Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Uluslararasi DeMolay Toplulugu  (Okunma sayısı 33982 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 02, 2011, 03:23:44 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Sayın MASON,

Ayrıntılı açıklamalarınız için ve bilgileriniz paylaştığınız için teşekkür ederim. Bu topluluk hakkında ki sorularım sayenizde netleşti. Minnettarım.

Sayın ADAM, Türkiye de olmasını bende çok isterdim ama olabilirliği benim bildiğim kadarıyla pek mümkün değil. Zaten Türkiye de bir York Riti Locası da bulunmamakta. Ama bireylerin iyi birer lider olmalarını amaçlayan ve onlara güzel ahlaki değerler aşılamayı amaçlayan bazı derneklerin Türkiye de yapılanmaları var. Kabul etmek gerekir ki De Molay topluluğu kadar derin olmayabilirler ama başarılılar. ( Sayın ADAM tahmin ediyorum ki daha önce ki yazışmalarımızdan benim hangi dernekleri kastetdiğimi ve bu derneklerin tam randımanlı çalışmadıklarını düşündüğümü de biliyorsunuz ama haklarını yemek istemem, en azından bir başlangıç olarak sayıyorum :) )

Saygılarımla

Şubat 02, 2011, 03:48:49 ös
Yanıtla #21
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Korkarım bir yanlış bilgiyi düzeltmek gerek.

De Molay Örgütü doğrudan York Riti ile ilgili değildir. Bir diğer deyişle, bu örgütte çalışmalarda bulunmuş bir genç sonradan mason olmayı isterse (istemeyebilir de) Masonluğa alındığında çırak olacaktır. Bundan sonra kalfa ve üstat dereceleri gelir. Ritlerin etkinliği ise ondan sonra başlar. Simgesel derecelere büyük localar egemendir. Ritlerin egemenliği sadece yüksek derecelerdedir.

Bu yanılma sanırım York riti'ndeki "Tapınak Şövalyesi" derecesinin o ritin en üst derecesi olmasından ileri geliyor. Aynı derecenin karşılığı öteki ritlerin kimilerinde de ve bu arada elbette Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti'nde de var. 

Hem De Molay Örgütü sadece York Riti ile bağlantılı olsaydı, bu örgütün başka ülkelerde kolları olmazdı.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 02, 2011, 04:35:53 ös
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Haklısınız Sayın ADAM ama Mavi Loca dan sonra Türkiye de sadece tek bir Ritin Locası var. Çok detaylı bilmiyorum sadece eğitimlerini bildiğim bir topluluk  ama açıkçası bana Türkiye de pek uygulanabilirliği yok gibi geliyor.

Ben listesini vermek istiyorum hangi ülkeler de olduğunun: Amerika, Kanada, Güney America, Almanya, İtalya, Japonya, Bolivya ve Aruba.

Giriş şartları 12-21 yaş aralığında olmak ve Yüce bir Yaradana inanmak ama ben, dediğim gibi ihtimal veremiyorum. Topluluğun yapısı ve öğretilerini geçtim, bu topluluk zaten anti-masonik oluşumlar tarafından kara liste de !!! Yani, ülke yapımız  ( bu topluluğu kurmak isteyecek kişilerin çatalca nın ilerisinde ki son yılların popüler adresine gönderileceklerine olan inancım :) ) ve  tek bir ritin locasının olması  sebepleriyle bence mümkün değil.

Saygılarımla

Kasım 10, 2011, 01:01:40 ös
Yanıtla #23
  • Aktif Uye

Türkiye'de resmi olarak yok denildiği gözüme çarptı..Peki gayri resmi bir oluşum söz konusumu ? Yani yorumun yazılış biçimi Türkiye'de mevcut değildir demiyor resmi olarak mevcut değildir diyor.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Aralık 28, 2011, 01:19:26 öö
Yanıtla #24
  • Aktif Uye

Türkiye'de resmi olarak yok denildiği gözüme çarptı..Peki gayri resmi bir oluşum söz konusumu ? Yani yorumun yazılış biçimi Türkiye'de mevcut değildir demiyor resmi olarak mevcut değildir diyor.

Türkiye'de Resmi olarak mevcut olmaması demek Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın tanıdığı ya da bildiği bir DeMolay topluluğu olmadığı anlamına gelir.

Eğer bir semtte çocuklar kendi gruplarına DeMolay ismi verdiyse bilemem :) Var olmuş olur ancak takdir edersiniz ki gayriresmi olarak var olmuş olur.

Kasım 29, 2012, 04:43:57 ös
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ne ilginç kollar var yaa. Herkes kendince iyiyi ve güzeli yapmanın bir yolunu bulmuş.
Çok güzel, gerçekten çok güzel..
Saygı ile,
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.

Kasım 29, 2012, 05:25:00 ös
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

Alıntı
12-21 yas arasi gencleri uye olarak alir.

Alıntı
11- Liderlik ve yonetim ogretileri uzerine kurulmustur. Konferanslar ve egitim seminerleri duzenlenir.

Yani sözün kisasi  gelecegin liderleri, diger bir deyimle topluma her dalda yön verecek insanlar yetistiriliyor.

Saygilarimla

Kasım 30, 2012, 09:26:52 ös
Yanıtla #27

Küçük bir soru... DeMolay topluluğunun meşhur "Jacques de Molay" ile bir ilgisi var mıdır? Yoksa bir isim benzerliğinden mi ibarettir?

EKLEME:

Sorunun zaten cevaplanmış olduğunu gördüm. Dikkatsizlik!

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Kasım 30, 2012, 09:30:43 ös Gönderen: peacewings »
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Haziran 20, 2014, 02:44:35 ös
Yanıtla #28
  • Yeni Katilimci
  • *

Peki benim bir sorum olacaktı.

De Molay Örgütü'nde bulunan kişilerin veya çocukların eğitim sistemi gün ve zaman aralıkları ile belli midir?
Ve sadece ahlaki,liderlik veya felsefik bakımından mı eğitimler veriliyor?

Haziran 20, 2014, 08:34:57 ös
Yanıtla #29
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altındaki anlatımlar başından okunursa, sorulan sorunun yanıtının daha önce zaten verilmiş olduğu görülecektir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.