Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türk askerinin kuzey Iraka girmesi doğru olurmu?  (Okunma sayısı 67284 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 05, 2007, 04:35:43 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

ayrica bu konunun acilma sebebi,
bu isleri birakinda gidin sozde ermeni soykirimi ile ugrasin demek mi?
oyleyse cok sacma bir konu olmus. silinmesi lazim.
Ugrasmaniza gerek yok, amac belli. Soyleyecek sozu, kendine ait fikri, tartisacak kadar bilgisi olmayanlarin taktikleridir bu. Beklerdim ki benim Shemuel'e cevaben yazdigim mesaja karsi bir sey soyleyebilsin. Sonucta o cevap sorulan soruya verilen bir cevapti. Ona yorum yapamadigi icin alakasiz, mahalle kavgasi tarzinda mesajlar atiliyor. Benim babam senin babani dover, Israil istese Filistin'i bitirir filan falan :)

Derler ya bir deli kuyuya bir tas atmis on akilli cikaramamis. Olay bundan iobaret. Konu saptirip tartisma ortami yaratabilmek. Boylelerine de ihiyac var tabiki, gulebilmek ve baskalarinin (her ne kadar bazi fikirleriyle karsi dussek te) tartisma seviyelerine saygi gosterebilmek icin.

Mart 05, 2007, 04:40:24 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Yaw sende ezip geciyorsun.
bu kadar sert olma.

anarsist arkadasim,
sende gazlama milelti surda kaos cikarma.

Kaostan Cikan Duzeni en iyi onlar bilir.
Kaos onlara bir kotuluk degil, iyiliktir. :)

bende aslinda bilgiliyim ama caktirmiyom :P

Mart 05, 2007, 05:06:17 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Yaw sende ezip geciyorsun.
bu kadar sert olma.

anarsist arkadasim,
sende gazlama milelti surda kaos cikarma.

Kaostan Cikan Duzeni en iyi onlar bilir.
Kaos onlara bir kotuluk degil, iyiliktir. :)

bende aslinda bilgiliyim ama caktirmiyom :P
:) Yaratilani severm yaradandan dolayi :)

Mart 05, 2007, 09:21:28 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

vay canına herkes milliyetçimi oldu bana mı öyle geliyor kaos çıkarmam için bir neden yoktur
olay belli, mozist olanlar ortada ...

Mart 05, 2007, 09:23:21 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Ben sahsen milliyetciyim, ve her zaman olacagim. Bu politik bir yaklasim degil manevi bir yaklasim :)
Eminim senin de yuvan hissettigin bir yer vardir :)

Mart 05, 2007, 09:59:52 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Hikayemiz 1492 yılının Mart ayında başlar.  İspanya’nın Katolik kralları Kastilya’lı İsabel ile Aragon’lu Ferdinand Katolik bir İspanya yaratmaya karar verirler.  Dinlerini değiştirmeyi red eden bütün Müslüman ve Yahudiler’in İspanya’yı terk etmesi istenir.

Bazı tarihçilere göre sayıları 200 000’i bulan İspanyol Yahudileri Avrupa’nın kuzeyine ve bütün Akdeniz bölgesine yayılırlar.  Yine bazı tarihçilere göre bunların 93 000 kadarı Osmanlı İmparatorluğu’na gelirler ve zamanın Sultanı II. Bayazıd tarafından kabul edilirler.

16cı yüzyılın sonuna kadar göç etmeye devam eden bu toplum adını İbranice’de “İspanya” anlamına gelen “Sefarad” kelimesinden alarak kendilerine “Sefaradlar” adını takarlar.

Osmanlı İmparatorluğu’nda hüküm süren hoşgörü sayesinde Sefaradlar köylerinin etrafına duvarlar inşa etmek zorunda kalmamışlar ve kendilerini geldikleri ülkenin yerli halkından ayrı tutmaya da mecbur olmamışlardır.  Diğer yandan Osmanlılar da bu yeni tebaalarının yeteneklerinden yararlanmayı bilmişler, saraylarında birçok Sefarad diplomat, doktor vs... çalıştırmışlardır.

Osmanlı yönetimi altında Sefarad toplumu, din adamları, okul müdürleri ve hakimden oluşan yönetici kadrolarının etrafında ataerkil, dindar ve muhafazakar bir yaşam sürdürmüştür.

Mart 05, 2007, 10:03:18 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Hikayemiz 1492 yılının Mart ayında başlar.  İspanya’nın Katolik kralları Kastilya’lı İsabel ile Aragon’lu Ferdinand Katolik bir İspanya yaratmaya karar verirler.  Dinlerini değiştirmeyi red eden bütün Müslüman ve Yahudiler’in İspanya’yı terk etmesi istenir.

