Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833860 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 02, 2009, 09:42:05 öö
Yanıtla #150
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn patolojik

kendı vazife olan bır soru değildi fakat yazdığınız mesaja bır cevap yazmak ıstedım. masonlukta zengın fakır ayrımı yapılmasının sebebı mason olan kişinin hayat standartlarının ıyı olması gerekır cunku masonluğun yerıne getırmesı gereken konular sayesınde evını ve ailesinin sosyal hayatını zor duruma sokmaması gerektiğindendir. zengin kişilerin işlerini kim yapıyor fakirler diyerek onların onlara muhtaç olduğu konusunda ise sizinle aynı yonde dusunmuyorum tabıkı doğruluk payıda var olan bir şey olabılır fakat bu konuyu bu sekılde ıncelemek yada soz etmek yalnış olduğunu dusunmekteyım

saygılarımla,

Nisan 02, 2009, 10:16:22 öö
Yanıtla #151
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. patalojik,

Rica ediyorum, bu konuyla ilgili (zengin - fakir) yazılan mesajları bir kez daha okuyunuz. Kendini geçindirecek ekonomik güçten yoksun olanların derdi geçimlerini sağlamaktır, akşam eve ekmek götürebilmektir. Bu yüzden ekonomik güçten yoksun olanlar bu hallerinin dışında başka şeylerle meşgul olmazlar. Olurlarsa ozaman akşam eve ekmek götüremezler. Bu durumdaki birisinin de Mason olayım diye bir derdi olacağını düşünmüyorum.

Masonluk insanları gruplara ayırmaz. Kadın - Erkek, Zengin - Fakir gibi... Masonlar erdemli olan tüm insanları severler. Ayrım gütmeden severler. Masonlar cinsiyet ayrımcılığı da yapmazlar. Masonluğun sınır taşları vardır bunlardan birisi de erkeklerin Mason olmasıdır. Bu bir ayrımcılık değildir. Bir kişinin Mason olabilmesi için onda olması gereken şartlar ayrı bir şeydir, ayrımcılık ayrı bir şeydir.

Devlet yönetimi ile Masonluk birbirinden tamamen ayrı iki haldir. Hükümetin başında bir kadın da olabilir erkek de. Ya da bir Belediyenin başkanı kadın da olabilir erkek de. Hatta kadınların aktif siyasette rol almaları ülkenin gelişmişliğinin de bir göstergesi olacaktır. Masonluk siyasete karışmaz, Localarda siyaset konuşulamaz.

Zenginler fakirlere muhtaçtır diyorsunuz ben daha ilerisini söyleyeyim. İNSANLAR BİRBİRİNE MUHTAÇTIR. Bu özellikle sınıflaşmanın ve profesyonelleşmenin, iş bölümünün yani modern toplumun da bir sonucudur. Ben ekmek yapmasını bilmem, televizyonu tamir edemem, yemek yapamam, bahçedeki ayrık otların nasıl temizleneceğini bilemem, çapa yapamam, uçak kullanamam, gemiyi yüzdüremem... uzattıkça uzatılabilir. Dolayısıyla toplumda iş bölümü var olmak zorundadır. Birisi berber, birisi pilot, birisi tamirci, birisi bahçıvan, birisi çöpçü olmalıdır. Bu işi yapan insanlar da işlerini yaparken mutlu olmalıdırlar. Bu böyle iken şunu da vurgularım ki bir Bahçıvan da Mason olabilir, tarihte örneği de var. Bir tamirci de olabilir, bir berber de...

Saygılarımla.

Nisan 02, 2009, 10:28:00 öö
Yanıtla #152
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

sayın mason aklımıza bir çok sorular hala bile takılmaktadır. ve konudada belirtiğiniz gibi fakir insanlar mason olamaz. peki zengin olan tüm insanları mason yapsak  gelecekte fakir insanların mason olma durumu varmı. Şimdi anladığımız kadarıyla  masonluk zihniyeti insanları iki ana gruba ayırıyor. FAKİR-ZENGİN ve üstünede cinsiyet ayırımı yapılıyor. peki mason tarihinde şöyle bir durum olmadımı devleti yöneten kişi bir kadın mason bu yönetimi kabullenirmi acaba.Duyarlılığı ne kadar olur.Masonların [ZENGİN] kişilerin işini kimler yapıyor [FAKİRLER]  demek oluyorki mason olan biri fakir bir insana muhtaçtır.Aynı görüşte değilsenize saygı çerçevesini bozmadan bunu gruplar halinde tartışabiliriz.

Sayin Patalojik,

Sevgili SkullG son derece net olarak aciklamis akliniza takilan soruyu. Ben de birkac ekleme yapmadan edemedim. "Fakir insanlar Mason olamaz" cumlesi irite edici ve yanlis yerlere cekilebilecek bir cumledir. Masonlar kendi aralarinda sinifsal ayrim yaratacak cumleler kurmazlar, bunu dusunmezler bile. Cumlenin dogrusu "Belli bir ekonomik guce sahip olanlar, diger sartlara da haizlerse ve hur iradeleri ile kendileri de istiyorlarsa Mason olabilirler". Ekonomik guc aranir, zira Masonluk felsefi bir olgudur, asgari ucretle calisan, evine belki ayda bir 250 gr kiyma alabilen bir kisinin felsefi birseyler yapabilecegine inanabilir misiniz, onun derdi gecim derdidir.

Masonlugu yargilarken, cimbizla birseyler secmek yanlistir, butune bakabilirseniz birseyler gorebileceksinizdir.

Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Nisan 02, 2009, 11:04:33 öö
Yanıtla #153
  • Uzman Uye

Ben"O"yum,"O"ben değil...

Nisan 05, 2009, 11:38:05 ös
Yanıtla #154
  • Ziyaretçi

sayın lucifer ,skullG ,Dino

Belirtiğiniz değerlendirmeler güzel . Bu hususta şunuda belirtmekte yarar var.

Bir toplumun gelişmesi için Gerektiği kadar rahat bir yaşam tarzı  olması şartır.

Geçmişe baktığımızda Felsefe'nin ilk nerede çıkmaş,hangi süreçleri izlemiştir. Yada felsefe neden ortaya çıkmıştır gibi sorular bir nevi masonluğun neden iyi kesimleri içine alması gibidir.
Boluk içinde olmak  rahat olmak insanı başka şeylere yöneltir.Bir şeye inanıp yada çok işler yerine tek bir yapı hakkında daha rahat düşünmek için mason kesiminin bu nevi kuralları olmalıdır bence. 

güzel düşünceler belirtiniz.

Mayıs 05, 2009, 11:59:47 ös
Yanıtla #155
  • Ziyaretçi

Sayın Mason;

Peki bu kriterleri taşıdığıma inanıyorsam Locaya Nasıl ulaşabilirim

Mayıs 06, 2009, 12:51:17 öö
Yanıtla #156
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Bytarik,

Bu kriterleri tasidiginiza inaniliyorsa Loca size ulasir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 07, 2009, 07:08:55 ös
Yanıtla #157
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sivil toplum örgütlerinde, derneklerde ...devamsızlık yapan insanların üyeliklerine son verilmesi doğal olduğu gibi, aidatını ödemeyen üyelerinde üyelikleri son bulabilir...Bu derneğe ve diğer üyelere olan sorumluluğunuz kapsamındadır...
   Saygılarımla
Dışarıdan içeri baktığında anlayamazsın;içeriden dışarı baktığında anlatamazsın.

Mayıs 20, 2009, 11:25:16 öö
Yanıtla #158
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Mason

bu forum başlığı altında uzun araştırmalar yaptım ve su anda cıkmazın ıcıne yanı cevaplayamadığım engellerle karşılaşmış bulunmkatayım. ısmını bana vermeyen bır masonlada bu konu uzerınde konustum fakat verdiği cevaplar benı tam tatmın etmedı. belkide ısmını vermediğinden dolayı mason olduğuna kendısını ınandıramadı.

kafama takılan kısım sunlar;
1) masonlarda fakır olamaz bunla ılgılı bir çok kezde sorudum forum aracılığıyla sizlere fakat kişi uyelik aydatlarını odeyebılmekte zorluk cekmıceğine kendısı ınanıyosa ve bunu karşılayabılıyosa kişinin fakirliğine nasıl kanaat getırılebılıyo
2) mason olacak kişilerde 18 kadar kimi locada dusurulduğu kımı locadada 30 a kadar çıkarıldıuğından bahsettıız. HKEMBL internet sitesinde orda tek bır locanın numarası ve adresi var diğer localar derken nasıl bir bilgi edinebılırız.
3)eğitim düzeyi masonluk için ne olçüde onemlidir.
bu üç soru araştırmalarıma devam edebılmem için gercekten çok onemlı.

not: bu soruları sorduğumdan dolayı diğer uye kardeşlerimizin kendımden yola cıkıp sorduğumun anlaşılmamasını rica ederim.

saygılarımla,

Mayıs 20, 2009, 12:16:49 ös
Yanıtla #159
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

kafama takılan kısım sunlar;
1) masonlarda fakır olamaz bunla ılgılı bir çok kezde sorudum forum aracılığıyla sizlere fakat kişi uyelik aydatlarını odeyebılmekte zorluk cekmıceğine kendısı ınanıyosa ve bunu karşılayabılıyosa kişinin fakirliğine nasıl kanaat getırılebılıyo
2) mason olacak kişilerde 18 kadar kimi locada dusurulduğu kımı locadada 30 a kadar çıkarıldıuğından bahsettıız. HKEMBL internet sitesinde orda tek bır locanın numarası ve adresi var diğer localar derken nasıl bir bilgi edinebılırız.
3)eğitim düzeyi masonluk için ne olçüde onemlidir.

Sn. lucifer,

1. sorunuzun cevabı yine hemen bu sayfada bir kaç üstteki cevaplarda mevcut. Sn. Dino'nun mesajını öncelikle okuduktan sonra bendenizin sn. patalojike verdiğim cevabı da bir tamlama olarak okursanız belki bir sonuca ulaşabilirsiniz. Kişinin ekonomik gücünün hem ödentileri ödemeye ve hem de bakmakla yükümlü olduğu kişilerin yaşamlarını insanca idame ettirebilmesine yeter olup olmadığı önemlidir. Gerçekleştirilecek soruşturma sonucunda (diğer soruşturma konuları olduğu gibi) ekonomik konud da olumlu sonuç çıkması gereklidir.

2. sorunuz için su cevabı verebilirim. her obediyansta farklılıklar olabilmekle birlikte genelde 21 yaş sınırı vardır. Türkiye'de en azından 21 yaş olarak belirlenmiştir. Sadece bir Masonun çocuğu iseniz 18 yaşında tekris edilebilirsiniz ve fakat 21 yaşınızı doldurmadıkça derece geçişiniz mümkün olmaz. HKEMBL'in sitesindeki adres Büyük Loca adresidir, Locaların iletişim adreslerini bulamazsınız.

3. sonurunuza ise su cevabı vereyim. Üniversite mezunu olmak gibi bir şart söz konusu değildir. Ancak eğitim Masonluk için önemlidir diyebilirim. bu düzeyi, Verilen bilgileri algılayabilecek ve onu yaşama geçirebilecek bir düzey olarak belirtebiliriz.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mayıs 20, 2009, 12:19:06 ös Gönderen: skullG »