Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: CUMHURİYET'E DAİR  (Okunma sayısı 1779 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 10, 2015, 12:49:49 ös
  • Aktif Uye

Herkesin bir derdi, sıkıntısı var. Herkesin aklını kemiren, cevabını aradığı soruları var. Ne kadar yabancılaştık kendi ülkemizde, kendi insanımıza, farkında mısınız ? Görmüyoruz, göremiyoruz artık birbirimizi ya da bakmıyoruz, bakamıyoruz korkudan. Dedim ya hani herkesin bir derdi var diye. İşte ben, vatanımın derdine düştüm. Kimileri 'Türkiye nereye gidiyor ?' diyor, kimileri 'Türkiye ileriye doğru gidiyor, geleceğe emin adımlarla yürüyor' diyor. Sanırım iktidar partisinin 'SÖZDE YENİ TÜRKİYE' olarak adlandırdığı 'YENİ ÜLKEMİZ' bu benim hayretler içerisinde korkuyla baktığım ülke ! Bu ülkenin insanları, sanki Müslümanlıkları ellerinden alınacakmış gibi hareket ediyorlar, önüne gelen, fırsatını bulan her birey, ya türbana ya da kara çarşafa bürünüyor. Türbana ya da kara çarşafa bürünmeyen ben ve benim düşüncemdekiler ise, ahh biz dinsiziz, kafiriz onların gözünde ! Her neyse, şunu bilmeliyiz ki düşmanı dışarıda aramamıza gerek yok, düşman daima en yakınımızda olandır. Belirtmek istiyorum ki, artık dışarı çıkıp rahatça yürüyemiyoruz, rahat hareket edemiyoruz, erkek de olsak kadın da olsak bu körelmiş zihniyetten görüp görebileceklerimiz yalnızca dayak ve tecavüzdür. Şimdi burada, bu körelmiş zihniyetin sorumlusunun ya da sorumlularının adını anmayacağım, buna tenezzül etmeyeceğim. Zaman, 'topyekun savaş' zamanı değil artık. Şunu anladım artık, 'Biz Türkler yani biz, bu ülkenin gerçek sahipleri, ne yazık ki artık azınlıklar gibiyiz.' Bizim yerimize adı halk diye geçen başka milletler var artık yani arap çorap... Ben bir sosyalist olarak hiçbir zaman IRKÇILIK yapamam, bu benim ve benim düşüncemdeki yoldaşlarımın zihniyetine aykırıdır. Ben, Türk'üm demekten kıvanç duyarken, bu toplumu oluşturan bireylerin büyük çoğunluğu artık Türk'üm demeye utanıyor. Laz'ım diyor, Kürt'üm diyor, O'yum Bu'yum diyor ama TÜRK'ÜM DİYEMİYOR. Ve böyle olduğunda bense diyorum ki onlara, 'beğenmiyorsan git o zaman, bu ülkenin ekmeğini yeme, suyunu içme, okullarında eğitim görme, madem Türkiye'yi sevmiyorsun, madem Türk'üm diyemiyorsun, o zaman git !' Ama bu onların işlerine gelmiyor, çünkü yıllardır bu ülkeyi sömürmeye alışmış onların zihniyeti, karaktersizliği ! Eğer bugün, ben üniversitemde oturup arkadaşımla çay içip, sohbet ederken, yanımda bir grup beyinsiz sürüsü, Kürt olduklarını söyleyip, Atatürk'le dalga geçebiliyorlarsa eğer, onlara bu fırsatı veren, 'SÖZDE YENİ TÜRKİYE'NİN' BOYNU ALTINDA KALIR İNŞALLAH dediğimiz padişahıdır.

Sakın kendinize bir kurtarıcı aramayın ! SAYGIDEĞER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK şöyle söylüyor : 'Eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen ben size hiçbir şey öğretememişim demektir.'Ve Mustafa Kemal, 'Gençliğe Hitabesi'nde ileri görüşlülüğünü fazlasıyla belirtmiş bize, yeterince uyarmış bizi. ÖNDERİMİZ ATATÜRK şöyle söylüyor : 'İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.'

'Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!'Şunu anlayalım artık, Bizler Türk'üz ve bununla müthiş bir kıvanç duymalıyız. Dininiz, dini görüşleriniz beni zerre kadar ilgilendirmemektedir. Fakat şunu unutmayın sakın, dininize düşkün olduğunuzu sanıp, beş vakit namaz kılıp, modern dünyayla iletişimizi koparan bazılarınız, aslında ne kadar yobazlaştığınızın, dogmatikleştiğinizin farkına varamıyorsunuz ne yazık ki. Siyasi düşünceleriniz hiçbir zaman dini görüşlerinizi etkilememelidir. Sol düşüncede olmak, dinen kafir olmak demek olmadığı gibi, sağ düşüncede olmak da dindar olduğunuzun anlamına gelmemektedir. Dindar olduğunuzu sanarken, yobazlaşarak dinci olmaktasınız ! Bu konuyla ilgili Mustafa Kemal şunları söylüyor : ''Ben, manevî miras olarak hiçbir âyet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevî mirasım ilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında belki gayelere tamamen erişemediğimizi, fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir. Benim Türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevî mirasçılarım olurlar."''Benim bir dinim yok ve bazen bütün dinlerin denizin dibini boylamasını istiyorum.' Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir. Âdetâ halkı bir kapana kıstırırlar. Benim halkım demokrasi ilkelerini, gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir. Batıl inançlardan vazgeçilmelidir. İsteyen istediği gibi ibadet edebilir. Herkes kendi vicdanının sesini dinler. Ama bu davranış ne sağduyulu mantıkla çelişmeli ne de başkalarının özgürlüğüne karşı çıkmasına yol açmalıdır."

FAY FRIN
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...