Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar.org Kitabi  (Okunma sayısı 16842 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 25, 2010, 01:56:24 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Burada simdi baktim 60 bin kusur mesaj var. 6 bin farkli konu var. Hadi bunlarin yarisini sacmalik ve muhabbet mesajlari kapsadi diyelim. Geriye elimize en az 3 bin konuda 30 bin bilgi veren mesaj kaliyor. Turkiyede benim bildigim kadariyla bu kadar masonluk hakkinda bilgi veren site yok. Adnan oktar bile kafasindan uydurmasina ragmen bu kadar bilgi uyduramamis. Onun hayal gucunden daha genies bir bilgi icerigine sahip bu sitenin bence icindeki bilgileri toparlayip guzel bir siraya sekile sokmasi gerek.

Mesela Masonlar isminde bir kitap yada ansiklopedi olusturulur ve burada verilen bilgiler, bu bilgilere eklenmis yorumlar orada toparlanir. Yada sitenin acilisinda oldugu gibi bir soru cevap listesi olusturulur. Herkes ordan herseyi cok daha kolay ogrenir. Bilmiyorum benimki sadece bir fikir.
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Mart 25, 2010, 02:21:10 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çok iyi niyetli bir öneri/fikir olduğunun farkında olarak birşey eklemek isterim.

Bilgiye kolayca ulaşmak büyük bir nimettir, böyle bir uygulama yapılması şüphesiz ki Masonluk hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için güzel bir kaynak olur. Yanlış bilgiler edinmiş kişilerin de doğrulara ulaşmasına vesile olur. Fakat bilgiye ulaşmak bir yandan da bu kadar kolay olmamalı bence, hele ki Masonluk gibi öğretilerde. Bilgiye ulaşmak için kişi çabalamalı, okumalı, araştırmalıdır. Genel tanıtım bilgileri zaten Büyük Loca'nın web sitesinde ve Masonlar.Org'un giriş sayfasında başarılı bir şekilde yazılmıştır, genel bilgi edinmek isteyenler bu kaynaklardan yani "birinci ağızdan" bilgi eksiklerini giderebilir.

Tekrar ediyorum, Sayın Aslı'nın iyi niyetiyle böyle bir yazı yazdığından şüphem yok, güzel bir fikir de fakat Masonluk ve Ezoterik inisiyasyonlarda olduğu gibi kişi kendisi gerekirse içine yolculuk yaparak, çaba harcayarak bilgilere, hakikatlere ulaşmalıdır bence.

Sevgiler ve saygılar..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Mart 25, 2010, 02:52:20 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben buna cok karsiyim. Bilgi kolay elde edilebilirse degeri duser bu konuda haklisiniz ama bir bilginin degerinin dusmesi, diger bir bilginin degerlenmesini saglar. Gunumuzde bilgiye ulasmanin kolaylasmasini saglayan en buyuk atilim google dir. Onun bilgiye ulasmayi kolaylastirmasi sayesinde dunyanin gelisim hizi muthis ilerledi. Suanda masonluk dahil her konuda sahip olabilceginizden fazla bilgiyi size bir saniyede gosteriyor ve secme imkani sunuyor.

Yani sunu demeye calisiyorumki; bilgiye hizli ulasimi saglamak gelisimi ivmeli hizlandirir. Geleneklerin degerini dusurur fakat yeni gelenekler yaratir. Mevcut bilginin degerini dusurur ama yeni ve daha degerli bilgilerin cikmasini saglar. Yani kotu degil iyi birseydir bilgiye ulasimi kolaylastirmak.

Birde not: google in slogani nedir biliyormusunuz? "Ziyaretci google da ne kadar cok zaman gecirirse bizim basarimiz o kadar dusuktur. Bizim gorevimiz, ziyaretciyi en kisa zamanda googledan gondermektir"

Mart 25, 2010, 03:13:15 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sanat, politika, düşünceler için konuşursak eğer haklısınız. Herkes bilgiye kolayca ulaşmalıdır, edindiği bilgileri geliştirip insanlara yine sunup o bilgileri gelişime açması tabii ki iyi birşeydir. İnsanlık tarihinde süregelen şey bu değil midir zaten?

Benim burada bahsettiğim Masonluk konusudur. İnsan ne kadar araştırırsa araştırsın bir yere kadar gelebilir, gerisi için içine girip görmek gerekir.. Bence geleneklerin değerinin düşmesi iyi birşey değildir Masonluk için. Hepimiz biliyoruz ki geleneklere bağlılık uğruna bölünme bile yaşanmıştır. Konudan uzaklaştık sanki biraz, demek istediğim; kitaplaştırma/ansiklopedileştirme yararlı olur ama insanlar gelip şu sayfaları gezmeli, konudan konuya atlamalı, forumda kaybolmalı. Kitap gibi açıp baştan sona okumak burada olmak kadar yarar sağlamaz..

Eklemek isterim; Masonluk konusunda forumdaki birçok kişinin yanında bana laf söylemek bile düşmez, daha yolun başında hissediyorum kendimi. Lütfen bilginlik taslayıp, ahkam kestiğim düşünülmesin. Yazdıklarım kişisel görüşlerim ve yorumlarımdır.
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Mart 26, 2010, 07:49:19 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kitap çıkartmak dışarıdan göründüğü gibi kolay bir iş değil. İşin hem maddi hem de manevi olarak külfeti gerçekten fazla. Diyelim ki hepsi göze alınarak yapılmak istendi. Bir kere bir yayınevi ile anlaşılıp, editörleriyle bir araya gelinmesi lazım. Site sahibi, yöneticisi ve söz hakkı olan kurucuları bir kitap için neden kendilerini deşifre etsinler ki? Evet belki bir kitap sayesinde web sitesi çok daha farklı bir konuma gelip, hatta medya'nın gündemine de bomba gibi düşer fakat bugüne kadar bu sitedeki tüm paylaşımları herhangi bir ticari kaygı içerisinde olmadan bizlerle paylaşan yönetim neden bunları yaşasın ve gereksiz yere medya vb... şeylerle uğraşsın? Bence hiç gereği yok, bu site böyle güzel.

Saygılarımla

Aralık 17, 2010, 06:19:38 öö
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Ayrıca bakalım konularda yorum yapan üyeler yorumlarının yayınlanmasını isteyecekler mi. Buna ancak site yönetimi karar verir ve üye olurken onay verdiğimiz üyelik sözleşmesi çerçevesinde böyle bir girişim yapılamaz sanırım.

Haziran 03, 2011, 12:17:12 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

kitaplaştıramasakda bir şekilde yeni başlayanlar için rehber niteliğinde bir çalışma yapılmalı bence... tamam doğrudur bilgiye çabuk ulaşmak belki çokda iyi değildir. ancak bu yolda yanlış bilgilerle kirlenme ihtimalinin de yüksekliği nazara alınırsa bir parça hile yapmakdan kimse zarar görmez :)
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Haziran 03, 2011, 11:44:33 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

kitaplaştıramasakda bir şekilde yeni başlayanlar için rehber niteliğinde bir çalışma yapılmalı bence... tamam doğrudur bilgiye çabuk ulaşmak belki çokda iyi değildir. ancak bu yolda yanlış bilgilerle kirlenme ihtimalinin de yüksekliği nazara alınırsa bir parça hile yapmakdan kimse zarar görmez :)

Sayın papoose,

Böyle bir çalışma fikrim var.Ama herhangi bir adım atmış değilim.Bahsedildiği gibi izin gerekiyor ve siteye neler katacağı da tartışmalı.

Saygılarımla

Haziran 03, 2011, 01:30:28 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Anladığım kadarı ile çekinceniz bilgiye ulaşımın kolay olmasının dezavantaj yaratıp yaratmayacağıdır... 

