Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Üzerine Sorular  (Okunma sayısı 12762 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 16, 2011, 11:19:17 öö
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın ruzber'in bir diğer dediği var, eskiden sorulmuş sorular lütfen yeniden ele alınsın diye...

Tamam, yapılsn da kim yapacak?

Her kim ilgi duyuyorsa o.

Şu halde siz, aklınızda sormak istediğiniz bir soru varsa, bunun estkkiden forumda geçmiş olup olmadığını araştırabilirsiniz. Belki yanıtınıs bulursunuz. Bulamadığınız da olabilir. Bu iş biraz zahmetli de gelebilir. O zaman sorun.

Ancak her bir soru ya da birbirleriyle bağlantıyı soru dizgesi için yeni bir başlık açılmalı. Birbirinden farklı olan konular aynı başlık altında açılmazsa, gerek yanıt gerek tartışmalar ve açılımlar daha anlamlı olur.   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 16, 2011, 11:24:21 öö
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Gelelim Sayın Agnus Dei'nin sorusuna...

Bakınız, bu da bir başka başlık altında açılabilirdi.

Zaten açılsın.

Şöyle ben Sayın Agrus Dei'den sorusunu burada kullanmış olduğu iki terimi açarak sormasını rica edeceğim.

Birincisi namus... Bu sözcükle denilmek istenen nedir? Dilimizde ayrı anlamlara çekilebilien bir sözcük bu.

İkincisi dünyevi hırs. Bunun da açıklanması gerek. Sonra kavramlarda uyuşmamış olduğumuz için farklı şeylerden söz etmeye başlarız.

Açıklamalı bir yeri soru başlğını bekleyelim...

Aralık 16, 2011, 02:29:54 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Adam’ın haklı uyarısı üzerine, Soruda geçen iki kavram'a kastettiğim tanımı yaptım.

O soruyu sorarken düşündüğüm Hırs kavramı: Kıskançlık, ihanet, sadakatsizlik, açgözlülük, bencillik, kibir, nefret, şiddet şeklindeydi.

Soru’da Emanet edilen, bir “Eş” tir.

Sorumu tekrar soruyorum: bu sitedeki bir Mason yada masonluğu kesinlikle iyi anladığını söyleyen bir harici, Bir Mason'a eşini bir kaç yıl emanet edebilirmi?

Mesela ben edebilirim.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2011, 02:38:35 ös Gönderen: agnusdei »
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Aralık 16, 2011, 02:56:59 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Agnus Dei'nin geğtirdiği konu da bir başka başlık altına alınabilir.

Bu masonla yöneltilen bir töresel sorgulamadır. Ayırımsız yani şu ya da bu mason diye bir ayırım yapmadan, genel olarak.

Masonların zem zem suyuyla yıkanmış olduklarını kim söylüyor?

Şimdi bu deyişime masonlar belki bozulur ama iyi ve doğru mason da vardır kötü ve yanlış olan da. Bir kişi Masonluğa girip de mason sıfatını almakla "mason" olmaz. Yıllarca bu kurumda yer alsa bile olmayabilir.

Sayın Agnus Dei'nin tasarımsal emaneti "mason" olan kişiye ise, elbette ona bir diyeceğim yok.

Aralık 16, 2011, 03:05:32 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tabiki gerçek anlamda “Mason” olmuş bir kişiyi kastediyorum Sayın ADAM. Aslında bu soruyu bu şekilde sormamdaki amaç, bir kaç şeyi birden anlamaktır.

Saygılarımla.
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Aralık 16, 2011, 04:29:17 ös
Yanıtla #15
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhabalar;

Öncelikle Sayın Enelsır'a teşekkür etmek gerekir ve peşi sıra söyleşideki pek önemli bir yere işaret ettiği için Sn. Adam'a .

Sn. Agnusdei'nin sorusu bence çok '' garip ''. Forumun sessiz üyelerinden biri olarak cevaplamak isterim kendimce ama soruyu parçalara bölerek.Bir Mason'u iyi tanımak ? Yakın çevremde Mason olduğunu bildiğim  iki büyüğüm vardır , ikisinide iyi tanımam. Gerçek şudur ki çevrenizdeki kaç kişiyi iyi tanırsınız? Bana soracak olsanız ağızmdan bir iki isim zar zor ya dökülür yahut dökülmez. Masonluğu iyi anladığına kesinlikle inanan bir harici olmak ? Bu mümkün müdür? Bilemem. Ancak kişinin buna inanmasından öte bilgi sahiplerinin  , Mason ların bunu yeğlemesidir kanımca önemli olan.Sonuç olarak değer atfettiğiniz her ne ise ki konu '' Eş '' iniz/imiz sadece Mason niteliği taşıdığı üzere '' emanet '' etmek ? Hayır.

