüt göstermeyerek forumun belirli bir çizgide kalmasını sağlıyorlar.

Konan her kural doğrumudur peki buna benim cevabım herzaman hayır olacaktır.Siz kuzey Amerikadan örnek veriyorsunuz devamlı aslında yaşadığınız ülke Danimarkada özgürlükler anlamında ordan farklı değil.

Ama ben o sorunuza şöyle cevap vermek isterim umarım yerini bulur.Malum her ülke hem dinsel hem kültürel olarak hep farklılıklarıyla yaşarlar sizin görmüş olduğunuz o ülkelerle Ülkemin en belirgin farkı din'dir.Bizdeki bu motifler onlarda olamayacak kesin çizgilerle çevrilmiştir.

Amerikada bugün herşey özgürlükler kavramında değerlendiriliyor.Geçenlerde bir film izledim bir kilise rahibi içki içiyor alkolik kilisesine gidiyor Allaha yalvarıyor kendisini kurtarması için tam o esnasında kilise savaş alanına dönüyor her yer kan deryası mesela bu tarz yaklaşımlar alkolik papaz ve bir ibadet yerinin bu şekilde tanımlanmasına kılıf olarak film icabı denip özgürlükler kapsamında değerlendiriyor aklıevveller.

İnsanlığın bir değer yargısı olmazssa zaten herşeyi özgürlükler kapsamına sokabilirsiniz.Peygambere hakaret eder özgürlük denir,kilisede vahşet filmleri çeker özgürlük denir.Ben inanınki bu aklıevvel fikirleri küçümseyerek ve acıyarak yazıyorum şu an.

Bu tarz ülkelerin olumlu örnekler olarak gösterilmesi herhangi bir konuda bana baz teşkil etmiyor.Benim etik değerlerime uymuyor.Kendi etiğine kendi hakaret ederken benden saygı göstermemi beklemesi bile zaten problem.

Amerikan halkı kokuşmuşluğun ve serbestliğin merkezi olduğu için insanların masonluğa bakışları çok önemli değil.Onlar zaten moron tarikatınada diğer sapkın tarikatlarada afyon yutmuş bir beyinle bakıyorlar.İçi boş bir insan nasıl bakarsa aval aval bir nevi öyle.

İçimden nefretimi kusuyorum sanmayın.Yaptığım sadece Amerikan yaşam tarzını ve bakış açısını küçümsemek ve eziklemektir.Orada yapılan uygulamaların herhangi bir isim altında baz alınıp referans gösterilmesine karşı oluşumdandır.

Kişisel almazsınız umarım.

Saygılarımla.

Kasım 20, 2009, 07:38:59 ös
Yanıtla #58
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. cardiffmonster,

Size sponsor olacak kisilerin verebilecegi bilgilerin, burada alabileceginizden daha fazla olacagini zannetmiyorum, cunki inisiasyon toreniniz gerceklesmeden zaten sizinle paylasamayacaklari noktalar olacaktir...

Fakat sunu gozardi etmeyin lutfen, masonlugun ogretileri, felsefesi tum dunyaya zaten aciktir... Bu konuda yazilmis ve genele acik bir cok kiymetli eserler mevcut.

Sir olarak bahsedilen ogeler, bu felsefeleri masonlara aktarirken kullanilan seremoni, rituel vs gibi kavramlar...

Sir olarak adledilen ve genele acik olmayan kitaplar, felsefi sirlar icerdigi icin degil, rituel ve seramoni detaylari icerdikleri icin sirdirlar.

amazon.com'a girip "freemason" anahtar kelimesi ile bir arama yapin, yuzlerce masonlar tarafindan yazilmis kiymetli eser ile karsilacaksiniz...

Turkiye'de de degerli mason kardeslerim tarafindan yazilmis cok kiymetli eserler var...

Ornegin biz yeni bir aday belirledigimiz zaman ilk olarak kendisine meshur "Dummies" serisinden "Freemasonry for Dummies" isimli kitabi veriyoruz... O kitabi okuyup bitirdikten sonra rahat bir ortamda kitabin bolum basliklarini kullanarak Masonluk hakkinda ne dusundugunu, fikirlerini bizimle paylasmasini istiyoruz.

Sevgiler, selamlar,

aashooter.

Düzeltiyorum;

...Masonluğa kabul edilme kriterlerine haiz olduğum zaman...

Kasım 21, 2009, 09:37:07 öö
Yanıtla #59
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.aashooter

Haklısınız kokuşmuşluk Avrupa orjinli bir malzeme Amerika ile sınırlı tutmak yanlış.Amerika için bahsettiğiniz şeylerde doğruluk payınız oldukça yüksek bayağı bir refah içinde yaşadıklarıda doğru ama bunun nedenlerinede bakmak lazım bence.

Mesela Amerikada devlet hemen hiç bir ürüne 1950 yılından beri nerde ise zam yapmaz yeni modeli yada mamülü çıkmamışsa bu fiyat hep sabit.Halk zamla tanışmamış bilirlerki fiyatlar hep aynıdır.Amerikada bu fiyatlara uygulanan sistemin bedelini dünyaya ödettiler 50-60 yıldır.

Dünyadan çaldıklarını kendi halkının refahı için kullandılar o uyuşuk halk'ada Devletlerinin ne kadar güçlü olduğu fikrini aşıladılar yılalr boyu.Geçen yılki ekonomik krize kadarda sürdü bu durum.

Tv.lerden hatırlarsınız halkla röportajlar yapıyorlar tasarruf yapmakla ilgili cevaplar beni haklı çıkardığı gibi durumunda vehametini gösteriyordu,adamlar tasarrufun ne demek olduğunu ve nasıl yapmaları gerektiği hakkında en ufak bir fikir sahibi değillerdi ve ilk defa bedel ödüyorlardı.

Dünyadan aşırdığı zenginliği kendi ülkesinin varlığının devamı için halkına yediren bir anlayış bu,bunun ardındada bence tek bir gerçek var Bugün komünizmin başına gelen olay yarın bir gün Amerika içinde olacak olan sondur.

Amerikay'yı yönetenlerin ortak kabusu ULUS Devlet olamayışları bence o yüzdendir hükümetin bu kadar halkı birarada tutabilmeleri ve pompalanan Amerikan rüyası hikayesi.

Haklılarda Amerikan rüyasıdır ve uyanınca bitecek olan bir hikaye.

Haklısınız ülkemizdede böyle tarikatlar var caferilerdir onlar.Bu tip ayinler yapan dünyanın başka ülkelerindede gruplar olduğunu biliyorum.

Allah'ın insanlardan istediği ibadetin yegane dayanak noktası islam anlayışında vücudumuzdur,onun sağlığı ve bütünlüğünü korumaktır.Sırf bu noktadan bakılsa bile Allah insanlardan kendinize acı çektirin diyecek bir ilah değil.Kendi bedenine acı vererekte allaha ibadet etmek çokta hoş değil.

Haklısınız Hem amerika hem Kanada yeni devletler avrupadan kalkıp oralara gittiler.Yalnız şurası bir gerçek buraya devlet kurmaya gelmediler çalmaya çırpmaya hırsızlık yapmaya gelen avrupanın hırsız katil,sapık ve canilerinin kurduğu bir ülke,bakınız altyapısı bile böyle olan bir devletten ulus çıkartmaya çalışıyorlar onun için yıkılışındaki vehamet komünizm gibi olacak ancak o kadar ses getirir.Kısaca refahları aldatmaca idi bu krizde halk bunu gördü.

Sevgi ve saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo