Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: BİR SORUM VAR !  (Okunma sayısı 18275 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 18, 2014, 11:05:50 öö
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason kuruluşları içinde birinin en çok "oturmuş" olduğunu söylemek ne anlama gelir? Bunun ölçüsü nedir? Bu sonuya yanıt alırsak, bir şey deriz.

Sayın eyghon'un "oturmuş" kelimesini, cümle ile dikkate alındığında "köklü, yaygın ve sağlam" gibi anlamlarda kullandığı belli oluyor sayın ADAM.
Serius est quam cogitas.

Ekim 18, 2014, 11:54:07 öö
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Sayin ADAM'in ucuncuden kasti sanirim KMBL'si.

Ekim 18, 2014, 01:10:25 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

"Oturmuş" olmak ile
Üye sayısı kastediliyor olsa gerek...
« Son Düzenleme: Ekim 18, 2014, 01:12:39 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ekim 18, 2014, 01:18:20 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Oturmuştan kastı bence site aktifliği, büyük üstad bilgileri paylaşımı ve buna benzer aktiflikleri kastediyor bana göre.. Çünkü kapının içini bilmediği için içerideki üye aktifliğinden ve işleyişten bahsediyor olamaz.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ekim 18, 2014, 04:37:26 ös
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Eğer konu en çok loca ve üye sayısı ise: HKEMBL doğru adres.

Başka bakımlardan doğru adres olmayabilir. Örneğin, en eski ve en köklü mason kuruluşundan söz edilecekse, bir başka yere bakmak gerekir.

HKEMBL ile ÖMBL internet sitelerini karşılaştırmak da doğru bir iş olmayabilir. Tutumlarının farklı oluşu bir yana dursun, verdikleri bilgilerin başlıkları da farklı.

İkisi de bu Forumdaki bilgi birikimiyle boy ölçüşemez; cüce kalırlar.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 18, 2014, 05:06:27 ös
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

Sayın ADAM,

Mason kuruluşları içerisinde birinin daha çok 'oturmuş' olduğundan bahsederken ölçümüz veya kriterimiz olarak, 'Bir Mason Locası'nın Masonluk konusunda gerekli görülen tüm olgunluğa ulaşmış olmasını' kastedebilir miyiz ?

ÖMBL'nin kendine ait internet sitesiyle ilgili düşüncem ise şöyle ;

Şahsen ben HKMBL'nin kendine ait sitesine girdiğimde edinebildiğim bilgileri, ÖMBL'nin sitesinde de edinebilmek isterim. Ayrıca bana sorarsanız, her iki loca hakkında yeterli bilgi edinebilen kişilerin ileriki Masonluk yaşamlarında, HKMBL''yi ya da ÖMBL'yi, iki locadan birini tercih etme konusunda da fikir sahibi olabileceklerini düşünüyorum. Günümüzde artık aklımıza takılan ufacık bir sorunun bile cevabını bulabilmek için internete başvuruyoruz. Herkesin internetten bilgi edindiği bir çağda, ÖMBL'nin de kendine ait sitesini biraz geliştirmesinde fayda olacaktır bence.

Sevgilerimle ve Saygılarımla

FAY FRIN
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Ekim 18, 2014, 06:12:57 ös
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bence o da yetmez. 

Bu bizim siteyi biraz örnek almalılar. Daha geniş bilgiler vermeliler. Hatta bir web sitesinin ötesine geçip, bilgisayarcıların "portal" dediği sistemi kurmalılar.

O da yetmez.

Bunlara KMBL, EKSRYŞ ve EKEİRSK de en azından kendi web siteleriyle katılmalı.

Çok daha güzeli ise tek bir TÜRK MASONLUĞU portalı ve kuruluşların hepsinin bunun çerçevesinde yer alışları olur.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 18, 2014, 06:36:56 ös
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Sayın ADAM'ın söylediği  Türk Masonluğu portalı düşüncesi çok güzel ancak kısa vadede (belki de uzun vadede) gerçekleşmesi çok zor bir durum.

Acaba bir örneği var mıdır?
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ekim 19, 2014, 02:26:22 öö
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında bu işi wikipedia çözer...

Şöyle wikipedia uluslarası ve ücretsiz ansiklopedi projesidir. Aynı vakıf kendi geliştirdiği mediawiki yazılımı ile siteyi ayakta tutuyorlar.

Proje şudur. Mediawiki operasyon olarak çok dil desteği olan bir yapıya sahiptir. Üstelik yazılım tamamen ücretsiz. İndir, kur ve hazır ! Sadece aylık sunucu maliyeti üretir. Bu sitede olduğu gibi...

Şimdi Türkiye de ÖMBL veya HKEMBL kendi obediyansları açısından böyle bir site kursa... Bireyler kendince yazdıkları makaleleri Hem Türkçe bilen varsa ingilizce girse sonra bu uluslararası bir çalışma dahilinde ingilizce girilen makaleler yine başka ülkelerdeki mason locaları tarafından kendi dillerine çevrilse... Alın size dünya çapında eşsiz bir kaynak... Ve inanın aslında yürütmesi zor değil. Başlangıçta insanları ikna etmesi zordur...

Forum ve Blog yapısı taksonomi bakımından döküman erişiminde sıkıntılar doğurabiliyor ancak mediawiki her makale içerisinde anında var ise alternatif dile geçmenize olanak sağlar...

Sn. ADAM'ın dediği gibi sadece sıradan bir web sitesi iş görmez... Türk masonluğu adına bu site 2 obediyansında yapması gereken şeyi şu an için fazlasıyla üstlenmiş durumda... (Kavramsal konuşuyorum, konu düzenli/düzensiz değil). Belki birgün bu iki dernekten bir grup çıkarda böyle bir projeyi yürütmeyi dener...

Şu anda portal denmez ancak bir blog haber sitesi olarak ugle'nin bir yayın organı var http://www.freemasonrytoday.com/ . Sürekli güncelleniyor.

Diğer yandan USA'de yapılan bir çalışma var http://www.freemasonnetwork.org/

Bu direk E.K.E.İ.R. Güney Jürisdiksiyonu tarafından hazırlanmış ve yayında tutulan bir proje. Ağırlıklı olarak dating (arkadaşlık sitelerinde) kullanılan bir yazılımı masonlara özel bir sosyal network tarzında uyarlamışlar. Bu zor bir iş değil. 147 ülkeden üyesi olduğu yazıyor... Acaba Türkiye'den de bu siteye üye olan var mıdır ?
Concordia Res Parvae Crescunt

Ekim 19, 2014, 11:06:57 öö
Yanıtla #19
  • Yeni Katilimci
  • *

Mason kuruluşları içinde birinin en çok "oturmuş" olduğunu söylemek ne anlama gelir? Bunun ölçüsü nedir? Bu sonuya yanıt alırsak, bir şey deriz.

Sayın Adam ve söylemime katkıda bulunmuş tüm üyelere teşekkür ederim.
Oturmuş kelimesini kullanmamın nedeni üye sayısı ile doğru orantılı değildir.
Zira net üye sayısı ve içerisinde ki faliyetlerin nizamı ile ilgili bir yorum atamam. İki obediyansın üyesi olmadığım için bilmem söz konusu değildir.
Türkiye Büyük Locası faliyetlerine devam ederken, ayrılan taraf yeni bir obediyans kurup faliyetlerine devam ediyor. Burada zaten köklü ve masonlukta 1 asırı aşmış bir örgütün yapılanması hakkında bende gerekli algıyı yaratıyor.
Benim gözlemimde Türkiye Büyük Locası köklü ve bozulmamış yapısı,büyük üstadları, kendilerini ifade ediş biçimleri, üye alımı,yaygınlığı, açıklayıcı tutumu bakımından daha sağlam söyleminde bulundum.
Site olarak düşündüğümde yine Türkiye Büyük Locası açıklayıcılık bakımından bir adım önde görünüyor.
Bir harici gibi baktığınızda aslında gayet net şekilde bahsettiğim konular açıklığa kavuşuyor.
Sayın proxima gayet açıklayıcı bir öneri sunmuş. Bende bu anlamda düşüncelerine katılıyorum.