Sn. Adam'ın işarettiği konuya geri dönmek istiyorum.Soruyu akla getirmek  yeteneği eksilmediği sürece insanın sanmam ki yöneltmek isteğide son bulsun hele ki '' Masonluk '' hakkında. Henüz bilgi sahipleri kendi yolculuklarını tamamlamamışken ve hatta '' Mason '' luğun sırrının tüm bu yolculuk esnasındaki yapıp/etmelerin kişiye kattıkları ve katacakları üzerinde uzun uzun durulurken  bizlerin sorularının tükenmesi mümkün müdür ? Sanmam. Ancak Sn. Mason 'un vurguladığı husus sitenin içeriğindeki bilgi zenginliği ise aksini kim söyleyebilir ? Peki yeterli midir yoksa yeterince midir ? Sanırım birazda sorun buradan kaynaklanmakta . 17 maddeye takılır soramazsınız , sorarsınız yanıt gelmeyebilir , yanıt gelir madde gereği çalışma/ paylaşım kaldırılır.Açıklanamayacak olan a yönelir konu yahut sapar yine yanıt bulmazsınız.Daha önce sorulmuştur açar okursunuz merak ettiğiniz kişilerden yanıtlardan gelmiştir ve tatmin olmamışsınızdır dahada dile getirmek gereği hissetmeyebilirsiniz.Bu ve benzeri hususlardan dolayı kişiler artık sorularını yahut paylaşımlarını post kullanmak yerine Öm tercih edebilirler ki bende bu yolu izledim/izliyorum.

Benim için söyleşinin açıklanmasına ihtiyaç duyduğum (evet daha bir çokları var  ) bir kaç cümlesini sizlerle paylaşmak isterim.Umarımki Sn.Mason zaman ayırır / diler ve bir kaç cümle karalar.

''Masonluga ve Kardeslerime oldukca bagli ve sagdigimdir. Onlari bircok kisinin ve kurumun uzerinde tutarim. Hayir, asla diyecegim bircok konuda Kardesim kelimesi gecer gecmez yufka yuregime yenilirim.''

Sn.Mason 'un bu cümleleri üzerine soru sormayacak yada yorum yapmayacağım.Sadece dilerimki vurgu yapılmak istenilen açıklanılsın.

Saygılarımla...

Kardeşim sen düşünceden ibaretsin , geriye kalan et ve kemiksin.

Aralık 16, 2011, 05:39:06 ös
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Korkarım Sayın Agnus Dei'nin Diyojenliğe soyunması gerekiyor.

Ben kendisine başarılar dilerim.

Biz sıradan ve iddiasız masonlardan söz etmeyi sürdürebiliriz.

Aralık 16, 2011, 06:00:07 ös
Yanıtla #17
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Örneğin ben de bir soru yönelteceğim Amerika'daki masonlara ve o bölümün altında. (Fırsat bulursam)

Buyurun Sayin ADAM. Elimizden geldigince yanitlamaya calisiriz. Bakin hem gecenlerde Turkiye'de bir calismaya da katildim. Obediyanslar arasindaki farkliliklar konusunda uzman olmaktan cok uzak olsam da artik eskisine gore daha saglikli bir karsilastirma olanagim olacaktir diye tahmin ediyorum.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Aralık 16, 2011, 06:03:53 ös
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

Tabiki gerçek anlamda “Mason” olmuş bir kişiyi kastediyorum Sayın ADAM. Aslında bu soruyu bu şekilde sormamdaki amaç, bir kaç şeyi birden anlamaktır.

Saygılarımla.

Bir bireyin gerçek anlamda ' MASON ' olduğunu bir harici anlayabilir mi ? Eşini emanet edecek kadar emin bir şekilde anlaması mümkünmüdür bir 'harici'nin.Kişi kendisinin tam anlamı ile 'MASON' olduğunu anlayabilirmi peki ?
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Aralık 16, 2011, 06:38:13 ös
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın Karahan korkarım bir karıştırma yapmış. O sözü (soruların ve açıklamaların bittiğini) söyleyen ben değilim; Sayın MASON. Ben ise tümüyle ters görüşteyim. Ne kadar çoık sorulursa o kadar çok yeni soru çıkar. Ne kadar çok anlatılırsa,o kadar çok anlatılacak şey bulunduğunun farkına varılır.

Burada kçırılmaz bir fırsat var merak edenler için. Ancak herkes öyle çok fazla merak etmeyebilir. İlgi konusu başka olabilir.  O başka ilgi konularını karşılayacak başka forum alanları da vardır.

sn.adam

merak etmeyin karıştırmadım yazıyı size ait olmadığını ama sizin yorum yaptığınızı biliyorum sizin yorumunuzu okurken alıntıyı tamda belirlediğiniz yerden yapmak için yazdım.

saygılar

Şu halde Sayın Karahan da sorsun bakalım o gerçek masona rastlarsa sormayı öngördüğü soruyu. Onun da açık yüreklilikle yanıt vermemesi söz konusu olabilecektir nasıl olsa.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo