Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bence, ezoterizm ve egzoterizm  (Okunma sayısı 5837 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 21, 2013, 08:23:47 öö
  • Uzman Uye

Sayın özkann'ın ezoterizm ile ilgili olduğu varsayılan bir konu başlığında yaptığı yorum içerisinde,"Bence Ezoterizm"başlıklı yeni bir konu açılmasını önermiş;bence haklıdır,gerçi bu konuda çok konuştuk,bazılarımızın önyargılarını irdeledik,anlayan anladı,anlamak istemeyen anlayamadı.

Ezoterik'in türkçede ki karşılığı içrek,eski dildeki karşılığı ise batın dır.

Ezoterik öğretinin yöntemleriyle ifade edilen beyanları veya yazıları,kutsallığa atfedilen kitapları egzoterik(Ben buna kabuk diyorum)bilinçle kavramaya çalışanların sonu sulanmış bir beyine,dogmalara açık bir zihne ve bağnazlığın tuzağına düşmüş bir kimliğe sahip olmak olacaktır.

Genelde,avam tarafından istismarcıların da dayatmasıyla tercih edilen yöntem malesef ki böyledir.Okurlar,dinlerler ama hiçbirşey anlamazlar.

Ezoterik öğretinin yöntemleriyle hazırlanan bir metinin gerçek anlamı arkasında,içinde gizlidir.

Ezoterik öğreti,simge/sembol veya alegorilerle konuşur.Ben buna kuşdili diyorum.Tıpkı Hz.Süleymana atfedilen ve kabukçular tarafından anlaşılamayan kuşdilini bildiği, simgesinde olduğu gibi...

Ezoterik öğreti de,mürşid ve mürid anlayışı yoktur.Bu uygulama,kişinini özgürlüğünü kısıtlar,düşünmesini ve yorumlamasını engeller.Bu uygulamayı benimseyen toplulukları,ezoterik olarak nitelemek düpedüz cahilliktir.

Bu öğretiyi almaya istekli olanlar;daha işin başında,mevcut kapasiteleri oranında bilgileneceğini,daha sonra elde ettiği kanının değişebileceğini öngörürler.Zaten olan da budur.

Daha önce değindiğim gibi,simgeler ve alegoriler hareket eder.Bugün,kapasiteniz ve yetileriniz ve ruh halinizle onayladığınız bir kanı,zaman içerisinde edindiğiniz bilgilerin doğrultusunda artan kapasitenizin elverdiği oranda bambaşka bir kanıya dönüşebilir.Buna hazırlıklı olmayanlar,ezoterizmin ne olduğunu kavrayamazlar;tıpkı son günlerde forumda tanıklık ettiğimiz üyelerimizin bazılarının başına gelenler gibi,kafaları karışır anlayamadıkları için anladığını sandığı kimselere kimliklerini kiraya verirler.

Ezoterik öğreti,başka alanlarda olduğu gibi tinsel kabullerde ve erdem ilkelerinin geliştirilmesi yönünde yapılan yolculukta kullanılan bir araçtır.Hakeden kişilerin,kapasiteleri oranında bilgilenmesi ve tekamül sürecinde ilerleyebilmesi için bu yöntem kullanılmıştır.

Dolayısıyla,bu yöntemi kullanmaya başlayacakların belli bir bilgi birikimine sahip olması,bilimsel verilerle dogmaları ayırt edebilmesi,çevremizde olan çoğu kabulün arkasına bakabilmeye istekli ve yetenekli olması beklenir.

Masonların dediği gibi,herkes kendi taşını kendi yontar.Başkasının yonttuğu taşı sırtlananlar yaşam boyu köle olurlar.

Kısacası ezoterizm,insana sorgulamayı ve acabaları öğretir.Bu kutsi yolculukta,herdaim farkındalık halinde var olanı,var olabileceği öngörüleni ve bunların ifade ettiklerini kavramaya istekli olmayanların yeri olamaz.

Sagılarımla
« Son Düzenleme: Mayıs 21, 2013, 10:43:46 öö Gönderen: gnothi »
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 21, 2013, 10:53:06 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Gerçi ezoterizm ya da işrekçilik (Batıniyye) ya da egzoterizm (pek kullanılmasa da karşılıkları Dışrakçılık ve Hariciyye) üzerinde bir bilgi verilirken, konu "bilgi"  olacağı için buna "Bence... " denilerek başlanamaz. Tanımlar farklı sözcükler kullanılarak yapılabilir ama aynı kültür ve aynı zaman diliminde kavramın niteliği değişmez.

Ne değişir?

Yorumu, değerlendirilmesi değişir.

Nitekim sayın ceycet de aslında tanımdan çok yoruma ağırlık verdiği için, bu yazıya "Bence..." diye bir başlık koyması uygun olmuş. Ben de kendi yorum ve değerlendirmemi yapacak olursam, sayın ceycet ile çoğunda uyuşmakta oluşumuza karşın yer yer uyuşmadığımız noktalar da çıkar.   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 21, 2013, 11:46:57 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın ADAM'ın yorumunu görmek beni ve çoğu arkadaşımızı memnun eder.

Saygılar

Mayıs 21, 2013, 12:09:32 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Ezoterik öğreti de,mürşid ve mürid anlayışı yoktur.Bu uygulama,kişinini özgürlüğünü kısıtlar,düşünmesini ve yorumlamasını engeller.Bu uygulamayı benimseyen toplulukları,ezoterik olarak nitelemek düpedüz cahilliktir.

sn.ceycet dehşet derecede doğru bir tesbit ve yorum,zaten aksi düşünülemez bile,mürşid mürid ilişkisinde tabilik esastır korkunçta bir hiyerarşik yapı vardır uyulması gerekli kanunlar vardır ve bireyin özgürlüğğü ise hiç yoktur.

Oysa allah yarattıklarına ben size diüşünesiniz diye akıl verdim der yani mürşid düşünsün mürid için yeterlidir dememiş.

Kişi muhakkakki kendi yolunu ancak kendi bulabilir sadece 2 yol vardır ve biryteki doğru yoldur işte kişide o yolu deneyimleyerek kendisi bulur.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 21, 2013, 01:12:11 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu Forumda öteden beri sayın ceycet ile kulvarlarımız ayrı bile olsa paraleldir; aramızda fark olabilir ama aykırılık pek olmaz.

Ancak bu kez biraz çelişkiye düştük gibi...

Ezoterizm'de mürşit ve mürit niçin yokmuş, ben bunu anlayamadım.

Bu durumda öyle bir Ezoterizm tanımı yapılması gerekir ki, tarih boyunca görülmüş olanlar ile günümüzde var olan birçok kuruluş hatta Masonluk bile bu tanımın kapsamı dışında kalır.

Mürşit yol gösteren, ışık tutan demektir; rehber ya da kılavuzdur. Mürit ise yol, ışık arayandır; rehberi izleyendir. Kimileri buna "usta-çırak" ilişkisi derse de, ben "usta-kalfa-çırak" ilişkisi demeyi yeğlerim.

Şu işe bakın!... Böyle deyince bir başka başlık altında yürütülmekte olan bir diğer konuya (hiyerarşi) bulaşmış olduk.

Aslında sanırım sayın ceycet bir başka şey demek istiyordu da ben anlayamadım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 21, 2013, 01:38:01 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sayın ADAM haklıdır;daha önce bir yazımda bu konuda bende aynı şeyi söylemiştim.

Mürşid olmaz,olsa olsa rehber olur demiştim.Hatırladığım kadarıyla,sayın Samuray'ın,hatırlayamadığım bir başlığı altında...

Ben,mürid ile rehber arasında oldukça farklılık olduğunu düşünüyorum.Mürşid,dayatır;rehber ise işaret eder.

Nitekim,rehberi olmayanın bu kapıdan haberi de olmaz.

Mürşid kalıcıdır,rehber ise geçici...

Gün gelir;rehber,rehberliğini yaptığı kimsenin rehberliğini de isteyebilir.

Saygılar

Mayıs 25, 2013, 02:50:54 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yabancı kaynaklarda exoterism şeklinde gördüğüm için okunuşunu türkçeleştirip eksoterizm diye yazdım ama fransızcada x bazen yazdığınız gibi g okunabiliyor. Ben konuşma dilinde hiç kullanmadığımdan nasıl okunduğunu kestirememiştim. Sadeleştirme yapayım diye kaynaklara da bakmadan yazınca bir spelling hatası yapmışız :( Sayenizde ufak da olsa bu yazış yanlışını görmüş oldum teşekkür ederim. :)
Daha fazla yorum yazmak isterdim ama sanırım zaten bu konu bensiz bir ortam sağlamak için açılmış o nedenle fazla kalıp sizleri rahatsız etmek istemem iyi çalışmalar.