Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Nedir?  (Okunma sayısı 324829 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 15, 2008, 01:31:53 öö
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yeri gelmişken, bende kişisel yorumumu katmak istiyorum. Sanıyorum Masonluğun tanımı olarak, "insanın kendini bilmesi ve bu bilme süreci boyunca Masonluğun öğretileri ile kendini donatarak daha faydalı bir birey olmasını sağlamaktır." diyebiliriz.

Mayıs 15, 2008, 02:41:52 öö
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Sayın Mystic,

Ozaman siz diyorsunuzki yada ben öyle anlıyorum ve hatta belkide yanlış anlıyorum; Masonluk tamamen kendileri için var olan bir cemiyet, öyle mi? Kendisinin Mason olduğunu bilmediğiniz bir kişinin size saçtığı ışıktan faydalanamazsınız. Bilim için zaten varolan kurumlar var; üniversiteler, enstitüler. Belkide kendimi ifade edemiyorum. Ama sizin söylediğiniz şeyler bana maalesef çok bencilce geliyor. Bana göre öğretiniz ile ilgili sorgulanması gereken çok şey var.

Kamera görüntülerinin gayrimuntazamlara, siz kardeşlerin deyimi ile haricilere ait olduğunu söylüyorsunuz. Bunu zaten cümleme başlamadan önce bende belirttim. Bu tip bir kaypaklık (kullanılmaması gereken bir kelime ise değiştirilsin) gayrilerden çıkar demek mi istiyorsunuz? Ama unutmayınki bunu yapan ayrı bir cemiyet dahi olsa, birbirlerine "kardeşim" diye hitap eden kişilerdi. Ama sizlerin ısrarla bu söylemimi kabul etmeyeceğinizi biliyorum.

Öğretilerin insanlık yararına çalıştıkça öğreti olduğuna inanmış biri olarak ben, acizane fikirlerimi dile getirdim. Sürçü lisan ettimse affola.

Saygılarımla,

Mayıs 15, 2008, 08:47:47 öö
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Turk Localarina bagli Kardesler bu ketumluk vs. gibi seylere bu kadar dikkat ettigi halde "harici" nasil girmis tekris torenine bir de belgesel gibi cekmis butun olayi? Tyler yillik izne koyune mi gitmis hariciler torene katilirken? Eger toreni videoya ceken harici misafir olarak katilmissa neden Sekreter kimlik bilgilerini dogrulamamis Tyler'e gondermeden once? Bak ben hala zat-i alileriniz benim Masonlugumu "tescil" edecek diye iki aydir hala bekliyorum ama. Neden localarinizda bu kadar ince eleyip sik dokumuyorsunuz ve bir Hariciye elini koluna salaya sallaya tekrisi, Mason nikahini videoya cekebiliyor?
Sonra su var... Operatif masonluk cokdan gocup gittigi icin bu "ketumiyet" olayini neden gozden gecirmiyorsunuz dunyanin geri kalani gibi? Yani simdi Kudus'e tas ustasi olarak gidip Mason ayaklarina yatip ustat mason maasi isteyen adamlar mi var da her sey bu kadar 'sir'? Kayip "sifre" ne yani? Bayagi ilginc anlayisiniz. Burada olayi anlattigim Kardesler de cevaplarinizi dort gozle bekliyor.
Saygilar.
« Son Düzenleme: Mayıs 15, 2008, 09:04:11 öö Gönderen: Free and Accepted »

Mayıs 15, 2008, 08:54:43 öö
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Alıntı
Masonluk sadece ihtiyacı olanlara parasal yardımlar mı yapmak? Yani Masonluğun toplum için yapmayı tek hedeflediği parasal yardımlar yapmak, okullar yapmak yani "hayır yardımları" mı yapmak? Bu çok büyük bir erdem, emin olun takdir ediyorum ama madem belli bir eğitim seviyesinde olan kişilerden bahsediyoruz, neden başka şeylerde yapmayasınız? İnsanları eğitmek gibi.

