Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mevlâna'dan oğluna "mutlu yaşam" öğüdü  (Okunma sayısı 11614 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 17, 2008, 11:51:58 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Rica ederim Sayın Barbaros.

Sevgili Sevil, hayat benim için öğrenmektir diyorsun, bence hayat öğrenmek değil yaşamaktır. Bilgi kurtarmaz, bir şeyi bilmemiz o şeyi yaşadığımız anlamına gelmez. Az sahip olunan bilgiyi tam yaşamak bin bilgiye bedeldir.

Sevgi ve saygılarımla.

Ekim 18, 2008, 01:06:50 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

İnsanlar niye Mevlana okuyor anlaşılıyor.Paylaşımlarınız için teşekkürler..

Ekim 18, 2008, 01:10:55 ös
Yanıtla #12

Sevgili Sevil, hayat benim için öğrenmektir diyorsun, bence hayat öğrenmek değil yaşamaktır. Bilgi kurtarmaz, bir şeyi bilmemiz o şeyi yaşadığımız anlamına gelmez. Az sahip olunan bilgiyi tam yaşamak bin bilgiye bedeldir.

Sevgi ve saygılarımla.

Haklisin Sevgili Kaan; ama dusuncem sudur ki, Bilgi alarak acligimizi gidermeye calisiyoruz yani bu baglamda dusunerek hareket ettigim dogru ama soylediklerinize de katilmiyor degilim, cunku Bilgi hazmedilmeli aksi halde bir okka gibi midede takilir kalir ve hazimsizliktan da hastanelik oluruz ;)

Soylemek istedigim sudur ki, Sevgili Kaan; Bilgi alma yolunda dikkatli ve temkinli davranmak zorundayiz. Cunku alinan her Bilgi bizi daha ileri ufuklara tasiyacagindan, gerekli ve ilerlememizi saglayan Bilgileri ozen ve itinayla secmeliyiz. Ben, buna inaniyorum sahsen..

Sevgilerle,   

İnsanlar niye Mevlana okuyor anlaşılıyor.Paylaşımlarınız için teşekkürler..

Evet, sanirim (:
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Haziran 08, 2009, 04:08:46 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Biliyor musun Kaan; aklima ne geldi, onceleri Islam ve benzeri seylerden bir hayli uzaktim ve Mevlana, Yunus Emre, Muhammet Mustafa vd. bunlar tamamiyle benimsemedigim inancta olduklarini saniyordum. Ama yanilmisim. Gercekten de ozu itibariyle guzel ve derin dusunceleri bulunmakta.

Gerci halen kendimi zorluyor gibiyim. Anlasilmasi guc bana gore, tasavvuf ve benzeri inanislar..

Sanirim biraz zamana birakmam lazim. Galiba ilerki zamanlarda tasavvufun ve islamin ozunu iyice kavramis olurum. Ne dersin :)

Hz. Ali, Muhammet Mustafa'nin amcasinin oglu olmasina karsin nasil oluyor da ayri mezheplere bolunmusler ve tahmin ediyorum ki, @Ali ve taraftarlari ileri ve cagdas gorusluler. Tabiki bu cumlemden kastim @Muhammed ve taraftarlarinin gerici olduklari degil ama aradaki bagi cozumlemeye calisiyorum. Son olarak @Ali'nin Cebrail oldugu yonunde bazi duyumlar yer almakta (!) Bunun ne derece dogru oldugu bilinmemekte ancak Tanri'yi cozen veya cozumlemeye calisanlar bunu en az benim kadar anlamaya calisiyorlardir, sanirim. Tanri'nin derin dusunceleri ve yontemleri farkli oldugu icin cogunlukla bilinmezlik sinirlari dahilinde oldugundan bir akil erdirme yoluyla 'belki' diyebiliriz.

Saygilar, 

Sayın Sevil,

Hz.Muhammed ve Hz.Ali ayrı mezheplerden değillerdir.Onların sağlığında İslam tabiatında mezhep diye bir şey de yoktur.Hz.Ali'nin öldürülmesinden sonra mezhepler ortaya çıkmıştır.Hz.Muhammed ve Hz.Ali arasında kesinlikle itilaf olmamıştır.Hz.Ali Hz.Muhammed tarafından büyütülmüş ve eğitilmiştir.İtilaf Hz.Muhammedin ölümünden sora,hilafet konusunda Hz.Ali ve diğer halifeler arasında yaşanmıştır.

Hz.Muhammed sağlığında,yerini alacak kişininHz.Ali olmasını vasiyet etmiş ama malesef gerçekleşmemiştir.Hz.Ali ilk İmam,ilk Veli,İlk Kamil-i İnsan ve ilk mutasavvuftur.Kendisinin Hz.İsa'nın yeniden bedenlenmiş hali olduğunu bile iddia edeler olmuştur.Ölümünden sonra İslam'ın siyasallaşması ve arabik yönünün derinleşmesi süreci hızlanmıştır.

Saygılarımla...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Haziran 09, 2009, 08:26:18 ös
Yanıtla #14

Ölümünden sonra İslam'ın siyasallaşması ve arabik yönünün derinleşmesi süreci hızlanmıştır.

Gayet güzel bir özet sunmuşsunuz Sevgili Ceycet; Teşekkür ederim. Özellikle vurguladığınız sözünüzü alıntılamak zorunda kaldım. Çünkü tamamen aynı fikir doğrultusunda seyrettiğini farkettim. Buna kendine mal etme şeklinde bir ifade nasıl ve ne derecede yakışır bilemiyorum ama yeryüzüne inen tüm Kutsal Kitapların sadece verildiği toplumlara has ve özgü olduğu yanılgısı hakim olduğu içindir ki belki de henüz tüm Dünya çapında Din Birliği ya da sözüm ona Dini Bütünleşmenin aksine Dinsel ayrılıklarının oluşmasında temel etken bu, düşünülemez mi?

{ Kısa cümleler şeklinde sözlerimi ifade edemiyorum, kusura bakılmasın da sanki aklıma telsizden her cümleden sonra stop deme gibi bir düşüncem yer alıyor :D } ;)

Saygılar,  

Haziran 09, 2009, 09:05:24 ös
Yanıtla #15

Pardon, ' kendimce vurgulanıldığını düşündüğüm ' ibaresini hemen eklemek isterim çünkü burada kişisel düşünceyi kendi irademe göre belirleyip düşünceye etki etme yoluyla bir tür yanlış bir uygulama ortaya çıkıyor ve elimde olmadan da bu şekilde bir tür yanlışlığa sürüklendiğim için kendimce haksızlık yaptığımı düşündüğümden, anında küçük bir düzeltme yapmak durumunda kaldım:) Özür dilerim, bazan kendimce aklımdan geçenleri hemen aktardığım için bu şekilde yanlışlıklar her halukarda çıkmakta ama kusursuzluk sadece Yaradan'a mahsus olduğundan desem de gene de dikkat etmek zorundayım.

Bu arada lütfen özrümü bu sefer genel anlamda sunmak isterim ki konuyla bir ilgisi yok tabiki de Sitenin girişinde bulunan 'Sevgi' konulu yazıyı çok beğendiğimi de belirtmeliyim. Harika olmuş ve yazan Arkadaşı kutlamamak elde değil yani..

Saygılarımla,