Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: LOCALARIN ÇALIŞMALARI NASIL YAPILIR?  (Okunma sayısı 3765 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 13, 2009, 10:11:52 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu bağlamda benim aklıma gelen olası sorular ve bana göre özet yanıtları şöyle:

Bir loca nasıl çalışır?

Her loca, belirli zamanlarda ve belirli bir yerde toplanarak, Masonluğa özgü belirli bir yönteme (ritüele) uyarak çalışır.

Bir loca en popüler olarak iki haftada bir toplanır. Arada üç ay kadar bir tatil yapar. Böylece bir yıl içinde 20 dolayında toplantı yapmış olur. Ancak ayda bir, iki ayda bir, üç ayda bir toplanan localar da vardır. Bazı localar da toplantılarından birini ritüelik, diğerini ritüelsiz yapar.

Bu toplantıya yalnızca loca üyeleri mi katılır?

Bir locanın toplantısına başka locaların üyeleri olan masonlar da, “konuk” olarak katılabilir. Ancak ritüelik toplantılarını sadece kendi üyelerinin katılımlıyla yapan localar da vardır.

Bir toplantıda neler yapılır?

Bir loca toplantısında yapılan çalışmaları üçe ayırabiliriz:

1. Yönetsel Çalışmalar: Masonluğa alınmak üzere önerilen adaylar ile ilgili görüşmeler; üyelerin loca ile ilişkilerinin düzenlenmesi; görevlilerin seçimi v.b.

2. Düşünsel Çalışmalar: Masonik, tarihsel, sosyal, kültürel, bilimsel, felsefesel ve güncel konularda konferans, açık oturum ve panel şeklinde görüşmeler.

3. Törensel Çalışmalar: Yeni bir üyenin kabul edilmesi; üyelerin Masonlukta her birine “derece” denilen aşamalara geçirilmesi; yeni görevlilerin görevlerine başlamaları gibi uygulamalar.

Dışa dönük çalışmalar yapılmaz mı?

Localar, gerektiğinde ve olanakları elverdiğinde yoksul ve düşkün kimselere ya da sosyal yardım amaçlı yasal kuruluşlara ve hayır kurumlarına katkıda bulunur. Dünyadaki bazı mason kuruluşlarının bu doğrultuda yoğun çalışmaları olduğu bilinirse de, aslında bu tür etkinlikler Masonluğun olağan çalışmalarının kapsamı dışında kalır. Çünkü dışa dönük çalışmaların yapılması ve etkinlikler gösterilmesi, masonların bireysel olarak yerine getirmeleri gereken işlerdir.

Ancak bir mason örgütü, ilgili devlet organlarınca izin verilir ya da istenirse, bulunduğu ülkenin ulusal yararları doğrultusunda birtakım etkinliklerde bulunabilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 13, 2009, 06:55:19 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

üye olmak istiyorum.yardımcı olurmusunuz.

Kasım 13, 2009, 06:58:31 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Hayir. Masonlar.org uzerinden hickimseye Mason olmasi konusunda kisisel bir yardimda bulunulmayacaktir. Foruma uye olmaktaki amaciniz Mason olmak ise, yanlis yerdesiniz.

Foruma uye olmak icin doldurdugunuz basvuru formunda asagidaki cevaplari verdiginizi hatirlatirim.

Masonlar.org uzerinden hickimseye Mason olmasi konusunda kisisel yardimda bulunulmayacaginin bilincindeyim.     : Kabul Ediyorum
Cevaplar oz irademle verdigim gercek cevaplardir.     : Evet
« Son Düzenleme: Kasım 13, 2009, 07:39:08 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.