Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Olmak İsteyen Kişiye Öneriler  (Okunma sayısı 23912 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 03, 2017, 08:18:26 ös
Yanıtla #70
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burası mektup yazma yeri olmadığı için cevap vermedim.
Soranın önce bu tavrını değiştirip, soruya kşiye değil herkese açık olan Foruma yöneltmesi gerekiyor.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 03, 2017, 08:44:29 ös
Yanıtla #71
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Mektup yazma yeri elbet değil..
Değiştirecek te bir tavrım yok bu öğüdü biraz da siz tutun.
Genelin cevap verebileceğin den emin olsam genel ,masonların cevap vereceğini düşünsem masonlar a sorardım.
Siz de de ya cevap yok kelime ile oynuyorsunuz yada derdiniz başka.
Forumda dileyen herkes te üstelik cevap verebilir ama eminim ki onlar bile sizin cevabınızı bekliyorum. Kısaca bu kadar kendinizi kasmaniza gerek yoktu. Cevabın bile kıymeti kalmadı.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 03, 2017, 11:18:01 ös
Yanıtla #72
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Karahan,

Neden gemileri yaktınız? Bu sorunun cevabını öğrendiğinizde nasıl bir aydınlanma bekliyorsunuz? Neden bireyler üzerinden konuyu sürdürüyorsunuz? Konu ile ilgili yazılı belge olmadığı için verilen yanıtlar sizi hiçbir zaman tatmin etmeyecektir. Dolayısıyla siz de sorunun cevabını bildiğiniz halde neden üstüne gitmektesiniz?  Burada anlatılan Hiram efsanesi/masonluğun başlangıcı/ilk mason sizin için amaç olmuş durumda ancak asıl mesele bu efsaneler ve anlatımların araç olarak kullanılarak kişinin bireysel olgunlaşmasının sağlanmasıdır. Hiram Abif örnek alınan kamil insanlardan biridir. Dolayısıyla anlatılanlar ders çıkartılması gereken olaylar bütünüdür. Gerçeklerin dediğiniz gibi yazılı ve belgeli olarak açığa çıkartılması eminim ki her masonun isteyeceği bir husustur. Bu konunun localar içerisindeki araştırma grupları tarafından araştırıldığına eminim.

Işık hep vardı ışığı verip yolu gösteren zaten ışığın kendisidir.

Sizin başka bir konuya verdiğiniz bir yanıttan alıntı yaptım. Sorunuza benzer bir şekilde, bende size, ışığın hep var olduğunu nereden biliyorsunuz kanıtınız var mı diye sorsam?

Ocak 04, 2017, 12:21:09 öö
Yanıtla #73
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.surgeus
Burada tekrarladigim bir söz var hz. isa'nin 'gerçeği bilmek seni özgür kılar '
Ben bir soru sordum sn.adam cevap verdi,cevabın içinde tekrar farklı şeyleri sormamı gerektiren bilgiler verdi ve devam ettim.
Masonlugu bir ışık olarak gördüm hep kör bir ışık değil.
Birisi size masonlugun başlangıçta bir yalan üzerine kurulu olduğu ve bu yalandan hala donulmedigini söylerse 2 şey yapılır,inanır sorgulamaya devam edersin,yahut inanmazsin.

Üstelik bunuda söyleyen kişi sıradan biri değilse sorusuna ona sorarsın çünkü cevabın onda olduğunu düşünürsün.

Bu benim ne işime yarar peki bana daha fazla ışık mi verecek?
Onuda hz.Musa. İsa söyledi zaten.
Konuyu kişi üzerinden goturmuyorum yazımda dedim zaten cevabınız varsa lütfen siz buyrun.

Yoksa eğer bırak kendi ışığımı bildiğim gibi ben arayayım.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 04, 2017, 11:54:54 ös
Yanıtla #74

Sn.surgeus
Burada tekrarladigim bir söz var hz. isa'nin 'gerçeği bilmek seni özgür kılar '
Ben bir soru sordum sn.adam cevap verdi,cevabın içinde tekrar farklı şeyleri sormamı gerektiren bilgiler verdi ve devam ettim.
Masonlugu bir ışık olarak gördüm hep kör bir ışık değil.
Birisi size masonlugun başlangıçta bir yalan üzerine kurulu olduğu ve bu yalandan hala donulmedigini söylerse 2 şey yapılır,inanır sorgulamaya devam edersin,yahut inanmazsin.

Üstelik bunuda söyleyen kişi sıradan biri değilse sorusuna ona sorarsın çünkü cevabın onda olduğunu düşünürsün.

Bu benim ne işime yarar peki bana daha fazla ışık mi verecek?
Onuda hz.Musa. İsa söyledi zaten.
Konuyu kişi üzerinden goturmuyorum yazımda dedim zaten cevabınız varsa lütfen siz buyrun.

Yoksa eğer bırak kendi ışığımı bildiğim gibi ben arayayım.

Sayın Karahan,Kemal _7;

Gercek olana giden yolu,başlangıçlar ve sonlar ile sınırlamak doğru değil kanımca.Varoluşumuzdaki fiziki kanunlardan bizlere yansıyan, ve duyularımız ile algılanan hakikat,aslında gercek olanı farklı yorumlamamazı sağlar.Bu kaotik hakikat çokluğu,basamaksal yükselişimizin hem mimarı hem yıkımıdır;yada bir türün,(İnsanoğlu)zamandan sınırsız olarak algılanması gereken bir dengenin ruhsal yansımasıdır.

Işığı arıyorum diyen aslında güzel olanı...Gözlere,kulaklara ve bütün duyulara güzel gelen hissi arar.Ahengi,dengeyi arar.Denge,hem kötülük hem iyiliğe bir adım mesafededir.

Anne ve Babanın dengesi cocuktur.cocuğu kazanan biri aile de kazanır.2 davalı arasındaki hakim'i kazanan biri varılan sonucu da kazanır.

Örülen 1 kazağın ilmine kavuşan biri, 2 şişin hakimiyetini kazanır.

İnsan'a/topluluğa yada kendine hakim olmak isteyen biri,2 farklı düşünceyi 1 göre bilen kişide mümkün olur.(Bu vasıflara ulaşmış birinin seçmesi gereken taraflar, kötülük ve iyliğin; dürüstlüğün ve 3'kağıtcılığın üst vasıflı bir farkındalığıdır)

Güzellik,ahengi; aheng,dengeyi; denge,ışığa dönüşür; yoldaş bütün 3'lemelerin farkındalığı ve dengesidir.

Tekrarlıyorum; "başlangıçların ve sonların ne önemi var" Güzelliğin bütün duyularımızca farkedilen özelliklerini anlayarak,ve gücün dengesinde doğruyu/dürüstlüğü seçerek,ışığın yoldaşlığında yüksele bilmek varken...(Güzellik bir oran ve bütünlüğün saf ve küçük bir kopyasıdır  :) :) :) )

Bazen,arkaya/katedilen yolların uzunluğuna,çilesine ve acılarına bakıp,alınmış menzillerin hazzını yaşamak/farketmek gerekir.

Sadece güclünün sağ kaldığı sabit bir kanun/yasa yoktur; sevgi,denge,ahenk de sağ kalarak evrimleşe bilir.Işığı bulanlar,ışığı arayanları doğru algılayıp seçtiği sürece; gözleri kapalı kitleler rahatca bir korüdordan yönlendirilebilir.

En derin Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Ocak 05, 2017, 12:46:15 öö Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ocak 05, 2017, 02:00:13 öö
Yanıtla #75
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.tik-tak
Sizin gibi felsefik bakarsam eğer sizin gibi düşünürüm.
Ben ise tarih gözü ile bakıyorum ve bunu önemsiyorum.
Masonlugun bir çok sorununda burada olduğunu düşünüyorum. Elimde değil bilmem lazım ancak o zaman anlatılanları analiz etmem kolaylaşır. Şu an aslinda yapılan yorumlar beni şaşırtıyor bu forumda olmaz olmaması lazım.
Bilipte ne işine yarayacak tarzı yorumlar bilmeye aç insanların işini güçleştirir.Bakınız masonlugun tarihi ile bu sorular ilintili dır.
Bilmek ve bilmemiz gerek ne işimize yarayacağını kişi belirler.
Biraz daha cesur olursak o dönem kralı kandıran masonlar birer yalancı idi çünkü bunu düzeltme gereği duymadiklari için yalan döngüsü hala iş görüyor,kimse itiraz etmediği içinde halden memnun herkes.

EDMUND BURKE

Ocak 06, 2017, 12:09:26 öö
Yanıtla #76
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Konu benim için burada bitmedi.
Bir başka başlıkta tekrar açıp irdelemeye devam edeceğim.
Konu herkese açık dileyen cevaplar eğer vakifsa.
Kimilerinin işine gelirse cevap verebilir aklı yetene açık.
Bitti.

EDMUND BURKE

Ocak 06, 2017, 08:41:08 ös
Yanıtla #77
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Evet, Sayın ANARCHOSA'nın dediği doğru.
Hem belki Masonlukta tarih ile alegori arasındaki farkın anlaşılması da sağlanıyordur.
Alegori gerçek midir?
Ekzoterikçiler öyle olduğuna kanar; ezoterik çalışan inisiyeler özgürce düşünüp değerlendirir.
Tarih gerçek midir?
Hayır. Hiçbir zaman olmamıştır. Günümüzde bile olamıyor.
Madem konu mason olmak isteyen kişiye öneriler; işte öneri:
Bunları bilin ve kimsenin aklınızı tutsaklamasına fırsat vermeyin.
« Son Düzenleme: Ocak 06, 2017, 08:44:07 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 07, 2017, 12:28:26 öö
Yanıtla #78
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.anorshasa
İsmimle hitabiniza ben kızmam ama o (sn.adam)kızıyor.
Sorduğuna cevap bile vermez aklında olsun😂
Yeni baştan konu açmak için bitti dedim sadece.
Aslında yeni başlıyoruz.

EDMUND BURKE

Ocak 07, 2017, 12:46:55 öö
Yanıtla #79

Sn.tik-tak
Sizin gibi felsefik bakarsam eğer sizin gibi düşünürüm.
Ben ise tarih gözü ile bakıyorum ve bunu önemsiyorum.
Masonlugun bir çok sorununda burada olduğunu düşünüyorum. Elimde değil bilmem lazım ancak o zaman anlatılanları analiz etmem kolaylaşır. Şu an aslinda yapılan yorumlar beni şaşırtıyor bu forumda olmaz olmaması lazım.
Bilipte ne işine yarayacak tarzı yorumlar bilmeye aç insanların işini güçleştirir.Bakınız masonlugun tarihi ile bu sorular ilintili dır.
Bilmek ve bilmemiz gerek ne işimize yarayacağını kişi belirler.
Biraz daha cesur olursak o dönem kralı kandıran masonlar birer yalancı idi çünkü bunu düzeltme gereği duymadiklari için yalan döngüsü hala iş görüyor,kimse itiraz etmediği içinde halden memnun herkes.

Sayın Karahan;

Aslında felsefi bir yazı yazmamıştım.

Örneğin,bir benzetme yapar isek; ben 1'im,siz 0'sınız diyelim yada sizin Sol tarafınız 1.Sağ tarafınız 0.Her şekilde de birleşimi "10" olunca ,neyi bulmuş oluruz/olursunuz?. 10'nu mu,Tanrıyı mı,özü mü,ortak noktayı mı,dengeyi mi?.Sizi hangisi tatmin edebilir? Şimdi felsefi olarak ifade etmeye çalışır isem...

Sizinde farklı şekilde belirttiğiniz gibi ;"Ben söylediğimden,siz anladığınızdan,sorunun muhattapları ise, suskunluklarından mesuldür".Harici biri için,bu soruların cevaplarını bulabilmek ,spekülatif bir düzlemde hareket eden bir yapıya,formel bir disiplin-mantık ile ulaşabilir.Dahili bireylerin Diyalektik disiplin şekli sınırlanmış ise,hür düşünce zaten yaralıdır.
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2017, 12:58:48 öö Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin