Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Tanrının/Allahın Emri ile yapılan yapılar nelerdir?  (Okunma sayısı 881 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 26, 2016, 05:30:43 ös
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 1495
  • Cinsiyet: Bay

Okumalarımdan ilgilimi çeken bir konu da Tanrının direk emri ile hatta verdiği ölçüler ve tarifiyle yapılan bazı yapılar eserler var.

1. Hz. Ademin Allah' a şükür için yaptığı ilk yapı olduğu iddia edilse de Hz. İbrahim'in Hz. İsmail ile Kabeyi yaptığı (yada yükselttiği) söyleniyor.

“Bir zamanlar İbrahim, İsmail ile beraber Beytullah’ın temellerini yükseltiyor. (şöyle diyorlardı) Ey Rabbimiz! Bizden bunu kabul buyur: Şüphesiz sen işitensin, bilensin”. (Bakara Suresi – Ayet: 127)

Kabe’nin yapılışı hakkındaki rivayetlere göre, Hz. Adem ile Havva cennetten çıkarıldıkları vakit yeryüzünde Arafat’ta buluşurlar, beraberce batıya doğru yürürler. Kabe’nin bulunduğu yere gelirler. Bu esnada Hz. Adem, bu buluşmaya şükür olmak üzere Rabbine ibadet etmek ister ve cennette iken, etrafında tavaf ederek ibadet ettiği nurdan sütunun tekrar kendisine verilmesini diler. İşte o nurdan sütun orada tecelli eder ve Hz. Adem, onun etrafında tavaf ederek Allah’a ibadet eder. Bu nurdan sütun Hz. Şit zamanında kaybolur, yerine bir taş kalır. Bunun üzerine Hz. Şit, onun yerine taştan onun gibi dört köşe bir bina yapar ve o siyah taşı binanın bir köşesine yerleştirir. İşte bugün Hacer-ül Esved diye bilinen siyah taş odur. Sonra Nuh tufanında bina kumlar altında uzunca bir süre gizli kalır.

2. Elbette Hz.Nuh'un Torah da detaylıca verilen ölçülere göre yaptığı ARK/GEMİSİ

3. Forumda ve internet aleminde en çok konuşulanlardan Hz. Musa ya Allahın verdiği buyruk ve ölçülerle yapılan Ahit Sandığı

Bunların dışında değişik kaynaklarda geçen Allahın emri ve/veya yönergesi ile yapılan başka yapılar varmıdır?

Saygılarımla
Alterius non sit qui suus esse potest