Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: El Emeği ve Düşünce  (Okunma sayısı 9418 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 02, 2020, 12:55:58 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Neden düşünce kadar el emeğine de önem veririz?

Felsefi bir soru, Aynı zamanda Masonik bir soru...

Nesnel örneklere dayanarak güzel bir tartışma ve bilgi paylaşımı olabileceği görüşündeyim.

Sevgilerimle ve saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ocak 02, 2020, 03:19:17 ös
Yanıtla #1

Düşüncenin şekil bulması, maddi dünyaya aktarımı için ‘ellerimize’ yani ‘el emeğine’ ihtiyaç vardır. Telepati yeteneğimiz yoksa düşünceyi ancak bu şekilde aktarırız.

Misal şu an bu düşüncemi ellerimle yazarak, size iletmiş oldum. Yani bir çeşit transmitter(iletici) diyebiliriz ellerimize.
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2020, 03:21:20 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 02, 2020, 05:24:48 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Önce düşünce oluşur sonrasında , uygulama devreye girer . Buda el emeğiyle olur ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 02, 2020, 06:13:58 ös
Yanıtla #3

Düşünce aslında, nesne ve doğal gerçeklerin çarpık yansımalarından oluşmuştur.İnsan,nesneden ve doğadan sonra var olduğu için yaratıcılık ilhamını doğadan alır.Bunu hayatta kalmak,konforu ve sayısız neden adına evrimleştirirek ilerki nesillere aktarır.Bu doğal evrimin insanda yansıyan yapay tezahürüdür.İnsandan sonraki türlerde bu evrimi devam ettireceklerdir.

Kısaca: Düşünce,nesne,ilham ve bir 4.zanaatkar olarak da konu genişleyebilir.
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2020, 06:19:43 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ocak 03, 2020, 10:09:53 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Felsefe ile ilgilenen fazla kişi yok anlaşılan.

Ben o zaman bir giriş yapayım. Belki devamı gelir.

İnsan, Tanrı ile evren arasındaki bir köprüdür. Canlıların yaradılış sırasındaki en son yaratıktır, insan mükemmeldir, düşünen bir cevherdir ve en önemli vasfı düşünmektir. Onu ortadan kaldırırsak geriye ne kalır ki? Düşünce tekamülümüzün tek amilidir.

Descartes, zamanının bütün bilgilerini öğrendikten sonra bir şüphe evresi geçirdi, her şeyden şüphe etmeye başladı. Sadece şüphe ettiğinden şüphe etmiyordu.  Meşhur “Düşünüyorum, demek ki varım” cümlesini, geçirdiği şüphe evresinde kurduğu söylenir.

Her insan düşünür fakat her insan fikir üretemez. Fikir üreten her insanın da ürettiği fikirler yaratıcı olmaz, özgün olmaz. Özgün fikir üretip, yaratıcı olabilmek için de, belli bir altyapı gerekir, bilgi, çevre, ilgi, entellektüelite ve tecrübeden oluşan bir altyapı. Bu altyapı iki ardışık yol ile insanı yaratıcılığa götürür: analiz ve sentez.

Özgün bir fikri olmayan kimse, başka bir fikri onayladığı için tarihe geçmez ama daha önceki fikirleri analiz edip, hangisinin takip edilmeye değer olduğunu ve hangisinin takip edilmeye değer olmadığını ayırt ederek değerlendirmelidir. Yaptığı analizin sonucunda, problemleri yeni yollarla görebilmeli ve geleneksel düşünce ve sınırlamalardan kaçarak kendi özgün fikrini oraya koymalıdır, buna da sentez denilir.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ocak 03, 2020, 11:24:27 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu yazının sadece girişi Sayın ANARCHOSA. Konuyla ilgilenen ama nasıl giriş yapacağını bilemeyen forum üyelerine bir girizgah olması amacıyla yazdım.

İnsan düşünce açısından mükemmel bir varlık, ama ne yazık ki her düşünen bir fikir üretemiyor ve üretilen her fikir de orijinal olmuyor.

Bunun için gereken altyapı nasıl olmalıdır onu yazdım naçizane girişte. Yani düşünen bir varlık, kendisini nasıl yontmalıdır ki özgün fikirler üretir hale gelsin.

Saygılarımla  ve sevgilerimle

Ocak 03, 2020, 11:43:18 öö
Yanıtla #6

Konudan dışarı çıkıyoruz. Soru şu şekildeydi; Neden düşünce kadar el emeğine de önem veriyoruz?

Konu bu minvalde ilerlerse daha sağlıklı olur diye düşünmekteyim.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 03, 2020, 02:05:57 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Konudan dışarı çıkıyoruz. Soru şu şekildeydi; Neden düşünce kadar el emeğine de önem veriyoruz?

Konu bu minvalde ilerlerse daha sağlıklı olur diye düşünmekteyim.

Sevgiler.

Aslında oldukça ilgili Sayın Mandıra Filozofu. Düşünce ve el emeği kavramlarını tek tek değerlendirmek için giriş yaptım. İnsan ve düşünce kavramını tartışıyoruz şu an. Sonra el emeği ile bağlayalım istedim.

Saygılarımla ve sevgilerimle

Ocak 03, 2020, 02:08:38 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

O halde belki de şöyle düşünmeliyiz. Mükemmel olabilme altyapısı ve ihtimalini içinde barındıran bir cevher, hammadde gibidir. Maden gibidir. Ancak işlenmesi ve safsızlıklarından arındırılarak şekil verilmesi gerekir.  Ancak o zaman mükemmele yaklaşabilir. Ancak bu yolda gelişim gösterirken mükemmel terimi de evrim geçirir. Bir maden cevherine göre saflaştırılmış öz mükemmel sayılabilir. Çünkü cevher mevcut haliyle ancak bu kadar ilerisini tahayyül edebilir. Oysa artık saflaştırılmış öz olduğunda bu sefer tahayyül edebileceği mükemmellik de gelişmiştir. Mevcut haline mükemmel olarak bakamaz, yeni mükemmel tahayyülüne varmak için sürekli ileri doğru bir değişim, dönüşüm, gelişim gösterir.

Düşünme insana verilmiş en büyük özelliktir bence, diğer canlılardan insanı ayırt eden en önemli özellik...

İsterseniz düşünürsünüz, fikirler üretirsiniz, isterseniz de başkasının ürettiği fikirlerin destekçisi veya muhalifi olursunuz.

Ocak 03, 2020, 02:26:10 ös
Yanıtla #9

İnsan,düşünmek veya mutlu olmak için var olmuş bir canlı değildir.İnsan tüm yetilerini hayatta kalmak ve sorunları çözmek üzerine kazanıp,geliştirmiştir; tüm canlılar gibi.Bütün canlılık aslında insanlar gibi eksik ve çağının ara türleridir.İnsan aslında tüm kararlarını bütünün menfaati adına alıp o kararlara bireysel mantıklı nedenler uydurur.Zamanın içinde biçimlenmiş her varlık, gelişerek olgunlaşmaya programlıdır.Yaratıcılık,düşünme ve sayısız oluşumda bu yolculuğun içinde gelişmiştir.

Saygılar

« Son Düzenleme: Ocak 03, 2020, 02:29:59 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin