Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: DÜNYADA NİÇİN BU KADAR FARKLI DİL KONUŞULUR??  (Okunma sayısı 22224 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 16, 2008, 09:27:51 ös

konu başlığından anlaşılacağı gibi insanlığın gelişmesinin yeterli düzeyde olmamasının en büyük nedeni konuşulan dillerdir.Bu insanoğlunun var oluş teorilerine aykırı bir durum.İnsanlar arasında aynı dili konuşabilseydi bugünkü gelişimimiz nasıl olurdu.kanımca çok daha iyi olurdu.   

Aralık 16, 2008, 10:02:35 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sn Akan,

Gercekten de cok güzel bir konu acmissiniz. Ve umarimim düsüncelerinize yakin bir yorum yapabilirim.

Bence her seyin nedeni üstün Irk ilkesi ne dayaniyor. Sorunun kaynaginin irkcilik olduguna ve kisilerdeki ego nun bunu körükledigine inaniyorum.

Tesekkürler, saygilarimla.

Aralık 17, 2008, 12:33:12 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Şaka yaptınız herhalde bunu söylerken,bildiniz gibi diller oluştuğunda internet yoktu ya da uçak.Yani dünyadaki tüm insanlar birarada yaşamıyorlardı ki aynı dili konuşabilsinler,ne alakası var ırkçılıkla.Ayrıca diller oluşurken insanlar "biz aynı dili konuşmayalım bizim ki farklı olsun" gibi bir düşünceleri yoktu.
Dil bana kültürdür ve farklı dil dünyanın zenginliğidir.Farklı bir ses,farklı bir tonlama zenginliktir.

Bence her seyin nedeni üstün Irk ilkesi ne dayaniyor. Sorunun kaynaginin irkcilik olduguna ve kisilerdeki ego nun bunu körükledigine inaniyorum.

Aralık 17, 2008, 11:06:01 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sn M.Akyol

Sanirim konu basligini ve altinda yazan aciklamaya bir daha okumalisiniz.

yani aslinda konu basligini altindaki Sn Akan in yazdilarindan yola cikarsaniz, sizde bana hak verebilirsiniz.

Bu arada kendi tecrübelerime dayanarak sunuda rahatlikla söyleyebilirim.

Ben Zürich de yasiyorum ve biz burda almanca konusuyoruz. Belki zamanin da bu ülkeye isci olarak gelmis kisilerdik ama artik is veren oldugumuzu ve iscilerimiz arasinda isvicrelilerin oldugunu, ayni dili konusmamiza ragmen hatta Isvicre vatandasi olmamiza ragmen bu ayrimciligi yasiyoruz.

Buda irkciliktir unutmayin.

konu başlığından anlaşılacağı gibi insanlığın gelişmesinin yeterli düzeyde olmamasının en büyük nedeni konuşulan dillerdir.Bu insanoğlunun var oluş teorilerine aykırı bir durum.İnsanlar arasında aynı dili konuşabilseydi bugünkü gelişimimiz nasıl olurdu.kanımca çok daha iyi olurdu.  

Benim yazmis oldugum Sn Akan nin en son yazdigi cümlesindeki ``kanimca cok iyi olurdu` iyi olmuyacagini düsünmemdir.
« Son Düzenleme: Aralık 17, 2008, 11:08:17 öö Gönderen: zebex »

Aralık 17, 2008, 11:21:25 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Bu arada

Burda bir celiski var, oda Sn Akan nin yapmis oldugu yorum ve acmis oldugu konu basligidir.

Benim yazdiklarim konu basligi ile ilgili degil, Sn Akan nin yapmis oldugu yorum la ilgilidir.

Size de yazmis oldugunuz yazida hak veriyorum; insanlar kafalarinddaki gecekondulari yikmalilardir.

Saygilarimla.

Aralık 17, 2008, 11:28:42 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dillerin degismesiyle kulturler yok olmaz korkmayin. Dillerin birlestirilerek tek bir iletisim kaynagi haline gelmesi durumunda ne kadar hizli bir sekilde gelisebilecegimizi dusundunuzmu hic? Ama yok bazi kisilerin dusuncesi, gelismek, bilgi ve ileriye dogru adim degil... Oldugumuz durumu koruyalim. Onlar bizi, biz onlari kendimizden ustun gorelim, irk, din meshep savaslari yapalim vsvsvs

kultur, dilden cok cografya ve tarihten kaynaklanir. bir halkin dilinin degismesi onun kulturunu cok buyuk olcude etkilemez. kultur, gelenek, gorenek, cografik konum, gecmis ve milli degerlere baglidir.

Aralık 17, 2008, 12:58:05 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

DÜNYADA NİÇİN BU KADAR FARKLI DİL KONUŞULUR??

Konu başlığına göre uygun bir açıklama olarak aklıma tevrat'tan  bu bölüm geldi.

