Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kadinlar Mason olamaz  (Okunma sayısı 10458 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 25, 2011, 08:23:41 ös
  • Uzman Uye

Sayin arkadaslar
su 3. madde olarak yazdiginiz,

3- Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)

maddesini söyle aciklasak olurmu; Bu isi kuranlar ( yani masonlugu) böyle kurdular ve bizde böyle devraldik ve degistirmeyede niyetimiz yok.
Yoksa öyle "kutsaldir","azizdir" gibi aciklamalar bana Ibrahim Tatlisesin " kadin haklarini savunmaya gerek yok, cünkü onlar hep haklilar" cümlesini hatirlatiyor.
Buna ilaveten birde soru sormak isterim; Acaba Masonluk kadinlara karsi gelistirdigi bu tutumda özellikle üc büyük( yahudilik, hiristiyanlik ve müslümanlik) dinden nekadar etkilenmistir?

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2011, 10:52:11 ös Gönderen: Sirius »

Eylül 25, 2011, 10:55:26 ös
Yanıtla #1
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn Tijj sorunuzu farkli bir konu altinda tartismanin daha saglikli oldugunu dusundugum icin mesajinizi yeni konu altina tasidim.

Saygilar
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2011, 11:14:37 ös Gönderen: Sirius »
İmza -M-

Eylül 26, 2011, 06:56:49 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın Tij,

Her ne kadar böyle bir kural olsa da günümüzde bayanları da Masonluğa alan kuruluşlar var diye biliyorum; ve bence bu da bahsettiğiniz maddeye önemini kaybettirmektedir.Bence asıl tartışılması gereken bu maddenin günümüzde geçerliliğidir.

Eylül 26, 2011, 12:09:27 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayin Süvariler,
 evet hernekadar kadinlarida Mason olarak kabul eden kuruluslar varsada, bunlar nekadar "mason " olarak kabul ediliyor, veya kim bunlari "mason"olarak kabul ediyor veya kim kabul etmiyor.
Olaya bu noktadan baktigimizda bu seferde su soru ortaya cikiyor " kim kimi ne hakla ve neye dayanarak mason kabul ediyor veya etmiyor"," masonluk birilerinin sultasi altindami, yoksa denildigi gibi her ülkennin veya her toplumun kendi icinde kurdugu bir birliktelikmi".
 Tabi bana göre olay bayagi karisik,
bunun yaninda ( biliyorum daha önce defalarca yazildi) Mason arkadaslara sormak lazim " dogmalara hep karsi olunmasi gerektigini söylüyorsunuz ama 21. yüzyilda dünya nüfusunun yarisini olusturan( belki daha fazlasi) kadinlari daha nekadar bu isin disinda tutmaya niyetlisiniz( Süvariler arkadasinda sordugu sanirim bu).

Saygilarimla

Eylül 26, 2011, 04:15:59 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın Tij,

Evet,farklı bakış açıları ve onlardan doğan sorular başka soruların oluşmasını sağlıyor.Yazınızın sonuna doğru sormak istediğim soru olarak tahmin ettiğiniz soru ise her zaman aklımın bir köşesin de idi.Fakat burda dile getirmeyi planlamıyordum.Siz yine de bunu farkettiniz  ve burda tahmininizi yazdınız.

Yazınızdaki soruların bence hepsi mantıklı; ve hepsinin cevabı hakkında belli düşüncelerim var ama bu sorulara benden daha bilgili birilerinin (gerek Mason olsun gerek harici) cevap vermesinin sizin açınızdan daha aydınlatıcı olacağını düşünüyorum.Eğer konu devam ederse ben de görüşlerimi elbette paylaşacağım.

Eylül 26, 2011, 04:33:04 ös
Yanıtla #5

bunlar nekadar "mason " olarak kabul ediliyor, veya kim bunlari "mason"olarak kabul ediyor veya kim kabul etmiyor.

Bu tartışma özür dilerim ama kimsenin üzerine vazife olmayan bir tartışmadır. Kimlerin "düzenli" kabul edileceğine Büyük Loca karar verir. Buna karar verecek olan bir Mason olamaz. Hele hele bir harici hiç bir zaman olamaz.

Tartışmaları bu hususu göz önünde bulundurarak sürdürmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Eylül 26, 2011, 05:20:10 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Mustafa Kemal haklı.

Kararı Büyük Loca verir.

Büyük Loca'nın bu bağlamdaki kararına kimse karışamaz. İlginç bir şey ekleyeyim mi: Devlet ve en üst düzeydeki yargı organı bile karışamaz.

Öyle de...

Bu karışamama lafta kalabilir. Karışmak isterse bal gibi karışır, geçmişktte karıştığı görülmüştür, masonların gıkı çıkamamıştır.

