Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: DAHA ÖNCE ÜYELİK BAŞVURUSU RED ALANLAR hk  (Okunma sayısı 11453 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 20, 2020, 10:08:17 ös
Yanıtla #10
  • Yeni Katilimci
  • *

Mezun olduğunuz yaşlar erken yaşlar. Bu yaşlarda öneri ancak 1. Derece akrabanızın Mason olması ile mümkün. Buna rağmen reddedilmişse başka konular olabilir.

Ancak şunu bilin her görüşme teklif ve öneri değildir.

Resmi işlem sizinle görüşme, teklif, öneri, sizden dilekçe alınması, aralarda toplantılarda idari bazı işlemler ardında  3 kardeş tarafından soruşturma, sonra Skrüten yöntemi ile tüm kardeşlerce oylamadır. Bu resmi işlemler daha başlamamış ise önerilmiş/reddedilmiş sayılmazsınız. Hatta  resmi işlemlerde yapıldı ama son noktada Saygıdeğer Üstat (Üstadı Muhterem) negatif bir durum ya da kardeşlerden tepki hissetti, oylatmadan çekiç altı yapmış olabilir. Böyle olunca reddedilmiş olmuyorsunuz resmi olarak.

Ancak gerçekten resmi işlemler yapıldı, red oldu. Geleneksel uygulama aynı kişinin tekrar önerilmemesidir.

Eğer bu resmi işlemler olmadan henüz erken denilip beklenmişse yeniden önerilme şansınız vardır.

En doğrusu o zaman size teklifte bulunmuş üstatlarınızla görüşüp bilgi almanızdır.

Benim de şahsi kanaatim hayatı kurma gayesi ile kafanın başka yerde olduğu yıllar yerine otuzlu yaşların ortasında önermenin en doğrusu olduğudur.

Şimdi sordum dediğiniz gibiymiş. Oylamaya sunulmadan teklif geri çekilmiş

Nisan 20, 2020, 10:09:05 ös
Yanıtla #11

Üstadı Azam başka bir şey, Büyük Üstat anlamına gelirdi eski deyişle. Obediyansın başkanı.

Üstadı Muhterem loca denilen en küçük yapının dönem için seçilen yöneticisidir.

Aramız iyi, tanışıyoruz  diye bir konu Masonlukta işlemez. Sadece dediğim gibi belki çekiç altı uygulaması yapmış olabilir ileride de bir şansınız olması için.

Size kefil olunmaz. O içeride başka bir konudur. Sizi önermiş olabilirler. Kefil ve önerici başka bir şeydir.

Bazen resmi soruşturmalardan önce de kimi adaylarla ön görüşmeler yapılır. Bunlar resmi soruşturma olmaz. Resmi soruştucu olarak görevlendirilen kardeşler olumlu veya olumsuz diye görüş bildirmez.

Peki tanınan bir aileden geliyorsanız, sizin başka olumsuz yönünüz olmamasına rağmen üyelerin bir kısmı sadece bu sebepten olumsuz oy verirse buna engel olacak bir mekanizma yok mudur?

Tanınan aileden kasıt nedir? Masonların tanıdığı bildiği aileler mi, yoksa Türkiye’de zaten tanınan zengin aileler mi?

Mason üyeler tarafından tanınan diyebiliriz.

Sanırım size kefil olunma süreci daha kolay olur. İstekli de gözüküyorsunuz. Tahminim mason üstadlar değerlendireceklerdir bu durumu, emin olmamakla birlikte bir harici olarak böyle düşünüyorum.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 20, 2020, 10:15:28 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yıllar önce askeri sınavlara girmiştim. Kapıda binlerce kişi bekliyorduk sabahın erken saatlerinde. Sonra tek tük kişiler gelirdi kollarına yıldızlı subaylar girmiş. Bir ikisini sonra gördüm kazanmışlar. Bizi de sudan sebeplerden elediler. Hayat ne garip...
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 20, 2020, 10:21:05 ös
Yanıtla #13
  • Yeni Katilimci
  • *

Yıllar önce askeri sınavlara girmiştim. Kapıda binlerce kişi bekliyorduk sabahın erken saatlerinde. Sonra tek tük kişiler gelirdi kollarına yıldızlı subaylar girmiş. Bir ikisini sonra gördüm kazanmışlar. Bizi de sudan sebeplerden elediler. Hayat ne garip...

Sayın Özgürefe,
Kastınız anlamakla birlikte size sunu söyleyebilirim.
Bazıları hayatında Masonluk hakkında birkaç kelime bilmeden, iş arkadaşının vs teklifi ile giriyor. Bazıları da ergenliğinden 30-40 yaşına kadar o çevrenin içerisinde büyüyor. Her gün o sohbetlerin içerisinde yer alıyor. Belki siz iki yılda çok sırra sahip oluyorsunuz ama o çevrede büyüenler de azımsanmayacak bilgilere sahip oluyorlar. Bazıları lisede polisiye roman okurken, bizler Masonluk hakkında her türlü kaynağı okuyorduk. Bizlerin de 20 yıllık heves ve bilgi birikimini küçümsemeyiniz.

Nisan 20, 2020, 10:25:25 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Üstadı Azam başka bir şey, Büyük Üstat anlamına gelirdi eski deyişle. Obediyansın başkanı.

Üstadı Muhterem loca denilen en küçük yapının dönem için seçilen yöneticisidir.

Aramız iyi, tanışıyoruz  diye bir konu Masonlukta işlemez. Sadece dediğim gibi belki çekiç altı uygulaması yapmış olabilir ileride de bir şansınız olması için.

Size kefil olunmaz. O içeride başka bir konudur. Sizi önermiş olabilirler. Kefil ve önerici başka bir şeydir.

Bazen resmi soruşturmalardan önce de kimi adaylarla ön görüşmeler yapılır. Bunlar resmi soruşturma olmaz. Resmi soruştucu olarak görevlendirilen kardeşler olumlu veya olumsuz diye görüş bildirmez.

Peki tanınan bir aileden geliyorsanız, sizin başka olumsuz yönünüz olmamasına rağmen üyelerin bir kısmı sadece bu sebepten olumsuz oy verirse buna engel olacak bir mekanizma yok mudur?

Küçümsemek değil de, buradan anlıyorum o sohbetlerin ne kadar işe yaramadığını. Masonların olumsuz görüşlerini kıracak mekanizma arıyorsunuz.

Nisan 20, 2020, 10:28:44 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu arada yanlış anlamayın, eleştirim size değil. Sizi tanımıyorum bile. Belki gerçekten hak ediyor olabilirsiniz ama tarz hoşuma gitmedi.
Saygılarımla.

Nisan 20, 2020, 10:33:09 ös
Yanıtla #16
  • Yeni Katilimci
  • *

Bu arada yanlış anlamayın, eleştirim size değil. Sizi tanımıyorum bile. Belki gerçekten hak ediyor olabilirsiniz ama tarz hoşuma gitmedi.
Saygılarımla.

Kusur görene aittir. Birşey diyemeyeceğim.

Nisan 20, 2020, 10:35:16 ös
Yanıtla #17
  • Yeni Katilimci
  • *

Mezun olduğunuz yaşlar erken yaşlar. Bu yaşlarda öneri ancak 1. Derece akrabanızın Mason olması ile mümkün. Buna rağmen reddedilmişse başka konular olabilir.

Ancak şunu bilin her görüşme teklif ve öneri değildir.

Resmi işlem sizinle görüşme, teklif, öneri, sizden dilekçe alınması, aralarda toplantılarda idari bazı işlemler ardında  3 kardeş tarafından soruşturma, sonra Skrüten yöntemi ile tüm kardeşlerce oylamadır. Bu resmi işlemler daha başlamamış ise önerilmiş/reddedilmiş sayılmazsınız. Hatta  resmi işlemlerde yapıldı ama son noktada Saygıdeğer Üstat (Üstadı Muhterem) negatif bir durum ya da kardeşlerden tepki hissetti, oylatmadan çekiç altı yapmış olabilir. Böyle olunca reddedilmiş olmuyorsunuz resmi olarak.

Ancak gerçekten resmi işlemler yapıldı, red oldu. Geleneksel uygulama aynı kişinin tekrar önerilmemesidir.

Eğer bu resmi işlemler olmadan henüz erken denilip beklenmişse yeniden önerilme şansınız vardır.

En doğrusu o zaman size teklifte bulunmuş üstatlarınızla görüşüp bilgi almanızdır.

Benim de şahsi kanaatim hayatı kurma gayesi ile kafanın başka yerde olduğu yıllar yerine otuzlu yaşların ortasında önermenin en doğrusu olduğudur.

Şimdi sordum dediğiniz gibiymiş. Oylamaya sunulmadan teklif geri çekilmiş

O halde yeniden önermek mümkündür.

Tabi önericilerinizin değerlendireceği bir durum.

Cevaplarınız ve olumlu yaklaşımınız için teşekkür ederim.

Nisan 21, 2020, 11:56:49 öö
Yanıtla #18
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ben diğer Obediyansların uygulamalarını tam olarak bilmiyorum. HKEMBL tüzüğüne göre konuşabilirim.

Eğer skrüten olduysa (yani soruşturma sonrası yapılan oylama) ve skruten sonucu olumsuz çıktıysa tekrar başvuramazsınız.

Ama skrüten olmadıysa tekrar başvurabilirsiniz.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 21, 2020, 01:53:47 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ANARCHOSA ve Sayın Caliper, aydınlatıcı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Daha aydınlatıcı bilgiler için uzun uzun konuşmak isterdim.

Saygılarımla
Biz farklılıklara tahammül etmesini bilmeyen insanlarız. Sevdiğimizi severiz, başkalarının ise bizi sevmeme hakkının olmasına katlanamayız.