Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İkinci güneş hissedilecek.......  (Okunma sayısı 8430 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 07, 2010, 01:31:13 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bilimadamları, dev yıldız “Betelgeuse”un hızlı şekil değiştirmesinin bir süpernova patlamasının işareti olabileceğini belirtiliyor. Kimi uzmanlara göre eğer patlama olursa evrene güneşinkine yakın ışık yayılabilir.

Rusya Uzay Ajansı "Roskosmos"un internet sitesinde yer alan habere göre, Hawaii'deki Mauna Kea yanardağının zirvesinde bulunan Keck Teleskobu vasıtasıyla ulaşılan verileri değerlendiren bilimadamları, Betelgeuse'nin son 16 yılda kutuplarından basılarak daha önce sahip olduğu yuvarlak şeklini hızla kaybettiğinin gözlendiğini aktardı.

Bilimadamları, dev yıldızda meydana gelen bu değişikliklerin; aylar, hatta haftalar içerisinde Betelgeuse'nin süpernova'ya dönüşeceğinin işareti olabileceğini öne sürüyor.Bazı bilimadamları, meydana gelecek patlamada yayılacak ışığın şiddetinin Ay'ın yansıttığı ışığa eşdeğer olacağını söylerken; kimi bilimadamları ise patlamanın çok daha parlak olacağını iddia ederek, Dünya'nın kısa süreliğine de olsa adeta iki "güneşi" olacağını savunuyor.

Patlamanın Dünya için tehlikeli olmadığını vurgulayan bilimadamları, patlama sonrasında oluşan zararlı parçacık dalgalarının yüzyıllarca sonra Yerküreye ulaşacağını belirtiyor.

‘BEYAZ GECELER’

Süpernova patlamasının 5-6 hafta süreceğini belirten bilimadamları, patlama zamanı yayılan ışık nedeniyle gezegenimizin bazı bölgelerinde, insanların "beyaz geceler"le tanışacağını (kutuplar ve yakınlarındaki aydınlık geceler), bazı bölgelerde ise gündüz aydınlığının 2-3 saat uzayacağını söylüyor.

NEBULA OLACAK

Patlamanın ardından Betelgeuse tamamen sönerek, insanlara bulutsu (Nebula) şeklinde görünecek.

YENGEÇ İKİ YIL PARLAMIŞTI

1054 yılında Çin ve Arap astronomlar tarafından kayıtlara alınan bir süpernova neticesinde oluşan Yengeç Bulutsusu (Crab Nebula), bize uzaklığının 6000 ışık yılı olmasına rağmen haftalarca Venüs'ten daha parlak görünmüş ve yaklaşık iki yıl boyunca da çıplak gözle izlenecek parlaklığa sahip olmuştu.

GÜNEŞİN BİN KATI

Yerküreye 500 ışık yılı uzaklıktaki Orion Takımyıldızı'nda yer alan dev Betelgeuse yıldızı, 4,5 milyar yaşındaki Güneş'e karşılık sadece birkaç milyon yaşında.

Güneş'in 1000 katı büyüklüğünde ve 100 bin katı parlaklığında olan Betelgeuse, Güneş Sistemi'nin merkezinde olsaydı büyüklüğüyle Merkür, Venüs ve Dünya'yı içine alarak Jüpiter'e dek uzanırdı.

Dev yıldızın yüzeyinde saptanan ortalama yüzey sıcaklığı, Güneş'in yüzey sıcaklığından 3 bin derece daha sıcak, 9 bin derece.

Işık ve Sevgi İle Kalın.......

Işık, sadece ışık ama daha fazla ışık.......

Temmuz 08, 2010, 08:14:23 öö
Yanıtla #1
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Boyle bir dogal supernovanin gerceklesmesi ve insanlar tarindan gozlenebilmesi gercekten suan icinde bulundugumuz cag insanligi icin buyuk bir sans ve firsat. Eger gerceklesirse Betelgeuse yildizinin super nova patlamasindan, bir kara delikte dogabilir. O gunu mumla cekiyorum insallah geceye denk gelir ve torunlarimiza anlatabilecegimiz bir tecrübe yasayabilelim :)
İmza -M-

Temmuz 10, 2010, 05:09:40 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Sirius, size katılıyorum keşke torunlarımıza anlatabileceğimiz bu tecrübeyi yaşayabilseydik fakat ne yazık ki bu haberin doğruluğu yoktur. Haberde kaynak gösterilen Rusya Uzay Ajansı 6 Haziran'da şöyle bir açıklama yapmıştır; http://www.roscosmos.ru/main.php?id=2&nid=9599&hl=betelgeuse

Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Temmuz 10, 2010, 09:06:05 öö
Yanıtla #3
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn Cornelius Ruscam olmadigi icin yazilanlari anlamadim:)) Ama dediginiz dogru bu konu bir yanilgidan ibarettir
İmza -M-

Temmuz 10, 2010, 12:51:59 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Eğer okumak isterseniz sayfanın sağ üst kısmında İngilizce seçeeği var, tıkladığımızda başlıkların olduğu bir sayfaya yönlendiriyor. Yönlendirildikten sonra sayfayı kapatıp tekrar linke tıklarsanız İngilizce versiyonu karşınıza çıkıyor.

Sevgiler..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Hiçbir gözün bakamadığı.

Temmuz 10, 2010, 08:11:14 ös
Yanıtla #5

Sayın Sirius, size katılıyorum keşke torunlarımıza anlatabileceğimiz bu tecrübeyi yaşayabilseydik fakat ne yazık ki bu haberin doğruluğu yoktur. Haberde kaynak gösterilen Rusya Uzay Ajansı 6 Haziran'da şöyle bir açıklama yapmıştır; http://www.roscosmos.ru/main.php?id=2&nid=9599&hl=betelgeuse

Sayın Cornelius; Size gerçekten bir birey olarak ne kadar Teşekkür etsem azdır biliyorum en azından bunu açıklamakla bana ve benim gibi düşünenlere doğru bir kaynak olmadığı hakkında özellikle de bizleri yanlış yönlere sevketmekten alıkoyduğunuz için şuandaki sevincimi bile ifade edemiyorum, inanın..

Bireysel düşüncelerin daha çok kaynak gösterme gibi bir durumun olmadığını az çok biliyorum ama bu tür bilgilerin de doğruluğu kanıtlanmadıkça mümkün olduğu kadar özellikle kamuya açık bir sitede yayınlanması ne kadar çok yanlış bir tavırdır, öyle değil mi?

En derin Saygılarımla,  

Kendi adıma Teşekkürlerimi sunarım. :)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Temmuz 10, 2010, 08:38:59 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Isabella, güzel yazınız için asıl ben teşekkür ediyorum.

Söylediğinizde de çok haklısınız. Ben bu haberi ntvmsnbc.com'da görmüştüm. Internette ne yazık ki kaynak konusuna pek özen gösterilmiyor, pek araştırılmıyor. Bundan dolayı bizler yanlış bilgilendirilmiş oluyoruz.

Sevgiler..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Hiçbir gözün bakamadığı.

Temmuz 11, 2010, 02:47:08 ös
Yanıtla #7

Bundan dolayı bizler yanlış bilgilendirilmiş oluyoruz.

Ne yazıkki.. Kamuoyunu yanlış bilgilendirmek kadar önemli bir suç veya hata göremiyorum. İnanın bu konuda o kadar hassasım ki anlatamam. Sizin gibi yanlışları ortaya çıkarıp, doğruları gösteren Kişilerin olması ayrıyeten bir avantajdır, en azından ben böyle düşünüyorum. Belki bana düşmez ama kişisel bir sancımdır ki, uluorta yapılan yanlışlıklara elimden geldiğince engel olmaya çalışıyorum - insani sorumluluk adına - ( günlük yaşantımda ) tabi burası bir sanal ortam olduğu için genellikle fikirlerimi yansıtmaktan önemle kaçınmama rağmen bazan aşırılıklara da yol açabiliyorum, elimde olmadan tabi :) Telkin etmek ve empozeye karşı olduğumdan dolayı herkesin hür iradesine sonsuz saygım vardır. Bu yüzden kim, kime inanıyorsa kişisel tercihidir. Bu bağlamda da bana düşen mümkün olduğunca sessiz kalmak. ( bunu pek beceremesem de :D

Sayın Cornelius; hepimiz bazan yanlış ya da hata yapabiliriz, bu çok normaldir. Ancak kendi kısımlarımıza düşen yerlerde hata yapmak ayrıdır, işe başkalarını karıştırarak yapmak daha korkunçtur. Bunun bilincinde olduğum için yıllardır yaptığım tek şey başkalarından ziyade hata yapacaksam kendi alanımda yapmayı daha yeğlerim. Çünkü en azından kendi yapmış olduğun bir hatanın faturasını kendim öderim yani bir başkalarına ödetmem. Artı bir hatanın başkalarına çıkardığı ağır faturanın getirdiği ağır hesaplar başkalarına kesilmiş en ağır şeydir. Bundan şiddetle kaçınmaya çalışıyorum. O yüzden de Sizi her ne kadar kendi adıma da tebrik etsem sonuçta bu tür davranışa sahip olmanız nedeniyle bir birey olarak Sizi takdir etmeme de yol açtı.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Temmuz 11, 2010, 02:49:29 ös Gönderen: Isabella »

Temmuz 11, 2010, 04:54:46 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir insan, işine gelse de gelmese de, hatalı olsa da, olmasa da şeffaflıktan ve doğruluktan yana olmalıdır bence. Kendi hayatımda
elimden geldiğince bunu uygulamaktayım. Ne yazık ki uluorta yapılan yanlışlıklar, haksızlıklar, rezillikler sebep olan kişiler tarafından çeşitli yollarla sümen altı ediliyor, yanlış yansıtılıyor, sansürleniyor ve hatta bazen meşru hale sokuluyor. Bunu hem şahıslar, hem milletler hem de devletler zaman zaman yapmışlardır, yapmaktadırlar. Keşke buna karşı olan bizlerin sesi biraz daha yüksek çıkabilse ama olmuyor işte.. Masonik ahlaka sahip olan kişiler dediklerime hak veriyordur diye düşünüyorum.

İyi niyetli iltifatlarınız için size çok teşekkür ediyorum.

Sevgilerimle..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Hiçbir gözün bakamadığı.

Temmuz 11, 2010, 05:43:18 ös
Yanıtla #9

Ne yazık ki uluorta yapılan yanlışlıklar, haksızlıklar, rezillikler sebep olan kişiler tarafından çeşitli yollarla sümen altı ediliyor, yanlış yansıtılıyor, sansürleniyor ve hatta bazen meşru hale sokuluyor. Bunu hem şahıslar, hem milletler hem de devletler zaman zaman yapmışlardır, yapmaktadırlar.

Sizinle tamamen aynı fikirdeyim. Elbette toplumlar başta olmak üzere bunu bireysel anlamda da düşünebilirsek biraz da üzerine soyutlama bir bakış açısını da ilave edersek, daha makul olabileceği inancındayım,, her insanın aynı doğrultuda aynı bakış açılarına sahip olması mümkün olamadığı gibi kimilerine göre yanlış görülen, kimilerine göre doğru olarak kabul edilen birtakım normatif yaptırımların, ülke içersinde siyasal çizgi çerçevesinde bunun genel bir toplum ahlakı çerçevesinde uygulanan hukuk kurallarının işleyiş mekanizması gereği direkt ya da dolaylı olarak uygulanılması sonucunda bir sistemin böyle gelmiş böyle gideceği anlayışı yıkılmadığı sürece, daha önceden yapılmış, uygulanılmış ve hala yapılmış olunan hataların bilincine varılamayıp baştaki uygulamayı devam ettirme çabasıyla sanırım daha kötü sonuçlara gebe bırakacak olumsuz bir gidişatın başgösterdiği de anlaşılabilinmektedir. - sanırım bu konudan uzak olan bir anlamlı paylaşım sergilediğimiz için dilerseniz daha uygun ve daha akılcı bir konu adı altında anlamlı sözlerimizi devam ettirsek, tabi en başta sizin istediğiniz doğrultusunda daha iyi olur düşüncesindeyim Sayın Cornelius.

Bu arada eğer bir uygulanan yanlış bir sistem uygulaması varsa ve bunun farkına varılıp da düzeltme yerine üstüne üstlük devam ettirilmesi, yukarıda bahsettiğim bilincinde olmadan devam ettirme çabasına karşın daha da kötü sonuçları doğurabilecektir.

Saygı ve Sevgilerimle.
« Son Düzenleme: Temmuz 11, 2010, 05:55:56 ös Gönderen: Isabella »