Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk-Murat Bardakçı-Fatih Altaylı-Sorular  (Okunma sayısı 51507 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 03, 2009, 01:01:10 öö
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

güleyim mi napıyım bilemedim program stand-up gösterisi gibi ilerliyor :)

Mayıs 03, 2009, 01:04:52 öö
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ya bu kadar mı olur sakatlar locaya alınmıyormuş ama nasıl olurmuşta onlara yardımı Masonluk emredebilirmiş?
Sakatlara yardım edilmesi demek derneğe üye alınacağı anlamına nasıl gelir ? Ben anlamadım.
Her şey bir adımla başlar...

Mayıs 03, 2009, 01:06:29 öö
Yanıtla #22
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

tam anlamıyla cehalet ya...... ya murat bardakçının söylediği(sessizca):

"...sen olursun mason ama sonra tövbe edersin" lafına ne demeli ')

muratın sayesinde cumartesi bara gitmeden evde eğlendim ')))

Mayıs 03, 2009, 01:38:40 öö
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Selamlar,
Hakikaten çok sinirlendim ya, adamlar bilmedikleri anlayamadıkları bir şeyi halka yayınlayıp işte Masonluk böyle birşeydir demeye çalışıyor. Bardakçının ezoterizm i bildiği hakkında çok ciddi şüphelerim var, yani 29. derece, 27. derece, 22. derece yada 3. 5. derece ritüelleri açıklamasının ne anlamı var? Onlara hiç bir şey ifade etmeyeceği gibi o derecelere gelemeyen Masonlar için bile hiç bir şey ifade etmeyecektir. Kendisine bir çok email attım ancak tabili de anca 3-5 emaili okuyabiliyor programda... Mason ritüellerini (özellikle koyun kesmek ile ilgili, özür dilerim detaylarını anlayamadım) yermeye çalışıyor ama neden Müslümanlığın en önemli ritüellerinden biri olan kurban kesmeyi açıklayamıyor ya da Hristiyanlığın şarap ekmek ritüelini açıklayamıyor..

İyice saçmaladı bu adamlar, hatta şu an "anlayamassınız, uyardılar" diye bir daha dalga geçtiler.. Bence Masonları dürtmeye çalışıyor Murhat Bardakçı ve Erhan Kardeşimiz!! sanki masonluk hakkında bir bilgi almaya zorlamaya çalışıyorlar... Yani gecenin 1.30 unda ayağa kalkıp da 22. derece ritüeli çalışma klavuzunu dramaturize etmenin ne anlamı var? Biraz saygım vardı Bardakçıya ama bu akşamki programdan sonra yaptığı çocukluktan başka bir şey değil... Kant' ın bir sözü vardır, inanmıyorsan bile inanana saygı göstereceksin...

Söyleyecek çok söz var ama bir yandan da televizyon açık, daha fazla sinirlenmeden kapatıp yatacağım..

Sayın masonların her zamanki gibi bu durumda da herhangi bir tepki vermeden masonluğa olan saygılarını bir kez daha göstereceklerine saygım sonsuz.. Adamlar masonlukla ilgili gizlilikleri açığa çıkarmak için kudurdukları çok açık.. Bir de diyorlar biz masonları çağırdık gelsinler açıklasınlar diye ama adamlar halen anlamadı masonluğun ne olduğunu..

Programı dinledikçe yazacaklarım çoğalıyor, Bardakçı masonlar eskiden çok etkindi şimdi o etkileri kalmadı diyor ve Masonluğu kötülemiyorum ama ritüellerini çok komik buluyorum diyor... vs vs...

En derin saygılarımla, ve konuyu kardeşçe tartışmak dileklerimle...

Mayıs 03, 2009, 02:30:33 öö
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

Saat 02:31, bu gece, bu güzel haftasonu dışarı çıkmadım, tek M.Bardakçı'ı dinlemek için. Merakıma yenik düştüm ama hala bir şey öğrenemedim. Ben dışrak biri olarak bile o elindeki kitapçıkların o şekilde okunarak bir şey çıkarılmayacağına karar getirmişken, bu görmek istediklerini gören kişilere ne demeli.

Pazartesi üniversiteye gittiğim de Masonluk hakkında bırakın kitap okumayı, wikipedia' dan bile Masonluk nedir diye bakmamış kişiler M.B.'nın gazına gelerek, "M.B. Masonlara nasıl laf soktu" gibi cümleler kullanacaklar ve beni yine gaza getirip kendilerine laf söyletecekler, ama sorun değil, ben de laf bitmez. Masonların avukatı değilim ama doğru bildiğimi onun aksi ispat edilene dek savunurum.

Kuzu kesmekten söz ediyorlar, ya kardeşim sanane kuzudan, keçiden, oğlaktan. Bu aynı hiç İslamiyet’i bilmeyen birisinin siz hayvan kesme bayramı yapıyorsunuz demesi gibi bir şey.  Sen öncelikle ana temayı anla, Masonluğun özündekini anla, sonra eğer bu düşünce sana ters ise onun üzerine konuş. Ufak insanlar ufak şeylerde takılıp kalırlar.
Şuraya bak tiyatro oynuyorlar, ben beklerdim ki nerden nasıl geldik nereye nasıl gidiyoruz, gideceğizin üzerine yorumlar yapsınlar.

Sözde Mason olan üstad gelmesi için talepte bulunmuşlar,gelmemiş, siz denetleme kurulumsunuz ki gelsinler, ben mesela Rotaract üyesiyim, sen Rotaract’ın neler yaptığını konuşacaksın diye ben sana birini yollamak zorundamıyım sanane benim ritüellerimden, çanımdan, çekicimden, flamamdan ya da yaptıklarımdan. Eğer yaptıklarımızın üzerine bir şey koyacaksan gel buyur, sen daha iyisini yap. Ama kendi aramızda dışarıya kapalı olarak karar verip yaptığımız şeylerin ben sana hesabını vermek zorunda değilim.

saygılarımla
« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2009, 02:35:19 öö Gönderen: M.Akyol »

Mayıs 03, 2009, 02:41:37 öö
Yanıtla #25
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

mabette ateşte yakabilirlerdi,bunlar sembolizmanın gerçekten farkına varamamışlar,yukarıda sayın dinonun da değindiği gibi... 30 dkyı aşkın sürekli but,köfte harcı konuştular birde devam edip:

"yahu onu atacağınıza yesenize"

ben açıkçası, M.Ö ye kadar götürüp genel masonluk bilgisi verdikten sonra, birtakım olaylarları anlatacaklarını ve masonların ritlerine geçip konu üstünde konuşacaklarını sandım. son olarak dünyadaki masonları anlatabilirlerdi. atatürke değinebilirlerdi,25 dereceli olan masonluğun 33 e nasıl çıktığı gibi olaylardan bahsedebilirlerdi. habertürk cidden tarafsız olduğunu sanıyor. bu değil sadece; diğer bütün haberler de yapıyor bunu,tabi bu ayrı konu.

cumartesi eğlencem bitti,gitti.... bundan sonra muratın adı,standart murat olucak.. o diğerleri gibi standart yaşayadursun.

rezalet.kepazelik başka adı yok bu gecenin.

Mayıs 03, 2009, 03:31:16 öö
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

Sn Dino,

Pelin Hanim'in soyledigi 1908'de Ermeni Masonlarinin Balkanlardaki Masonlarla aralarinda gecen didisme nedir?

Mayıs 03, 2009, 03:49:15 öö
Yanıtla #27
  • Aktif Uye

Açıkçası hukuk eğitimimi tamamlamayı başarabilirsem, acilen tarihte ikinci bir lisans eğitimi yaparak Türkiye'yi Erhan Afyoncu ve benzer kişilerin kafasından kurtarmayı düşünmeme sebebiyet verdiği için benim adıma yararlı bir program oldu. Öyle ki sabah 10'da antrenmanım olmasına rağmen, bir iki saat ders çalışmayı ve mümkün olduğu kadar kısa sürede şu üniversiteyi bitirmeyi düşündürttü bana.

