Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Belgeleri Kimler Yok Etti?  (Okunma sayısı 7883 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 31, 2006, 12:48:48 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Belgeleri Kimler Yok Etti?

GERSHOM SCHOLEM, Sabatay Sevi ile ilgili kitabında (Fransızca tercümesi, s. 403, 176 numaralı dipnotu) “Sabatay Sevi ile ilgili hiçbir resmî Türk belgesi bu güne kadar bulunamamıştır ve gelecekte de bir şey bulmak ümidi pek kuvvetli değildir. Profesör Uriel Heydt, 1665 Ekiminden 1678 Nisanına kadar olan zaman içindeki hükümet kararlarını ihtiva eden ciltlerin (dosyaların) İstanbul Devlet Arşivlerinde mevcut olmadığını ortaya çıkartmıştır” diyor. Profesör U. Heydt’in, Tarbits, XXXV (1956), s. 337-339’da yayınlanan İbranice araştırmasının başlığı “Sabatay Sevi ile ilgili bir Türk belgesi” olduğuna göre, arşivlerimizde İzmirli Mesih hakkında en az bir belge olması gerekmektedir. Yahudi Profesör ve araştırıcı Heyd’in iddiası doğru ise, devlet arşivlerimizden Sabatay Sevi ve Sabataistlerle ilgili belgeleri kimler yok etmiştir?
Tarihini tam olarak hatırlamıyorum, büyük ihtimalle 1986’daydı, bir gün Beyazıt’ta bir sergiciden Başbakanlık Devlet Arşivi’ne ait bir tomar vesika satın almıştım. Bunları daha sonra, Yeni Haber gazetesi vasıtasıyla Arşiv’e verdirttim. Maalesef titizlikle korunması gereken resmî evrakımızın bir kısmı kaybedilmiş, hatta bir ara balyalar halinde okkası 2,5 kuruştan Bulgaristan’a satılmıştır.
Devlet Arşivimizdeki Sabatay Sevi ve Dönmelerle ilgili resmî belgeleri kimler, niçin, nasıl yoketmişlerdir? Bunlar arşivden alındıktan sonra bir yerde saklanmış mıdır, yoksa imha mı edilmişlerdir?
Sabatay Sevi son üç buçuk asırlık tarihimizin yetiştirdiği çok önemli bir şahsiyettir. Ben onu, bu devre içinde zuhur etmiş on mühim kişi listesine koymuşumdur. Sabatay Sevi, krallığını ilân etmiş ve bu ülkede hakimiyetin Türklerden Yahudilere geçtiğini korkmadan ve açıkça beyan etmiştir. Bilhassa son bir asırlık tarihimizde meydana gelen akıllara durgunluk verecek hadiseleri anlamak için Sabatay Sevi’yi ve Sabataycılığı iyi bilmek gerekir. Yazık ki, Türk tarihçileri içinde İbranice bilen kimse yoktur ki, gereken araştırmaları yapsın, bu konuda daha önce yayınlanmış olan ilmî ve tarihî tedkikatı gözden geçirebilsin.
Türkiye’yi, yakın tarihimizi ilgilendiren çok önemli bir konuda cahil olmak, araştırma yapmamak afedilebilir mi? Ankara’daki Tarih Kurumu Sabatay Sevi ve Sabataycılar konusunda niçin ilmî, ciddî, mufassal araştırmalar yaptırtmıyor, yayınlamıyor?
İslâmî kesimde bir sürü vakıf, cemaat var. Her yıl islâmî hizmet ve faaliyetler için milyarlarca dolar harcanıyor. Bu paraların bir kısmı ile niçin ilmî çalışma ve araştırma yapılmıyor?
soruyorum: Devlet arşivlerimizdeki Sabatay Sevi ve Sabataycılarla ilgili önemli belgeler ne olmuştur?
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 06, 2007, 06:43:02 ös
Yanıtla #1

Devlet arşivlerinde hali hazırda bekleyen (çürümeye yüz tutmuş) 1 buçuk milyon el yazması olduğundan bahsediliyor. İbranice bilen Türk tarihçi olmaması benim hoşuma gitti :) ben öğrenirsem alanımda tek olurum tiyo için teşekkürler :)

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2007, 07:15:01 ös Gönderen: Fraternis »

Kasım 01, 2008, 12:25:21 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Osmanlı arşivlerinin vagonlar dolusunca almanyaya gönderildiği bir gerçek..Hatta kilo hesabı yapılmadan doldur gönder şeklinde...

Aşağıdaki  fıkrayı forumda 2.kez yazıyorum ama  sanırım Cumhuriyet döneminde evrakın,belgenin ne kadar önemli olduğunu daha bir pekiştiriyor..

Dönemin Başbakanı Yıldırım Akbulut'a memurları sorarlar..
-Sayın Başbakan  , arşivlerimiz evrak dolu...işe yaramaz bir sürü kağıt...artık hiçbir gereği yok ,fazla...Ne yapalım , ne dersiniz..

Başbakan cevaplar..
-İşe yaramayan ne kadar kağıt varsa tasnifleyin,numarasını alıp SEKA ya gönderin...(bir an düşünür ...)
-Fakat göndermeden önce ne olur ne olmaz siz hepsinden ikişer fotokopi örnek alın...

Osmanlı dönemi arşivlerinin büyük bir kısmı hala Başbakanlığa bağlı belli birimlerde sözde inceleniyor...araştırılıyor...ciddiyet?
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere