Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tarihi Kişiler Ve Masonluk Bağlantısı  (Okunma sayısı 8374 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 03, 2015, 08:18:23 ös
  • Aktif Uye

Merhabalar ;

Bir süredir pek birşey yazmadım, yazamadım foruma. Bu süre zarfında birkaç merakımı körükleyen konular türedi bu konular hakkında görüş,bilgi ve fikir alışverişi yaparız diye düşündüm.

Öncelikle son zamanlarda İsaac NEWTON çok aklıma takılmaya başladı. Şimdi kendisi ile birkaç şey sorsam forumda cevabı var aratsana cevabı ile karşılaşmaktan çekiniyorum ama yinede yazacağım
.

İlk merak ettiğim konulardan birisi İsaac NEWTON ve hocası İsaac BARROW 'un Masonluk ile ilgili olup olmadıkları bağı varmı diye sormadan bir ilgilerinin olup olmadığını sorayım dedim. Malum Critopher WREN'i takıntı halina getirmiş vaziyetteyim e kurcalarken biraz Wren ile Newton arasında inanılmaz bir güven ve dostluğa da rastladım. Rastladım dediğime bakmayın okudum yani yoksa bu dostluk 1690 larda başlayan ve süren bir dostluk.

Şimdi yukarıdaki paragrafta birkaç soru var zaten onların cevabını ayrı ele alabilirim.

Ha yukarıdaki isimlere John WİCKENS ve Robert HOOKE uda ekleyebilirim. :)

Bir tane tuzaklı soru :)

Ben İsaac NEWTON zaten İsaac NEWTON'dur ama onun bu denli meşhur, dünyada gelmiş geçmiş en dahi 3 matematikçiden biri olarak gösterilme sebeplerinden biriside Christopher WREN 'dir. Dersem yanlışlık çıkarılabilir mi bu söylemden ? Ha sayın ADAM ne dersin ?

Şimdi eminim birçok kişi içinden, seçim zamanı, ortalık karışık vs vs. Bu arkadaş 1600 lü yılların peşine düşmüş amacı ne ki diye de düşünebilir ? E haklılardır belkide ama buda benim araştırma tarzım işte. Napalım bir araştırmaya daldığım zaman tarihin bir önemi yok ister istemez çok derine inebiliyorum. Bir gün yanlışlıkla Andersen yasalarından uzaya uzaya aşağılara doğru Alpin locasının oralarda bulmuştum kendimi bu tarz sürüklenişleri severim o yüzden.

Şimdi şöyle de bir iddiam var ;

İsaac NEWTON acaba Simya Terkibi ; Felsefe Taşının Keşfine Açılan On İki Kapı kitabından sonra bir başkalaşım geçirmiş. Eğilimleri değişmiş demek istiyorum ben bu ne denli doğru olur ? Kitabın yazarı da Geroge RİPLEY.

Tamam biraz fazla uzattım ve sapmalar yaşadım fakat konu içerisinde sorular sonuçta açık. Yorumlar cevaplar eleştiriler memnuniyetle karşılanır.)

Teşekkürler.

Konu istediğim yönde ilerler ise Wren'in 1689'da kurduğu KRALİYET DERNEĞİ ve üyelerinin de biraz üzerinde durmak birşeyler söylemek, sormak isterim. :)

Çok Teşekkür ve Saygılarımla.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Haziran 03, 2015, 08:36:14 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Üzgünüm ama ben bu soruda neler sorulduğunu pek yakalayamadım.

Bilmiyorum,belki de bahsi geçen isimlere yönelik bir derinliğim olmadığı içindir.

Bir şeylere cevap vereceğimden ötürü değil ; gelecek cevaplarla sorular arasında okurken köprü kurabilmek,bağlantıyı kaçırmamak için merak ettim.

Sorular -zahmet olmayacaksa- biraz daha benim anlayacağım düzeyde  sorulabilir mi acaba ?

Haziran 03, 2015, 10:32:33 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Tabi ki sayin INSAN;

Sorular su sekilde;

Wren ile Newton arasindaki dostlukta Masonic bir yon varmidir?

Varsa ne gibi baglantilari ve faydalari olmustur ?