Bazı tarihçilere göre sayıları 200 000’i bulan İspanyol Yahudileri Avrupa’nın kuzeyine ve bütün Akdeniz bölgesine yayılırlar.  Yine bazı tarihçilere göre bunların 93 000 kadarı Osmanlı İmparatorluğu’na gelirler ve zamanın Sultanı II. Bayazıd tarafından kabul edilirler.

16cı yüzyılın sonuna kadar göç etmeye devam eden bu toplum adını İbranice’de “İspanya” anlamına gelen “Sefarad” kelimesinden alarak kendilerine “Sefaradlar” adını takarlar.

Osmanlı İmparatorluğu’nda hüküm süren hoşgörü sayesinde Sefaradlar köylerinin etrafına duvarlar inşa etmek zorunda kalmamışlar ve kendilerini geldikleri ülkenin yerli halkından ayrı tutmaya da mecbur olmamışlardır.  Diğer yandan Osmanlılar da bu yeni tebaalarının yeteneklerinden yararlanmayı bilmişler, saraylarında birçok Sefarad diplomat, doktor vs... çalıştırmışlardır.

Osmanlı yönetimi altında Sefarad toplumu, din adamları, okul müdürleri ve hakimden oluşan yönetici kadrolarının etrafında ataerkil, dindar ve muhafazakar bir yaşam sürdürmüştür.

Mart 05, 2007, 10:13:18 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

bilmem beni anlaya bildinizmi ?
bu ülkede yahudiler sahiplenildide başkalarımı soykırıma uğradı
benim demek istediğim şudur bir şeylere karşıysak ya politik yollardan yada yıkıma baş vurarrak düzetmeliyiz iki şekildede pratiğe dökmeliyiz düşüncelerimizi.
söz konusu filistin savaşımı
filistin halkının yanındamısın ozaman kardeşim orda insanlar konuşmuyor silahlar konuşuyor
alacaksın silahını filistin halkının yanına gideceksin.
Ama bizim burda konuşacağımız bir şey varsa bügün içinde yaşadığımız ülkeyi hepimizin ülkesini ilgilendiren bir şeyi yani ermeni soykırım iddasını konuşalım istemiştim.
bunun konuyla ilgisi yoksada başka bir konu açalım
umarım hamlet bu defa beni açık olarak anlamışsındır.

Mart 05, 2007, 10:19:37 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Ben su anda demek istediginizi anladim, ama ve fakatr zaten Filistin konusunun Hamlet ile alakasi yoktu ki :D Shemuel acti konuyu.  Soruldugu icin bu topicte cevap verildi, paylasim olsun diye. Ne alaka deyip kestirip te atabilirlerdi.

Her ne kadar israil/filistin sorunu alakaliysa bu FORUMLA ermeni sorunu da okadar alakalidir :)

Ben soyle bir aciklama yapayim, ne Filistin tarafindayim ne Israil. Ben sadece gorduklerimi mantik cercevesi icinde yazdim. Umarim kimsenin manevi degerlerine dokunma olmamistir. Yazdiklarimda bir yanlis/hata varsa dinlemek isterim. Istersedniz ermeni sorunu konusunda baska bir topic aciniz, fakat orada ne dersek diyelim hicbirzaman kesin sonuca ulasmamiza imkan yok. Zira Ermenistan kendi devlet arsivlerini acmamakta israr ediyor. Suclanan bizim ulkemiz olmasina, biz elimizdeki butun delilleri gostermemize ragmen suclayan tarafin elinde bulundugunu soyledigi belgeleri ibraz etmemesi cok sasirtici.

Mart 06, 2007, 03:38:08 öö
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

bu yaziyi bir yerde daha gormustum.
ama bunu yazmanin nedenini anlamadim.
biz bunlarin torunlariyiz mi diyorsun yani?

filistin halkının yanındamısın ozaman kardeşim orda insanlar konuşmuyor silahlar konuşuyor
alacaksın silahını filistin halkının yanına gideceksin.

sen her savundugun fikir icin canini ortaya koyarak mucadele ediyormusun?
insanlar savunduklari politik yada felsefi fikirler icin silahiyle caniyle mucadelemi etmeli?
oy kullanmak yada politik yollardan bunlari cozmek mumkun degilmi? degilse gormezden gelemezmisin? dunyanin bircok yerindeki baska kucuk capli savaslari gormezden geldigin gibi.

Alıntı
bunun konuyla ilgisi yoksada başka bir konu açalım
umarım hamlet bu defa beni açık olarak anlamışsındır.
baska konu acmaya bence gerek yok. zaten bu konunun buraya gelecegi belliydi.