Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Nedir?  (Okunma sayısı 324889 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2006, 02:54:10 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Bu soruya oncelikle kendi kisisel yorumumu ve tanimimi yazmak isterim.
Masonluk; hayat boyu suren bir; olgunlasma, erdem sahibi olma, bilim yolunda isigi arama ve herkesin esit olarak tek cati altinda elit, mutlu ve kaliteli olarak yasamasini amaclayan bu yolda egiten bir okuldur. Baslica hedeflerinden bazilari;
Yarini daha guzel bir gun yapmak. Iyi insani daha iyi bir insan yapmaktir.
-------------------------------------------------------------------------
Masonluk nedir?

Günümüzdeki Masonluk, Rönesans ve Reform süreçlerini izleyen Aydınlanma Çağı�da kurulmuş; akılcılık, bilimsellik ve insanlığın oluşumundan bu yana ortaya çıkarak, insanlığın gelişimine ve bilgi birikimlerine katkıda bulunmuş bir kültür ve fikir üst yapı kurumudur. Masonluğun amacı; semboller ve alegoriler aracılığı ile aşıladığı yüksek ahlâk ilkeleri ve erdemleri özümletmeye çalışarak olgunlaşmalarına yardımcı olduğu üyeleri masonlarla, dünyada din, dil ve ırk ayırımı olmaksızın tüm insanların eşitlik ve barış içinde kardeşçe yaşayacakları bir sevgi düzeninin kurulmasını sağlamaya çalışmaktır. Masonluk, bu yüce ülküsünü İnsanlık Mabedi inşası olarak tanımlar, ve bu amaca uygun düzenli bir şekilde ulaşmak için tüm üyelerini uyması gereken temel ilkeler koymuştur.
-Hur ve Kabul Edilmis Masonlar Buyuk Locasi
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2010, 10:59:25 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ekim 06, 2006, 08:40:58 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

MASONLUK NEDİR?

İnsanlar arasında din, dil ve ırk farkı gözetmeden kardeşlik, hürriyet, eşitlik ve adalet ilkelerini savunduğunu iddia eder, Yahudi milli ve dini felsefesine bir yan felsefe olarak oluşmuştur ve Avrupa'ya taşınmasıyla Hıristiyan felsefesinden de büyük ölçüde etkilenmiştir fakat temel gayesinden hiçbir şey kaybetmemiştir.

Temel gayesi dünyayı gelecek zaman da var olacağına inandıkları bazı olaylar için ,kontrol altına almak, bir nevi ele geçirmektir. Bunun içinde insanları insan yapan ,onların benliğinin ve direncinin asıl kaynağı olan milli ve manevi değerleri bozmayı gaye edinmiştir.

Bunun yanında çağlar boyu insan hayatının büyük ölçüde kontrol edicisi halini almış Ekonomik, Siyasi ve Toplumsal olayların kontrolünü de ele geçirmek amaçları arasındadır. Bunun için Masonluğun hedef kitlesi üst düzey kesimdir.

Bu üst düzey kesimin önemli bir dilimi Mason dayanışması ve  maddi menfaatler uğruna , bu gurubun üyesi olmuş iş çevreleridir. Bu  çevreler tepeden gelen emirlere uyarak dünya ekonomisinin tek elden yönetilmesine araç olurlar.

Diğer bir dilim ise Siyasilerin dilimidir, ki  ekonomik ve toplumsal olayların en etkili kontrolü yönetici kadronun elindedir. Bir başka dilim ise MEDYA dilimidir, bu bana göre en önemli dilimdir.

Toplumsal, siyasi ve ekonomik olaylar birbiriyle daima etkileşim içindedir. Bu etkileşimi topluma yansıtan araç ise medyadır. Medyayı kontrol altına almakla toplumu yönlendirmek ,yerine göre uyutmak ve düşünemez hale getirmek, yerine göre de ayaklandırmak kaosa sürüklemek mümkündür. Çünkü insanlar gerçeği görüp duyduklarından ibaret sanma gibi bir yanılgıya sıkça düşerler. Gelecek bölümlerde masonlukla ilgili iddialarımızı tek tek ele alacağız...

Masonlukla ilgi diğer bir nokta ise ciddi bir gizlilik anlayışıdır. Bu gizlilik anlayışı Masonik sırların ve öğretilirin gizli kalmasını sağlamak. Bu yolla temel amaçlarının deşifre edilmesini engellemek istenmiştir. Masonluğun gizlilikle ilgili genel prensibini şu şekilde ifade etmek mümkündür : "Masonluk kendini her yerde hissettirmeli fakat hiçbir yerde görülmemelidir ." Ve görüyoruz ki masonluğun bu gizlilikle hedeflediği bir başka şeyde toplum üzerinde psikolojik bir etki oluşturmaktır. Çünkü İnsan Psikolojinde var olduğu bilinen ,hissedilen fakat görülemeyen, gizlenen şeylerin etkisi büyüktür. Masonik sırları saklı tutmayarak masonluğa ihanet eden kişlerin başlarının kesilip, diğer masonlara ibret olması açısından çubuklarara saplanıp sergilenişi tasvir eden bir çok resim mevcuttur. Bu tip örnekler çağımızda olmamakla birlikte, ortaçağ da sık sık yaşanmaktaydı.

Masonlara göre ise kendilerini çok daha farklı ifade ederler. Örneğin "  Masonluğa saldıranların ve masonları kötüleyenlerin en büyük korkusu, Masonluğun ne olduğunun ve ne olmadığının toplumda iyice ve açıkça  anlaşılmasıdır." sözleriyle masonluğun aslında "açıkça ve iyice anlaşılmak "  istediğini, fakat art niyetli kişilerin bunu engellediklerini ifade etmeye çalışmışlardır .

Bu söze cevabımız şu olacak. Eğer masonluk "açıkça ve iyice anlaşılmak "isteseydi, elinde ki imkanlarla bunu pek ala yapabilirdi. Fakat günümüze kadar süslü cümlelerle dolu EDEBİ(!) açıklamalarla masonluk olduğundan farklı gösterilerek hep gizlenmeye çalışılmış. Burada söz oyunlarının aslı muhatabı masonlardır, asıl onlar "açıkça ve iyice"tanınmaktan korkarlar.  Bu nedenle hep gizli örgütlenirler, çoğu insan Masonluk diye bir kurumun  varlığından bile habersizdir. Toplantılarını kapalı kapılar ardında yapıp gizlilikten taviz vermezler,birbirleriyle "LEMS" denilen özel işaretlerle  anlaşırlar. Tüm bunlar masonluğun ne derece tanınmaktan korkan bir kurum olduğunu gözler önüne seriyor. Bu nedenle masonluk üzerlerindeki meraklı  gözlerin baskısını az da olsa azaltmak için Türkiye masonları son zamanlarda  göstermelik etkinlikler, sergiler düzenlemişlerdir.

Masonlar Masonluğu şöyle de tarif ederler ; "Masonluk, tüm insanların ve tüm toplumların barış ve mutluluğunu amaçlayan, bireylerin bu yolda ilerlemelerini sağlayan bir sistemdir." Yukarıda insanlık,dünya vatandaşlığı ve enternasyonalizm gibi ülküleri  benimsediği, Masonların barış ve mutluluk için çalıştıkları öne sürülüyor.

Uygulamada ise masonlar sadece aynı teşkilat mensuplarını kardeş görür ve  ancak aynı teşkilata bağlananlara yardımcı olurlar,burada hedeflenen  insanlığın değil masonluğun mutluluğu ve barışıdır. Masonlara göre masonluğun birbaşka amacı ise; " Özgür düşünceli, iyi ahlâklı, bilgili, erdemli, kendi toplumlarını ve  insanları seven, onların evrimsel doğrultuda gelişmeleri ve mutlulukları  için özveriyle çaba gösteren, adaleti öncelikli tutarak savunan, kendi sahip  oldukları değerleri başkalarına da kazandırmaya çalışan insanların giderek  daha çok sayıda yetişmelerinin sağlanması."olarak ifade edilir.

Yukarıdaki sözlerle şunu da anlıyoruz ki masonluk çok sayıda edebiyatçıya  sahip .Tüm toplumca taktir edilen bir çok değer burada süslü cümlelerle masonluğun amacına dönüşmüş. Gerçek ise bundan çok farklıdır.

Cümle cümle  ele alalım. Özgür düşünceden bahsediliyor, yıllarca masonluk tabiri ile "tıpkı bir küp taş gibi yontulmuş", kontrol altına alınmış,şekillendirilmiş, masonluğa uygun olmayan düşünceler(!)den arındırılmış beyinlerin özgür düşünceli olduğundan bahsedilmesi mantık dışıdır. Masonlukta özgürlük insanın manevi ve milli kimliğinden "bağımsız kalarak" kendini masonik değerlere bırakması, her zaman önceliği masonik değerlere tanımasından ibarettir.

İyi ahlak, bilgi ve erdemden bahsedilir, bunlar tüm insanlarca takdir edilen değerler olduğu için, burada cümleyi süslemek için kullanılmıştır. Günümüzde masonluk maddi menfaatleri amaç edinmiş, politik,ekonomik ve kişisel hırslarına kapılmış, insanların topluluğudur. Zaten masonluk kurumu da "Maşa olarak " kullanabileceği kişileri kabul eder. Hiç bir zaman bir kasap, manav, ilkokul öğretmeni mason olamaz, ne derece ahlaklı, bilgili, erdemli olursa olsun. Fakat bunun yanında bir holding patronu yada politikacı, ne kadar pis meziyeti olursa olsun mason olabilir. Buradan da şu sonucu çıkarabiliriz ki Masonluk menfaatlerine uygun kişiler seçer, kişiler menfaatleri için mason olur.

"Kendi toplumlarını ve insanları seven, onların evrimsel doğrultuda gelişmeleri ve mutlulukları için özveriyle çaba gösteren" ifadesi ise başlı başına çelişkidir, çünkü mason kardeşliği, masonik amaçlar her zaman milli, manevi toplumsal anlayışın her zaman önünde tutulur . Dil ve ırk ayrımı yoktur sözlerine karşılık mason localarında bilhassa Yahudilerin ve dönmelerin en önemli mevkilerde bulunduğu görülmektedir. Türkiye masonluğunun temellerini Selanikli sabetaycılar(gizli yahudiler) atmışlardır. Bu günde sabetaycılar ve masonlar arasındaki dayanışma devam  etmektedir, bu hal yahudilik ve masonluk ilişkisini gözler önüne seren  örneklerden biridir.

« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2007, 04:09:42 ös Gönderen: MASON »

Mayıs 17, 2007, 03:48:11 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sevgili deniz,

yazınızın rengini değiştirirseniz okunması daha rahat olabilir bu şekliyle bayağı zor okunuyor

Ağustos 10, 2007, 02:13:05 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Dil, Din ve Irk farkı gözetmeksizin ayrım yapmamanız 'Evrensel Yönünüzü' ortaya çıkarıyor kendi görüşüme göre;
Ancak akla hemen şu soru gelmektedir; Mason Locaları her ülkede mevcut olup aynı işlevi görüp tek bir çatı altında mı birleştirilmek isteniyor?
Ayrıca belirlenmiş olan kurallara göre hareket edilerek ilerlenme amacının taşınması İnsanlığın bir şekilde daha üst seviyeye çıkarılması mı amaçlanmaktadır?
Yine Masonluğun özümseyip benimsediği sembollere bakacak olursak geçmişi çok eskilere dayanmakta ve  Masonluk Kuruluşunun temelinde bulunan değerlerin aydınlanma ve reform gibi önemli akımların doğup gelişmesine vesile olması tarih sürecini olumlu yönde geliştirmeleri kendi kanaatime göre Dünyanın gelişimi açısından vazgeçilmez bir unsur olarak nitelendiriyorum.

Ağustos 10, 2007, 02:28:27 ös
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Golge,

Mason Localari tek bir cati altinda birlesmemistir. Yonetildigi tek bir merci yoktur. Her ulkenin (bazi ulkelerde, eyaletlerin) Buyuk Localari vardir ve bu Buyuk Localarin ustunde onlara yaptirim uygulayabilecekbir Masonik merci mevcut degildir.

Mason Localari tek bir cati altinda birlesme amacinda degildirler. Ayni ogretiler ve sistem ile, federal yapida dagilarak calisma yapmayi hedeflerler.

Saygilarimla

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 10, 2007, 02:32:30 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Özür dilerim öncelikle foruma yeni gelmemden dolayı bazı bilmediğim usul ve yöntemlerden habersiz olduğum için, ikincisi sorularıma vermiş olduğunuz açıklayıcı yanıtlarınız içinse teşekkür ederim.
Saygılarımla

Ağustos 10, 2007, 02:35:52 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Aynı öğretiler ve sistem ile federal bir yapıda dağılarak çalışma yapmayı hedeflerler, özür dilerim Sn.Mason ama bu açıklamanızdan gayet iyi anlaşılıyor ki Dünyanın Derin Devleti konumuna gelme gibi bir amaç taşınıyor yani benim anladığıma göre!
Saygılarımla

Ağustos 10, 2007, 10:37:56 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Aslında şu derin devlet konumuna gelme ifadesini değiştirmem gerekli çünkü olaya biraz daha net olarak bakarsak hiç de öyle bir amacın taşınmadığını pekala görürüz.Lütfen bu düşüncesizce sormuş olduğum sorudan ötürü özürlerimi kabul edin Sn.Mason ki zaten sorumu yanıtlamamanız bunun gerçekten de mantıksız olduğunu kanıtlıyor!   
Saygılarımla

Ağustos 11, 2007, 09:42:54 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Ve hemen şunu eklemek durumundayım ki, internette Masonlar hakkındaki yapmış olduğum araştırma neticesinde bir önceki görüşümü değiştirip derhal düzeltme ihtiyacını hissettim.
Çünkü şunun farkına vardım.İnsanoğlu çift yönlüdür ve hayvanlaşabilir de İnsanlaşabilir de
Bu tamamen onun iradesine kalmış bir şey ve Masonların yaptığı şey de insanı İnsan yapmak!   
Bunun bilincine vardım ve Masonların iyi bir amaca imza attıklarını öğrendim.Bir kuruluş ya da bir loca, müessese hakkında yorum yapmadan önce onu detaylı bir şekilde araştırmak gerekli ve sonra kesin bir hükme varabilirsin.
Masonlar seçkin ve gerçekten seçilmişler diye düşünüyorum çünkü İnsanı İnsan yapan vasıflara sahip olduğu içindir ki bunu da kuşaktan kuşağa aktararak günümüze kadar varlıklarını sürdürmeyi başarmışlardır.Gerçekten de İnsan olmayı hakeden Mason olabilir bunu da anladım.Demekk ki amaç iyi insanı daha da iyi yapmak ve onun zihnen aydınlanmasını sağlamaktır haliyle çoğunluktan ayrılır ve bu da onları azınlık ama seçkin durumuna getirir.
Sizleri kendi adıma Tebrik Ediyor ve Başarılarınızın Devamını Diliyorum.
Saygılarımla

Ağustos 11, 2007, 10:11:52 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Bunun bilincine varmış bir kişi olarak bu sitede yayınlanan bütün antimasonik yazılara tek cevap veriyorum:
Üzgünüm.
Neden bir tek kelimeyle yetindim çünkü hepsini ayrıntılı olarak inceledim de tek geçerli bir sebep göremedim ve hepsi yenilir yutulur cinsten değiller bunu şu anlamda söyledim gereksiz ve boş sözler.
Ben Masonlar hakkında bir araştırma yapmaya karar verdikten sonra ilk olarak Mason ve Antimason üzerinde durdum ama baktım ki Masonlar amaçları,konuşma şekilleri, üslupları vb. durumlarıyla diğerlerine büyük fark atıyor.
Benim kullandığım her zaman için bir deyim vardır, özür dilerim bu sitede umduğundan fazlasını yani gayet ciddi bir ortam oluşturulmuş ve bilgi üzerine bu yüzdendir ki bu deyimi burada kullanmam nasıl karşılanacak onu da bilmiyorum ama ben gene de ifade edeyim. Kedi yetişemediği ciğere mırnav dermiş.
İşte Antimasonların da yaptığı şey tamamiyle bu saçmalıktan ibaret.
Masonlar hakkında ileri geri konuşulur, karalanır ama altını çamura da batırsan altın gene altındır.
Bence bu da bir dengeyi oluşturuyor sınamak ve sınanmak için, tabi Masonlar bu gibi küçük şeylere aldırmayıp ödün vermekdikleri sürece olan yine Antimasonlara olur ki onlar zaten yaşam savaşını başından kaybetmiş olan insanlardır bence onları kendi hallerine bıraksanız çok daha iyi olacaktır.
« Son Düzenleme: Ağustos 11, 2007, 10:13:44 öö Gönderen: GölGe »