Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden Matematik Var ?  (Okunma sayısı 6211 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 28, 2007, 01:50:53 öö
  • Uzman Uye

Ben doğada hiç bir şeyin rasgele olduğunu düşünmüyorum. Matematikte insanlığa rasgele gelmemiştir. Hani hep derler ya “aslında her şey gözümüzün önündedir yeter ki biz onları görmek isteyelim” matematikte insanlığa böyle girmiştir.

İlk zamanlarda matematik insanların temel ihtiyaçlarına (tarım, ekonomi, askerlik…) cevap vermek için ortaya çıkmıştır. Çoban, koyunlarını çayıra salıverir ama bazıları gider. Koyunlarının ne kadarının eksildiğini merak eder ki aslında elinde ne kadar koyun var onu da bilmiyordur. Bunu sadece bu çoban değil başka insanlarda bilmiyordur. Ellerindekilerin miktarını bilmiyorlardır. Bu kadar insanın içinden elbet bir sivri akıllı çıkar ve adına “sayı” dediğimiz o kavramları ortaya atar. Böylelikle insanlık ilk kez matematik ile tanışır. Sonrası da gelir tabii… Nil Nehri’nin taştığı zamanları belirlemek için mevsimler ve takvimler hazırlanmıştır. Yani matematik insanlık hayatına boşu boşuna girmemiştir. Her şey gibi onunda hayatımıza girmesi gerekiyordu.

Yaşadığımız yerleri mühendisler yaparken matematikten faydalanıyorlar. Bilgisayarların çalışma prensibi matematiksel ilkelerle oluyor. Matematik hayatımızda önemli bir yer teşkil ediyor. Bugün matematiksiz alışveriş bile yapılamaz. Matematiğin felsefesini anlayabilmek için günlük yaşantımıza bakmamız gerekir. Çünkü içinde “matematik” hep vardır. Matematiğin hayatımıza olan katkısı ihtiyaçlarımıza cevap vermek değildir sadece. İnsanın zihnini geliştirir, ufkunu açar matematik. Matematiği sadece ileri düzeyde problemler veya teoriler olarak görmemeliyiz. Bugün gazetelerde çözdüğünüz bulmacalar bile matematiktir. Aynı matematik gibi onların da bir sistemi vardır. Zeka soruları içeren kitaplarda ki sorular bile matematiktir aslında. Mantıklı düşünebilmemizde önemli bir rol oynar matematik.

Matematik aslında oldukça hareketli bir bilim dalıdır. Her yıl yaklaşık 100.000 (veya daha fazla) teorem yayınlanır. Tabi bunların bazıları kabul görür. Ülkemizde ve başka yerlerde çeşitli sempozyumlar düzenlenir.
Basketbol da topu elinizden çıkarmak için bir zaman vardır. Oyunun kuralı böyledir çünkü amaç oyunu hareketli bir oyun haline getirmektir. Bu bakımdan sanki basketbol ve matematik birbirine benziyor gibi. En azından ben öyle düşünüyorum.Sözlerimi rahmetli Cahit Arf’ın o çok sevdiğim sözü ile son veriyorum: “Herkes ölümsüz olduğunu hissettiği alanda çalışmak ister. Ben de matematikte kendimi ölümsüz hissettim…”

Şubat 07, 2013, 11:30:50 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

İçimde hep ukte kalan bir konu .Ne onsuz olunuyor nede onunla ilgili problemlere çözüm aramak bitiyor ...  :-[
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 09, 2013, 08:31:43 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

bir zaman kavramı bir de matematik bunları anlayamadım gitti.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Şubat 09, 2013, 11:39:41 öö
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Zaten bu ilme kafası basanlar ve anlayanlar daha ilk okul çağında herkesin arasından sıyrılıp ayrılıyor.Matematik ve fizik dersleri iyi olan ve bunu çabuk söken çocuklarda genelde çok başarılı oluyorlar.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 12, 2013, 12:49:53 öö
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Matematik olmasaydı , geometri olmazdı , geometri olmasaydı matematik olmazdı ...
Tanrım bana güç ver

Mart 23, 2013, 12:56:47 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Her şeyin temelinde matematiğin büyülü dünyasının etkilerinin yattığına inananlardanım çoğu şeyin cevabı matematikte saklı gibi.Aslında saplantı olarak adlandırabiliriz bu duyguyu.Her yıl ortaya atılan yüzbinlerce varsayımda bu denizin uçsuz bucaksız olduğunu gösterir nitelikte.Kısaca matematik hayatı anlamlandırmak için vardır.