Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Masonluga karsi olan tepkilerin azalmasi icin yapilmasi gereken nedir?

Butun sirlarin acilanmasi
Localarda politika ve din konusulmasina izin verilmesi
Masonlarin tepkiye tepki ile cevap vermesi
Masonlar.org benzeri sitelerin artmasi
Masonluk sistemi ve tarihinin universitelerde bolum olarak secilebilmesi
Halkin egitim duzeyinin arttirilmasi
Masonlarin yaptiyi iyi faaliyetlerin reklamlarinin yapilmasi
Masonlarin butun suclamalari kabul etmesi
Masonlarin bazi musluman tarikatlar ile ortak iliskilere girmesi ve bunu duyurmasi
Masonlara karsi olan tepkiler, ne olursa olsun bitmez.

Gönderen Konu: Yapilmasi Gereken Sizce Nedir?  (Okunma sayısı 29653 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 29, 2014, 10:49:35 ös
Yanıtla #50

Sayın MASON;

Anket içerisinde öyle bir şık var ki, o başarıldığında Masonların en büyük ülküsü olan, tüm insanlığın kardeşçe yaşadığı bir dünya çok da uzak olmayacaktır.

Halkın eğitim düzeyinin artırılması demek, insanların birbirlerine karşı daha toleranslı olması demek. Karşıt fikirlerin cesurca, medenice tartışılması ve bir sonuca bağlanmasa dahi insanların birbirlerine saygı ile yaklaşması demek...

Eminim böyle bir dünyayı inşa edeceğiz. Etmek için çaba sarf edeceğiz. Zaman, mesai harcayacağız, ancak ne pahasına olursa olsun böyle bir dünya kuracağız!

Ekleme: Yazdıklarımı tekrar okuduğumda, sanki Masonlar adına konuşuyormuşum gibi bir durum sezdim. Asla böyle bir gayem yok. Bu şekilde anlaşıldıysam özür dilerim. Ben sadece birey olarak gayemi, mücadelemi ve hatta kavgamı anlatmaya çalıştım.

Saygılarımla.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Ekim 31, 2014, 02:18:34 ös
Yanıtla #51
  • Ziyaretçi

Reklam yerine tanıtım yapılması daha uygun gibi. Ara sıra ustadların çıkacakları TV programları yararlı olabilir.

Bunun dışında sanırım yapılacak en köklü ve etkili şey eğitim.  Bu eğitimi başarabilirsek zaten sorunların büyük bir kısmı sanırım çözülecek.

Ancak yine de bir belgesel yapılabilir elbette Türkçe ve masonların anlatımıyla. Mesela üç bölümden oluşabilir bu belgesel.
Masonluk nedir? Nasıl yayılmıştır? Temel argümanları ve felsefesi vs.
Türkiye'de Masonluğun tarihi
Günümüzde Masonluk, masonluğa yaklaşımlar ve yanıtlar gibi...

Öte yandan herkesin içten ya da dıştan talimatlandırılmış bir misyonu vardır. Yani herkes işini/ görevini yapar, Masonlar'da kendi işlerini/ görevlerini/ misyonlarını yapmaya devam eder.

« Son Düzenleme: Ekim 31, 2014, 02:33:48 ös Gönderen: sintra »

Ekim 31, 2014, 03:14:21 ös
Yanıtla #52
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonlar.org gibi sitelerin artması ve halkın eğitim düzeyinin artırılması (özellikle kişisel eğitim) ve son seçenek olan tepkilerin bitmeyeceğini belirten şık benim seçimimdir.Zaten anket açılırken masonluğa karşı olan tepkileri azaltmak denilmiş,bitirmenin mümkün olmayacağı gerçeğinden kopulmamış..
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ocak 17, 2015, 02:01:42 öö
Yanıtla #53

Bence masonik çalışmalar ve ritüellerin daha çok açıklanması en önemlisi, biz haricilerin seviyesinde en azından. Bir de hep bir kinaye mi var acaba bir şey dahamı anlatılmak isteniyor algısı oluştu bende özellikle bu siteyi inceledikçe. Ve yine bu sitede masonluk ulaşılamaz bir erdem, sırlar dünyasının anahtarı, hakikate giden yol, olguları vurgulanıyor pek tabi ama biz hariciler bunu daha çok zikrediyoruz. Süleyman'ın mabedi, Hiram usta ve bu olaylara inanılıyor mu? O dönemden beri Var olan bir Kurum mu Masonluk? genelde bu sorulara onlar efsanedir, birer semboldür! aslında vardır yada yoktur denilmiyor. bu hikayeleri okudukça bazı ritüel ve semboller zihinde bir anlam kazanıyorken, bu açıklama ile tekrar başlangıca dönülüyor. Birde Masonluk adı altında ilkelere uyulmadığı öne sürülen tanınmayanlar var. Pekala bu kurumun bir anayasası var demek oluyor bence ki bilimsellik, sorgulanabilirlik, felsefenin olduğu bir oluşumda anayasa olmaz ise işin içinden çıkılmaz. Bu anayasayı belirleyen ilk mason kurumu kimler ? bunun diğerlerini mason saymamak için denetlenmesi hatta yolun yanlış olduğu açıklanarak hem Masonluğun adının temize çıkarılması hemde haricilere göre daha verimli olabileceklerin güç birliğine davet edilmesi gerekmez mi? şahsi kanaatim bunları katkı sağlayacağı yönündedir. Ve halkın anlayacağı bir tanım olmalı bence ansiklopedik mesela.
Saygılarımla

Murat MAZMAN.

Şubat 26, 2015, 06:43:07 ös
Yanıtla #54
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Halkın, eğitim düzeyi arttırılmalı.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Temmuz 16, 2015, 03:28:11 ös
Yanıtla #55
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence en etkili olan eğitim düzeyinin arttırılması ancak bakış açısı böyle değişir yoksa toplumu her zaman zehirleyen çamur at izi kalsıın mantığı hüküm sürer...
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...

Aralık 17, 2018, 01:56:47 öö
Yanıtla #56
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kişisel görüşüm olarak halkın eğitim düzeyinin arttırılması. Yurt dışında haricilerin masonluğa bakış açısının çok daha iyi ve olumlu bakmalarının başında eğitim düzeylerinin yüksek olduğu, yüksek bilince sahip olduklarındandır. Birde ülkemizde genellikle hep internette masonluğu kötüleyici " çöp " bilgiler olduğu içinde biraz masonluğa bakış açısı ülkemizdeki haricilerin olumlu olamayabiliyor tabi.
🌿🌞🌿 Sit Lux Et Lux Fuit 🌿🌞🌿