Ve buna benzer sorularim mevcut su anda telefondan yazmaya calistigim icin cok duzgun yazamadim. Gece veya yarin daha ayrintili yazarim. Ozur dilerim.

Haziran 04, 2015, 08:04:07 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu çok geniş bir konudur.

Öyle telefondan yazmaya çalışmakla falan olmaz.

Nitekim telefondan yazmaya kalkışınca bir dolu yanlışlık yapıldığı açıkça görülüyor.

O kadar çok yanlış var ki, acaba hangisinden başlamalıı?

Belki hiç başlamamak daha iyi. En azından şimdilik; soru sahibi telefonu bırakıp klavye başına geçerek sorularını düzeltene dek...

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 04, 2015, 09:52:48 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Merhabalar ;

Ben şimdi bir toplarlama yapmaya çalışacağım. Eksik kalan yerlerde de sizlerden ve öncelikle de sayın ADAM dan yardım talep ediyorum. Çünkü son günlerde benim biraz kafamı kurcalayan konulardan birisi ve önem verdiğim bir konu.

Şimdi WREN'e olan hayranlığımı daha önce yanılmıyorsam bir yazımda belirtmiştim ve kendisi ile ilgili de bir yazım olmuştu. Bu 3 gün süren Londra yangınları ve şehrin yeniden inşaası kısmında WREN 'in yaptıkları ve Operatif masonluktan spekülatif masonluğa geçiş aşamalarından bahsetmiştik. Tamam WREN'i bu şekilde irdelemiş ve oldukça hayranlık duymuştum..

Ta ki İsaac NEWTON ile bağlantısına inene kadar.

1690 'lı yıllar belki birkaç sene öncesi belkide sonrasıdır o zamanlarda WREN londra da inşaatlar yapmaya devam ediyor ve şöhreti de hızla yayılmaya devam ediyor. Fakat tam da o zamanlara denk düşen birberlerine yardım etmeleri söz konusu ' ya da ben öyle düşünüyorum'.

Sorularımı yukarıdaki ifadelere göre şu şekilde sade ve netleştirebilirim sanırım ;

* İsaac NEWTON mason mudur ?
*İsaac NEWTON spekülatif masonluğa geçişte WREN'e astroloji ve gizli ilimler konusunda yardım etmiş midir ?
* İsaac NEWTON 'un yıllarca arayış içerisinde olduğu 'FELSEFE TAŞI'nın masonlukla bir alakası var mıdır ?
* NEWTON'un Felsefe taşını arama sürecinde WREN'in kendisine bir yardımı olmuş mudur? Cevap evet ise neden ?

Bu kısımları geçtikten sonra devam edelim. Çünkü uzatırsak konu sapabiliyor veya anlaşılması daha zor hale geliyor.

Bu kısımlarda düzeltilmesi gereken yerler varsa sayın ADAM dan yardım talebim mevcuttur.

Saygılar.

Haziran 04, 2015, 11:02:03 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

* İsaac NEWTON mason mudur ?

Bu soruların her birine aynı anda cevap vermek olanaksız. Bu nedenle tek tek gidilmesinde fayda var.

Sir Isaac Newton'un spekülatif masonluk çatısı altında inisiye (tekris) edildiğine dair bir kanıt yoktur. Aynı şekilde kalfalık ve üstadlık derecelerine yükselişi ile ilgili veya herhangi bir locaya üye olduğuna dair bilgi de mevcut değildir.

David Icke gibi komplo teorisi yazarları, kendisinin mason olup olmadığı bilinmemesine rağmen, Sir Isaac Newton'un mason olduğunu iddia ederler.

Diğer yandan Sir Isaac Newton, masonluğu içinde yaşamış olan bir kişidir. Hermetizm, ezoterizm, dinler tarihi ve simya gibi konuları içip bitirmekle kalmamış, bunları doğa bilimleri ile bağdaştırmaya çalışmıştır. Britanya Aydınlanması'nın vazgeçilmez unsurları olan centilmen kulüplerinin aranan siması olmuştur. Nitekim daha sonra Royal Society'nin başkanı seçilmiştir. Etrafı masonlarla doludur. Masonluğun ilgi duyduğu kulvarlarda her daim gezinmiş ve çalışmalarda bulunmuştur. Hatta kendisi hakkında yazılmış "Isaac Newton'un Masonluğu" adlı bir kitap bile vardır ==> http://www.amazon.com/Isaac-Newtons-Freemasonry-Alchemy-Mysticism/dp/1594771723

