Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlarda Deizm ve Teizm  (Okunma sayısı 6036 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 29, 2015, 01:53:14 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar.Masonluğun deizm ve teizm inançlarına bakış açısını araştırıyordum. Teizm inancı biraz daha semavi dinlere veyahut insani vasıfların daha fazlasını Tanrı'da bulan inançlara yakın bir inanış. Tanrı'da üstün insan vasıfları gören bu inanış ile deizmin ortak noktası bir yaratan olduğunu kabul etmektir. Lakin büyük bir fark şu ki; Deizm, Tanrı'da insani vasıflara yer vermemektedir. Yani deizmi tasavvufla,aydınlanma yoluyla biraz daha benzer kılabiliriz.Zira tasavvufta bir noktadan sonra Tanrı'da, yaratılan hiç bir vasıf kalmaz. Yani akla gelen/gelmeyen herşey Tanrı'nın yarattığı ve hatta yaratma olgusunu dahi O'nun yarattığı bir hal alır. Bu durumda ''ÖZ''e ulaşmayı amaçlayan kişi için bir 'hiçlik' söz konusu olur.Bu iki yapıyı incelediğim zaman ben Masonluğu deizm inancına daha yakın görmekteyim. Elbette din ve inanç ayrımı olmamaktadır lakin masonluk aklın kabul etmediği,bilim ve gerçeklik ile çelişen,hurafe vb. inanışları reddetmektedir. Zira bunlar 'insan'ı geliştiren değil, gerileten inançlardır. Üstatlara sormak isterim;

Gerçek anlamda bir dindar, mason olabilir mi?
Teizm vb. inançlarını barındıran bir kişi, hangi derecenin sırlarına kadar vakıf olabilir?
Buna mukabil deizm inancı sizin için esas mıdır?

Affınıza sığınarak belirtmek isterim ki, yukarıda sözüne ettiğim konunun doğruluğunu asla iddia etmemekteyim. Yanlışım varsa düzeltilmesini canı gönülden ısrar ve rica ederim.

( Yanlış anlaşılmak istemem. Soruyu deist inancını barındıran bir küçüğünüz olarak sormak isterim. )
« Son Düzenleme: Ocak 29, 2015, 01:56:30 ös Gönderen: Ancients »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ocak 29, 2015, 02:38:56 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sn.Ancients hoşgeldiniz.

Teizm ve deizm üzerine bilgilendirmeleriniz güzel fakat daha sonrasındaki sorular ile alakalı size yardımcı olmak isterim.

Sorunuzun cevabını veremem çünkü üstat değilim, kimler forumda üstat sıfatına sahiptir onu da bilmiyorum. Eğer üstat kelimesinden kasıt masonlar ise o başka...

Daha önce forumda açılan "masonluk ve deizm" başlığını okumanızı tavsiye ederim.Sn.ADAM'ın güzel bir cevabı var sorunuza karşılık.

(Sorunuz herhalde HKEMBL için olsa gerek)

Gerçek anlamda bir dindar olan kişiyi nasıl ayırt edebiliriz?

Türk masonluk tarihinde  din adamlarının olduğunu biliyoruz eğer sorunuz bu yönde ise..

Ayrıca masonlukta bulunan sırlar hakkında forumda arama yapabilir.Masonluğun bir sırrı olmadığına veya sır kelimesinden kastedilenin ne olduğu hakkında bir bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ve en önemlisi masonlukta eşitlik..Bu nedenle teist bir mason x dereceye,deist bir mason y dereceye yükselir gibi bir düşünce doğru değildir. Yahut ben yanlış öğrenmişimdir.

Söylediklerim umarım araştırmalarınıza yardımcı olur.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Ocak 29, 2015, 03:05:28 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

"Üstat" ile forumdaki masonları kastettiğinizi düşünerekten:

Gerçek anlamda bir dindar, mason olabilir mi?

Bu soruya direk olarak yanıt vermeyeyim izninizle. Ayrıca aşağıda söyleyeceklerim benim geleneksel masonluğa dönük kişisel fikirlerimdir, diğer Kardeşlerim benden ayrı düşünüyor olabilirler... Burada günümüz dünyasındaki kişileri esas alırsak, "dindar"dan kastettiğiniz:

a) Yukarıda tanımlamış olduğunuz gibi, öze ulaşmayı ve "hiçlik" kavramını esas alan, bunu hayatına yansıtan ve ödün vermez bir Allah inancına ve ilâhi nizam inanışına sahip kişiler mi?

b) Direk olarak herhangi bir İbrahimi dine ait kutsal kitabı esas alarak hayatını ona göre yaşayan, kutsal kitaplarda yazanları dini yozlaştıran kişilerin anlattığı şekilde literal olarak algılayan, bu bağlamda kâfir olarak gördüklerini cezalandırma eğilimine sahip, din ve devlet işlerinin ayrılmaması gerektiğine inanan kişiler mi?

c) Herhangi bir İbrahimi dine ait kutsal kitabı esas alan ama okuduğunda farklı anlayan, örneğin Kuran-ı Kerim'deki Mekke ayetleri ile Medine ayetleri arasındaki farkın ve bu farkın ortaya çıkış sebeplerinin bilincinde olan ve kutsal kitaptan kendi anladığını hayatına yansıtan, din ve devlet işlerinin ayrılmasını savunan, hoşgörü sahibi, kendi halinde kişiler mi?

d) "a" şıkkı ve "c" şıkkı birlikte olabileceğinden her iki şıkkı da bünyesinde barındıran kişiler mi?

Bence siz bu şıkların içerisinden kimlerin geleneksel Masonluğa girebileceğini kendiniz çıkarabilirsiniz. Benim söylememe gerek yok.

Teizm vb. inançlarını barındıran bir kişi, hangi derecenin sırlarına kadar vakıf olabilir?

Böyle bir derece ayrımı mı var? Ben bilmiyorum. Önemli olan kişinin yukarıdaki şıklardan hangisinde tanımlandığı. Kişi bir kez Masonluğa girdi mi ve derecelerde ilerleme arzusuna sahip olduğunu gösterdi mi, sonuna kadar gidecektir. Masonluğa giren şu kişi şu dereceye kadar gitsin, bu kişi ise şu dereceye kadar gitsin gibi bir ayrım mevcut değildir.

Buna mukabil deizm inancı sizin için esas mıdır?

Üzerine eğileceğimiz konu deizm inancının bizim için esas olup olmadığı değil, yukarıdaki şıklardan hangilerinin geleneksel Masonluk için esas olduğu, hangi şıkkın ise esas olmadığıdır. Deizm esastır demek dogmaya saplanmaktır.
Live long and prosper.

Ocak 29, 2015, 04:16:00 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Evvela belirtmek isterim ki ''üstat'' hitabımla konuyu okuyan ve cevaba değer gören,bilgilerini paylaşmak isteyen herkesi kastettim.

Sayın mbulut, cevabınız için teşekkür ederim. Sayın ADAM'ın konusunu mutlaka araştıracak ve yan kaynakları da inceleyeceğim. Sır konusunda ki vurgunuz da özellikle dikkatimi çekti. Çok teşekkür ederim.

Sayın Spock, verdiğiniz cevap beni hiç şaşırtmadı. Tam bir masona yakışır nitelik ve ince eleyip sık dokulmuş algıda cevap verdiniz. Öncelikle bu takdire değer cevabınız için teşekkür ederim. Elbette ki ''dindar'' kastıyla ne demek istediğimi açıklamamak benim hatamdı,af buyurun. Dindardan kastım, dinin birlikteliğiyle ortaya çıkmış bazı ''hurafe'' inanışları da bünyesinde barındıran,günümüz halk arası anlayışla 'körü körüne,sorgusuzca dine bağlanan'ı kastettim. Lakin aslında sorumun, cevabı da içerisinde barındırdığını farkedemedim. Derece konusunda ki kastım, misal masonlukta kişinin hurafe ve batıl inanışlarını aşmış, gün geçtikçe olgunlaşan ve pişen birey olması beklenir.Bir yanda deizm inancına sahip bilime,kültüre,sanata önem veren bir kişi, diğer yanda ise yobaz değil lakin bilimi,kültürü,sanatı inandığı inancın sınırlarıyla belirleyen bir kişi. Bu iki kişinin dereceleri aşarken, ikinci şahsın inancının engel teşkil edip etmeyeceğini sormak istedim. Elbette bu cevabıma karşılık 'Öyle bir kişinin zaten mason olması pek mümkün değildir' diyebilirsiniz lakin olduğunu kabul ederek sormak istedim. Belki de masonluğu dernek üyeliğinden ileri gitmeyecektir, en iyisini yine siz bilirsiniz. Cevabınız, beraberinde başka cevapları da barındırmıştır. Elinize,yüreğinize sağlık. Teşekkür ederim.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mart 02, 2015, 07:01:10 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık, bu Forumda, bu forum üyelerinin asıl ilgilenmesi gereken başlıklardan biridir.

Bu foruma üye olmanın gerekçesi bu gibi başlıklarla ilgilenmek ve paylaşımlarda bulunmak olmalıdır.

Bu kısa yazı sadece hatırlatma amacını taşımaktadır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 06, 2020, 12:51:30 ös
Yanıtla #5

c) Herhangi bir İbrahimi dine ait kutsal kitabı esas alan ama okuduğunda farklı anlayan, örneğin Kuran-ı Kerim'deki Mekke ayetleri ile Medine ayetleri arasındaki farkın ve bu farkın ortaya çıkış sebeplerinin bilincinde olan ve kutsal kitaptan kendi anladığını hayatına yansıtan, din ve devlet işlerinin ayrılmasını savunan, hoşgörü sahibi, kendi halinde kişiler mi?

Sn. Spock'un bu mesajı içimi rahatlattı. Kutsal kitaba inanan, anlayan ve hayatına yansıtan masonlar da gayet olabiliyormuş.

Mayıs 06, 2020, 01:42:05 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Spock'un bu mesajı içimi rahatlattı. Kutsal kitaba inanan, anlayan ve hayatına yansıtan masonlar da gayet olabiliyormuş.
Şrayn Masonluğu'nu forumda araştırmanızı öneririm veya internette.
Saygılar.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mayıs 06, 2020, 01:45:59 ös
Yanıtla #7

Saygılar.

Hakkında biraz biliyorum ama daha derinlemesine araştırayım.

Mayıs 06, 2020, 01:51:40 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygılar.

Hakkında biraz biliyorum ama daha derinlemesine araştırayım.
Masonluk'da her inanca saygı var. Bir haricî olarak söylüyorum bunu. Ben deistim ama Sizin gibi inananlara da saygı duyuyorum. Herkesin doğrusu kendine. Sadece burada rahatça ifade etmek mümkün. Yoksa Masonluk dinsiz diye bir şey yok.
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...