Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KUANTUM DÜŞÜNCE: OLUMLAMA  (Okunma sayısı 5691 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 08, 2012, 01:28:37 öö
  • Ziyaretçi

Bizler mutlak gerçeklerin varolduğu bir dünyada, gerçeklerin peşinde koşan varlıklar mıyız, yoksa gerçekleri üreten, ürettiği gerçekleri yaşayan varlıklar mıyız?

Kendimiz ve dünyamız ile ilgili varsayımlarımızın aslında gerçekte bizi ve çevremizi oluşturduğunu söyler bize içinde bulunduğumuz yüzyılın temel sosyal bilimler akımı: ‘’Constructivism’’.

Kuantum düşünce tekniği veya Kuantum felsefesi, günümüzün sosyal bilimlerin sosyal olguları açıklamak için kullandığı önemli araç ‘’Constructivism’’ ile benzerlik göstermesi bir tesadüf değildir. Constructivism teriminin temelinde ‘’yapı’’ ‘’inşaa etme’’ ‘’ yapılandırma’’ anlamlarına karşılık gelen kökler yer almaktadır.

Constructivism, bugüne kadar gelmiş geçmiş, tüm sosyal bilimler teorilerinden farklı olarak, positivist methodology i reddeder. Der ki: Siz dünyaya X açısından baktınız, A,B,C varsayımlarınızı ortaya koydunuz, tüm kararlarınızı bu varsayımlar üzerinden aldınız ve sonuç olarak, A, B ve C nin içinde buldunuz kendinizi. Şimdi de A, B ve C nin ne kadar doğru bir tespit olduğu ile böbürleniyorsunuz.

Kuantum Düşüncenin temelini oluşturan; Ne düşünürsen onu yaşarsın, Ne düşünürsen o olursun” şeklinde özetleyebileceğimiz temel varsayımın altında constructivist teorinin yukarıda bahsedilen argümanı yatmaktadır.

Aslında constructivism in üzerinde durduğu nokta, mutlak gerçek ve sosyal gerçek ayrımıdır. Mutlak gerçekler ( okyanuslar, dağlar), varlığı insan düşüncesine tabi olmayan, sosyal gerçekler ( enflasyon, devletler) insan düşüncesi ile sabit olan gerçeklerdir.

Ekonomistler iyi bilir!  Z enflasyon beklentisi, toplumda baş gösterdiği takdirde, Z enflasyona yakın bir enflasyon gerçekleşir. Bu süreç kaba taslak şu şekilde işler: Beklentiler belirli kaynaklardan büyük kitlelere yayılır, üreticiler ve parekendeciler mali hesaplarını ve fiyatlandırmalarını bu veriler doğrultusunda verir ve sonuç olarak başlangıçtaki tahmin edilen enflasyon oranına benzer bir oranda toplam fiyat artışı ( var olan para miktarına karşılık alım gücündeki değişim) gerçekleşmiş olur.

Veya

Realist paradigmin dominant olduğu bir dünyada ( 1950 önce Avrupası), milliyetçiliğin yoğun olduğu modern devlet şekilleri var olmuşken, Liberalism, Functionalism ve benzeri düşünce söylemlerinin baskın olduğu ( 1950 sonrası kademeli, 1990 sonrası yoğun Avrupa) bir dünyada post modern diye adlandırdığımız, belirli alanlarda rahatlıkla egemenliklerini Avrupa Birliği gibi supranational bir yapıya transfer edebilen devlet şekilleri var olmaktadır.

Realist varsayımların dominant olduğu bir dünyada Avrupa Birliği tarzı bir yapının varlığı mümkün olabilir miydi? Hiç sanmam!

Söylemlerimiz, yani benimsemiş olduğumuz düşünce kalıpları kendimizi ve çevremizi oluşturduğuna şüphe yok. X kararını alabilmek için, öncelikle benimsediğimiz söylemler ile bunu meşru kılmak zorundayız. Eğer var olan varsayımlarımız, Y hareketini meşru buluyorsa, Y hareketini gerçekleştiririz. Aynen realist düşüncenin modern devleti, liberalist düşünce ve uzantılarının post modern devlet gerçeklerini meşru kılıp var ettikleri gibi.

Kuantum Düşünce Yöntemi  ve Kuantum Olumlama Bu Noktada Sosyal Bilimlerin En Önemli Bulguları İle Örtüşmektedir

Peki, BEN dediğimiz öz tanımlamamız da bugün bizim kim olduğumuzu göstermez mi?

EVET!

Özgüveni olmayan, komik olamayan biri olarak mı doğdum? Bunlar mutlak sıfatlarım mıdır?

HAYIR!

Kimse özgüvensiz, utangaç vs doğmaz…. BUNLARI EDİNİR!!!

Aynen farklı yönetim şekillerinin farklı tarihlerinde farklı toplumsal bilinçaltı söylemler havuzları tarafından meşru edilip var edilmişler, daha sonra farklı söylemler sonucu meşruluklarını kaybedip yerlerini yeni meşru yönetim şekillerine bırakmışlar ise, insanın da bilinçaltında yatan kendisi ile ilgili düşünce kalıpları onun bugünkü kişiliğini, hareketlerini, kararlarını belirler, bilinçaltı söylemlerinin değiştirilmesi ise yeni meşru kişiliği var eder.

Toplumların bilinçaltı söylemleri zamanla, önde gelen düşünürler, medya ve yeni siyasi akımlar tarafından değiştirilir ve sonuç olarak uzun süren bu süreçte toplumların sosyo-ekonomik yapılarında değişime olanak tanınır.

Bireylerin bilinçaltı düşünce kalıplarını değiştirmek de kısa sürede kolay değildir, ziraa bilinç muhafazekar bir yapıya sahiptir ve yeni gelen mesajları kabul etmesi uzun sürebilmektedir. Özellikle bireyin kendisi ile ilgili değiştirmek istediği bir özelliğin kalıcı olabilmesi için, bilinçaltında yatan temel söylemlerin değişmesi gerekmektedir. Aksi taktirde, hevesle başlayıp, kısa süre süren değişimlerle yetinmek zorunda kalmaktadır.  Örneğin, vücut geliştirmek isteyen fakat her seferinde hevesle başlayıp, istediği sonucu elde edinceye kadar devam edemeyen çevrenizdeki insan sayısını bir sayın.

Bu noktada, bio-frekans bilinçaltı olumlamaları, ulaştığımız gelişmiş  audio-teknolojisi sayesinde doğrudan bilinçaltına gönderilmesi ise, arzu edilen değişimi bilinçaltından başlatarak hızlandırmaktadır.

Aynen toplumların kültürel bilinçaltı yapısı, günümüzde bilgi akışının hızlanması ile, nasıl daha hızlı değişiyor sonuç olarak toplumların sosyo-ekonomik ve sosyo- kültürel yapı gerçekleri değişiyorsa, bireylerin de arzu ettiği değişimi bio-frekans bilinçaltı telkin teknolojisi ile sağlamak aynı prensip doğrultusunda mümkündür.

Bilinçaltı düşünce kalıplarının değiştirilmesi, bireyin kendisine ve dünyaya bakış açısını yeniden yapılandırmaktır aslında. Örneğin, ‘’ben değersizim’’ düşünce kalıbı bilinçaltında yer etmiş bir kişinin, her zaman başkalarının taktirini araması ve sonuç olarak hayatta pasif, özgüveni olmayan, karar veremeyen, liderlikten uzak biri olması çok doğaldır. Genelde bireyler bunu inkar etse de, pratikte oluşan sosyal gerçekler, bilinçaltında yatan düşünceyi doğrular.

Bio-Frekans Bilinçaltı telkinleri, bu noktada, ‘’ben değersizim’’ kalıbı yerine, ‘’ ben değerliyim’’, ‘’kendime saygım sonsuz’’, ‘’ istediğim her işi başarabilirim’’ pozitif alternatif kalıpları doğrudan bilinçaltına göndererek, bireyin çekirdek inancını temelinde temizlemektedir.

Düşündüklerimizi yaşıyorsak, düşündüklerimiz bizi biz yapıyor ise, olumsuzluklarla dolu bir bilinçaltı ile başarıya ve mutluluğa ulaşmamızın ne kadar imkansız olduğu çok açıktır. Olumlu düşünce kalıplarının doğrudan bilinçaltı tarafından edinilmesi, bireyin arzu ettiği pozitif değişimi kısa sürede kalıcı olarak değiştirmesi bir mucize değildir. Beynin mucizevi gücünü, bireyin lehine çevirmektir.

Ziraa beyinimiz ile düşünür, beynimiz ile varsayar, varsayımlarımız ile karar veririz, varsayımlarımız ile hareket ederiz ve aslında varsayımımız oluruz! Kuantum düşünce yöntemi de işte bu prensibi benimser kendini inşaa eder.

Ben XYZ’yim, evet ben XYZ’mişim….

Saygılarımla

Ağustos 08, 2012, 04:24:31 öö
Yanıtla #1

Modern çağın yeni dini: Kuantum. Üzerine yazılan kitapların, kapış kapış satıldığı... İnanın, olur. İsteyin, olur. Olacak deyin olacak diyen bir felsefesi var. Fakirlerin, düşkünlerin, zor durumda olanların, çaresizlerin yeni ümit kapısı. Gökten medeti kesen bir kesimin, yeni ibadet şekli. Bu kadar çok satmasına ve ilgi görmesine şaşmamalı. Ekonomik eşitsizliğin arttığı ve halkın giderek fakirleştiği bir ülkede, bu tarz arayışlar hep olmuştur. Halkı susturmanın ve kandırmanın yeni şekli. Daha bilimsel gibi gözüken ama nihayetinde safsata olmaktan öteye gidemeyen...

Benim Kuantum Düşüncesi üzerine düşüncelerim işte böyle. Benim konuyla ilgili okuduğum kitaplar, gülün-eğlenin-güzel şeyler isteyin olacak diyordu. Ya ben yanlış kitaplara uğradım, ya da Kuantum gerçekten böyle bir şey! Keşke birileri dogmatizmin karanlığından sıyrılmayı; aklı, ilmi, fenni, çalışmayı, okumayı övseydi. Keşke öylesi kitaplar kapış kapış satılsaydı. Ama ne acı ki, bizde işte böyle ya Kuantumlar satılır ya da dini hikayeler. Yok eğer ben Kuantumu yanlış anladıysam, affınıza sığınır ve yanıldığımı gösterecek paylaşımlarınızı beklerim. Teşekkürler.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 08, 2012, 10:55:17 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın peacewings

Sizin düşüncelerinize katılıyorum bende bu maksatla paylaşmıştım

Saygılar

Ağustos 28, 2012, 05:34:56 ös
Yanıtla #3

sayın peacewings, "fakirleşen toplumun ümit kapısı" deyiminize tam olarak katılmıyorum. yeni çağ dediğimiz akımlar daha çok gelişmiş ülkelerde benimseniyor. günde 10-12 asgari ücretle çalışan insanların zaten böyle şeylere vakit ayıracak zamanı olmuyor. tam tersi, iş sahibi olmayan ya da boş zamanı çok olan insanlar ilgileniyor.

ülkemizdeki new age akımları büyük oranda şarlatanların eline geçmiş durumda. birkaç spiritualizm konulu kitap okuyan kendisini bu sektöre adayım kitap çıkartıyor ya da "ışık, sevgi atölyesi" gibi yerler açıyor. bu iş bu kadar kolay olmamalı, insanları kandırıyorlar. çok iyi tanıdığım bir bayan arkadaşım neredeyse 3000-4000 tl'sini bu işe yaramaz akımlar için harcadı. kamplar, seminerler, "enerji uyumlamaları","metatron'un enerji ızgaraları" falan derken kadın şu an kendisini dış dünyaya kapattı. haber alamıyorum bir süredir.

işin mantığında yanlış bir şey yok. "olumlu düşünmek" güzel ve faydalı bir şey. bilinçaltını gereksiz saplantılardan da kurtarmalıyız, evet. ama new age'cilerin bir şeyleri anlatmak için kullandığı(aslında anlatmak için kullandıklarını da bilmiyorlar ya) sembolleri gerçek sanıp beklentilere kapılmamak lazım(melekler gelecek, ufo'lar inip dünya'ya aydınlanmayı getirecek, 12. boyuta atlayacağız vs.).

saygılarımla

"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Ağustos 28, 2012, 08:53:38 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Kuantum Düşüncenin temelini oluşturan; Ne düşünürsen onu yaşarsın, Ne düşünürsen o olursun”

HIMMMMMMMMMMMMMM; ben ölmek istemiyorum demek ki şu anda o yüzden bu yazıyı yazabiliyorum ,Ne güzel YAŞAMAAAKKKKK . OLEYYYYY
 :( :( :( :( :( :( :(
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 28, 2012, 09:02:23 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Ne güzel saçmalıyorum.
Hindistanda'da halkı böyle kandırıyorlar ;Şimdiki hayatında  iyi insan olursan daha iyi ortamda, yeniden bedenlenecen safsatasıyla UYUTMA Ritüali ....

Tabiri caizse YERSENİZ ...
Not: Biraz argo tabir oldu affınıza sığınıyorum.Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 28, 2012, 09:47:40 ös
Yanıtla #6

Kuantum düşünce bu forumda sıkça dile getirilmiş bir konu. Ama dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Kuantum mekaniği ve Kuantum düşüncenin birbirine karıştırılmaması...

Benim asıl merak ettiğim nokta şu: bu konuya Masonluğun yaklaşımı. Masonlukta Kuantum düşünce inancı var mıdır? Yahut, Kuantum düşünceyi andıracak bir inanç...

İşte ben bu konuda aydınlanmak istiyorum. Kim aydınlatacak?

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus