Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: BİR SORUM VAR !  (Okunma sayısı 18274 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 19, 2014, 11:48:49 öö
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • Burada Olabilir ?

Tüm Dernek ve Oluşumlar Tam Anlamı ile Aktif Olamasalar da,
Türkiye de, Dünyada Bu Site Gibi Mason'luğu Benimseyen,Anlatan, Bu Doğrultu da Donanım ve Bilgi Seviyesin de Hiç Bir Oluşum Mevcut Değildir.

Aradığınız Her Türlü Bilgi ve Materyâl Burada Mevcuttur.
Lakin Her Oluşum Gibi Büyük Localar ve Dereceleri Yüksek Üstadlar ile Alakalı Bilgilere Ancak Mason Olunca Ulaşabilirsiniz.

« Son Düzenleme: Ekim 19, 2014, 11:09:01 ös Gönderen: Arais »
Benim Ülkem Dünyadır,
Tüm İnsanlar Benim Kardeşimdir,
İyiyi ve Doğruyu Yapmak Benim Dinimdir.

Kadim Her Daim Buradadır.!

www.Masonlar.org

Ekim 20, 2014, 01:42:35 öö
Yanıtla #21
  • Aktif Uye

Saygıdeğer ADAM, 'EKSRYŞ ve EKEİRSK' ten bahsetmişti. Ben internette bahsedilen konuyla ilgili bir bilgi bulamadım fakat Özgür Masonlar Büyük Locası'nın sözlüğünde E.K.S.R ile ilgili kısa bir bilgi var ayrıca Forumumuzda da bu konuyla ilgili kısa da olsa bir bilgi yayınlanmış. İlgilenenler için paylaşıyorum ;

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=13850.0

Rica edilmesi üzerine Saygıdeğer ADAM, 'EKSRYŞ ve EKEİRSK' ile ilgili bizlerle engin bilgilerini paylaşır mı ? Şahsi fikrim olarak, paylaşırsa çok mutlu olurum.

Sevgilerimle ve Saygılarımla

FAY FRIN
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Ekim 20, 2014, 04:30:39 öö
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Saygıdeger ADAM'ın bahsettigi "EKSRYŞ ve EKEİRSK" ile ilgili ben de Sayin Far Frin gibi bilgiye ulasamadim.
Ayrica yine Saygideger ADAM'in bahsettigi "3 tane daha var bir de bucuk" cumlesini bilgi eksikligimden olsa gerek anlayamadim, ozellikle "bucuk" diye bahsedilenin ne oldugunu. Saygideger ADAM veya Sayin forum uyeleri bu konuda bizleri aydinlatabilirler veya link paylasirlar ise cok yararli olur  bilgi eksikligim adina.
Saygilarimla..

Ekim 20, 2014, 01:54:14 ös
Yanıtla #23
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

EKSR (Eski ve Kabul Edilmiş Skoc Riti) ile ilgili forumda bayağı bilgi var aslında. Ritler Bölümü'ne bakilabilir.

EKSRYŞ diye kısaltılan : EKSR Sonuncu Ve 33. Derecesi Türkiye Yüksek Şurası'dır.

EKEİRSR diye kısaltılan ise Supreme Konseydir.
« Son Düzenleme: Ekim 20, 2014, 04:09:04 ös Gönderen: skullG »

Ekim 20, 2014, 02:13:09 ös
Yanıtla #24
  • Yeni Katilimci
  • *

Saygıdeger ADAM'ın bahsettigi "EKSRYŞ ve EKEİRSK" ile ilgili ben de Sayin Far Frin gibi bilgiye ulasamadim.
Ayrica yine Saygideger ADAM'in bahsettigi "3 tane daha var bir de bucuk" cumlesini bilgi eksikligimden olsa gerek anlayamadim, ozellikle "bucuk" diye bahsedilenin ne oldugunu. Saygideger ADAM veya Sayin forum uyeleri bu konuda bizleri aydinlatabilirler veya link paylasirlar ise cok yararli olur  bilgi eksikligim adina.
Saygilarimla..

EKSRYŞ / E. K. S. R.  /  EKSR ile ilgili Özgün Masonlar Büyük Locasında bilgi verilmiş. Aşşağıda linki mevcut

http://www.mason-mahfili.org.tr/sozluk/kelime/e-k-s-r-eksr.html

Ekim 21, 2014, 10:05:16 öö
Yanıtla #25
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Türk Masonluğu’nda şu “oturmuş” ya da “köklü” konusunun doğrusunun anlaşılabilmesi bakımından bir kronolojik özetin yardımı olabilir.

Türkiye Süprem Konseyi Şurayı Aliyi Osmanî adı altında 1861 yılında kurulmuştur. Bugün 153 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Aynısının bir zorunlu duraklamadan sonra yeniden etkinliğe geçiş tarihi 1909’dur.

Aynı tarihte ilk ulusal mason obediyansı, Maşrık-ı Aliyi Osmani adı altında kurulmuştur.

Cumhuriyetin ilânından sonda bu kuruluşların masonik adları, Türkiye Süprem Konseyi ve Türkiye Büyük Maşrıkı olmuştur.

Türkiye Büyük Maşrıkı 1935 yılında çalışmalarını tatil etmiştir. Türkiye Süprem Konseyi, atölyelerinin çalışmalarını durdurmuştur.

Türkiye Süprem Konseyi’nin çatısı altında kurulan üç loca 1939 yılında çalışmaya başlar ama resmi bir dernek etkinliği yoktur.

Türkiye Süprem Konseyi 1948 yılında simgesel derecelerde çalışan locaları da yüksek derece atölyeleri de çalıştırmaya başlar. Simgesel dereceler için 3 ayrı ilde büyük loca niteliğinde ünite granlojlarını kurar.

