Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: masonların eşleri????  (Okunma sayısı 42515 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 24, 2008, 04:15:14 ös
Yanıtla #40
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İslamdan aforoz edilmek diye bir şey var mı?

yok zaten espri olmasi icin soylemistim.
ama islamda afaroz olsa, masonlar kesin afaroz edilmisti.

Sayın Arkadaşlar; tanıdığım masonların hepsinin eşleri oldukça şık ve güzel ama daha da önemlisi çoğu mavi gözlü bu bir tesadüf müdür?

buna cok guldum iste. peki ben soyle bir soru sorayim. mavi gozlulermi hemsiredir, hemsirelermi mavi gozlu?

Sayın mesoblue;

Hemşilerimiz için söylediğiniz güzel sözler için çok teşekkür ederim. Her ne kadar benim eşim de mavi gözlü olsa da bu tamamen bir tesadüf olmuş, siz mavi gözlü eşi olan Kardeşlerime denk gelmişsiniz.

Saygılarımla.

Iste sabrin ve anlayisin son noktasi. Bu soruyu bile ciddiye alarak cevap vermis ve kisiye deger vermis.

Mayıs 07, 2015, 06:05:23 öö
Yanıtla #41

merhaba,

teyit etmek için soruyorum,bir mason eşine mason olduğunu söylemek zorunda değil,doğru mu anlıyorum? yani eşinden bunu gizlemek isterse? bir de diğer masonların eşleriyle yani hemşirelerle yapılan yemekli toplantılara,eşinden mason olduğunu gizleyen birader eşini getiremeyecek. dolayısıyla bu toplantılara da katılım sağlayamayacak. (mı?)

saygılarımla.

Mayıs 07, 2015, 08:47:09 öö
Yanıtla #42
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir masonun (kadın ya da erkek olabilir) Masonlukla olan lişikisini eşinden gizlemeye girişmesi demek, o aile çerçevesinde aslında eş olamamış evlenmişlerin birbirlerinden daha birçok şeyi gizledikleri demektir.

İşi başından alalım.

Evli ya da nişenlı ya da öyle bir bağlantısı bulunan mason adaylarına mutlaka bu konudaki girişimini eşiyle, nişanlısıyla ya da o bağlantısı olan kişiyle paylaşıp paylaşmadığı sorulur.

Paylaşmamışsa, önce paylaşması, onun da onayını alması  ve sonra dönmesi istenir; beklenir.

Paylaşmışsa, sonucun olumlu olması zorunludur. Nitekim bu, gerekli görülürse o kişiye yani eşe, nişanlıya vb sorulabilir. Şayet bu olayda bir olumsuzluk, karşıtlık, paylaşmama gibi bir durum varsa, -bilmeyene garip gelebilirse de- o kişi Masonluğa kabul edilmez.

Dolayısıyla, eşlerin ve diğer yakınların da katıldıkları "Beyaz Oturum" olarak anılan toplantılar bakımından böyle bir sorun olmaz. Ancak eşlerin bu toplantıya katılmak istememeleri söz konusu olabilir; bu durumda da zorlama yapılmaz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 07, 2015, 09:02:50 öö
Yanıtla #43

Syn.Adam cevap için öncelikle teşekkür ederim.

öğrenmek istediğim; bu konuda bir zorunluluk olup olmadığı idi. yani mason olmaya hazırlanan ve inisiye edilecek olan mason adayı bu durumu eşine söylemek istemezse,bu tercihi loca kişiye mi bırakır? yoksa zorunlu mu tutar? diğer taraftan özellikle Syn. Universal'in cevaplarında bunu söyleyip söylememek kişinin kendisine kalmış birşey anlamı çıkıyor.

Hülasa; yeni mason olan bir kişi ''ben eşimin bu durumu bilmesini istemiyorum'' derse locanın tepkisi ne olur?

Hayır her kardeşimizin eşi muhakkak taşır ya da her eş taşımak zorunda değildir diyorum.

Hemşirelerimiz bizler için çok kutsal insanlardır ancak kardeşimiz payulaşmıyor ya da eşinin bu konuyu bilmesinde imtina ediyorsa saygı gösteririz.

Mayıs 07, 2015, 09:21:30 öö
Yanıtla #44
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlukta aileye çok önem verilir.

Mason olmak gizli ya da kötü bir şey değildir.

Ancak bazı kişiler Masonluğu iyi bir kurum, mason olmayı iyi bir eylem olarak görmeyebilir.

Kuşkusuz bir mason böyle görmez. Fakat eşi öyle görürse, o ailede çok önemli bir uyumsuzluk, bir temel anlaşmazlık var demektir.

Masonluğunu eşiyle paylaşamayacak olan bir kişi mason olamaz; bu iş bu kadar açık ve berrak.

Şayet bir mason var da, mason olduğunu  eşinden saklamaktaysa, yazıklar olsun ona!

Yazıklar olsun çünkü bu düzenbazlıktan, iki yüzlülükten, yapmacıklık ve yalancılıktan başka bir şey değildir.

Bir kişi böyle gizli saklı bir iş yapıyorsa, kuşkusuz eşi de gidip, onun uygun görmediği bir işi gizli saklı yapabilir. Böyle bir aileden hayır mı beklenir?

Bir kişi tek başına mason olmaz. Ailesiyle birlikte Masonluğun bir parçası olur.

Gerçi masonlar eşleriyle uyuşamayıp ayrılabilir (boşanabilir). Fakat bunun gerekçesi Masonluk ile bağlantılı olamaz; olmamalıdır. Olursa, o kişinin mason olmaya kalkışması daha başından bir yanlıştır. 

Mayıs 07, 2015, 09:25:48 öö
Yanıtla #45

Bir masonun (kadın ya da erkek olabilir) Masonlukla olan lişikisini eşinden gizlemeye girişmesi demek, o aile çerçevesinde aslında eş olamamış evlenmişlerin birbirlerinden daha birçok şeyi gizledikleri demektir.

ek olarak bu sözünüze kesinlikle katılmadığımı belirtmek isterim. ''eşinden masonluğunu gizliyor diye daha pek çok şeyi gizliyor demek ki,bunlar evlenmişler ama eş olamamışlar'' düşüncesi,bence çok ağır. dolayısıyla burada bir sürü değişken olduğunu düşünüyorum. yani belki uykusunda sayıklıyor kadın ya da dilini tutamıyor,sır saklayamıyor vs vs. bu tarz durumlar olabilir.ya da mason kişi eşinin bilmesi gerektiğini düşünmüyordur belki de..? Masonluğunu eşinden gizliyor diye aralarındaki sevgi-saygı ilişkisinin de bu tarz bir sorgulamaya tabi tutulması abes değil midir?

saygılarımla.

Mayıs 07, 2015, 11:48:31 öö
Yanıtla #46
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kimileari bunun böyle olduğunu, böyle olması gerektiğini kabul etmeyebilir  ama Mason Töresi diye bir şey var. Burada belirttiklerimiz de Masonluğun töresinin, geleneklerinin gereğidir.

Ancak şunu da eklemek gerekir ki, bu töre, ülkeden ülkeye, dolayısıyla kültürden tültüre birtakım farklılıklar gösterebilir.

Bununla birlikte dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir mason kuruluşunda, bir masonun, mason olduğunu eşinden saklaması diye bir şey olamaz; bu hoş görülemez yani müsamaha ile karşılanamaz.

Önce dediğimi yineleyeyim: Böyle bir tutum takınan bir kişi, bir mason locası üyesi olabilir. Bu tutumu gözden kaçmış olabilir. Fakat o kesinlikle "mason" sayılamaz. Sadece eşini değil, mason kardeşlerini de aldatmaktadır.

Mayıs 07, 2015, 12:49:43 ös
Yanıtla #47
  • Uzman Uye

Sayin veritasmanus'un söyledikleri günümüz hakim düşüncenin tipik bir yansimasidir ki kabul edilmesi mümkün değil. Bu tür insani özelliklerin ( dilini tutamama gibi ) kadini erkeği olmaz.

Değişim ve dönüşüm aile ile başlar, bunu ailesinde yapamayan bir insan ayni şeyi başkalarında nazil basarsin.

Mayıs 07, 2015, 01:22:24 ös
Yanıtla #48
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şu "dilini tutamamak" gibi bir kaygı da nereden çıkıyor?

Diğer mason olan erkek, karısı onun mason olduğunu biliyor.  Şimdi iki seçenek var:

1- Erkek, mason olduğunun başkalarınca bilinmemesini istiyor. Bizim ülkemizde bunun için birtakım gerekçeleri olabilir. Karısı onun mason olduğunu bilince bunu gidip başkalarına mı söyleyecek? Söylenmemesi, bunun bir aile sıorrı olarak tutulması gerekiyorsa söylemez.

Öyle olmasına karşın yine mi söyler? O zaman o ailede zaten çatlak var; çöküntü yakın.

2- Masonluğun birtakım sırları var. Kadın bunları öğrenirse gidip başkalarına anlatabilir. İyisi mi kocasının mason olduğunu bile bilmesin de, Masonluğun bu sırlarına ulaşması gibli bir durum çııkmasın ortaya.

Saçmaladığımın farkındayım. Çünkü Masonluğun böyle başkalarına söylenmeyecek birtakım genel sırları yok. Bu, hiçbir sır olmadığı anlamına gelmez. Fakat sırlar pek özel durumlarda belirir. Birçoklarının sır sandığı bilgiler aslında sır falan değildir. Nitekim bu Forumda bunun öyle olduğunu biliyoruz, görüyoruz.

Haziran 03, 2015, 03:32:37 ös
Yanıtla #49

Sayın Adam ve Sayın Tij,

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Benim için yeterlidir. Tatmin oldum.

Selam ve saygılarımla.