Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Öğrenci Andı'nın kaldırılması girişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Andın  okunmamasını destekliyorum.
9 (32.1%)
Andın okunmasını destekliyorum.
14 (50%)
Andı okumak istemeyen öğrencinin uygulamadan muaf tutulmasını destekliyorum.
0 (0%)
Bu konuyu önemsiz buluyorum.
5 (17.9%)
Kararsızım.
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 20

Oylama kapandı: Haziran 21, 2009, 06:05:58 ös

Gönderen Konu: Öğrenci Andı'nın kaldırılması tartışmaları  (Okunma sayısı 27085 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 24, 2009, 02:56:07 ös
Yanıtla #30

Öğrenci Andı bence kendi görüşümce gerekli ve şarttır. Çünkü bu Ülkenin bağımsızlığı bilindiği üzere pek de kolay şartlar altında kazanılamadı. Ne yani bu bile bazı kesimlerce çok mu görülmekte? Açıkçası böyle bir düşünceye sahip olanların uğraşacak başka şeyleri olmadığı ve önemli derecede farsayılan birtakım Ülke Değerlerine saygı gösteremeyenlerin kuruntuları olarak nitelendiriyorum. Ülkenin bağımsızlığına ve Bayrak başta olmak üzere buna Kurucusu da dahil ne olursa olsun Saygı gösterme zorunluluğu bulunmaktadır.

Kişisel görüşlerimi aktardım her zaman belirtmekten de ne kadar çok rahatsızlık duysam da kimseyle tartışacak durumda değilim. Lütfen bana tepki yönelmesin :D

* Andın Okunmasını Destekliyorum.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mayıs 25, 2009, 04:15:26 ös
Yanıtla #31
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Degerli Arkadaslar,

Acikcasi hitap tarzlari ve kisisel goruslere duyulmayan saygi kisisel olark beni rahatsiz etti, soylemeden gecemedim.

Arkadaslar, oncelikle memleketi ilgilendiren her konuya tepeden bakmamiz gerekiyor. Hukumet bir karara imza atmak uzere, bakmamiz gereken nokta ise genel. Genelden baktigimizda butunu gormemiz mumkun olacaktir.

Andimizi kaldirmak bir gorus, neden boyle birseye ihtiyac duyduklarini anlamamiz gerek. Ve niyetin Ulus Devlet yapisini yavas yavas bozmak oldugunu da gormemiz gerek. Bu girisimlerin mutlak birer amaci vardir. Bugun andimizi, yarin devlet dairelerinden Ataturk fotograflarini, obur gun Anitkabirin ziyaretini yasaklamalari mumkun. Dikkat edin, amac Ulus Devlet yapisini temelden sarsmak. Evet, belki yagmurda karda cocuklarin dizilip andimizi okumalari mantiksiz gelebilir ama ben hicbir ogrencinin bundan rahatsiz oldugunu dusunmuyorum. Cunku cocuklarin algilari bizler kadar gelismis degildir, onlar bu isi otomatik yaparlar ve birsey anlamazlar aslinda. Ta ki mezun olduktan 5-10 yil sonraya kadar. Iste o zaman anlarlar ki, bu memleketi bizim ayaklarimiz altina seren yuce Ataturk'e tesekkurdur aslinda andimiz. Bilirler ki, varliklarimiz bu ulusa armagandir, bilirler ki Turk olma olgusu, ummet olma olgusundan kat be kat onemlidir, bizi var eden en onemli ozelliktir. Iste bunu anladiklarinda da Ataturk'un yolundan gitmek tek ve yegane yoldur.

Ben de cocuktum ve ben de Andımızı okudum, otomatik olarak, anlamadan, derinligini bilmeden. Ama simdi biliyorum ki, adi ustunde, her sabah Turk ulusunun varligi icin and iciyormusum. Bundan guzeli var midir, bunu uygulayan baska bir ulke var midir?

Saygilarimla,   
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Mayıs 25, 2009, 05:08:05 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Düşüncelerinize sağlık Sayın Dino. Konuyu bu denli fevkalade toparladığınız için size teşekkür ederim.

Bir koyunu koyun olmaktan alıkoyamayız ancak o koyunu, sürüyü.. gerçeği görme yolunda güderek; gözleri açılıncaya kadar çobanlığını yapabiliriz. Birey topluma böyle kadandırılmıyor mu..

Gün gelir çobanlar değişir; çoban koyun, koyun da çoban olur. O halde her aydına en az bir koyun gütmek; vatanı için boynunun borcu olmalıdır.

Sevgi ve Saygılarımla,

Mayıs 25, 2009, 06:30:20 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Kaldırılması yerine,birkaç ufak değişiklik yapılsın."Ey Büyük Atatürk!"yerine "Ey Büyük R.T.E!"desin çocuklarımız,"Ne Mutlu Türk'üm Diyene"yerine de"Ne Mutlu Akp'liyim Diyene" olsun.I.R.T.E'yi ölümsüzleştirelim.
Atamızın yadigarı "NUTUK" kaldırılsın,çocuklarımıza Risale-i Nur okutulsun.Paraların üzerinede padişahımızın resmini bassınlar,soyadı Erdoğan olmayanı başbakan yapmayalım.
Tamamdır artık.Bütün sıkıntılarımızdan arındık.
Padişahım çok yaşaaaaaa....

Saygılarımla,

Mayıs 26, 2009, 10:23:12 ös
Yanıtla #34
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sabahın köründe hizaya girip andımızı okumayı külfet bilen
arkadaşlarımızın çocukları , sabah namazını kılmak için okula erkenden yatişmek zorunda kalacaklardır...

konu milli  marşa veya 'andımız'a düşmanlık değil. düşünen bir bilgi toplumunda böyle şeyler gereksiz.hatta düşünen yapılanmışta bir devlette de gereksiz. bunu artık devlette iyi biliyor. devlet yaptığı planlı daralmalarla kendi otoritesini daha da güçlendirirken halka da daraldığı oranda özgürlük ve hak verecektir.

yani aslında bunu devlet istiyor.
Bir düşüncenin faydalı olabilmesi için doğrusal mantık üzerine kurulması gerekir.
Bu gün öğrenci andının kaldırılması tartışılıyor bunun en büyük sebebi öğrenci andının ne anlattığının bilincinde olunmamasıdır.
Bilincinde olmayanlar çocuklardır fakat bilincinde olmamalarının sebebi çocuk olmaları değil onlara hayat yolunu gösteren bir kılavuz kaptanın olmamasıdır. Haliyle ilkokullarımızda bizleri o çok üzen tabloların oluşması doğaldır.
Bu anlattıklarım ilkokula giden çocukların tümünü kapsamıyor fakat çoğunluğu kapsadığı kesindir. Bu okuldan  okula verilen eğitim ile çocuk aile bağı arasındaki farktır.

Tüm bu söylediklerimi genel olarak ele aldığımızda ise bunun en büyük sebebinin son 50 yıldaki mevcut sistemi bilgi ve tecrübeden yoksun yöneticileridir, bunun sonucu önceki mesajımda sözünü ettiğiniz sığ düşünceler içerdiğini bulduğunuz mesajımda saklıdır.

Mayıs 26, 2009, 10:37:20 ös
Yanıtla #35
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

milli bilinçli devlet mi istiyorsun? hı? hemde ebediyen milli bilinçli? ee sonunda ne olucak? hiç değişmemeli sana göre birşeyler? değişen şeylerin üstünde yükselerek değer değiştirmek sana göre değil değil mi?

Mayıs 26, 2009, 11:09:28 ös
Yanıtla #36
  • Orta Dereceli Uye
  • **

milli bilinçli devlet mi istiyorsun? hı? hemde ebediyen milli bilinçli? ee sonunda ne olucak? hiç değişmemeli sana göre birşeyler? değişen şeylerin üstünde yükselerek değer değiştirmek sana göre değil değil mi?

Ne anlatmak istediğimi anlayamadınız için alakası olmayan sorular sormanız gayet normal karşılanabilir.
Sizi kendi ütopyanızda yine kendinizle bırakıyorum. Siz orda iyisiniz.

Mayıs 26, 2009, 11:14:50 ös
Yanıtla #37
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mayıs 27, 2009, 12:12:11 öö
Yanıtla #38
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

babaros anlatamayacakmısın? bize, söylediğiniz , "bu andın kaldırılmasının sebebi ataların ve sancağın yakılma"sı, iddianızı biraz açıklarmısınız...

"aksi herşey yalandır"

Mayıs 27, 2009, 11:31:12 öö
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

babaros anlatamayacakmısın? bize, söylediğiniz , "bu andın kaldırılmasının sebebi ataların ve sancağın yakılma"sı, iddianızı biraz açıklarmısınız...

"aksi herşey yalandır"
babaros değil Barbaros,
Ayrıca ne anlatmak istediğimi anlamadığınız için neyin gerçek neyin yalan olduğunu da kavrayabilmeniz elbette güç olacaktır.
Doğrusu bu siteyi diğer sitelerden ayıran bazı yönlerinin olduğunu düşünüyorum. Fakat sizin gibi laubali takınan insanları hiç hazzetmiyorum.
Bakın bir önce ki mesajımda size toplum bilincinden ve sorunun burdan kaynaklandığından söz ettim ama siz bunu tümden Milliyetçilikle harmanladınız ve tartışmayı bir nevi saptırdınız. Bu mesajınızla da bu 2. saptırma oluyor. Bu konudaki aramızda geçen diyologların kimseye bir faydası gözükmüyor. Bu yüzden konuyu uzatmanın da gereksiz olduğu kanaatine vardım(!). Bundan sonra kendi düşüncelerinizi kendinize saklayınız.