Öte yandan...

Bir Büyük Loca'nın kararı bir başka büyük locanın kararına uymayabilir.

Hiçbir büyük loca öteki büyük locanın kararına karışamaz. Eleştirebilir ama işte o kadar. Kararından ya da tutumundan ötürü o büyük locayı aşağılayamaz ve küçümseyemez. Böyle şeyler yaparsa, Masonluğun ruhuna aykırı davranmış demektir.

Büyük Loca'nın üyeleri, masonlar, kendi büyük localarının kararlarını ve tutumunu eleştirebilir. Buna olanak verilmiyorsa, o büyük locada özgürlük yok demektir ve bu kez o büyük locanın Masonluk ile ne denli uyumlu olduğunu sorgulamak gerekir.

Bir büyük locanın tutum ve kararlarını irdelemek ve eleştirmek için, kişinin mason olması gerekmez.  Kişilerin, genel geçerli töreye aykırı davranmaksızın, yalan söylemeksizin, palavra atmaksızın, sırf kötülüemek gibi bir art niyet gütmeksizin irdeleme ve eleştirilmesi gerekiyorsa eleştirme hakkını da kimse alamaz.

Dolayısıyla bu forumun üyeleri de bence bu konuda kendi  nesnel bilgilerini ortaya serebildiği gibi öznel ve elbette göreli görüşlerini de açıkça belirtebilir.

Yeter ki bu konu bir kişilik atışmasına dönüştürülmesin.

Bu üstü yarı kapalı olarak söylediklerimin hepsi açık olarak da söylenebilir.

« Son Düzenleme: Eylül 26, 2011, 05:24:01 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 26, 2011, 05:52:21 ös
Yanıtla #7

İkinci anlaşamama başlığımız :)

Ben şöyle bir düzeltme yapayım o zaman:

Bahsettiğim eleştiri değildi. "Düzen" kavramı Masonların iç işidir. Kimin düzenli kimin düzensiz olacağı, içeride karara bağlanacak bir konudur (aslında karara bağlanamayacak, ama tartışılacak demek daha doğru sanırım).

Şimdi "düzen nereden çıktı" diye tekdir edilmeden hemen cevap vereyim. Bir kişiye "kadın olması sebebiyle" Masondur veya değildir demek, düzenle alakalı bir yargıdır.

Onun için ben derim ki, bir kadına:

- Ben Mason değil demem, diyemem. Benim Büyük Locam tarafından düzenli kabul edilmez derim.

- Bir harici Mason veya Mason değil diyemez. Çünkü bir harici bu düzel kavramının tamamen dışındadır.

Bu sebeple benim fikrim, özellikle harici arkadaşlarımızın, bu ve benzeri yargılarda bulunmak yerine, fikirlerini beyan etmeleridir.

Örnek:

Bir harici "benim okuduğum kurallara göre kadınlar Mason olamıyormuş" derse, anlarız ki HKEMBL ve o anlayıştaki Masonik yapılara ait kuralları okumuş. Bu kabul edilebilir bir yorumdur. Nedir ne değildir anlatılır. Ama kalkıp "kadınlar Mason değildir" derse, kusura bakılmasın, ben bunu biraz haddini aşmak olarak yorumlarım.

Söylemeye çalıştığım buydu.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Eylül 26, 2011, 05:58:30 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sanırım benim açımdan büyük ölçüde uyuştuk.

Azıcık bir uyuşmazlığımız kaldıysa da onu Sayın Mustafa Kemal'in toleransı rahatça kaldırır. Kolay mı, o bir "mason".

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 26, 2011, 06:10:28 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Sayin Mustafa Kemal,
 benden alinti yaparak yazdiginiz icin size cevap veriyorum, lütfen yazdiklarimi bir daha okuyun ve göreceksinizki yazmin hicbir yerinde " suna veya buna biz karar veririz" diye bir cümle yoktur ve yazilanlarin hepsi merak edilen sorulardir.Sizden ricam bizlere karsi( hariciler ) bu kadar sekter tavirlar takinmayin biraz daha anlayisla yaklasin. Siz zaten bu tavrinizla tartismayi bitirmis oluyorsunuz.

Sayin ADAM

Dolayısıyla bu forumun üyeleri de bence bu konuda kendi  nesnel bilgilerini ortaya serebildiği gibi öznel ve elbette göreli görüşlerini de açıkça belirtebilir.

bende sizin belirtiginiz bu hakkimi kullanarak bazi sorular sordum ve bunlarin cevabini uygar bir sekilde almaya calisiyorum. Yaziniz hakkindaki yorumumu ve soracagim sorulari ( hakkimi sakli tutarak) sonraya birakiyorum.

Saygilarimla