Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tasavvuf ve Hurafeler  (Okunma sayısı 3101 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 13, 2013, 09:21:06 öö
  • Uzman Uye

Forumumuzun yeni üyelerinden sayın Immia'nın"Tasavvuf uydurma ve hurafelerden ibarettir,gerçek İslamla alakası yoktur"savı üzerine,başka üyelerimiz veya seyircilerden bazılarının ortak kanısının bu doğrultuda olabileceği endişesiyle,konunun tartışılması kasdıyla bu başlığı açma gereği duydum.

Tasavvuf,başta Kuran olmak üzere bireye yönelik İslam kabulünün içrek yorumunun yapılması ve elde edilen değerlerin yaşama uyarlanması felsefesidir.

Başka dini inançlarda da olduğu gibi,İslam toplumunda da kutsallığa atfedilen Kuran'ı ve İslam anlayışını yorumlayan iki kesim vardır.

Bunlardan birincisi;benim kabukçular olarak tanımladığım egzoterik yöntemle dogmaların doğrultusunda,her yazılanı koşulsuz kabul eden,sorgulamayan,özgün yorumlar üretemeyen ve benimsedikleri anlayışı topluma dayatan kesimdir.Kabukçuların işi kolaydır;yazılanı,söyleneni ezberler ve uygularlar.Daha kötüsü,düşünceden yoksun oldukları için içinden çıkamadıkları durumlarda,İslam'a ve ibadete kendilerine göre eklemeler yaparlar ki,işte hurafeler buradan türer.

Oysa,Kuran'ın en önemli telkinlerinden birisi olarak kabul gören ve en önemli ibadet olduğu vurgulanan tefekkür eylemi,başlı başına "Düşünme"uygulamasıdır.Düşünün!. Tefekkür genel kabulde;içinde bulunduğunuz zaman,mekan,ruhsal durum ve yetileriniz doğrultusunda yorum üretin ve uygulayın demektir.Düşünme eyleminin sınırı olmadığı için,üretilen yorumların heran değişebilirliğini kabul etmemiz gerekir ki,bireydeki değişim ve gelişim sürekli olsun.

Tasavvuf anlayışını benimsemiş ve tefekkür ederek hakitati aramak ve hikmet elde etmek gayretinde olan İslam inananları için yegane referans Kuran dır.Yayınlanan hadisilere kuşkuyla yaklaştıkları gibi;Şeyh,Mürşit,alim,hoca,ulema sıfatlarıyla tanınan kimselerin dayatmalarını dikkate almazlar.

Nitekim;Kuran,bireye hitaben oluşturulmuş bir metindir.Elde edilecek bilgiler ve yapılacak yorumlar tamemen özgün olmalıdır.Dogmalar ve dayatmalar doğrultusunda yaşanacak İslam tarzı,ne yaşayana,ne çevresine nede başka bir yere(?)faydalı olmayacaktır.

"Sana kendi ruhumdan üfledim,sen benim halifetullahımsın,sana şah damarından daha yakınım"diyen Tanrı'nın,yaradılmış kabul edilen evren,İnsan ve tüm canlılardan azade olmasının mümkün olmadığını savunan tasavvufçuların,kendileri gibi insan olan ama kendilerini görevli olarak takdim eden istismarcılarla ve hurafeleriyle geçirecek zamanları yoktur.

Herşey bir bütündür,çokluktan oluşan "Tek"lik,Tanrı'yı simgelerken,yaradılmış olarak tasvir edilen herşey Tanrı'nın tezahüründen ibarettir.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 13, 2013, 11:02:00 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Alıntı
Tasavvuf anlayışını benimsemiş ve tefekkür ederek hakitati aramak ve hikmet elde etmek gayretinde olan İslam inananları için yegane referans Kuran dır.Yayınlanan hadisilere kuşkuyla yaklaştıkları gibi;Şeyh,Mürşit,alim,hoca,ulema sıfatlarıyla tanınan kimselerin dayatmalarını dikkate almazlar.

Ne zaman bu anlayış hakim olur , o zaman İSLAM Dünyaya hakim olur  ve Dünya' da  ADALET  hakim olur.

Bana göre ... 8) 8) 8)

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 13, 2013, 11:36:14 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın NOSAM33'e yürekten katılırım.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mart 13, 2013, 01:21:28 ös
Yanıtla #3