Bütün o piyeslerin ucuzluğunu geçtim. Olabilir, Murat Bardakçı ekseriyetin de mutabık olduğu üzere egosundan çok çeken bir adam. Ve bence hala daha büyük bir araştırmacı. Onun o her programı sanki nazire edercesine getirdiği belgeler, kitaplar karşısında hayatımda duymadığım kıskançlığı yaşıyorum. Yazık ki, kendisine yenilmiş. Ben bir Mason değilim ve Masonluk ile sahip olduğu gizem hakkında çok bilgi sahibi bir insan da olmadığımdan, Masonluk ile ilgili söylediklerine yorum yapamam. Ancak bugünkü üslubu ve metodolojiden tamamen uzak, sanki dedikodu yaparcasına bize saatler boyunca etüt edilmemiş piyesleri seyrettirmesi beni çok üzdü.

Herkesin düşüncesini dile getirme hakkı olduğunu düşünüyorum. Murat Bardakçı'nın bu kaba tavrından bile muhakkak dersler çıkarılabileceği kanaatindeyim. Çok yazık, bu kadar bilgili, çalışkan bir adamın kendisine olan mağlubiyeti. Yanında bilgelik gelmeyecekse, Tanrı bana bilgiyi vermesin.

Fakat o Erhan Afyoncu, iki cümle kurdu ki onun tarih bilgisi ve bakış açısı hakkında anlayana yeterince fikir vermiştir. Polonya'da ki, Hitler'in öldürttüğü Hazar Türkleri'ne de değinmeden edemedi. Bu konu zaten başlı başına komedi. Holokost sırasında öldürülen Aşkenazlar'ın aslında Hazar Türk'ü olma masalına bir doçentin inanması, çok acıklıdır. Bu başlık varken, keşke sn. Degas da aktif üye olarak aramızda olsaydı; eminim onunla sıkı bir tartışma ortamı yakalardık.

Polis Akademisinde Emniyet Müdürü - Öğretim Görevlisi olarak ders veren Mustafa Kaygısız'ın kriminolojiyle ilgili eserlerini okuyordum sanırım bir yıl önce. Sorgulama teknikleri ve vücut diliyle ilgili de kayda değer bilgiler vardı. Bir süre sonra Erhan Afyoncu'yu izlemeye başladım ve kitabın yazarına teşekkür ettim gıyabında.

Bir de Murat Bardakçı gibi bir adamın "eğer İbranice kelime varsa siyonisttir" gibi sığ bir bakış açısına sahip olması karşısında afalladım elbette. Nasıl olabilir böyle bir şey? Ya da saydığı döktüğü kelimeler içerisinde en azından "binah", "temurah" kelimeleri olsun kafasında bir ışık yakacak kadar mı uzaktır İbrani kökenli mistisizme? Bir dille "guguk" diyerek dalga geçmesi, beni gerçekten çok üzdü.

Tahsil cehaleti alır, eşeklik baki kalır demişler. Masonlukla ilgili düşüncelerinin muhatabı olabilecek kadar bilgi sahibi değilim ama en azından üslup ve dil konularında birazcık konuşabileceğimi düşünüyorum.

Pelin Batu'dan da özür diliyorum. Bu geceki en sağlıklı çıkarımları yapan bu üç kişi arasından oydu kanaatimce. Sorumlu yayın anlayışının canına bu kadar limon sıkılıp, bu kadar popülist yaklaşarak seyircinin aşağılanmasına dayanamıyorum. Hele ki eşine bu kadar az rastladığımız, böyle programlarda. Adama 4 saat vermişler, sanki Dingo'nun ahırıymış gibi keyfince kullanıyor. "O sayfa nerede Erhan, dur Erhan, bu sayfa vardı o nerede Erhan, burası da çok dağıldı, ayağa kalkın, parmak tokuşturun, evlendirme töreni yapalım..."

