Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bayram Degil Seyran Degil, IHH Gazze'yi niye optu??  (Okunma sayısı 6047 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 28, 2010, 07:54:37 ös
  • Uzman Uye

Yardım insanlığın en asil hareketleriden biridir.

Rafael SADİ

İnsanın  insan’a  el uzatması, ihtiyatç sahibine imkan sahibinin herhangi bir karşılık beklemeden yardım etmesi kadar ulvi bir durum yoktur.

Türk insanı yardım nedir çok iyi bilir, Türk insanı tarih boyunca zorda kalan her insana topluma ve uzak yakın komşusuna düşünmeden yardım etmişir. Bu bir gelenek ve dostluk, insanlık göstergesidir adeta.

Yardım zamanında ve yerien ulaştırıldığında değerli ve anlamlıdır.
Şayet bu yardımın yerine ulaşmayacağı açık ve kesin ise, bu yardımı hukuk  çerçevesi içinde ihtiyaç sahibine teslim edemeyecekseniz  yardımın ulaştırılması konusundaa hatalısınız demektir.
Evet  sanırım anladınız,  İHH yardım derneğinin Gazze’ye ulaştırmaya çalıştığı yardım malzemeleriden ve bunu için verdiği uğraşlardan söz ediyorum.

Ortadoğuda uzun senelerdir anlamsız ve gereksiz bir  savas hali olduğunu herkes biliyor . Son 4 senedir de  37 yıldır süregelen GAZZE işgali son’a ermesine rağmen Gazze‘deki yönetimi ele geçirmiş olan HAMAS terör örgütü  işgalin sona  ermesine rağmen savaşı bitirmemiş aksine hızlandırmış ve 2 aylık bir süre zarfında binlerce  füzeyi İsrail sınır şehirlerine fırlatarak İsrail’i  DÖKME KURŞUN operasyonuna adeta zorlamıştır.

Bu operasyon sonucu Gazze’de 1400 kadar sivil ve terörist hayatını kaybetmiş ve Gazze yeniden dünya gündemine oturmuştu. En fazla da Türkiye gündeminde yer almıştır. Sayın Türkiye Başbakanı’nın bu gündemin oluşturulmasındaki payını yadsımak doğru değildir.

Her nedense Sayın Erdoğan Sadece Gazzede’ki mazlumları hatırlayabiliyor ve İsrail’de gecelerini ve okul  yerine saatlerini sığınaklarda geöiren çocukları hatırlayamıyordu.

Mazlum kelimesi sadece Gazzeli‘ler için geçerli idi Sayın Erdoğan için.
Gün geçmiyor ki Türkiye Başbakanı İsrail’i soykırım ve Filistinlilerin katli ile suçlamıyor olsun.

Gazzeli Hamas örgütü halihazırda  İSRAİL ile savaş halinde. BU nedenlede  İsrail’in düşmanı olan Gazze yönetimi ve şehrinin karadan, havadan vede denizden abluka altında olması  BARIŞ hali tesis edilene kadar da bu abluka halinin devamı doğaldır.

Hamas  barış istemedikçe vede her fırsatta da İsrail’in tamamını denize dökeceğiz ve İsrail’i yok edeceğiz söylem ve  beyanları devam ettikçe  bu bölgenin silahlanmasıının engellenmesi İsrail’in doğal hakkıdır. Gücü ile bu hakkı temin etmektedir.

İsrail’in gücü olmasaydı bugüne kadar yok edilmişti.
Gücü var ve kendisini koruyor diye de İsrail’i suçlamak kimsenin  hakkı olamaz.

Çok ilginçtir  şimdiye kadar kimse Hamas terör örgütünu  İsrail’i yok etmekten vazgeçirmeye ve Kuruluş beyannamesinde yer alan İsrail’i yok etmek ve aynı topraklar üzerinde Filistin devletini kurma fikrinden vazgeçmeleri gerektiğini söylediklerini duyamdım okumadım. Varsa yoksa  İsrail suçlanır ve Barış istemeyen taraf olarak gösterilir.

BU DOĞRU  DEĞİL.
Aynen mazlum Gazze halkına yardımların ulaşmadığını iddia eden ve bu insanların aç olduğunu her fırsatta vurgulayanların dediklerinin doğru olmadığı gibi .

Şöyleki  Gazze’ye en büyük insani yardım İsrail’den gelmektedir.

İsrail Gazze halkının SUYUNU, ELEKTRİĞİNİ,  MEMUR MAAŞLARINI temin etmekte ve aşağıda belirtilen rakkamlardaki gıda ve ilaç yardımlarını  Gazze içine kadar götürmektedir.

Sadece  02-08 Mayıs 2010 tarihleri arasında  İsrail’den Gazze’ye transfer edilen yardım malzemelerin rakkamları söyledir:

714 TIR(Kamyon)

Toplam yardım  ağırlığı : 17060 ton

370 Gazzeli vatandaş tedavi için İsrail hastahanelerine gitmek üzere giriş yaptı.
93 Gazzeli  farklı sebepler ile İsrail’e giriş yaptı.
191 kişi (değişik uluslararası organizasyonlara  ait ) Gazze’ye giriş yaptı.
192 kişi (Değişik uluslararası organizasyonlara ait ) Gazze’den İsrail’e giriş yaptı.
1.535.777 litre akaryakıt Gazze’ye transfer edildi.

293.796 litre  araç yakıtı Gazze’ye transfer edildi.

76  kamyon sebze ve meyve  Gazze’ye geçiş yaptı.

91 kamyon  bugday

33 kamyon  tavuk ,et ve balık

39 kamyon  süt ve süt mamulleri

112 kamyon hayvan yemi

26 kamyon  hijenik malzeme

48 kamyon giyim eşyası ve ayakkabı

30 kamyon şeker

7 kamyon ilaç ve tıbbi malzeme

1 kamyon  süt tozu ve bebek maması.

Bu mazlum Gazze’ye düşman İsrail’den gönderilen ve geçirilmesine müsaade edilen malların listesi. Yanlış anlamayın bu sadece   02-08 mayıs 2010 tarihleri arasında giden malların dökümüdür. Ve bu her hafta devam etmektedir.

Dökme Kurşun operasyonun gerçekleştirildiği tarihten buğüne kadar her hafta Gazze’ye ne kadar yardım gittiğini buraya tıklayarak takip edebilirsiniz

Kabaca  18 Ocak 2009 tarihinden bugüne kadar  Gazze’ye İsrail’den geçen yardım malzemesinin tutarı : 917.222 tondur ayrıca  132 milyon lıtre de akaryakıt .

Yanlış anlamayın bu DÜŞMAN İsrail’in kendisini yok etmek isteyen  Gazze yönetimine  verdiği yardımın  toplamıdır.
Acaba Sayın Erdoğan bu rakkamları bilmeden mi İsrail’i Gazzelileri AÇ  bırakmak ile sucluyor.
BU da yetmezmiş gibi  İHH derneği muhtemelen ulvi duygular ile  zo9rluk içinde olduklarına inandıkları ki muhtemelen halk kesimi zordadır , el uzatmak için  5000 ton yardım malzemesini Gazze’ye ulaştırmak için çırpınmaktadır, hem de kaç aydır bunu hazırlığını yapmaktadırlar.

Getirebilecekleri  malzeme miktarını 5000 ton  olarak ilan etmişler, İsrail’in Gazze’ye sadece mayıs ayının ilk haftası geçirdiği yardım mikarının 17060 ton olduğunu bilir ve kıyaslarsanız   sanırım ne demek istediğim orataya çıkar. Yapılmaya uğraşılanı küçümsemiyorum sadece aşağıdaki noktaları ortaya koyarak eleştiriyorum.

1- İHH  bu yardımı Gazze’ye ulaştırmak için 3 adet gemi aldığını ilan ediyor.

MAVİ MARAMARA yolcu gemisi  1.850.000 dolar

GAZZE  kuru yük gemisi  3150 tonluk 850.000 dolar(aslında ucuz)

Adı henüz belli olmayan 3. gemi ise  kuru yük gemisi  4400 tonluk. Bedeli de belli değil.

Kaba bir hesap ile  İHH 4-5 milyon dolarlık bir parayı  gemilere yatırmıştır.

Peki İHH yardım kuruluşu mu yoksa armatör mü ?

Bu paralar halkın gazzedeki mazlumlara gitsin diye verdiği paralar değil mi ?Bu insanlara nasıl izah edecekler  paralar ile gemi aldıklarını yardım yapmadıklarnıç

Bir de küçük hesap vereyim size. Mersin- Ashdod arası navlun fiyatı yaklaşık

USD.15.-/Tondur. 5000 ton xUSD.15.- – USD. 75.000.-
İyide bana biri izah edebilir mi acaba USD.75.000.- ile halledilebilecek  bir yük navlunu için  4 veya 5 milyon dolar’a gemi almak niye :

2- Eleştirinin esas kısmı ise  içinde Türkiye Cumhuriyeti Bakanları ve de Balbakanının bulunduğu yanlıştır.

İsrail açık ve seçik bir şekilde  savaç halinde olduğu  düşmanı olan GAZZE yönetiminin karasularını askeri kapalı saha ilan ettiğini bildirmiştir ve bu yeni bir durum değildir. Yani İHH gemilerinin Gazze’ye 40 mil’den fazla yaklaşma ihitmalleri bile  yoktur. İsrail Deniz Kuvvetleri ve İsrail Ordusu ile savaşacak halleri de olmadığına göre bu yardım malzemelerinide  Gazze’ye ulaştıramayacaklarını kendileride gayet iyi biliyorlar sanıyorum.

Peki yardım malzemelerine ihtiyaç duymakta olan Gazzeli mazlumlara ulaştırılamayacaksa bütün bu çaba niye?

Diyelim ki bu sayede  Gazze ablukasının haksızlığını  (şayet hakzıslık ise) dünya kamuoyunun bilincine taşımış olacaklar, doğrudur basında bir gürültü kopacak.

Kopacak  kopmasına da bu gürültünün Gazzeli mazluma yansıması ve  yardımları elde etmesi ne kadar zaman alacak?
İsrail ordusunun  COGAT isimli bir bölümü  Gazze’ye Türkiye’den gelecek yardımları koordine edecek kurum olarak KIZILAY‘ı yetkili kılmıştır. Yani Gazze’ye yardım etmek isteyen Kızılay aracılığı ile buraya Yardımı ulaştımalıydı.

Sonuç olarak  hazırlanan hareketin amacının YARDIM olmadığı ancak konuunesas amacının basın yol’u ile İsrail’i protesto etmek ve belli bir provokasyon  yapmak oldupu açıktır. Bunu yardım kisvesi altında yapmak bana kalırsa Türk insanına pek yakışmıyor .

Yakışmayan bir başka tutum ise  Sayın Erdoğanın ve Devlet bakanı Faruk Çelik beyefendilerin bu hareket konusunda verdikleri destek ve desteğin yanlışına dikkat çekmek istiyorum.

Devlet Bakanı Faruk Çelik, “Filistin düşmanlığı ile yanıp tutuşan İsrail’in yöneticilerine seslenmek istiyoruz. Bu barbarlığı yaptığınız Filistinliler insandır. Bunların insan olduğu konusunda farklı bir yorum mu yapıyorsunuz. İsrail şahinleri, bir çakı bıçağı bulunmayan vicdan yüklü bir gemiyi bombalama tehdidinde bulunabilmiştir. Bu nasıl bir gaflettir, bu nasıl bir nefrettir, bu nasıl bir insanlıktır” dedi  .

İsrail  Türkiye ile  dost ve müttefik bir ülkedir. İki ülke arasında  68 değişik ikili anlaşma ve ittifak vardır. BU konuşma uslubu Türkiyeye  onur kazandırmaz.
Sadece iki ülke arasında gerginliğe  ve düşmanlığa davetiye çıkartır. Ben şahsım adına kınıyorum.

Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan Avrupa kampanyası heyetiyle görüşmesinde, Türkiye’nin zalim ablukayı kırmak için birçok ülkeyle birlikte çalıştığını, çabaların 15 Gazze’yi yeniden inşa etmeyi amaçladığını ve ablukanın kırılmasının kendisiyle Türkiye için bir öncelik oluşturduğunu belirtti.

İsrail bu bölgede  savaş halinde olan bir ülkedir ve düşmanı ile uğraşı içindedir. Dost ve Müttefik bir ülke başbakanının İsrail’in askeri kapalı saha ilan ettiği bir bölgeyi bir yardım kuruluşuna hedef göstererek gidin ablukayı kırın demesi kabul edilebilir bir diplomasi ifadesi olamayacağı gibi hukuk açısından  yanlıştır.

Türkiye başbakanı Gazze’ye yardım etmek istiyorsa  bunu İsrail ile kavga ederek değil İsrail ile iyi ilişkileri muhafaza ederek yapmalıdır.

Tersi olsa ve İsrail Başbakanı  gidin Türkiye karasularını delerek Bozca adadaki martılara  yem verin dese ve denişz kuvvetlerine aldırmadan bunu yapın derse ne kadar hukuk icinde olsa bu da en az o kadar hukuk işidir ve Türk diplomasisi açsından da  takdir edilebilecek bir söylem değildir.

Evet ben İsrail’de yaşıyor ve Türk vatandaşlığımın  yanısıra  İsrail vatandaşıyımda, ama bu beni daha az Türk yapmıyor, İsrail’de  her geçen gün Türk olmam hasebi ile  bana sorulan hesap gittikçe büyüyor. Biz size ne yaptık ta  senin başbakanın bize habire kafa tutuyor diye beni sorguluyorlar ve bu beni oldukça üzüyor.

BİR BARIŞ BAŞKA BİR  SAVAŞ İLE GETİRİLEMEZ.

Lütfen gerçkleri olduğu gibi görün ve Provokasyon ile yardım konusunu ayırınç

http://www.skyturk.net/yardim-insanligin-en-asil-hareketleriden-biridir/#comments

Mayıs 28, 2010, 08:07:25 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Recep Bey diplomasi dili ve gerceklerini bilmiyor mu sanki? Filistin'e timsah goz yaslari dokup, Israil Cumhurbaskanini dunya kamuoyunun onunde azarlayip, bir yardim kurulusuna ablukayi delme vizesi vermesi ve meydanlarda selefi ve hocasi Erbakan gibi Israil ve Yahudi dusmanligi cigirtkanligi yapmasinin en buyuk sebeplerinden biri, 11 Eylul'den sonra butun hazinelerini ve paralarini getirip Ankara Merkez Bankasina kilitlemis olan Arap dunyasinin gonlunu hos tutmaktir. Hic bir Arap ulkesinin Filistin icin zerre ilgilenmedigi gercegini goz ardi ederek..!

Mayıs 31, 2010, 08:37:27 öö
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Su an bu başlık altında bir seyler yazmalıyım çünkü vicdanım bunu emrediyor. İsrail ne anlatırsa anlarsın aktivistlere karsı sadece yardım malzemesi taşıyan gemilere karsı uyguladığı güç hiç bir insafa sığmaz. Uluslararası af Örgütü'nde yayınlanan Gazze raporunu okuyan bilir ki su yukarıdaki ifadeler mavradir hikayedir.

Bugün o gemilere yapılan saldırı sonucu İsrail kaynaklarına göre kesin olmamakla birlikte 16 insan hayatını kaybetti. Bir seyler demeliyim. Ama diyecek birşeyim kalmamış durumda. Vicdanımıza da kursun sikabilir mısın ey İsrail?

Mayıs 31, 2010, 10:39:44 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Orada ölen insanların hiç mi hiç kıymeti yok mu ki, hala bizler recep beylerle bilmem
nelerle, siyaset yapmaya çalışıyoruz. Orada insanlar ölüyor yahu, bundan daha
önemli bir şey olabilir mi?
Yaptığımız her şey, yaşamak için değil mi? Düşünün.
Ama ölenler başkaları olunca işte, insan onlar üzerinden böyle siyaset yapabiliyor.
Rafaele gelince, belli ki, sipariş üzerine bir yazı kaleme almış. Çünkü hiç bir aklı selim,
en büyük yardımı israilin yaptığını söyleyemez, gazzeye.
Çünkü ben, giden domates kamyonlarına değil, ölen çocuk sayılarına bakarım.
Gönül isterki, Türkiye ordusu ağırlığını koysun, gönüllerimize su serpsin.
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .