Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Namaz Kılmayan Mezhep Savunucuları  (Okunma sayısı 4989 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 20, 2016, 04:03:51 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Etrafımda bu tarz insanları çok görüyorum. Namaz kılmamalarına rağmen mezhep bayraktarlığına soyunuyorlar. Tabi bu mantıksız davranışın kaynağının cehalet olduğu şüphe götürmeyen bir gerçek. Peki namaz kılmamak ile mezhepçilik arasındaki alaka nedir?

Hanefilikte namaz kılmamanın cezası ölünceye kadar hapistir. Hanbeli, Şafii, Maliki mezheplerine göreyse namaz kılmayan kişiye 3 gün mühlet verilir, namaz kılmamakta diretirse katledilir.

Hal böyleyken her türlü dini kuralı çiğnemesine rağmen mezhep ve şeriat savunuculuğu yapan cahil insanların durumu oldukça trajikomiktir.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Mart 20, 2016, 04:55:19 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Küfrün boy gösterdiği bu devirde namaz kılmayanın cezasını tartışmak yerine insanlar İslam'a ısındırılmalı.
Komik olan şey müslümana "namaz kıl" demektir. Zira Bediüzzaman'ın dediği gibi "Zaman tarikat devri değil imanı kurtarmak zamanıdır."

Saygılar
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Mart 20, 2016, 05:09:21 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Benim ilgi çekmeye çalıştığım nokta, bir mezhebi savunan insanların o mezhebin kuralları, uygulamaları, cezaları, anlayışları hakkında hiçbir bilgi sahibi olmamasıdır. Yoksa kişinin namaz kılıp kılmaması bir yana, tanrıya inanıp inanmaması bile beni ilgilendirmez.

Savunduğumuz şeyi bilelim ki ona göre davranalım. Bu konuya bir örnek olarak aşı karşıtlığını da verebiliriz. Çıkıpta aşı olmamayı savunanlar, ilaç kullanmamayı savunanlar, bunun sonuçları hakkında o kadar bilgisizler ki. Bugün 10-20 kişi hasta olsa, salgın çıktı diyerek korkuya kapılıyoruz. Eskiden yüz binlerce insan her sene salgından dolayı ölüyormuş. Aşı ve ilaçlar bu ölümleri o kadar azalttı ki hastalığın ne olduğu unutuldu. Aynı şey ortaçağ din anlayışı için de geçerli. O da unutuldu ve iyi bir şey sanılıyor.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Mart 20, 2016, 07:24:36 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın @kurt

Evet bencede haklısınız. Fikir sahibi olmadan bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bu benim içinde geçerli tabi.

Konuyla alakasız fakat dikkkatimi çeken bir nokta oldu;

Alıntı
Yoksa kişinin namaz kılıp kılmaması bir yana, tanrıya inanıp inanmaması bile beni ilgilendirmez.

Müslümanmısınız bilmiyorum eğer müslümansanız bence yanlış düşünüyorsunuz. Çünkü müslümanın müslümana maddi manevi yardım etmesi farzdır. Bu namaz içinde geçerlidir. Zira namaza teşvik edecekde biziz. Eğer müslümansanız müslüman kardeşlerimizin derdiyle dertlenmenmemiz gerekir. Ruhi bir bunalımda olan Allah'ı inkar etmeye yaklaşmış olan birini yine biz kurtarmakla, sorularına cevap olmakla mükellefiz.

Yanlış anlamayın lütfen müslüman değilseniz saygı duyarım.

Sevgi ve Saygılarımla
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Mart 20, 2016, 08:21:06 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Kanımca bırakalım insanlar ibadetlerini kendilerince yapsınlar. Biz, hiç kimsenin kıldığı namazdan bir fayda, ilerleme almayacağız. Bu yüzden bilimi, teknolojiyi tartışalım, onları toplumsallaştırıp ilerletelim, namazlarını kendilerine bırakalım.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mart 21, 2016, 11:03:10 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben zaten kimsenin ibadetine ve inancına yönelik müdahale amacıyla açmadım bu konuyu. Anlatmaya çalıştığım şey, savunduğumuz fikri iyi bilmemiz gerektiği. Öyle insanlar görüyorum ki savunduğu dini görüş veya siyasi düşünce hakim olsa, ilk kendi kellesi gidecek. Tabi bundan haberi de yok. En azından savunduğumuz fikre hakim olmalıyız diye düşünüyorum.

Hatta foruma üye bazı kişilerin masonluk hakkında bilgisi olmadan masonluğu savunmaya kalkıştıklarını görüyorum. İnsan tam olarak bilmediği bir şeyi savunmamalı.

Mart 21, 2016, 11:52:27 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Haklısınız. Ee çağımızın modası bu; ''Kraldan çok kralcılık''.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mart 21, 2016, 03:21:28 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Namaz dinin direğidir .Kişinin  kendi iradesinde olmalıdır kılıp kılmaması tasarrufu ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 23, 2016, 09:15:20 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bektaşi: Bu nasıl direktir ki bir .............. yıkılıyor?

« Son Düzenleme: Mart 25, 2016, 11:24:54 öö Gönderen: Arais »
Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi

Mart 23, 2016, 11:37:54 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hatta foruma üye bazı kişilerin masonluk hakkında bilgisi olmadan masonluğu savunmaya kalkıştıklarını görüyorum. İnsan tam olarak bilmediği bir şeyi savunmamalı.

Bilhassa dinî inançlar söz konusu olduğu takdirde muhafazakârlığı, karşılığını tutuculuk değil de teslim edilmiş gerçeğin muhafaza edilmesi olarak alırsak, bir yere kadar gerekli görüyorum; fakat mutaassıplığı, yani sabit fikirlere saplanıp kalmışlık yanılgısında olan bağnazlığı kendi çevresine karşı dahi tehlikeli buluyorum. O yüzden kendi rotamdan büsbütün çıkmadan fakat kimseye de aynı yönü dayatmadan özgürce ilerlemeye gayret ediyorum. Bu yolda güvenlik sağlayan araçları ise yerinde bir benzetme olursa bir tür emniyet supabı olarak görüyorum. Masonluğu “tam olarak” bilmiyor ve hiçbir zaman bilmeyecek olabiliriz, fakat haricî bir uzantısı olan bu forumun bile böylesine faydalı bir işlevi olmasından yola çıkarsak savunulmasında bir zarar olmadığı sonucuna pekâlâ varabiliriz. En azından ben savunacak olursam bu sebepten gönül rahatlığıyla savunurum.