Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Atatürk ün Anılarından -Farklı Bir "Ananı da Al Git!!!" Öyküsü-  (Okunma sayısı 5126 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 14, 2008, 02:58:12 ös

Gazi Mustafa Kemal Paşa nın Anılarından

Gazi, çiftliğinde dolaşıp hava alırken oldukça yaşlı bir kadına rastladı.

Atatürk attan inerek bu ihtiyar kadının yanına sokuldu.

- Merhaba nine.
Kadın Ata'nın yüzüne bakarak hafif bir sesle;

- Merhaba dedi.

- Nereden gelip nereye gidiyorsun?

Kadın şöyle bir duralayıp,

- Neden sordun ki, dedi. Buraların saabısı mısın? Yoksa bekçisi mi?

Paşa gülümsedi.

- Ne sahibiyim ne de bekçisiyim nine. Bu topraklar Türk milletinin malıdır. Buranın bekçisi de Türk milletinin kendisidir. Şimdi nereden gelip nereye gittiğini söyleyecek misin? Kadın başını salladı.

- Tabii söyleyeceğim, ben Sincan'ın köylerindenim bey, otun güç bittiği, atın geç yetişdiği, kavruk köylerinden birindeyim. Bizim muhtar bana bilet aldı trene bindirdi, kodum Angara'ya geldim.

- Muhtar niçin Ankara'ya gönderdi seni?

- Gazi Paşamızı görmem için. Başını pek ağrıttım da... Benim iki oğlum gavur harbinde şehit düştü. Memleketi gavurdan kurtaran kişiyi bir kez görmeden ölmeyeyim diye hep dua ettim durdum. Rüyalarıma girdi Gazi Paşa. Bende gün demeyip mıhtara anlatınca, o da bana bilet alıverip saldı Angaraya, giceleyin geldimdi. Yolu neyi de bilemediğimden işte ağşamdan belli böyle kendimi ordan oraya vurup
duruyom bey..

- Senin Gazi Paşa'dan başka bir isteğin var mı? Kadını birden yüzü sertleşti.

- Tövbe de bey, tövbe de! Daha ne isteyebilirim ki... O bizim
Vatanımızı gurtardı. Bizi düşmanın elinden kurtardı.Şehitlerimizin mezarlarını onlara çiğnetmedi daha ne isteyebilirim ondan?
Onun sayesinde şimdi istediğimiz gibi yaşıyoruz. Şunun bunun gavur dölünün köpeği olmaktan onun sayesinde kurtulmadık mı? Buralara bir defa yüzünü görmek, ona sağol paşam! Demek için düştüm. Onu görmeden ölürsem gözlerim açık gidecek. Sen efendi bir adama benziyon, bana bir yardım ediver de Gazi Paşayı bulacağım yeri deyiver. Atatürk'ün gözleri dolu dolu olmuştu, çok duygulandığı her halinden belliydi.

Bana dönerek,

- Görüyorsun ya Gökçen, işte bu bizim insanımızdır... Benim köylüm, benim vefalı Türk anamdır bu.

Attan indim. Yaşlı kadının elini tuttum anacığım dedim, sen gökte aradığını yerde buldun, rüyalarını süsleyen, seni buralara kadar koşturan Gazi Paşa yani Atatürk işte karşında duruyor.
Köylü kadın bu sözleri duyunca şaşkına döndü. Elindeki değneği yere fırlatıp, Atatürk'ün ellerine sarıldı. Görülecek bir manzaraydı bu.
Ikisi de ağlıyordu. Iki Türk insanı biri kurtarıcı, biri kurtarılan, ana oğul gibi sarmaş dolaş ağlıyorlardı. Yaşlı kadın belki on defa öptü atanın ellerini. Ata da onun ellerini öptü. Sonra heybesinden küçük bir paket çıkarttı. Daha doğrusu beze sarılmış bir köy peyniri. Bunu Atatürk'e uzattı;

- Tek ineğimim sütünden kendi ellerimle yaptım Gazi Paşa, bunu sana hediye getirdim. Seversen gene yapıp getiririm. Paşa hemen orada bezi açıp peyniri yedi. Çok beğendiğini söyledi. Sonra birlikte köşke kadar gittik.
Oradakilere şu emri verdi;

'Bu anamızı alın burada iki gün konuk edin.
Sonra köyüne götürün. Giderken de kendisine üç inek verin benim armağanım olsun.'

Atatürk ün adının pek geçmediği günümüzde yazmadan edemedim.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Mart 14, 2008, 04:19:41 ös
Yanıtla #1

Herkesin kapasitesince ve kalitesince konustugunu gorebiliyoruz, paylasimin icin tesekkurler sevgili kardesim.

Saygilarimla,
Virtus junxit mors non separabit

Mart 14, 2008, 04:37:23 ös
Yanıtla #2

Atatürk ün adının pek geçmediği günümüzde yazmadan edemedim.

Aynen, Saygıdeğer Mystic; bu konuda Mustafa Kemal Atatürk Hakkında bildiğim çok önemli bir Gerçek Adına hareket ederek Osmanlı Şeriatı'na Karşı Kemalizm adı altında O Döneme ait Muhteşem bir Demokrasi Anlayışını Çağdaş ve Laik Öğretileriyle Uzun Süreli Cumhuriyetçi Yaklaşımı getirmiştir.

M. Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'ni Hukuksal bir Devlet Konumuna getirerek Modern bir >Ülke Konumuna yükseltmiştir. Tabi O Dönemdeki Genel Anlayış Çerçevesinde <=

Dil Devriminden tutun birçok İlkeleri ve Çağdaş Öğretileri sayesinde yepyeni bir Devlet kurarak Liderliğini mükemmel bir şekilde ifşa etmiştir.

Düşünün ki; Dünya Tarihine bir Yön vermiş ve bunu yaparak İnsanlığı bugünlere doğru sürükleyebilmiştir.

Bunda neyin etken, neyin rol aldığını bilemiyorum ama o Zamanki Durumu gözönüne aldığımızda bir Kişi'nin nelere imza attığı da bariz bir şekilde açığa çıkmaktadır.

Saygılarımla. 
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 14, 2008, 04:53:45 ös
Yanıtla #3

Nedemek istediğinizi çok iyi anladım Sevil Hnm.Bu konuda sizinle aynı fikirdeyim.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Mart 14, 2008, 04:55:44 ös
Yanıtla #4

Nedemek istediğinizi çok iyi anladım Sevil Hnm.Bu konuda sizinle aynı fikirdeyim.

Buna Sevindim. :)
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.