Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Apple Ürünleri Hk  (Okunma sayısı 5640 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 30, 2011, 09:05:54 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın üyeler,

Sorumda daha çok A.B.D'de yaşayan ve Apple ürünlerinden anlayanları ilgilendirmekte.
Bu yaz A.B.D' de 3 ay bulunacağım. Apple'dan İphone 4 ve Mac bilgisayar almayı düşünüyorum. Sorularım şunlar:

1- İphone4 'ü Türkiye'de jailbreak,unlock gibi işlemler olmadan kullanabilir miyim?
2- Apple masaüstü bilgisayarlar, monitörden ayrı mı satılıyor?

Teşekkürlerimle

Nisan 30, 2011, 11:21:03 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Nomen Est Omen-

1. sorunuza ne yazik ki bir cevabim yok cunku iPhone kullanmiyorum ancak bir Mac kullanicisi olarak 2. sorunuzu yanitlamak isterim;

Mac bilgisayarlar Amerika'da kucumsenmeyecek derecede kullanilmaktadir. Masaustu bilgisayarlar monitorden ayri mi satiliyor? sorunuzu pek anlayamadim. Eger tahmin ettigim dogru ise, bilgisayar kasasi ve monitorunden bahsediyorsunuz. Mac bilgisayarlarin kasasi yoktur, sadece monitoru vardir ve butun hardware o monitorun icine entegre edilmistir. Fiyat olarak da iBook ile ayni civardadir.

Saygilar,

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Mayıs 01, 2011, 12:08:40 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Potantate,
Tüm cevaplar için teşekkür ederim. Fakat Mac Mini'nin monitörü yok o  kafamı karıştırmış durumda.Eğer bilginiz dahilinde ise sizden ortalama fiyatlar konusunda bilgi rica ediyorum.

Saygılarımla

Mayıs 01, 2011, 12:19:39 öö
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Nomen est omen,

Mac mini, iMac'lerden farkli olarak sadece bilgisayar kasasi seklinde satilmaktadir. Sizin herhangi bir monitore baglamaniz gerekmektedir, ayni bilgisayar kasasi gibi calisir.

Fiyati ise:

2.4 Hz, 320 GB --> $699

2.66 Hz, 500 GB --> $999

Umuyorum bilgiler isinize yarar.

Saygilar,

-Potentate
In Thy name we have assembled!

Mayıs 05, 2011, 10:54:59 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın Nomen est omen

Bilgisayar da almak niyetinde iseniz (masaüstü) yanınızdaki bavlun boyutunu ve uçaktaki taşıma limitinizi unutmayın. Apple Store US sitesinden de oradaki fiyatları görebilirsiniz.

Iphone için, telefonu muhakkak test edin ve kilidi açık şekilde alın aksi takdirde jail break 'e mahkum şekilde her update'den sonra aynı işlemi tekrar tekrar yapmak zorunda kalırsınız. Ayrıca, orada iken test edin diyorum, çünkü aldığınız telefonun 3 gün sonra binde birlik arıza piyangosunun vurma ihtimali var. Ayrıca, Iphone4 için benim bildiğim bir çok ülkenin ve operatörün sim kilidi yaklaşık 50-100 euro arasına açılıyor ancak ABD operatörlere kilitli olanlara henüz çözüm yok, yakında çıkar mı bilmem . Türkiye'de yurt dışı telefonlar kilitli-kilitsiz olarak 900-1400 arasında değişiyor *Iphone 4'ler* Oradan alacağınız ve kilitsiz olması gerekne telefonların fiyatları ile bu mukayeseyi yapmayı ihmal etmeyin derim.

saygılar

Mayıs 05, 2011, 11:38:14 öö
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ben geçtiğimiz ay 27 inch iMac i7 2.93 ghz aldım..Türkiye'den aldığım için 2 sene garantisi var..Amerikadan alacağınız bir Apple ürünü ancak 1 sene uluslararası garantiye sahip olacaktır..Bir de benim aldığım gibi büyük bir cihaz alırsanız uçakta kutunun boyutu nedeniyle problem yaşayabilirsiniz..kargo bölümüne de vermeye kıyamazsınız..Eğer büyük bir cihaz alacaksanız (mesela 27 inch) bunu Türkiye'den alın hem öğrenci / öğretmen indirimi var burda..Kendiniz öğretmen/öğrenci olmasanız bile bir tanıdığınızın öğrenim/öğretim belgesi ile indirimli alabilirsiniz..

Saygılarımla

Mayıs 05, 2011, 11:43:25 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Thoth,
Ne miktarda bir indirim söz konusu?Sayın cardiffmonster teşekkür ederim.

Mayıs 05, 2011, 11:48:08 öö
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

%5 olması lazım bildiğim kadarıyla.

Mayıs 05, 2011, 03:07:59 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Bir de şöyle bir şey var fikir edinmek ve olası bir riskden kaçınmak adına bir arkadaşımın başına geleni yazmam gerektiğini düşünüyorum;

Daha geçen ay bir arkadaşım tatil dönüşü yurtdışından ve AppleStore'dan aldığı Ipone 4 bozuldu. Türkiye'deki Apple teknik servisi ücret mukabili tamir edilebileceğini belirtmiş. Bahsi geçen uluslararası garantiye türkye henüz dahil değil, bunu dikkate almanızı öneririm. Tabi yeni alınan bir telefonun bir ay dolmadan tamir görmesi sonrasında ne derece verim getirir tartışılır.

Garantiyi de bir kenara bırakın, sn Toth'un söylediği gibi çok büyük (yarı yarıya gibi) fiyat farkları olmadıkça ve taşıma da da ciddi sıkıntılar yaşanmadıkça yurt dışından benzer ürünleri satın almaya/getirtmeye temkinli yaklaşırım. Yurt dışında kaldığım sürede, çevremdeki insanların kimi ricalarını uzunuzun açıklayarak geri çevirmek bazen sıkıntılı oluyordu. Ama dürüst olmak gerekirse, özellikle elektronik ürünlerde kanuni zorunluluk olan 2 yıllık garanti, Türkçe desteği, hatta voltaj ve priz uyumu gibi şeyleri hesap etmeden sadece %10-20 gibi göreceli ucuz olan şeyler sonradan çok pahalıya mal olabiliyor.

Not:  Bahsettiğim Iphone alan arkadaşıma telefonun maliyeti, kargo masraı ile Türkiye'den almasından daha pahalıya geldi... Hatta dediğim gibi Türkiye'den sahibinden.com gibi sitelerde bile yurtdışından alabileceğiniz fiyata bile  bu telefonu bulmak mümkün... (bilimum riskler gene mevcuttur ayrı konu)

saygılar, iyi yolculuklar...