Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Erkeklerin sünnet olması  (Okunma sayısı 19721 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 15, 2013, 08:42:30 öö
Yanıtla #30
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu benim ilgi alanmı değil ama bir nokta dikkatimi çekti.

"Artık adın Avram değil, İbrahim olacak."

Gerçi Tevrat'ın resmi Türkçe çevirisinde de öyle yazıyor (Abram - Kimi yerde b kiminde v kullanılır. Bu, İbranice ile bağlantılı bir durum.) ama bu şekilde bir Türkçe anlatım çok yanıltıcı da olabilir.

Bunun aslı şöyle olmalıydı: "Artık adın Abram değil, Abraham olacak."

Batı dillerindeki Tevratlara bakacak olursanız öyle yazıldığını görürsünüz. Doğrusu budur çünkü İbranice'de "Abram" ile "Abraham" birbirinden farklı anlamlara gelir. İkinciyi İbrahim yaptığınızda, adın sözlük anlamını yok etmiş olursunuz ve Tevrat'taki o deyiş de gerekçesini, anlamını yitirir. 

Sonrasına gelirsek...

Tevrat'taki bu yargı, İsrailoğulları'nın sonraki bir döneminde Yahuda (Judah) kavmi ile Bünyamin (Benjamin) kavmi arasındaki uyuşmazlıkların temellerinden birini oluşturur.

Ancak ardından Sayın ceycet'e yüklenme gereğini duyarım:

Diyor ki "İslam dinini layıkıyla yaşamak isteyenler,Kuran'da bahsedilmeyen hiçbir hükmü dikkate almamalıdırlar."

Demek ki Kuran'da Müslüman bir insanın yaşamında gereksinme duyacağı her şey yazılı, tüm bilgi var, öyle mi? Kuran'da olmayan hiçbir hüküm, bir Müslümanın yaşamında yer alamaz, öyle mi?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 15, 2013, 10:09:14 öö
Yanıtla #31
  • Uzman Uye

Elbet te sayın ADAM'ın anladığı gibi değil.

Benim kasdım;inanç doğrultusunda dayatılanların doğruluğunun Kuran tarafından onaylanıp,onaylanmadığının araştırılmasıdır.

İnananlar isterlerse,sünnette olabilirler;nitekim,Kuran da "Sünnet olmayın"diye bir telkin de yoktur.

Sünnet olmanın İslam dininde bir zorunluluk olarak benimsenmesinin doğru olmadığını ifade etmeye çalışıyorum.

Bunu daha da öteye götürebilirim.

Kuran'da sünnet edilmenin gereği konusunda bir telkin olmuş olsaydı da,önce  aklıma sorar ondan sonra benimserim.

Aklın kabul etmediğini,Kuran'da,Allah'da kabul etmez.

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 15, 2013, 12:48:26 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Sayın ceycet ;

İslam dinini layıkıyla yaşamak isteyenler,Kuran'da bahsedilmeyen hiçbir hükmü dikkate almamalıdırlar , demissiniz . Bu yazdiginiz sadece islam icin degil diger tum dinler icinde yanlis bir ifade oluyor sanirim. Cunku indirilen kutsal kitaplarin hepsi size ozde yapmaniz ve uymaniz gereken kurallari anlatir. Fakat ayrintilar icin mutlaka daha fazla detaya ihtiyaciniz vardir . Mesela :

Sünnetin sözlük anlamı, “yol, gidiş, tabiat, prensip, kanun” demektir. Terim anlamı ise, Peygamber Efendimizin (a.s.m.) söz ve fiillerinin ve takrirlerinin tümü mânâsına gelir. Takrir, bir konuda sükût etmekle, o işi reddetmemek demektir. Hadis-i Şerifler, âyetleri açıklarlar. Âyetlerde kısa ve öz olarak beyan edilen İlâhî maksatları izah ederler. Kuranda yer almayan bir konuda ise hüküm ortaya koyarlar.

“Namaz kılın!” emri öz hâlindedir; ayrıntısı ise hadislere bırakılmıştır. Namazların rekat sayıları, kılınma biçimleri âyette ayrıntıları ile verilmiş değildir. O halde, sünnet olmasaydı, “Namaz kılın!” emri nasıl yerine getirilecekti?

Son mesajinizda ise ; Kuran'da sünnet edilmenin gereği konusunda bir telkin olmuş olsaydı da,önce  aklıma sorar ondan sonra benimserim , demissiniz.

Iste bu sozunuz bana gore daha da vahim bir durumu ortaya koyar. Cunku dediginize gore (eger yanlis anladiysam lutfen beni duzeltin) eger akliniza yatmayan bir telkin olursa siz bunu Kuran-i Kerim`de bile yazsa once akliniza sorup sonra benimseyeceksiniz. Ya o telkin sizin akliniza yatmazsa ; o zaman Kuran-i Kerim`in bir kismina inanip diger bir kismindan suphe eder duruma geleceksiniz.

Inanirken yarisini kabul ettim , digeri beni baglamaz diye bir tarzi ben acikcasi uygun bulmuyorum .

Not : Sayin ADAM ;

Haklisiniz Abram ve Abraham konusunda , fakat alinti yaparken Turkce bir kaynaktan yararlandim ve uzerinde degisiklik yapmak istemedim acikcasi. Eger yapabilirsem bundan sonra hem orjinal hemde Turkce kaynaklari ayni anda vermeye calisacagim.

Saygilarimla

Mart 15, 2013, 12:57:02 ös
Yanıtla #33
  • Uzman Uye

Sayın alfoxil forumuzun yeni üyelerinden olduğu için olsa gerek ki,söylemek istediğimi kavrayamamış.

Kuran'da yazan telkin aklıma yatmıyorsa,onun ezoterik bir anlamı vardır.Aklın kabul etmeyeceği bir Allah kelamı olabilir mi ?

Diğer konularla ilgili,"Hurafe tezgahında zırva dokumak" başlığı adı altında şu ana kadar 8 ayrı konuyu işledim;arşivden araştırıp,konularla ilgili düşüncelerimi öğrenebilirsiniz.Burada yazmaya çalışssam hem çok uzun sürer,hemde tekrar okuyanlara sıkıntı verebilir.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 17, 2013, 02:03:01 ös
Yanıtla #34

Dinlerin ortaya cıktığı zamanlarda sağlık alanında insanlık çok gerideydi. Dolayısı ile dinler bu konuda rehberlik ediyordu. Gerek hadis, gerekse ayetler çeşitli konularda insanların ne yapmaları gerektiği konusunda yol gösterdiler. Ancak günümüzde tıp bilimi, sünnet denilen müdahelenin yararlarını ve zararlarını biliyor. Bence insanlar bu sonuçlara göre sünnet olup olmamaya karar vermeli artık.

Saygılarımla
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Mart 17, 2013, 10:23:08 ös
Yanıtla #35
  • Uzman Uye

Sayın ceycet'e katılmamak mümkün mü?. Her vesile ile bunları dile getirmeye çalışıyorum ama bazıları nedense ya anlamıyor, yada anlamak işlerine gelmiyor. Yanlız sünnet değil, daha o kadar çok var ki, mesela; recm de Kur'an da yok, Tevrat'ta var ama nedense müslümanlar uyguluyor. Anlayan anlasın, anlamayanlar için yapabileceğim bir şey maalesef yok.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"