Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Arcadia Çobanları  (Okunma sayısı 30924 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 19, 2012, 12:38:29 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın gnothi çok haklı... Bu işi ayrıntılı bir irdelemeye giriştin mi, neresinden başlasan bir bütün içinde sürdüremezsin. Kaçınılmaz bir şekilde ayrı ayrı kollara sürüklenirsin. Sonra onu bir derleyip toparlarken başladığın noktaya dönemezsin bile...

Zor iş. Kitap yazmak gerekir tümünü anlatabilmek için.

Tümünü, sadece bunun tümünü anlatan bir kitap var mı, bilmiyorum ama bu konuya da sınırlı (anlaşılabilir, izlenebilir düzeyde) değinen birkaç kitap var. Kuşkusuz internette çok kaynak da var.

Kimi katılımcılar şimde bana şunu sorabilir: Hep her konuyu Masonluk ile ilişkilendirirsin. Bunun Masonluk ile ne ilgisi var?

Naısıl olmaz?... İşte Sayın gnothi onu göstermiş bile, Priéure de Sion'a şöyle bir değinerek. Belki onun adına değindiği şu Saunière açısından, forumu izleyen çok kişi Fransız. Ancak Saunière'in Fransız olup olmadığı tartışılabilir. Zaten Oksitanyalı çok kimsenin ne denli Fransız olduğu sorgulanabilir.

Bu dediklerim Sayın gnothi için anlamlı; kuşkusuz Sayın Eureka için de, bu yazıları izleyen diğer kimi forum üyleri ve okurları için de; belli sayıda. Ancak büyük çoğunluğun burada benim neden söz etmeye çalıştığımı anlayamadığını sanıyorum. Onlar için Sayın gnothi'nin dedikleri de anlamsızdı zaten.

Anlatılamaz mı, açıklanamazmı?

Anlatılır da açıklanır da... Ancak dediğimce bu çok uzun sürer; dallanır budaklanır; oradan oraya sürüklenir. Eğer konumuzu salt Poissin'in tablosu, bunun gelmişi geçimişi ve sonrası üzerinde sınırlarsak, belki bu işin altından sıyrılabiliriz. Zaten bu iletişimin yer aldığı bölüm de buna elverir. Öteki türlü yaparsak, bir başka bölüme gitmek zorunlu olur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 19, 2012, 03:03:53 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Madem öyle, en azından sayın enelsır'ın ve sayın ADAM'ın konuyu destekleyeceğini bilerek, sayın Eureka'nın uzattığı ipin ucunu tutarak başlayayım:

Sormuştu bize, cevaplayalım, resimde 4 (dört) çoban bulunmakta, anladığımız kadarıyla. Arcadia'da buldukları bir mezar taşını incelemekteler. Meraklarının şöyle bir sebebi var, Arcadia şu anda Yunanistan'ın kırsalında yer alan, az nüfusa sahip bir bölgedir. Antik dönemlerde de kimi metinlerde şehir devletlerine uzak olduğundan dünyadaki cennet olarak adlandırılır, hastalık ve ölümün ulaşmadığı, bir nevi Eden Bahçesi olarak tasvir edilirmiş. Çobanların merakının nedeni bu, ölüm olmayan memlekette bu mezar neyin nesi?

Poussin, eseri "Et in Arcadia ego..." olarak adlandırmış. Tam çevirisi "Even in Arcadia, I...", yani "Arkadya da bile ben..." denmiş, bitmemiş bir cümle. Anlamlandırmak için kimi araştırmacılar sonuna "sum" ekleyerek "Et in Arcadia ego sum." cümlesini önerirler, yani "Arkadya da bile varım". Açık ki cümlenin musarrıfı Ölüm, Arkadya'ya da geldim, diyor.

Resmin astro(nomik/lojik) yanı var kimi araştırmacılara göre. Çobanların asalarının duruş açıları, istikametleri ve resimde diğer bazı detaylarla kesişme noktalarıyla ortaya çıktığı varsayılan gök haritaları ve resimdeki arkadaşların kimi yıldız kümelerini temsil ettiği varsayımı. Daha önce de çoban yıldızına dikkat çekmiştim, bilen var mı konuyla bağlantısını diye merak ederek. Şahsen ben bilmiyorum  ::)

Şimdilik bu kadar ifade etmeye, söylemeye çalıştım.

Sevgi ve saygılarımla.

"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Şubat 19, 2012, 03:46:28 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Bu arada bir sanat tarihçisi ve bir ikonografi uzmanı gözüyle bu eseri incelemek isterseniz, Erwin Panofsky'nin "Meaning in the Visual Arts" isimli kitabında sanıyorum "et in arcadia ego" alt başlığı altında eser incelemesi var. Kitap İngilizcedir, Türkçeye henüz çevrilmedi diye biliyorum.

Şubat 19, 2012, 03:59:21 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Caius Keyes'in katkılarını da beklediğimi yazmayı atlamışım önceki yazıda, kusuruma bakmaz umuyorum. kendi adıma da teşekkür ederim yararlı yönlendirmeleri için. Bahsettiği kitabın bahsettiği bölümüyle ilgili bilgiye de ulaştım, leziz bir site sahiden. Buyurunuz:

http://www.szecesszio.com/2010/03/04/doppio-sogno-et-in-arcadia-ego-theme-in-nicolas-poussin-and-aubrey-beardsley/
« Son Düzenleme: Şubat 19, 2012, 04:04:30 ös Gönderen: gnothi »
Ludwig Wittgenstein

Şubat 19, 2012, 04:12:12 ös
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu üzerinde daha ileri gitmeden önce sanırım bir nokta üzerinde uyuşmaya varmak gerek.

"Et In Arcadia Ego" Poussin'in bu tabloya vermiş olduğu ad mı, yoksa bu tabloda mezar taşı olarak nitelenen o diklemesine taş levha üzerinde yer aldığı söylenen bir yazı mı?

Eğer bu tablonun adı ise "Les Bergers d'Arcadie" sözü nereden çıkıyor. Taşın başına toplanmış olan kişiler niçin "çoban" olarak niteleniyor? Bu nitelemeyi kim yapmış?

Tam anlamını bir yana bırakalım çünkü bu hayli tartışmalı olabilir ve Latinceyi çok iyi bilmedikçe bir sonuca varılamayabilir, yorumlar ise yanıltıcı ve yönlendirici olabilir; bu "Et In Arcadia Ego" deyişinin tek yerinin burası olmadığını biliyoruz, değil mi?

Sayın gnothi, bu işin içine Saunière'in de katılması gerekeceğine değinmişti. Haklı. Onsuz nasıl gidecek bakalım bu değerlendirmenin sonrası?   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 19, 2012, 05:08:30 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şimdi bir ressamın yapıtı üzerinden yapılacak bu bilgisel yolculuğun güzelliğini unutmayalım. Bir kenarda dursun. Unutmayalım çünkü şu anda yaptığımız resmin sanatsal bir irdelemesi değil. Kendi adıma, bu zaten benim haddim de değil. Resimden hiç anlamam.

Fakat iş bu resimde anlatılmak istenen olunca söylenecek çok şey olabilir, vardır.

Bu başlığın sahibi olarak Sayın gnothi'ye sanırım teşekkür etmeliyiz. Çok güzel ve can alıcı bir detayı yakaladığı için.

Konumuza dönecek olursak... Neresinden başlamalı bilemedim. Bir kere olaya en başından resme konu bölgeden başlamak gerekebilir. Fransa'nın güneyinde Pireneler'le Akdeniz'in kesiştiği yerdeki "Languedoc" isimli bir bölgeden başlayarak anlatmak gerebilir. Fakat konuyu orasından başlayarak ele alırsak ( istenirse alabiliriz), işte o zaman bu başlığın ve bölümün çok ötesine gitmek gerekebilir.

Fakat burada çok ilginç bir detay var. Kimi sanat tarihçilerine göre bu resmin yaratıcısı Poussin bahse konu bölgeye hiç gitmemiş, orada hiç bulunmamıştır. Bahse konu yer?... Şu tartıştığımız resmin arka planında görülen yerin Rennes-la Château olduğu var sayılır.

Tam bu noktada çobanların başında toplandığı mezar taşı ve o mezar taşının üzerinde yazılı olduğu söylenen şifreli mesaja geliyoruz. "Et In Arcadia Ego" tümcesi de burada karşımıza çıkıyor. Bu bakış açısıyla Poussin'in sadece bir olayı değil, bu olayın içeriğiylede ilgili bir şeyler anlatmak kaygısı taşıdığını düşünebiliriz.

Dediğim gibi, meraklısı için oldukça sürükleyici bir konudur. Şimdilik bu kadar söz etmek yeter. Konu ilerledikçe ve bilgim yettiğince katkıda bulunmak isterim.

Not: Konuya dahil olan kişiler, bu konuyla ilgili çok güzel kaynaklar da veriyorlar. Teşekkür ederiz. Bunlara bir eklenti de ben yapmak isterim. Ülkemizdeki ünlü mason araştırmacı yazar Sayın Murat Özgen Ayfer'in "Tapınakçılar, Siyonistler ve Masonlar" isimli yapıtında da bu konuyla ilgili oldukça geniş sayılabilecek bir bölüm mevcuttur.
« Son Düzenleme: Şubat 19, 2012, 05:23:56 ös Gönderen: enelsır »
enelsır

Şubat 19, 2012, 06:16:03 ös
Yanıtla #16
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Madem öyle, en azından sayın enelsır'ın ve sayın ADAM'ın konuyu destekleyeceğini bilerek, sayın Eureka'nın uzattığı ipin ucunu tutarak başlayayım:

Sormuştu bize, cevaplayalım, resimde 4 (dört) çoban bulunmakta, anladığımız kadarıyla.

Resmin ve onu yapan sanatcinin etrafindaki efsaneler gercekten konusmaya deger.

Ancak resmi gormeyi de unutmayalim. Bu resmin en sevdigim yonlerinden birisi de bu. Anlamini apacik olarak gizliyor. Sayin gnothi, resme bir daha baktiginda ve resimde aslinda 3 tane coban (sopali ve sasirmis halde olan adamlar) ve bir tane de baska birsey oldugunu farkettiginde sanirim ne demek istedigimi anlayacak.

Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Şubat 19, 2012, 08:58:42 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Alıntı
В 1769 году Рейнолдс показал своему другу д-ру Джонсону только что законченную картину. На ней изображены две леди, сидящие перед надгробием и изучающие надпись на нем. Эта надпись — наша латинская фраза. «Что бы это могло значить? — восклицает д-р Джонсон. — Совершеннейшая бессмыслица: Я — в Аркадии!» — «Полагаю, король мог бы объяснить вам, — возразил Рейнолдс. — Едва увидев вчера картину, он сразу же сказал: „Ах, там, в глубине — надгробие. Увы, увы, смерть есть даже в Аркадии“».

kaynak : http://ru.wikipedia.org/wiki/Et_in_Arcadia_ego
google çeviri :
In 1769, Reynolds showed his friend , Dr. Johnson has just finished painting. It depicts two ladies sitting in front of headstone, and studying the inscription on it. This message - our Latin phrase. "What could it mean? - Exclaimed Dr. Johnson. - Utter nonsense: I - in Arcadia "-" I think King would tell you, - said Reynolds. - As soon as he saw the picture yesterday, he immediately said, "Ah, there, deep in the - gravestone. Alas, alas, death is even in Arcadia. '"

Dr. Johnson hakkında bilgi : http://en.wikipedia.org/wiki/Samuel_Johnson

Dikkatimi çekti paylaşmak istedim...

Saygılarımla,
418

Şubat 20, 2012, 12:41:49 öö
Yanıtla #18
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin gnothi, resme bir daha baktiginda ve resimde aslinda 3 tane coban (sopali ve sasirmis halde olan adamlar) ve bir tane de baska birsey oldugunu farkettiginde sanirim ne demek istedigimi anlayacak.

Eureka

En sağdaki kadının aslında ölümün ta kendisi olabileceğini düşünmemizi istiyor değerli rehberimiz sayın Eureka, naçizane tahminimce  ;)

"Dört şaşkın çoban"dan, "üç şaşkın çoban ve Ölüm" bağlamına ulaştığımız varsayımı bile bugün için güzel bir son.

Sevgi ve saygılarımla.
Ludwig Wittgenstein

Şubat 20, 2012, 12:48:43 öö
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Sayın Eureka konuya çok uzak biriyim, fakat resimdeki 4. kişi zannedersem mezar üzerine gölgesi düşen oturan bir kişi var . Bir dizinin üzerini, kendine destek eden adamın resmindeki , parmak ucundaki gölgeye dikkat edersek 4. şahsı görürüz bence; saygılar ... :-X :-X :-X :-X
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus