Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Facebook Sayfanızda Verilen Bilgi?  (Okunma sayısı 11004 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 22, 2011, 10:15:13 ös
  • Ziyaretçi

Merhaba,

http://www.facebook.com/pages/Masonluk-Masonlardan-Ogrenilmelidir/160501833993635 facebook sayfanızda verilen bilgide bu sitenin Türkiye Büyük Locasıyla hiç bir ilgisinin olmadığı yazıyor. Ama web sitenize girdiğimde HKEMBL`na bağlı olduğu söyleniyor. Kafam karışmış durumda. Facebook sayfasında bahsedilen büyük loca HKEMBL değil mi?

Ayrıca yine facebook sayfanızda yapılan açıklamada http://www.masonluk.org sitesinden bahsediyor ki bu site direk Özgür Masonlar Büyük Locası sitesi olan http://www.mason-mahfili.org.tr adresine bağlanıyor.

Kafam çok karışmış durumda. Ciddi bir açıklama bekliyorum. Facebook sayfanızda verilen bilgiyi aynen aşağıya kopyalıyorum:

Alıntı
www.masonluk.org sitesinin kuruluş nedenleri çoktur. Bunlardan bazıları, Türkiye içerisinde Büyük Loca tarafından belirlenmiş yasaya göre, hiçbir Masonik internet web sitesi yapılamaz ve internette Masonluğun işaretleri (Masonlar tarafından) kullanılamaz. Bu nedenle Türkiye’de (Resmi web siteleri hariç) hiçbir Masonik web sitesi yoktur.

Yalnız Masonlar.org Türkiye Büyük Locasına bağlı değildir. Yabancı bir ülke kaynaklıdır. Bağlı olduğu Büyük Loca tarafından özel izinle bu site açılmış ve denetlenmektedir.

Sitenin açılış amacı; dünyanın birçok yerindeki, Masonluk hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan, yanlış bilgi sahibi olan ya da ilgi duyanlara, kaynağından (Masonlardan), doğru ve yorumsuz yanıtlar verebilmektir.

Türkiye’de normal bir vatandaşın bir Masonla görüşmesine ya da kaynağından, doğru bilgi almasına imkan olmadığından dolayı, (dünya üzerinde çok yaygın bir dil olmamasına rağmen) siteye Türkçe seçeneği eklendi. Türkçe olan, resmi olmayan ve doğru kaynaktan bilgi veren tek Masonik site burasıdır.

Önceleri sadece 2-3 sayfa olan ve küçük bir "Masonik Görüşme Odası" barındıran bu site; gelen ziyaretçi ve soruların artmasıyla foruma dönüştü, içerdiği bilgileri çoğalttı. Sitenin açılış sayfasından da, bu sitenin amacı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Şu an itibariyle site sadece Masonluk değil, bilimin ve ışığın yolunda olan her bilgiye açıktır. Tartışma ve bilgileri üzerine görüşme imkanı sağlar. Sevgi ve saygı sınırları korunduğu sürece her konuda yorum yapabilir, sorular sorabilirsiniz.

Bizler Mason’uz. Fakat Mason olmamız, bizim her şeyi bildiğimiz anlamına gelmez. Yorumsuz kaldığımız konuların çoğunluğunda; yeterli bilgimiz olmadığı için, açıklayamayacağımız için ya da kişisel yorum belirtmek istemediğimiz için cevapsız kalmışsınızdır.

Saygılarımla

Şubat 23, 2011, 12:17:37 öö
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

güzel tesbit..

ayrıca ,

http://www.masonlar.org/turkce/turkce.html  sayfasında en alt kısımda aynen şöyle yazmakta..

"Masonlar.org sitesinin yada yonetim grubunun hicbir sitede (facebook, netlog, msn yada herhangi bir forumda) temsilcisi mevcut degildir. Masonlar.org sitesi yalnizca email ile iletisim kurmaktadir."
« Son Düzenleme: Şubat 23, 2011, 12:24:17 öö Gönderen: Thoth »

Şubat 23, 2011, 01:05:17 öö
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Cin Ruhi,

Facebook grubunda gerekli degisiklik "Dis baglanti sorumlulari" tarafindan yapilmistir.

Saygilarimla

Sayin Thoth,

Bahsetmis oldugunuz Turkce sayfa, suanda kullanilmamaktadir. O nedenle ana sayfadan o bolume gecis adresi verilmemektedir. Silinmemesinin nedeni ise arama motorlari tarafindan halen icerik olarak gosterilmesi dolayisi ile sitemizin bulunmasina yardimci olmasidir. Nihayetinde bahsettiginiz ifadede kaldirilmistir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 23, 2011, 02:09:30 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Şimdi HKEMBL`na bağlı mısınız değil misiniz? Facebook sayfanızda sadece en baştaki "masonluk.org" adresini "masonlar.org" olarak değiştirmişsiniz. Açıkçası bu forumun gerçekliği konusunda şüpheye düşünüyorum.

Şubat 23, 2011, 02:20:04 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Bugün en azından masonlar.org forumunun gerçekliğini sormak için hem HKEMBL`na hem de ÖMBL'na gittim ama her ikisinin de kapısında "Üye Olmayan Giremez" yazıyodu. Ben de dolayısıyla kapılarını çalmadım. Bu forumda locayı ziyaret ettim beni ağırladılar diyen arkadaşlar vardı. Ben yine de yanlış yaptığımı sanmıyorum çünkü kapıdaki yazı çok açık. Bizi rahatsız etmeyin demek o..

Bu arada "Sorunlar" bölümüne yazdığım şeyi buraya da tekrarlıyım..
Masonlar.org sitesinin giriş sayfasında aynen şöyle yazıyor:
Alıntı
Türkiye`de HKEMBL`na bağlı, diğer ülkelerde ise tanınmış Muntazam Büyük Localara bağlı Masonlar tarafından kurulmuş ve yönetilmekte olan sanal platformdur.

http://www.facebook.com/pages/Masonluk-Masonlardan-Ogrenilmelidir/160501833993635 adresindeki facebook sayfasında işe aynen şu ibare yer almakta:
Alıntı
www.masonlar.org sitesinin kuruluş nedenleri çoktur. Bunlardan bazıları, Türkiye içerisinde Büyük Loca tarafından belirlenmiş yasaya göre, hiçbir Masonik internet web sitesi yapılamaz ve internette Masonluğun işaretleri (Masonlar tarafından) kullanılamaz. Bu nedenle Türkiye’de (Resmi web siteleri hariç) hiçbir Masonik web sitesi yoktur.

Yalnız Masonlar.org Türkiye Büyük Locasına bağlı değildir. Yabancı bir ülke kaynaklıdır. Bağlı olduğu Büyük Loca tarafından özel izinle bu site açılmış ve denetlenmektedir.

Şimdi hangisi doğru? Bu forum HKEMBL'na mı bağlı yoksa yurtdışı kaynaklı mı?

Şubat 23, 2011, 02:21:53 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Cin Ruhi,

İzah edeyim. www.Masonlar.org sitesi herhangi bir Büyük Locaya bağlı değildir. Herhangi bir Büyük Locanın yayın organı, internet sitesi, profanları bilgilendirici forum sayfası değildir.

www.Masonlar.org, Admin tarafından bağlı olduğu Locasının ve Büyük Locasının da izinleri alınarak kurulmuş bir sitedir. Amacı, Türk Dilinde Masonlukla ilgili dogru bilgilerin ilk elden Haricilere aktarılmasıdır. Bunun yanı sıra muntazam büyük localara bağlı olan Masonlar arasında KArdeşlik bağlarının geliştirilmesi amacı da taşımaktadır.

Site tarafından tanınmış bulunan Masonlar, muntazam bir büyük locaya üye Masonlardan oluşmaktadır. Bunun içerisinde HKEMBL'na bağlı Localarda tekris edilmiş ve çalışmakta olan Masonlar olduğu gibi, Türkiye dışında yine muntazam büyük localara bağlı Localarda çalışmakta olan Masonlar da bulunmaktadır.

Bunları daha evvel defaaten izah etmiş ve açıklamış idik. Hatta sitenin Ana giriş Sayfasında da bu durum açıkça izah edilmektedir. Biz burdayız ve gerçekliğimizden en azından kendimiz şüpheye düşmüş de değiliz. Sizin şüphelerinizi bertaraf etmek için de elimizden bu izah ettiklerimiz dışında bir şey gelmez ne yazık ki.

Saygılarımla. 

Şubat 23, 2011, 02:30:07 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Cin Ruhi,

Başka bir başlık altında da sormuşsunuz orada cevap verdiğim için tekrar etme gereği duymuyorum.

Ben HKEMBL'na bağlı bir muntazam Locanın muntazam bir üyesiyim. Benim ismimi cismimi bilseniz bile ve hatta o kapıdan içeri girseniz bile oradaki hiç kimse size benim Mason olup olmadığımı söylemeyecektir. Bunu bana sorarsanız ben size hiç sakınmadan ve çekinmeden evet HKEMBLD üyesiyim ve MAson olmak için çaba gösteriyorum diyerek yanıtlayabilirim.

Aynı zamanda bendeniz bu sitenin uzun süreden beridir de yöneticiliğini yapmaktayım. Sadece ben değil, site tarafından tanınmış bulunan diğer Mason Kardeşlerim içerisinde de HKEMBL' bağlı bir Locada Mason olanlar olduğu gibi, Türkiye dışında yaşayıp o ülkedeki muntazam Büyük Locaya bağlı olarak çalışan bir Locadan Mason Kardeşlerim de mevcuttur. Dolayısıyla evet www.masonlar.org HKEMBL'na ve diğer ülkelerdeki Muntazam Büyük Localara bağlı Localarda çalışmakta olan MASONlar tarafından kurulmuştur ve yönetilmektedir.

Bireysel olarak bağlı olduğum yerin aynı zamanda yönetici olduğum bir yerinde üst kurulu ya da bağlı olduğu yer olması gerekmemektedir. Dolayısıyla EVET, www.Masonlar.org hiçbir Büyük Locaya bağlı değildir. Kuruluş açısından Türkiye dışından bir ülke kaynaklıdır, oradaki Büyük Locanın izniyle kurulmuştur ve bugün HKEMBL'e ve yurtdışındaki muntazam Localara bağlı Masonlar tarafından yönetilmektedir. Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca olarak yayındadır. Türk Dilinde Haricilerin en doyurucu ve geniş ve doğru bilgiye ulaşabilecekleri yegane ve aslında tek sitedir.

Dilerim anlaşılabilmişimdir.

Saygılarımla.

Şubat 23, 2011, 02:33:11 ös
Yanıtla #7

Alıntılanan iki cümle arasında "şimdi hangisi doğru" denilecek bir çelişki yok ki...

Cümleler dkkatli okunursa, ilk alıntıda yazan net anlaşılabilir. HKMBL'na bağlı olan Forum değil, burada bulunan Masonlardır.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Şubat 23, 2011, 02:52:10 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Tamam size inandım. Dediğiniz gibi dikkatli okuyunca anlaşılıyor. Saygısızlık yapmak istemedim. Sadece sorguluyorum gerçekleri. Bu da en doğal hakkım di mi?

Şubat 23, 2011, 03:02:12 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Sayın  Cin Ruhi 'nin ayrı kategorilerde açmış olduğu "Facebook Sayfanızda Verilen Bilgi?" ve "Üye Olmayan Giremez" başlıklı konular "Facebook Sayfanızda Verilen Bilgi?" başlığı altında birleştirilmiştir.

Saygılarımla,