O halde her türlü done var, sadece belge/kayıt eksik... Bunun sebebi şu olabilir. Lincolnshire'da Newton'un da üyesi olduğu Spalding Centilmenler Kulübü diye bir yer vardı. Daha sonra Old Spalding Locası da burada toplanmaya başlıyor. Diyelim ki Newton burada tekris edilmiş olsun. Fakat daha sonra Newton'un ölümünü takip eden yıllarda, İngiltere Birleşik Büyük Locası, ülkedeki 70+ locayla birlikte bu locayı da feshediyor. Belgelere ne oldu bilinmez. Ne var ki Lincolnshire'da Masonluk adlı kitapta, Isaac Newton'un adı mason olarak geçmemekte (bazı yakın arkadaşlarının adlarının mason olarak geçmesine rağmen) ==> https://archive.org/stream/cu31924030291276#page/n5/mode/2up

Kısacası, Newton'un masonluğa girip girmediği konusu belirsizdir. Ancak ben kişisel olarak, kanıtlanamayan bu durum için "mason değildi" demeyi tercih etmek zorundayım.

EDIT: Secrets of the Widow's Son adlı kitapta da Francis Bacon ve Isaac Newton için, masonluğun düşünsel yapısında büyük etki yapmış olmalarına rağmen, mason olduklarına dair kanıt yoktur denilmekte. Bkz. https://books.google.com.tr/books?id=PCVtrV8aIRYC&pg=PT42&lpg=PT42&dq=%22isaac+newton%22+%22christopher+wren%22+occult&source=bl&ots=nJxJ5GuxYv&sig=huKV4GnkUQqyzenhVOIGqr4s6tI&hl=en&sa=X&ei=AwhwVcX-HsjIsQGN3IOICw&ved=0CC0Q6AEwAw#v=onepage&q=%22isaac%20newton%22&f=false

« Son Düzenleme: Haziran 04, 2015, 11:40:42 öö Gönderen: Spock »
Live long and prosper.

Haziran 04, 2015, 11:54:38 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Teşekkürler Sayın Spock.

Bahsettiğiniz centilmen gruplarından birisi de Chritophe WREN'in kurduğu kraliyet derneği olabilir mi ? O derneklere veya toplantılara Newton katılmayı çok da sevmeyen fakat etrafı tarafından da o toplantılarda görülmek istenen bir sima olduğu söylenir. Ama sayın Spock'unda dediği başta WREN olmak üzere etrafında birçok mason dostu olduğu doğru fakat Newton ile ilgili bir bilgi yok.

Ha bu arada ufak bir detay ;

Wren'in en sadık dostlarından çok güvendiği yardımcısı Hooke neden NEWTON'dan bu denli nefret ediyor du ? Robert HOOKE bir mason mudur ? Bununla ilgili bir kayıt mevcut mu ?

Devam elbette etmek isterim.

Haziran 04, 2015, 01:35:18 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bahsettiğiniz centilmen gruplarından birisi de Chritophe WREN'in kurduğu kraliyet derneği olabilir mi ?

Elbette... Benim Royal Society dediğim topluluk bu zaten. Newton başkanlığını da yapmıştır.

O derneklere veya toplantılara Newton katılmayı çok da sevmeyen fakat etrafı tarafından da o toplantılarda görülmek istenen bir sima olduğu söylenir.

Başlarda gayet de severmiş katılmayı. Daha sonra "Of Colors" (Renklere Dair) adlı çalışmasının (ki sonradan çalışmanın içerdiği bazı hususlar kuantum fiziğinin uğraştığı bir mevzu olagelmiştir) Robert Hooke tarafından sert şekilde eleştirilmesi nedeniyle elini ayağını çekmiş. Tabi Gottfried Leibniz ile olan tartışmaları da etken.

Wren'in en sadık dostlarından çok güvendiği yardımcısı Hooke neden NEWTON'dan bu denli nefret ediyordu? Robert HOOKE bir mason mudur ? Bununla ilgili bir kayıt mevcut mu ?

Robert Hooke'un mason olduğuna dair bir kayıt mevcut değil. Nefret ise tek taraflı değil karşılıklıydı...Sebebi yukarıda bahsettiğim bilimsel atışmalar, intihal iddiaları, teori çürütme çabaları, ben buldum/sen buldun atışmaları, basit bir bilimsel fikir alış-verişi olarak başlayan entellektüel tartışmaların büyüyerek kavgaya dönüşmesi. Hooke'un üslup ve dilinin çok sivri, hatta küstahça olduğu, bu nedenle Newton'un Hooke'un bir portresini Royal Society'den kaybettiği söylenir. Ayrıca Newton'un bazı kitaplarını bastırmak için Hooke'un ölümünü beklediği, o öldükten sonra kitaplarını bastırdığı iddia edilir.

Live long and prosper.

Haziran 04, 2015, 02:45:46 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Öncelikle sayın Spock'a çok teşekkürlerimi iletiyorum çünkü konu çok çok güzel ilerliyor. Minnettarım.

Evet Newton'un Hooke'un portresini ortadan kaybettiği doğrudur. Ve ilaveten de parçalamak kaydı ile yok ettiğide söylenir :)

Ama başlarda toplantılara katılmayı sevdiği konusuna katılmıyorum. Hatta o toplantılara Newtonun katılma şartı kendisine karışılmaması ancak kendisi istediği takdirde katılma müsaade si verilirse üye olacağını ve katılacağını söylemiştir. Ki o toplantılardan birinde Christopher WREN şu anda adını hatırlayamadığım bir tarihi kilise onarımını bitirmiş ve konuşma yaparken katılmış ve sonrasında ise Wren 'e inşaat esnasında londranın altındaki tünelleri sormak için kendisi ile toplantıdan sonra özel görüşmüştür. Bu tüneller newton için acaba neden bu kadar önemlidir sayın Spock ??

Haziran 04, 2015, 06:44:02 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu  başlık altında Sayın Bulgaria’nın soruları ve Sayın Spock’un katkılarının ardından bakalım neler diyebiliriz…

Önce; bu gibi konularda herhangi bir şekilde basılı kitap referansına başvuracak isek, bunların kurgu ve uydurmaca olmayıp, dayanaklı gerçek araştırmalar olması gerek, diyerek başlayalım.

Özellikle Isaac Newton’dan söz edilince, bu herkesin “bilim adamı” olarak tanıdığı fakat 17. yüzyıl sonu ile 18. yüzyıl başının en güçlü alşimistlerinden biri olan bu kişinin yaşantısının bulutlarla  örtülü olduğunu, çalışmalarından büyük bölümünün de ölüm döşeğindeyken isteği üzerine dostları tarafından gözünün önünde yakılarak ortadan kaldırıldığını  bilmemiz gerek.

Michael Baigent ile Richard Leigh adlyı araştırmacıların “The Temple and the Lodge (Mabet ve Loca) adlı yapıtları ile bu iki yazara ek olarak Henry Lincoln ile birlikte derledikleri “The Holy Blood and the Holy Grail” (Kutsal Kan ve Kutsal Kâse) adlı kitapları, -en azından hiç de iyi olmamakla birlikte dilimize çevirilerini- incelemeden bugibi konuları anlamanın  zorluğunu belirtmeden geçmemek gerek. İstenirse, Murat Özgen Ayfer’in “Tapınakçılar, Siyonistler ve Masonlar” adlı kitabına da bakılabilir.

İnternette de bu bağlamda çok önemli ve değerli kaynaklar var ama internetin ne denli güvenilir olduğu hep soru işaretidir.

Bunları söyledikten sonra gelelim diğer diyeceklerimize… Bunları kısa kısa, uzatmadan söylemeli ki, izlemesi de kolay olsun. Yoksa konu çok karmaşık bir hal alır.

1 - İsaac NEWTON ve hocası İsaac BARROW 'un Masonluk ile ilgili olup olmadıkları…

Isaac Barrow, daha Masonluk hiç gündemde değilken ölmüş. Isaac Newton’un Masonluk ile dolaylı bir bağlantısı bulunduğundan hiç kuşku yok. Doğrudan bağlantısı olduğuna ilişkin hiçbir belge yok. Fakat o dolaylı bağlantı öyle güçlü, öyle etkili, öyle önemli ki, doğrudan bağlantılı olması hiç gerek yok.

2- Wren ile Newton arasında inanılmaz bir güven ve dostluk…

Elbette… Fakat inanılmaz değil, inanılır bir güven olduğu açıkça belli.

3- Bu dostluk 1690 larda başlayan ve süren bir dostluk….

Daha da eski… 1675 diyebiliriz.

4- İsaac NEWTON acaba Simya Terkibi ; Felsefe Taşının Keşfine Açılan On İki Kapı kitabından sonra bir başkalaşım geçirmiş. Eğilimleri değişmiş demek istiyorum ben bu ne denli doğru olur ?

Olabilir. Fakat o konunun Masonluk ile doğrudan ya da dolaylı bir bağlantısı yok.

5- Wren'in 1689'da kurduğu KRALİYET DERNEĞİ…

Sayın Spock o kurumun adını “Royal Society” olarak düzeltmişti.  Onu kuran Christopher Wren değildir. Robert Boyle’un kurduğu söylenirse de asıl kurucusu Sir Robert Moray’dır. Kuruluş tarihi 1658’dir.  Christopher Wren, o tarihte 26 yaşında bir genç mekanikçi mucittir.

6-  Wren ile Newton arasindaki dostlukta Masonic bir yon varmidir?

Yoktur. Ancak ortaklaşa benimsedikleri amaç (ülkü) doğrultusunda yaptıkları girişimler, Masonluğun oluşumuna yol açmıştır.

7- Varsa ne gibi baglantilari ve faydalari olmustur ?

Bunu yanıtlayabilmek için Londra Büyük Locası’nın kuruluşunu ta işin başından alarak anlatmak gerekir. Bunu Forum’da uzun uzun yazmıştık bir zamanlar.

8- 1690 'lı yıllar belki birkaç sene öncesi belkide sonrasıdır o zamanlarda WREN londra da inşaatlar yapmaya devam ediyor

Hayır. Wren inşaat yapmıyor. O Büyük Üstat. Mason localarını devlet adına denetliyor. Bu arada yeniden yapılan St. Paul Katedrali’nin ve diğer birtakım önemli yapıtların mimar; o ayrı…

9- Fakat tam da o zamanlara denk düşen birberlerine yardım etmeleri söz konusu…

Elbette… İkisi de Rol Society üyesi. Bir de ülkü var. 1691’de işin başına Newton geçer. Sir Christopher Wren ile birlikte bu doğrultuda bir entrika ile mason localarını kullanmayı öngörürler.

10- *İsaac NEWTON spekülatif masonluğa geçişte WREN'e astroloji ve gizli ilimler konusunda yardım etmiş midir ?

Böyle bir şey yok. Zaten Spekülatif Masonluk başladığında, ritüelik kapsamda öyle astrolojik ya da gizli bilimler falan denilecek bir şeyler de yok. O gibi konular masonluğa çok daha sonra, 18. yüzyılın ikinci yarısında girer.

11- * İsaac NEWTON 'un yıllarca arayış içerisinde olduğu 'FELSEFE TAŞI'nın masonlukla bir alakası var mıdır ?

Genelde yoktur. Fakat 18. yüzyılın ikinci yarısında oluşan bazı mason ritlerinin ileri ve yüksek derecelerinde bu gibi konulara da değinilmiştir. Güzel, ilginç romantik öyküler vardır bu bağlamda… Onları da, yüzyıllarca sürmüş halk esintilerinden Johann Valentin Andrea Rozkrua (Gül-Haç) Tarikatı kapsamında canlandırmıştır 17. yüzyıl başlarında.

12- * NEWTON'un Felsefe taşını arama sürecinde WREN'in kendisine bir yardımı olmuş mudur? Cevap evet ise neden ?

Her şeyden önce Nexton’un böyle bir arayışının olup olmadığını bilmiyoruz da, bir alşimist olduğu için bunun olduğuna ilişkin bir sonuç çıkarıyoruz. Wren’in ise bu konularla hiçbir ilgisi olamaz çünkü o başından beri tam anlamıyla bir teknokrattır.

Bu noktaya kadar hayli yoruldum.

Bundan sonrasına izninizle sonra devam etmek isterim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.