Ciddi anlamda üzüldüm.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Mayıs 03, 2009, 04:12:08 öö
Yanıtla #28
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn Dino,

Pelin Hanim'in soyledigi 1908'de Ermeni Masonlarinin Balkanlardaki Masonlarla aralarinda gecen didisme nedir?

Sayin Kirlangic,

O gunun sartlari cercevesinde "didisme" denilen, aslen devlet yaratma cabasindan baska birsey degildir. Bilirsiniz, her mason bir vatanseverdir.

Saygilarla, 
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Mayıs 03, 2009, 04:34:47 öö
Yanıtla #29
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili Veritas,

Aslinda soylenmesi gerekenleri acikca belirtmissiniz, kendi adima tesekkur ederim.

Birkac program oncesine kadar, ulkemde tarih adina birseyler yaptigina inandigim M. Bardakci icin olumlu dusunceler besliyor, yazilarini okumaya calisiyordum ama dedigim gibi bir kac programdir (en azindan benim takip ettigim) tuhaf birseyler gormeye basladim; konuklara saygidan uzak yaklasim (Fatih Altayli ile olan programlarinda), herseyi ben bilitim tavri, istedigine ve inandigina baskalarini da inandirmak cabasi vs beni rahatsiz etmeye baslamisti ki bu aksam bardagi tasirdi.

Bakin arkadaslar, bir ya da birkac konuda uzman olabilirsiniz ama bu herseyi ben bilirim deme hakki tanimaz bize. Bir Mason olarak cok daha iyi anlayacagimi dusundugum icin yaziyorum, inanin Masonluk konusunda en ufak bir bilgiye bile sahip degil. En basit kaniti, kisaltmalari bile biryerlere bakarak okudu. Programa bircok mail attim, hicbiri okunmadi elbette, bir arkadasimin dedigi gibi, isine gelenleri ve cevap verebilecegine inandiklarini okudu ki bunun adina "kalemsorluk" denir, yani elindeki gucu istedigi gibi yonlendirme...

Bir izleyicinin sordugu soruya verdigi yanit da zeka seviyesini ve birseylere gozukapali ne kadar inandigina ispatti, soru bence tuzak bir soruydu ama anlayamadi. Soru; "Ailelerinizdeki Masonlarin sizin gelisiminizde ne kadar etkisi oldu" idi. Pelin Hanim geveledi ama en azindan agzindan gercege yakin birkac laf cikti; iyiliksever bir insandi gibi. Kendisi ise "hicbir etkisi olmamistir" gibi talihsiz bir aciklama yapti. Bu cevabin kesin dogru oldugunu soylemem gerek, cunku bir masonun aile fertleri de kendisi gibi aydin olup her dusunceye saygili davranmayi bilen insanlardir. Karsisindakine saygi, birilerini hor gorme, asagilama gibi kotu fiillerden uzak dururlar. Sayin Bardakci'da bunun bir nebzesi dahi olmadigi icin, aile buyugu kardesimizin kendisine birsey veremedigi asikardir.

Gosterilen tekris toreni filmi de, seslendirme anlaminda duzmecedir. Film, gizlice Ozgur Masonlar denilen ve dunyanin diger obediyanlarinca taninmayan birligin locasinda cekilmistir. Seslendirme ise muhtemelen Adnan Oktar'in muritlerinin birinin studyosunda seslendirilmistir. Zira tamamina yakini gercege uzaktir.

Sevgili Mason olmayan arkadaslar, sizler neyin dogru olup neyin olmadigini merak icin burdasiniz ve sanirim birseylerin dogrusunu gormeye basladiniz ya da goruyorsunuz. Bu ayrimi, nesredilen bu zirvalarin da dogrulugunu ya da yanlisligini yine siz ayiracaksiniz. Sizden kisisel ricam; dunyaya objektif bakmaniz, cevaplar kendiliginden beyninize dusecektir.   

Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...