Ünite granlojları 1957 yılında Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonları Büyük Locası adı altında birleştirilir. Türkiye Süprem Konseyi, çalışmalarını Türkiye Yüksek Şurası adı altında sürdürürken bu iki kuruluş arasında bir anlaşma (konkordato yapılır.)

Türkiye Yüksek Şurası 1965 yılında konkordatoyu iptal eder. Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonları Büyük Locası’ndan ayrılan kimi masonlar Türkiye Büyük Mason Mahfili adı altında bir diğer obediyans kurar. Türkiye Süprem Konseyi bu yeni obediyans ile anlaşma yapar.

Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonları Büyük Locası, 1970 yılında İngiltere Birleşik Büyük Locası tarafından tanınır. Türk Masonluğu’nun geleneksel tutumunu terk eder; Anglosakson Masonluğu cephesine geçer.

Türkiye Süprem Konseyi’nden ayrılan kimi 33 derecedeki masonlar, Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti’nin ikinci Yüksek Şurasını kurar. Önceki kuruluş bundan böyle yine Türkiye Süprem Konseyi olarak anılır.

Türkiye Büyük Mason Mahfili 1993 yılında Özgür Masonlar Büyük Locası adını kullanmaya başlar. Daha önce başlatılmış ilişkiler çerçevesinde, uluslararası düzeyde Liberal Masonluk cephesinde çalışmalarını sürdürür.

Türkiye Hür ve Kabul Edilmiş Masonları Büyük Locası, uluslararası düzeyde Anglosakson Masonluğu topluluğu çerçevesinde yüzden çok mason kuruluşuyla ikili ilişkilerini geliştirerek sürdürür.

Bütün bu bilgilerin üzerine, isteyen, bunlardan hangisinin “en” ya da “daha” oturmuş ya da köklü mason kuruluşu olduğu konusunda değerlendirme yapabilir. Ancak bu değerlendirme, işte bu özet bilgiler üzerine yapılmalıdır.

Tüm bunların ötesinde böyle bir değerlendirme yapılmasına da gerek yoktur. Dünya yüzünde Masonluk tek tip değildir. Türkiye’de de değildir.

Ayrıca; bu mason kuruluşlarının birbirlerinin gözünü oyduğu falan da sanılmasın. Örgütlerinin ve çalışmalarının ayrı ayrı oluşuna karşılık, bildiğimizce, birbirlerine karşı olan tutumları mason oluşun gerektirdiği düzeyde, olumlu birlikteliklerle sürmektedir.

« Son Düzenleme: Ekim 21, 2014, 10:07:35 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 21, 2014, 01:05:37 ös
Yanıtla #26
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altındaki bir diğer nokta da şu kısaltmalar…

Alışkın olanın sorunu yok ama ilk kez gören, hele Forumun arşivini hiç incelememişse, şaşkına dönebiliyor.

Belki çok kez yazmışızdır ama bir kez daha yazalım. (Her harften sonra nokta konabilir)

TBL: Türkiye Büyük Locası (Genel; artık yok)
HKEMBL: Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası
HKEMBLD: Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği
ÖMBL: Özgür Masonlar Büyük Locası
BMMD: Büyük Mason Mahfili Derneği
KMBL: Kadın Mason Büyük Locası
KMBLD: Kadın Mason Büyük Locası Derneği
EKEİR: Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti
EKSR: Eski ve Kabuledilmiş Skoç Riti
TSK: Türkiye Süprem Konseyi
EKEİRSK:  Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti Süprem Konseyi
MD: Mason Derneği
TYŞ: Türkiye Yüksek Şûrası
EKSRYŞ: Eski ve Kabuledilmiş Skoç Riti Yüksek Şûrası
FKD: Fikir ve Kültür Derneği

Başka var mı bilmiyorum. Şu an aklıma gelmiş olanlar bunlar.

Ekim 21, 2014, 01:37:33 ös
Yanıtla #27
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık ile bağlantılı çalışmaya devam ediyorum.

Forumun yeni üyelerinden Sayın Kadim şöyle demiş:

"Aradığınız Her Türlü Bilgi ve Materyâl Burada Mevcuttur.
Lakin Her Oluşum Gibi Büyük Localar ve Dereceleri Yüksek Üstadlar ile Alakalı Bilgilere Ancak Mason Olunca Ulaşabilirsiniz."

Bu deyiş beni merak ettirdi. Acaba Sayın Kadim ne demek istiyor? Büyük Localar ve dereceleri hakkında bu Forumda bilgi bulamaz mıyız? Dereceleri yüksek üstatları bir yana bırakalım, çünkü kimin hangi derecede olduğu bizi pek ilgilendirmez ve bu konu Masonlukta da pek ilgi/bilgi konusu değildir, eğer mason olduğu toplumca zaten bilinen kişilerden söz etmek gerekiyorsa, burada onlardan söz edemez miyiz?

Benim gibi yanlış anlama söz konusu olmasın diye bir açıklama yapılmasında yarar olacağını sanıyorum.

Ekim 21, 2014, 01:58:58 ös
Yanıtla #28
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Tarihsel Süreç
Live long and prosper.

Ekim 21, 2014, 04:28:37 ös
Yanıtla #29
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Spock'un vermiş olduğu bu çizelge çok güzel. Konuyu derleyip toparlıyor.

Fakat Türkiye Yüksek Şûrası/Süprem Konseyi açısından 1951-1973 tarihleri arasındaki bölüm yanlış.

Bu yanlışlık, hangisinin asal hangisinin sonradan kurulmuş olduğu konusunda bir yanıltmacadan kaynaklanıyor.

Belki onun üzerinde ayrı bir başlık açılarak durulur. Burası pek yeri değil.