(Yaratılış=Tevrat)'te şu şekilde geçer (Genesis: Bölüm 11/1-9):
1. Başlangıçta dünyadaki bütün insanlar aynı dili konuşur, aynı sözleri kullanırlardı.
2. Doğuya göçerlerken Şinar bölgesinde bir ova buldular ve oraya yerleştiler.
3. Birbirlerine, 'Gelin tuğla yapıp iyice pişirelim.' dediler. Taş yerine tuğla, harç yerine zift kullandılar.
4. Sonra, 'Kendimize bir kent kuralım.' dediler, 'Göklere erişecek bir kule dikip ün salalım. Böylece yeryüzüne dağılmayız.'
5. Tanrı, insanların yaptığı kenti ve kuleyi görmek için aşağıya indi
6. ve şöyle dedi: 'Tek bir halk olup aynı dili konuşarak bunu yapmaya başladıklarına göre düşündüklerini gerçekleştirecek, hiçbir engel tanımayacaklar.
7. Gelin, aşağı inip dillerini karıştıralım ki birbirlerini anlamasınlar.' 8. Böylece Tanrı, onları yeryüzüne dağıtarak kentin yapımını durdurdu.
9. Bu nedenle kente Babil adı verildi; çünkü Tanrı, bütün insanların dilini orada karıştırdı ve onları yeryüzünün dört bucağına dağıttı.

Aralık 17, 2008, 01:42:49 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Bay semsin tevrat'tan verdiğiniz bölüm için kendi adıma öncelikle teşekkür ederim,
Üstüne saatlerce düşünülecek çok derin bir konu.Türkçe'de olmayan bir kelime kullanmak istiyor ve bunu yapmak istiyorum burada, yani  "acabalamak";

Öncelikle farzi muhal aynı dili konuştuğumuzu düşünelim acabalarsak eğer insanlar dilin verdiği yakınlaşmayla yavaş yavaş  tek tip insan modeline yakınlaşacak ve böylelikle herhangi bir görüşe,bilime, aslına bakarsanız herşeye bakış açısı birbirinin aynı olmaz mı?
Böylelikle de farklı görüşler olmayacak ve ulaşılmak istenen hedef hep aynı olacak.Ama farklı diller ve farklı milletler olursa görüşler değişebilir,o görüşe farklı açıdan bakan milletler olabilir.Farklılıklar, farklı görüşleri meydana getirir bu da hedefe ulaşmanın alternatiflerinin yaratılmasına sebep olur,dil önemsiz gibi görünse de insanlar üzerinde ki etki çok kuvvetlidir.

Örnek verecek olursak kolesterol, Asya'daki bazı milletler kötü kolestrolü(LDL) artıracak yemekler,besinler tüketmektedir,bunun yanın da iyi kolestrolleri de(HDL) sınırların üstündedirler.Bunlara rağmen uzun yıllar sağlıklı yaşamaktadırlar.
Fransızlar bildiğiniz gibi çok şarap içtikleri için ve kötü kolestrolü arttıracak yemekler,besinler almadıkları için sıfır kolestrolle hayatlarını sağlık şekilde sürdürmektedirler
Şimdi bu 2 bölge aynı dilde konuşsa ve yavaş yavaş tek tip olsalardı kolestrolün farklı milletler üzerindeki etkisini, farklı düşüncelerdeki bilim adamları farklılıkları görebilirlermiydi.

saygılar

Aralık 17, 2008, 02:28:04 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Akyol

Aynı dili konuşuyoruz ama ben sizin tek tip insan veya bölge den kastınızı vede dili kolestrolle veya kolestrolu dille  örneklemenizi  anlamamış bulunmaktayım. :)

farklı düşüncelerdeki bilim adamları farklılıkları görebilirlermiydi.
? ? ?
Farklı düşünceler varsa da bir tek kum tanesi için dahi farklı beyanlar alacağımız kesindir.

Saygilarimla.

Aralık 23, 2008, 04:45:37 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Bu aslında çok basit yeni doğmuş 10 tane bebeği alın götürün kimsenin olmadığı bir ortama ve sizde yanlarında tek kelime konuşmayın sadece iktiyaçlarını karşılayın...
Onlar kendilerine yep yeni kimsenin anladığı ortak bir dil bulacaklardır.
Bildiğimiz Dünya dilleri bir anda ortaya çıkmamıştır günümüze gelene kadar bir çok aşamadan geçmiştir.
Ayrıca gelişen teknoloji sayesinde bir çok dilin içine yabancı kelime girmekle beraber dilin yapısını bozup aynı zamanda değişik bir zenginlik ortaya çıkarmıştır...
Bilimin ise tek dili vardır Neden,niçin ve Nasıl .Bilimin etkili olmadığı toplumlarda ise mitler devreye girer.İnsanların neden farklı diller sorusuna başından salarcasına Çünkü Tanrı böyle istedi gibi cevaplar verirler...Böylece bazı dindar kesimler cehaletlerinide belli etmemiş olurlar...