Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Namaz Kılmayan Mezhep Savunucuları  (Okunma sayısı 4991 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 23, 2016, 03:49:56 ös
Yanıtla #10

Bektaşi: Bu nasıl direktir ki bir osurukta yıkılıyor?

Sayın @NOSAM33'ün ; "Namaz dinin direğidir" cümlesine itafen yazdınız sanırım.
Namaz,bahsettiniz bu İnsan'i durum da bozuluyor bildiğiniz gibi; Bu duruma dikkat mi cekmek istediniz .

Sevgiler
Sen Özelsin

Mart 23, 2016, 08:18:24 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kim ne kılıyor kimseyi ilgilendirmez din kişiye özgüdür.

Mart 23, 2016, 10:01:44 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Tabiki  kim ne kılıyor, niye kılıyor, kimin için kılıyor, kimseyi ilgilendirmez.
Konunun çıkış noktası itibarıyla , namaz kalmadığı halde mezhep savunanlardan olabilir
Ama bence bundan daha kötüsü var.

Namaz kıldığı halde ve  namaz kıldığı için "güvenilir" mertebesine  yükselip kendisine teslim edilen çocuklara sarkıntılık yapan hatta , tecavüz  ettiği iddia edilen insanlar vavki,  asıl onlar tehlikeli.

Diyeceksiniz ki bundan kötüsü olmaz!!!!
Durun durun bundan kötüsü de var.

Bu tacize uğrayan,  tecavüze uğrayan çocukların anne ve babalari tarafından seçilip  TBMM'ne yollananlarin , muhalefet partilerinden birisinin  verdiği ve bu taciz ve tecavüz olaylarının araştırılmasını isteyen önergeye  ne oy verseler beğenirseniz?

HAYİR HAYİR HAYİR HAYİR.

İşte asıl tehlikeliler bunlardır bence.

Mart 23, 2016, 10:21:25 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

İslam'ın kaynağı Kuran ise böyle bir ifade Kuran'da geçmiyor.

Namaz,bahsettiniz bu İnsan'i durum da bozuluyor bildiğiniz gibi; Bu duruma dikkat mi cekmek istediniz .

Mart 24, 2016, 12:02:27 öö
Yanıtla #14

Kur-ãn; Sayın @Ares kadar,"cürretkar" bir ifade kullanamamıştır belki.
Gerci vakitler de bile,hala anlaşmazlıklar mevcut.
Sen Özelsin

Mart 24, 2016, 02:27:10 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kur-ãn; Sayın @Ares kadar,"cürretkar" bir ifade kullanmadi belki.
Gerci vakitler de bile,hala anlaşmazlıklar mevcut.

Sayın NOSAM33 yazdı bende ona itafen. Kendileride forumda sevdiğim nadir insanlardan.  Harici röportajı da vardır kendisiyle yaptığım.

Ama işler değişiyor burada.  Direk sağlam olmalı halbuki insani şeylerin abdesti bozması gibi olaylar kara mizahtır. Absurd komedidir. Konu başlığı ile alakası yok fakat şu var; bu islamdaki nasıl bir yaratıcıdır ki kendisine tapınmasını ister, istediği tapinma yontemide bu kadar zahmetli ve bir rüzgar esintisiyle bozulur. Ben dinde bu kadar zahmete katlanıp her abdest sonrası kaçacak abdestin peşinden koşmak istemedim.  O sebeple bir yaratıcıya inansamda benimkisi dinlerde var olan ilahi Tanrı yada Allah gibi egoist değil.

Başlığa gelecek olursak hazırda girmişiz konuya.  Ben alevi bir ailenin içinde büyüdüm.  Camiye gitmezler bilirsiniz. Namaz kılınır yada kılınmaz bunuda bilirsiniz. Ben alevi olmayıda beceremedim. Fakat eğer bir şeyleri tartmak gerekirse şunu söylemek istiyorum. Aleviler namaz kılmadan mezhep savunur. Evet bunun bizzat içinde yetişen birisiyim. Fakat şu varki gördüğüm, tanıdığım, evinde misafir oldugum namaz kilmadan mezhep savunan Aleviler,  tanidigim, evinde misafir olduğum "namaz kılıp mezhep savunan" ailelelerden daha üst seviye bir ahlaki düzene erişebilmişler.

Cübbelinin yaptığı sohbetlerdeki kadar laf olsunda torba dolsun denilecek tatda bir başlık olmuş bu arada.

Sevgiler.

Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi

Mart 24, 2016, 08:38:46 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

HAYİR HAYİR HAYİR HAYİR.
Oysa hayır demek bir zamanlar erdemdi, hayır diyen insanın erdeminden bahsedilirdi. Onanacak yerde onamayanlar bu erdemin de içini boşaltmasını bildi. Ne vardı Bernard Shaw iddiasında haksız çıksaydı, dünya erdemlilerden yana, erdemliler de dünyaya göre olsaydı. "Gezegenin göbeği" tecavüzcü ve tecavüz destekçisiyle doldu. Artık bu düzende tutunan herkesin, sözde muhalefetten geçinenlerin dahi bu tarifsiz suçta ortaklığı var. Çünkü şimdi ancak tutunamamanın erdeminden bahsedilebilir.

Mart 24, 2016, 01:50:48 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Benim anlatmaya çalıştığım şey bu başlığa yazdıklarım içerisinde mevcut. @Ares yazdığımı okumuş olsaydı; namaz, mezhep veya din savunusu yapmadığımı, sadece bilmediğimiz bir şeyi savunmanın felaket boyutundaki sonuçlarını göstermeye çalıştığımı görebilirdi.

Bir kez de buraya yazayım. Hanefilikte namaz kılmamanın cezası ölünceye kadar hapistir. Hanbeli, Şafii, Maliki mezheplerine göreyse namaz kılmayan kişiye 3 gün mühlet verilir, namaz kılmamakta diretirse katledilir.

Günümüzdeki bazı cahil kişiler, mezhebin ne olduğuna dair hiçbir bilgileri olmamasına rağmen goygoycu bir tutum içerisinde mezhep savunuculuğu yapıyor. Halbuki savundukları mezhep hüküm sürse, savundukları mezhebin kuralları sebebiyle öldürülmüş olacaklardı. Dikkat çekmeye çalıştığım nokta, bilmediğimizi bir şeyi savunmamamız gerektiği. Yahut savunduğumuz şeyi bilmemiz gerektiği.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer

Mart 24, 2016, 02:43:02 ös
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

Mezhebin ne olduğunu bilseler savunurlar mı?
Bilip savunan da dil ve tarih temelli bir savunma geliştirebilir.
Bir Kevser yorumundan çıkan kurban kesmeye ancak bu temelde savunma gerçekleştirilebilir.
O kadar okumak araştırmak istemeyen uydum mezhep imamına der ve aklını kullanmaz.
Allah'a değil imamına inanır.

Mezhep onun için Allah'ın sözlerini anlama aracı değildir. Bilmesine gerek yoktur.
Takımını seçmiştir bir kere. İşte bu bilmeden savunanlar politik bir ülkünün tekerleridir.
Güdülmesi yönlendirilmesi kandırılması kolay, akılları iç güdülerinden kısa bir toplum ile herşey yapılabilir.
Onun için cahilleri pek seviyorlar ya.

Atatürk bu 'sömürüyü' durdurmak için birtakım adımlar attı; Kuran'ı Türkçe'ye çevirtti.
Bugün imkan daha çok. Satır satır, kelime kelime 15 e yakın çeviri ile araştırma yapmak mümkün.

Kadın'ın hayız halinden dahi bahseden Allah Kuran'da imam denen bir adamın tamamlayacağı eksik ne unutmuş olabilir?
Akıl var, imkan var. Neye inandığını bilmek isteyenlerin, birilerini körü körüne takip etmek yerine araştırması lazım.