Ancak şu önerimi bu konuda izin vermesi lazım olan kişi ya da grupların önünde dile getirmenizin faydalı olacağını düşünmekteyim. Burda istediğimiz bize masonluğun tüm gizleri ile birlikte sırası ile anlatılması ya da yolun son anına kadar kapılar açılıncaya kadar varış noktaları ile birlikte yolun tarifi değil.... Tabi en tepedekilere şimdi kolay geliyordur araştırsınlar doğruyu bulsunlar demek ancak teknolojinin artmış olması bilgi kirliliğinin de bu nedenle çok yüksek bir seviyede olması ve herkesinde çevresinde yol gösterici bir mason olmaması nazara alındığında ne diyeceğim anlaşılacaktır diye düşünmekteyim.

Benim istediğim yeni başlayanlara hiç bilgi sahibi olmamalarıda dikkate alınarak site içinde veya dışında yanlış bilgi sahibi olan ya da bir şekilde yanlış  bilgilendirmeye çalışacak kişilerin ellerinden kurtulmalarını ve bilginin başına sağlıklı kavuşmaları...

Daha doğrusu istediğim şey şu; bir kale düşünün kalenin surlarından yüzlerce ip sarktığını bu iplerden bir tanesinin surların en tepesine kadar çıktığını diğerlerinin ise yolun yarısında kopacağını veya doğru yöne en tepeye kadar devam etmediğini ve tepeye çıkmaya engel oluşturduğunu...

Neden kaleye çıkmak isteyen ya da kale hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilere doğru ipi uzatmayasınız. Bırakın ipe sarılarak en tepeye tırmanıp tırmanmamaya ya da tırmanmaya devam edip edemeyeceklerine veya bu tırmanma sırasında aydınlanıp aydınlanamayacakalarına kendileri karar versin...

Kaderlerini bu işi bilmeyen doğru yolu göstermeyecek kişiler çizmesin...

bekle, izle, gör, hisset, anla...

Haziran 05, 2011, 05:57:11 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili Arkadaslar, bir bucuk yildan sonra nihayet actigim konu ve oneri biraz ilgi gorebilmis.

Sayin Nomen gibi bende boyle bir kitap yapmayi dusunurum. Cunku bu forumdan rahatlikla 300 sayfalik bir kitap cikar. Masonlugu basindan sonuna aciklayan kalin ve detayli bi kitap. Sonrada bunu satarim uzerinden para yaparim. Yada satmam ama reklam yada isim yaparim. Sonucta boyle bir kitap icin Yonetimin izni zorunludur. Cunku icerik Masonlar.org`a aittir ve sadece onlarin izni ile paylasilabilir.

Bence buna kolay kolay izin vermezler. Cunku boyle bir kitabin yazimini ,duzenlemesini vs. size yada bana neden biraksinlar? Kocaman bir forum yapmislar, yillarini vermisler bu kadar kisi calismis, emek vermis. Neden bir hariciye "gel biraz bu forumdan bir kitap yap" desinler ki. Masonlar zaten okuyan ve okumayi seven insanlar. Kendileri zaten isterlerse boyle birsey yaparlar diye dusunuyorum.

Tabi masrafi ve kazancida tartisilir. Bu isten (reklam haricinde) bir kar yapilabilecegini hic sanmam :)

Bilgiye ulasimin kolayligi hakkinda sunu soyliyim, suanda Turkiyede bu forumdan daha kolay Masonik bilgiye ulasma yolu yok. Turkiyede kac kisi oturupta bir kitap okuyor? Kac kisi Masonik bir kitap satin aliyorda buna gunlerini vererek bitirebiliyor? Ama bu foruma gunde 1000 kisi geliyor. Yani kitap yapmak bilgiye ulasimi kolaylastirmayacak.

Ki kolaylastirsa bile bilgiye ulasan kisi Masonluk hakkinda bilgiye sahip olunca bunun Masonlara bir zarari olmayacakki. Adamlar rituellerini satmiyorlar. "Masonluk nedir?" gibi kolay, sacma ve genel sorulara verilen cevaplari satiyorlar. Bu bilginin degeri ne ki kolay ulasilabilmesi durumunda zararli olsun?