Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa girmek isteyen, fakat hiçbir tanıdığı bulunmayan bir kişi ne yapar?  (Okunma sayısı 52947 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 01, 2011, 12:27:06 öö
Yanıtla #30
  • Aktif Uye

Bu foruma üye olduktan sonra değer yargılarım çok değişti. Kendimi tanıma yönünde, birçok şey insanın kendinde bitiyor, eşimle ve kızımla geçirdiğim 1 dakikanın bile önemini anladım. Paylaşımın önemini anladım. İşimle ilgili iyi tiyolar aldım ve uyguladım, olumlu yönlerini gördüm. Hergün zevkle siteyi takip ediyorum. Bazı beğendim kişiler oldu, belki iyi dostluklar geliştiririm. Bence hayat bu. Gıyapta mason tanımış oldum. 
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Kasım 01, 2011, 01:44:31 ös
Yanıtla #31
  • Aktif Uye

Bu başlık ayltında yeterince yazmıştık...

Şimdi Sayın bilGe'nin deyişi üzerine bir şey yazmak istedim.

Kişi, masonların deyişine göre "önlüksüz mason" olmayı yeğleyebilir ve o yolu tutabilir. Zaten ülkemizde çoğunluk öyle yapıyor. Ancak kişi "önlüklü mason" olmlak da isteyebilir. Bu ikisi arasında büyük fark vardır. Bu büyük fark, önlüksüz masonun loca toplantılarına katılamayışı, orada bilgi ve deneyimlerini paylaşamayışı, mason kardeşlerin sıcaklığını fiziksel olarak duyamayışı gibi noksanlardan ötürüdür.

Bir insan Masonluğa birçok nedenden ötürü girmek ister ama ama asal istem gerekçesi bu ortamda mason kardeşlerle birlikte mason olma yolunda çaba göstermek olmalıdır.

Masonluğa girmek isteyenlerin ne yazık ki pek azının böyle bir emeli var.

Peki Sayın BULGARIA ne yapmalı?

Masonluğa girmek mi istiyor? İstiyorsa niçin istiyor? Bunun için gerekli nitelikleri tamam mı? Öyle ise, Masonluğa girecek olursa neler yapacak? Yaşamı nasıl değişecek? Masonluktan neler almayı bekliyor? Masonluğa ne gibi katkılarda bulunmaya hazırlanıyor? Masonluğa yaşamından ne ayıracak?

Bütün bu soraların yanıtlarını biliyor mu Sayın BULGARIA?... Bilmiyorsa düşünsün, hesaplasın. Bildiğinde gelsin, işte ortam, anlatsın hepimize açık açık...Bunda çekinecek bir şey yok. burası masonların sitesi. Elbette birinin dikkatini çeker bu anlatım. Gereği yapılır.

Henüz çok erken olduğunun farkındayım..Ben gereklilikleri kavrayıp niteliklerim arasına tamamlanmış olarak ekledikten sonrası için konuşmuştum etrafımda kimse yok yalnızım diye.Ama açıklamanız yüreğime su serpti adeta anladım ki ilerde yolun sonunda bekleyen çevre çok.Banada dinlene dinlene o yolu yürümek kalır...

Saygılarımla...
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Kasım 03, 2012, 10:49:05 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

sayın bawaa
adres dogru bence bu cesareti gösterin lütfen .bir izmirli olarak bunu söyleyebilirim.masonluk bir insanın yapı taşı gibidir sonra ögrenebilir mi bilemem bu insanın içinde kalbinde hissedilen bir yaşamdır.masonluk inançtır egitimdir kültürdür ögretidir sınavdır yardımdır zeka zengiligidir mutluluktur gizemdir faydadır.şimdilerde bunlar bir meziyet gibi gösterilsede gerçek budur .bunlar varsa ve böyle yaşıyorsan zaten masonsundur .bir yere aitsindir .ÇAL O KAPIYI LÜTFEN...... 

Kasım 12, 2012, 10:00:44 öö
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Masonluk, uzun sürelerden beri gelen, güvenin ön planda tutulduğu, çoğu kişinin düşündüğünden de farklı bir topluluktur.( Açıkçası topluluk kelimesi, bu denli büyük ve derin bir oluşum için gayet basit kalmakta) Üyelerinin amacı, bu oluşumu hayat standartları haline getirip,günlük hayatlarındaki bir çok şeyden üstte tutmaları, düşündükleri tek şey nasıl faydalı olabilecekleri, ve ne kadar özveri gösterebilecekleridir; haliyle de yapıtaşları bu kadar özveriyle kurulmuş, birbirine aynı anneden gelen kardeş gibi bağlanan bir topluluğa girmenin bu kadar da kolay olmaması gerektiğine şahsi bakışım gayet sıcaktır.( Bir mason olmamama rağmen). Eğer herkes mason olabilseydi, masonluk derneği  üyelerinin birbirine önem vermediği ve saygı göstermediği, başarıdan uzak,sıradan bir oluşum olurdu. Bunun daha da kolaylaştırılmasını dilemek yerine, hayatınızdan biraz daha fazla zaman ve çaba harcayıp, hedeflerinize ulaşmaya çalışmanızı temenni ederim; çünkü hayattaki hiç bir değerli şeyin kolay elde edilmediğini size hatırlatmak isterim. Saygılar.

Kasım 12, 2012, 11:42:58 öö
Yanıtla #34
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Önce Sayın Agony'nin deyişlerine tümüyle katıldığımı belirteyim.

Sonra da şunu ekleyeyim: Bir kişinin Masonluğa girmeyi öylesine zihninden geçirmesiyle, bunu sahiden ve içtenlikle istemesi birbirinden çok farklıdır.

Masonluğa girmeyi öylesine zihninden geçiren kişi, masonların gelip kendisini bulmalarını, kendisine Masodnluğa girmesi için bir teklif iletilmesini bekleyendir. O Godot'yu bekler.

Masonluğa girmeyi gerçekten isteyen, bunu kafasına koymuş olan kişi ise, Masonluğa nasıl girildiğini yani bu konudaki süreçin işleyişini de bildiğinden, gidip masonları arar, bulur ve Masonluğa girebilecek nitelikleri taşıyorsa dileği yerine gelir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 18, 2012, 02:27:09 öö
Yanıtla #35
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dünya üstündeki en üstün yaşam formu olduğumuza ama yine de sözcüklere sığmayacak kadar mutsuz olduğumuza,çünkü başka hiçbir hayvanın bilmediği şeyi,ölmek zorunda olduğumuzu bildiğimize dair bir ironi

Temmuz 19, 2013, 04:58:31 öö
Yanıtla #36
  • Aktif Uye

Herkese merhaba;
Ben İzmir'de yaşıyorum. Ailemin ve benim çevremin çok geniş olmasına rağmen açıkçası "Mason" olarak tanıdığım hiç kimse yok, daha doğrusu belkide vardır ama ben bilmiyorum. İnsanlara da gidip sen "Mason"musun diye soramayacağıma göre? Bilme şansım epey azalıyor!
Belkide tanıdıklarım arasında mutlaka sizlerden biri vardır!
Ayrıca İzmirde bildiğim kadarı ile binanız Alsancakta sanırım bir tek. Ve kesinlikle oraya gidip kendimi tanıtmaya ve niyetimi anlatmaya karar verdim!
ve sizin fikrinizi almak istiyorum!

ve şuan forumda mason simgesine sahip. Açıkçası bu yazısından sonra isteğine erişebilmiş olmasına çok sevindim. Demek ki gerçekten isteyince başarılabiliyor.

Temmuz 19, 2013, 05:26:47 öö
Yanıtla #37
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Herkese merhaba;
Ben İzmir'de yaşıyorum. Ailemin ve benim çevremin çok geniş olmasına rağmen açıkçası "Mason" olarak tanıdığım hiç kimse yok, daha doğrusu belkide vardır ama ben bilmiyorum. İnsanlara da gidip sen "Mason"musun diye soramayacağıma göre? Bilme şansım epey azalıyor!
Belkide tanıdıklarım arasında mutlaka sizlerden biri vardır!
Ayrıca İzmirde bildiğim kadarı ile binanız Alsancakta sanırım bir tek. Ve kesinlikle oraya gidip kendimi tanıtmaya ve niyetimi anlatmaya karar verdim!
ve sizin fikrinizi almak istiyorum!

ve şuan forumda mason simgesine sahip. Açıkçası bu yazısından sonra isteğine erişebilmiş olmasına çok sevindim. Demek ki gerçekten isteyince başarılabiliyor.
Baykuşun ilk yön verdiği  syn waldow İnsan merakının esiri oluyorkende doğruyu görmek cok zordur.
saygılar
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Temmuz 22, 2013, 09:45:51 öö
Yanıtla #38
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

[/quote]
Baykuşun ilk yön verdiği  syn waldow İnsan merakının esiri oluyorkende doğruyu görmek cok
zordur.
saygılar

[/quote]

Sayın GOASISG

Ne demek istediğinizi açıklarmısınız?Burada baykuş nedir?Doğruyu görmek ne demek?

Saygılarımla...
Tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir.
(Socrates)

Temmuz 22, 2013, 12:38:35 ös
Yanıtla #39
  • Uzman Uye

Bir sey dikkatinizi cektimi, sayin bawaa 15. Kasim 2007 tarihinde yazdigi iletide Izmir"de yasadigini Mason tanidiginin olmadigini yaziyor ve  yazisindan cikarabildigim kadariyla kendisininde Mason degilmis bu tarihte. Yazisinin sonunda gidip Alsancak"taki Masonlar binasinin kapisini calacagini yaziyor.
Ama simdi isminin altinda " Mason" yaziyor, tabi nezaman Mason oldu bilmiyorum.
Eger sayin bawaa aramizdaysa daha, bize basindan gecenleri anlatabilir.
Bizde Mason tanidigi olmayan birinin nasil Mason oldugunu ögrenmis oluruz.