Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kalbimizde Saklı Kalan Atatürk ve Masonluk  (Okunma sayısı 7679 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 19, 2008, 02:48:03 ös
  • Ziyaretçi

(Az önce bir kitaba ulaştım, epeydir aradığım ama bulamadığım,)kitabın giriş bölümünde şöyle deniyor:

Atatürk'ün Mason olup olmadığı uzun yıllardır tartışılmaktadır.  Mason yöneticiler, Atatürk'ün Mason olduğunun ortaya çıkmasının, Atatürk'e zarar verebileceğini düşünmüşlerdir. Bu konu da Mason camiasında konuyla ilgili araştırma yapmak resmen yasaklanmasa da; hoş görülmemiş ve tabu sayılmış, hatta, doğru dürüst konuşulmasına da izin verilmemiştir. Ancak, çok az kişi ve genellikle de en üst düzey yetkililer birkaç "örtülü" açıklama yapabilmişlerdir.

Türkiye'de yaşayan Masonların Büyük Üstatları arasında yer alan Tamer Ayan, elinizdeki bu kitapla yıllardır yaşanan bir suskunluğa son vermeyi, yaşananlar, anlatılar ve belgeler doğrultusunda amaç edinmektedir.

Yazar: Tamer Ayan. Kitap adı: Kalbimizde Saklı Kalan: Atatürk ve Masonluk. Yayınevi: Yurt Kitaplık. Mart.2008

Eylül 19, 2008, 04:28:00 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Forumda düzeltme ve özür:

Yukarıdaki yazı, kitabın giriş bölümünden birebir alıntıdır. (Ayraç içindekilerin dışında). Üçüncü paragrafda cümle düşüklüğü vardır, birebir kaynağı düzeltme hakkını kendimde göremesem de şahsım adına cümle düşüklüğünün ve cümlelerin, benim olmadığını bildirir, hatanın, benden kaynaklanmadığını bildirir, dikkatsizliğimden dolayı, özür dilerim.

Saygılarımla.

Eylül 02, 2011, 12:55:06 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Az önce bende bir sitede rastladım bu kitaba. Tekrar alıntı yapayım:

"Atatürk Bir Müslüman, Bir Ateist, Yoksa Bir Mason muydu? Yıllardır Sürüp Giden Tartışmalara Bu Kitap Son Noktayı Koyacak

Atatürk´ün Mason olup olmadığı uzun yıllardır tartışılmaktadır. Mason
yöneticiler, Atatürk´ün Mason olduğunun ortaya çıkmasının, Atatürk´e
zarar verebileceğini düşünmüşlerdir. Bu konuda Mason camiasında
konuyla ilgili araştırma yapmak resmen yasaklanmasa da; hoş görülmemiş
ve tabu sayılmış, hatta, doğru dürüst konuşulmasına da izin
verilmemiştir. Ancak, çok az kişi ve genellikle de en üst düzey
yetkililer birkaç "örtülü" açıklama yapabilmişlerdir.
Türkiye´de yaşayan ve Masonların Büyük Üstatları arasında yer alan
Tamer Ayan, elinizdeki bu kitapla yıllardır yaşanan bir suskunluğa son
vermeyi, yaşananlar, anlatılar ve belgeler doğrultusunda amaç
edinmektedir.
"Her gün, sabah, akşam, gece, ne zaman
sırasına getirebilirseniz bir çeyrek, yarım saat, ne kadar vakit
ayırabilirseniz kendi içinize çekilin, o gün yaptığınız işi göz
önünden ve düşüncelerinizin tartısından bir defa geçirin, ne
ettiğinizi, ne işlediğinizi her gün bir defa kendi kendinize yoklayın.
Şuurunuzdan alacağınız cevapların ne kadar faydalı olacağını tasavvur
edemezsiniz. ... Dünya barışı içinde insanlığın gerçek mutluluğu ancak
yüksek ülkü yolcularının çoğalmasıyla
mümkün olacaktır."
Mustafa Kemal Atatürk"

Bir paragrafını forumun o meşhur 17. maddesi gereği alıntı dışı bıraktım. Neyse.

Site yöneticilerinden ricam olur. Bu konuyu "Kitap Tanıtımları" bölümünden alıp başka bir yere taşırlarsa beni mutlu ederler. Örneğin "Masonluk Hakkında Sorular ve Cevaplar" bölümü uygun gibi. Ama onlar daha iyi bilirler.

İlk cümle biraz ilginç duruyor. Masonluktan sanki bir dinmiş gibi bahsedilmiş. Ayrıca Tamer Ayan'dan üstad-ı muheterem diye bahsedilmiş. Sitede Tamer Ayan'ın ismine rastladım ama üstad-ı muheterem olduğuna dair bir bilgi bulamadım. İnternette de aynı durum söz konusu. Bu konuya sitedeki mason dostlarımızın cevap vereceğini umut ediyorum. Umarım yine havada kalmaz Sn. akasya'nın 3 yıl önce sormuş olduğu bu soru.

NOT: Kendim bu konuyu "Masonluk Hakkında Sorular ve Cevaplar" adlı bölüme açabilirdim ama site yöneticileri hep derler ya "Bir konuyu açmadan önce sitede arama yapın" diye. Ben de yaptım. Bulunca da yenisini açmadım. Zaten bu iletim hava da kalırsa tekrar açarım konuyu. O da havada kalırsa "Ne yapalım? Soru var, soru var." der geçerim.

Saygılarımla...

MMT
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Eylül 02, 2011, 01:31:04 öö
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Baktım sn. akasya, 3 yıl önce söylediğiniz gibi bir soru sormamış :)

Gelelim cevabınıza, bir Mason ancak kendisinin Mason olduğunu açıklayabilir. Bir Mason başka birisinin Masonluğu hakkında açıklama yapamaz; Eğer o Mason daha önce bunu açıklamadıysa, ya da açıklanmasına izin vermediyse... Pek Muhterem Tamer Ayan Kardeşimiz hepimizin bilgisinden ve görgüsünden istifade ettiğimiz önemli bir Masonik şahsiyettir. Eğer kitabı alırsanız kendisi hakkında yazılmış bir özgeçmiş olduğunu görürsünüz. Aynen alıntılıyorum:

"Sevenler Locasında 1986'da Nur'a kavuştu. Güzel İstanbul Locasının kurucu üyesi ve 1997-1998 dönemi Üstadı Muhteremi. Vefa  Locasının 2006 yılından itibaren tebenni etmiş üyesi. Mimar Sinan Locası, Türkiye Büyük Locası Ritüel, Tüzük, 90. Yıl Komiteleri Üyesi. 1999'da Hisar Locası Büyük Müfettişi. Türkiye Yüksek Şurası 1995 Yılı, Türkiye Büyük Locası 1997 yılı Hizmet Ödüllerine layık görüldü. 2001-2002 dönemi Türkiye Büyük Locası Büyük Birinci Nazırı ve Eğitim-Öğretim Locası Başkanı. 2001'den bu yana Mimar Sinan Dergisi'nin editörü."

Bu vesile ile ilk mesajdaki yanlışı da düzeltelim. Pek Muhterem Tamer Ayan Kardeşimiz, Büyük Üstatlık yapmamıştır.
« Son Düzenleme: Eylül 02, 2011, 01:33:45 öö Gönderen: skullG »

Eylül 02, 2011, 01:43:09 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet, haklısınız Sn. akasya gerçekten de öyle bir soru sormamış. Ben kendim soru soracağım psikolojisiyle biraz kurgulmışım. :)

Son bir sorum;
   Ben kitabın arkasındaki tanıtım yazısından "Atatürk bir masondur ve masonlar bu durumun anlaşılmamasını istemiştir." şeklinde bir yorum çıkarttım. Acaba yine mi kurguluyorum? Tabii kitabı okumadan konuşuyorum. Bunun için de söylediklerimi kesinlikle iddia etmiyorum.

Saygılarımla...
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Eylül 02, 2011, 02:36:35 öö
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *