Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mikro iktisatta yapılmayan yeni tez konuları..  (Okunma sayısı 12101 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 21, 2011, 07:50:37 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında başlığı bu dönem hazırlamam gereken ekonomi tezim hakkında görüşlerinizi almak için açtım...     Ancak görüşleriniz başkalarınada yardımcı olabilir..

Normalde sıradan herkesin yazdığı, bilindik, enflasyon, faiz oranları seçimi, sermaye hareketleri, istihdam, vergi.. gibi konular seçmek istemiyorum.. daha çok mikroiktisata konu olabilicek
ve daha önce yazılmamış, teoride kalmayacak işe yarar konular arıyorum..

örneğin: bi arkadaşım emlak piyasasındaki tercihleri oyun teorisiyle açıklanması gibi bi tez hazırladı.. benim aklımada ilk olarak, köprülerde uygulanan ogs kgs uygulamaları geldi, acaba sadece ogs ya da sadece kgs nin uygulanması durumunda hangisi karlı olurdu, yoksa mevcut durum daha mı karlı? bu gibi konu tavsiyelerinizi veya görüşlerinizi bekliyorum
saygılarımla...
deus meum que jus

Şubat 22, 2011, 03:56:38 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sayın sad,

Contribution of classical economists to the micro economics
Microfoundations of Keynesian economics ------new keynesian economics
The Recent Economic Slow Down in the World Micro-Economics: Effects of Federal Reserve Policies
The European Union Impact on the Agricultural Industry
Management of fiscal policies and impact on unemployment
Impact of subsidies to farmers in industrialized economies
Sources of long-term economic growth for Turkey (1950-2011)

Saygılarımla

Şubat 22, 2011, 04:22:10 ös
Yanıtla #2

benim aklımada ilk olarak, köprülerde uygulanan ogs kgs uygulamaları geldi, acaba sadece ogs ya da sadece kgs nin uygulanması durumunda hangisi karlı olurdu, yoksa mevcut durum daha mı karlı?

Sn. sad,

Haberiniz oldu mu bilemiyorum. KGS ve OGS'nin kalkması gündemde. Yerine HGS diye birşey koyacaklarmış, geçişler hızlansın diye. Zaten isim de oradan geliyor, Hızlı Geçiş Sistemi. OGS'ye yakın bir şey olacakmış. Pilot uygulama Çeşme Otoyolunda bugünlerde başlayacak sanırım. Sizin düşündüğünüz çalışmayı daha önce yapmışlar korkarım.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Şubat 23, 2011, 08:53:52 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Merhaba;
İnşaat sektöründeki dalgalanma ve/veya inşaat malzemelerinin yapım aşamasındaki hammadde kaynaklarının ekonomideki yansıması :)
Benimde işime yarayabilecek bir tez olur açıkçası :)
Saygılarımla

Şubat 24, 2011, 02:54:22 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

SN. Mustafa Kemal evet baktım dediğiniz gibi deneme yapılıcakmış, daha önce araştırmasınıda yapmışlardır oyüzden benim yapmam yeni bişey olmayacak, teşekkür ederim tespitiniz için..

Merhaba sn. Walec ben ekonomi ve finans öğrencisiyim ama bu sene okulum biticek ve seneye mimarlık okumaya başlıyacağım büyük ihtimalle, zaten ailemde inşaat işiyle uğraşmakta. oyüzden benimde kafamda inşaat sektörü ile birşey yapmak vardı, sonuçta işime veya sektörün işine yarıyacak birşey yapmak yararlı olucak. Görüşünüzü düşünücem ve değerlendirmeye çalışıcam tezi bittikten sonra sizide haberdar ederim işinize yarıyacak olursa :)

Daha başka bunun gibi inşaat sektöründe ne olsa size yarar sağlardı? veya iş yaparken malzeme seçimi yaparken(kalite-fiyat açısından), alırken, işçi seçerken işçi sayısı belirlerken.. vs. hangi konularda seçim yaparken zorlanıyorsunuz?  Bana daha çok hani sektörde kalıplaşmış seçimlerin aslında yanlış olduğunu, ya da başta karlı gibi gözüken seçimlerin aslında diğer seçimlerden daha az kar sağladığı gibi konular çok yararlı olur.. ya da dediğim gibi üzerinde çok düşünülüp karar verilemeyen konular.. Aklınıza gelirse paylaşırsanız sevinirim..  saygılarımla

Sn. sundance önerileriniz için teşşekkürler..

deus meum que jus

Şubat 24, 2011, 05:45:00 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sn. Sad
Aslında sorularınızı tek tek okudum. Okurken bile aklımdan 25 sayfanın üstünde cevap geldi. Özellikle inşaatın bazı kalemlerinden kaçarken gerçekte nekadar büyük külfet altına girildiğinin en büyük şahitlerinden biriyim. Örneklerle tek tek anlatabilirim isterseniz.
Saygılarımla