Alıntı
Masonluğun muhtaçlara para yardımında bulunma gibi bir misyonu yoktur.Her Mason eğer yardım yapmak isterse bunu zaten kendisi Loca dışında reklam yapmadan yeteri kadar yapıyordur.Loca içerisinde toplanan para "dul kesesi" esasen yardıma ihtiyacı olan kardeşler içindir.Bu para hariciler için toplanmaz.Ancak Kardeşler arasında ihtiyacı olan yok ise ki genelde yoktur Üstadı Muhterem bu kaynağı Loca adına hayır işlerinde kullanabilir.Kendi takdiridir.Masonluk bir hayır kurumu değildir.

Ben buna kanit istiyorum. Anahtar kelime "loca icerisinde" mi? Kelime oyunu mu bu? Ulkeden ulkeye masonluk farkli olabilir ama bu kadar fark da "eee insaf yani" durumu olur. Demek istediginiz locada Mason olmayanlar icin yardim toplanmaz gibi bir sey mi? Eger oyleyse ben buna dair kanit isterim. Eger istenirse biz nasil "Haricilere" loca "icerisinde" yardim topluyoruz burada ispat ederim. Umarin silinmez tabii ki o kanit (arif olan ...).

Mayıs 15, 2008, 09:47:33 öö
Yanıtla #24
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Turk Localarina bagli Kardesler bu ketumluk vs. gibi seylere bu kadar dikkat ettigi halde "harici" nasil girmis tekris torenine bir de belgesel gibi cekmis butun olayi? Tyler yillik izne koyune mi gitmis hariciler torene katilirken? Eger toreni videoya ceken harici misafir olarak katilmissa neden Sekreter kimlik bilgilerini dogrulamamis Tyler'e gondermeden once? Bak ben hala zat-i alileriniz benim Masonlugumu "tescil" edecek diye iki aydir hala bekliyorum ama. Neden localarinizda bu kadar ince eleyip sik dokumuyorsunuz ve bir Hariciye elini koluna salaya sallaya tekrisi, Mason nikahini videoya cekebiliyor?
Sonra su var... Operatif masonluk cokdan gocup gittigi icin bu "ketumiyet" olayini neden gozden gecirmiyorsunuz dunyanin geri kalani gibi? Yani simdi Kudus'e tas ustasi olarak gidip Mason ayaklarina yatip ustat mason maasi isteyen adamlar mi var da her sey bu kadar 'sir'? Kayip "sifre" ne yani? Bayagi ilginc anlayisiniz. Burada olayi anlattigim Kardesler de cevaplarinizi dort gozle bekliyor.
Saygilar.

Sayin Free and Accepted ve Sayin blossom,

Cekilmis goruntulerin bir kismi Ozgur Masonlar Dernegine aittir. Diger kismi ise tamamen yalan ve duzmecedir. Konu hakkinda daha once bircok aciklama yapilmisti. Suana kadar HKEMBL`nin hicbir gizli goruntusu, video kaydi yada sirri ortaya cikarilamamistir.
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=3841.msg27746;highlight=gizli+kamera#msg27746
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=968.msg4461;highlight=gizli+kamera#msg4461
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=4286.msg32029;highlight=gizli+kamera#msg32029

Saygilarimla

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 15, 2008, 11:54:26 öö
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Sayın MASON,

Yukarıdaki cevap Sayın Free and Accepted' in sorusuna cevabınız olabilir de, benim soruma cevap değil. Ben bunu sormadım...

Saygılarımla,

Mayıs 15, 2008, 12:14:17 ös
Yanıtla #26
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
Ozaman siz diyorsunuzki yada ben öyle anlıyorum ve hatta belkide yanlış anlıyorum; Masonluk tamamen kendileri için var olan bir cemiyet, öyle mi? Kendisinin Mason olduğunu bilmediğiniz bir kişinin size saçtığı ışıktan faydalanamazsınız. Bilim için zaten varolan kurumlar var; üniversiteler, enstitüler. Belkide kendimi ifade edemiyorum. Ama sizin söylediğiniz şeyler bana maalesef çok bencilce geliyor. Bana göre öğretiniz ile ilgili sorgulanması gereken çok şey var.

Sayin blossom,

Yazmis oldugunuz mesajin 2. paragrafina cevabi yukarida vermistim. Diger dernekler hakkinda yorum yada aciklama yapmayiz. Ne sekilde gorunmek ve nasil bir sistem uzerinde islemek istedikleri onlarin tercihidir. Ancak goruntulerin bizler ile ilgili olmadigini vurgulamak istedim.

Mesajinizin kalan (ilk paragraflik) kisminada Kardesimin musadesi ile cevap vermek isterim.

Masonluk sadece kendisini dusunen yada sadece kendisi icerisinde faaliyetlerde bulunan bir topluluk degildir. Ancak oncelikle kendi icerisine donuk ve kendi icerisindeki konular ile ilgilenir. Daha sonra disariya (haricilere) de yardimda ve faaliyetlerde bulunur. Masonlarin haricilere sundugu yardimlar hakkinda artik eminimki bircok bilgiye sahipsinizdir. Masonlarin sadece kendi icerisine donuk oldugunu ifade eden ve suclayici bir uslup ile izah ettiginiz cumlenizi
Alıntı
Ozaman siz diyorsunuzki yada ben öyle anlıyorum ve hatta belkide yanlış anlıyorum; Masonluk tamamen kendileri için var olan bir cemiyet, öyle mi? Kendisinin Mason olduğunu bilmediğiniz bir kişinin size saçtığı ışıktan faydalanamazsınız.
oncelikle uyesi oldugunuz foruma bakarak yorumlamanizi gerektirir. Masonlar icin her ne kadar oncelikle kendi kurum ici faaliyetleri gelsede harici aleme karsi asla umursamaz degillerdir. Cogunlukta onlara yardimlar sunan Masonlar bazi durumlarda haricilerden yardimlar dahi almaktadirlar.

Kardesimin acikladigi konu "Dul Kesesi" dir ve bunun anlami ile amaci izah edilmistir. Masonluk yada Masonlugu genellemeyerek tek bir konu hakkinda aciklama yapmistir. Soyledikleri dogrudur.

Masonlugun butun insanlari egitmek gibi bir misyonu yoktur. Masonluk kendi uyelerini (oncelikle ahlaki yonden) egitmek ve onlari gittikce gelistirmeyi amaclar. Fakat istisna olarak bu konudada calismalar yapmasina ragmen yoldan gecen herhangi bir kisiyi egitmek oncelikli cabalarindan degildir. Masonlukta humanism ve yardimlasma buyuk onem tasir bu nedenle Kardeslerin kisisel yardimlari ve harici alemdeki faaliyetleri zaten yeterince halka yarar saglamaktadir (Or: Cocuk esirgeme kurumu). Bunlarin disinda Masonlugun kurum olarak yaptigi yardimlar ve kurdugu kurumlarida goz ardi etmemek gerekir. (Or: Shriner hastaneleri)

Bir dernek kendi icerisinde sorunlar yasiyor ve yetersiz faaliyetlerde bulunuyorsa disariya ne kadar yararli olabilirki? Bu nedenle Masonlar ve Masonluk oncelikle kendi icerisindeki faaliyetleri ve konulari ile ilgilenir. Daha sonra elbette halkada yararli atilimlarda, faaliyetlerde bulunurlar.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Mayıs 15, 2008, 12:21:20 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 15, 2008, 12:29:55 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Sayın MASON,

Suçlayıcı bir üslup değildi, lütfen farklı algılamayınız. Bu benim acizane fikrim idi, değişmesi mümkün değildir. Tamamen içine kapanık bir öğretiye sahipsiniz.

Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Bir çok kişi için yeterlidir sanırım.

Saygılarımla,

Mayıs 15, 2008, 12:33:51 ös
Yanıtla #28
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Mayıs 15, 2008, 12:43:17 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Alıntı
Tamamen içine kapanık bir öğretiye sahipsiniz.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=3747.msg26846#msg26846

"Kapı"ya mı işaret ettiniz? Ozaman dediğim doğru değil mi?