Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Facebook Sayfanızda Verilen Bilgi?  (Okunma sayısı 11006 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 23, 2011, 03:09:34 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu bağlamda çok ilginç, belki yanlış anlaşılan bir durum var.

Ben Sayın Cin Ruhi'nin sorusu üzerine Sayın SkullG'nin yaptığı açıklamalara değinmeyeceğim. Sadece başlık ile ilgileneceğim.

Yurdumuzdaki mason lokalleri, TC  Dernekler Yasası uyarınca tesçil edilmiş yerlerdir. Bunların diğer birçok dernek lokalinden pek bir farkı yoktur. Sadece bu derneklerin lokallerinin kapısında değil, (Türkiye'nin her neresinde olursa olsun) diğer birçok derneğin kapısında aynı yazıyı görebiliriz; görürüz de... Üstelik o derneklerden bazılarının kapısı önünde bir de güvenlik görevlileri vardır ve siz o derneğin tanınan bir üyesi değilseniz sizi hayli rahatsız edici bir tarzda uyarırlar.  Sadece derneklere değil, birçok toplu konu alanına bile öyle elinizi kolunuzu sallayarak giremezsiniz.

Üye olmayan giremez demek, üyeler dışında hiç kimsenin girememesi demek değildir. Görevliler vardır, gelip giden postacılar vardır, konuk olarak götürülen ya da kabul edilenler vardır.

Sanırım Sayın Cin Ruhi o yazıyı görünce şayet içeriye girmek istiyor  idiyse hayli çekingen davranmış. Kapıyı bir çalsaydı... Elbette bir açan olacaktı. Sonra o içeriye girmek istediğini söyleyecekti. Kapıyı açan da ona «Neden? Siz kimsiniz?» diye soracak ya da buna benzer bir başka soru yöneltecekti..

Bundan sonra Sayın Cin Ruhi ne diyecekti, işte asıl önemli olan bu ve tümayle kendisine kalmış.

Ben derim ki bir deneme daha yapsın. Yine gitsin. Ancak bir ziyaretçi olarak kendisinden beklenen tarzda yanıt vermeye de hazır olsun. İşte o zaman buyur edilir. Hiç kuşkusu olmasın.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 23, 2011, 06:09:49 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Öncelikle ayrı açtığım konuda da yine aynı konuya değindiğim için özür dilerim. Bu sorunlar kısmının çok okunmadığını düşünerek böyle bir eylemde bulundum. Aslında "masonluk ile ilgili sorular ve cevaplar" kısmına sadece kapıda gördüğüm "üye olmayan giremez" konusuyla alakalı yazmam gerekirdi.

Bir kere zaten HKMBL'nda bir çalışma vardı içerde. Ayrıca kapıya giden yolda ayrıyeten bir de kırmızı iple yol kapatılmıştı. Yabancıysanız buraya gelmeyin diyordu resmen. Anlaşılan çok rahatsız edilmişler zamanında.

ÖMBL'nın kapısı ise ana caddeye daha yakındı ve kapı hemen yolun kenarında duruyordu ama orda da "Üye olmayan giremez" yazısını görünce kapıyı çalmaktan vazgeçtim nedense. Aslında dediğim gibi kafamdaki soru masonlar.org sitesindeki siz masonların gerçekten mason olup olmadıklarını sormak olacaktı. Ama şimdi ikna olmuş durumdayım. O yüzden şu an için bu forum benim merakımı gidermiş görünüyor. Belki ilerde loca kapısını çalıcak cesareti bulurum kendimde.

Aslına bakarsanız diğer bir açıdan kapıda gördüğüm "üye olmayan giremez" yazısı bana bu derneğe üye olmak için bir arkadaştan davet almam gerekmesi daha mantıklı geldi. Sonuçta bu dernek sırlarla dolu bir dernek. Sırf merak ediyorum diye bu derneğe üye olmak istemem saçma. Ancak oraya üye olup içerdeki sırlara sahip olan bir kişinin beni üyeliye uygun görmesi daha mantıklı gerçekten..

Umarım bu 2 konunun birbiriyle birleştirilmesi sizi bu konudan soğutmamıştır çünkü cevaplarınız benim için önemli.

Saygılarımla..

Şubat 23, 2011, 11:01:05 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Cin Ruhi.

Şahsen bu forumda bulunmamın nedeni bu forumun masonlara ait olmasından ileri gelmiyordur. Masonlar hakkındaki verilen doğru bilgileri gördüğüm için bu forumda yer alıyorum. Bence bu herkes için geçerli bir neden olmalıdır. Ayrıca bahsettiğiniz yazılara gelince (Üye olmayan giremez gibi) siz üye değilsiniz asla giremezsiniz demek değildir bu kendi başınıza istediğiniz zamanda istediğiniz şekilde giremezsiniz demektir. Sizi bir harici olarak karşılayanlar mutlak olucaktır ve sorularınıza cevap verenler de olucaktır.

Saygılarımla.