Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Çekül Cetveli  (Okunma sayısı 3856 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 11, 2008, 01:34:59 öö
  • Ziyaretçi

Çekül cetvelinin Masonluktaki anlamı nedir? Felsefi anlamı nedir öğretide?

Nisan 18, 2008, 10:19:06 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Kimse cevap vermediğine göre, okuduğum kitap doğrultusunda öğrendiklerimi paylaşmamda bir sakınca var mıdır Sayın MASON?

Nisan 19, 2008, 11:23:17 öö
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Yayinlanacak yazinin once bana gosterilmesinde fayda oldugunu dusunuyorum.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 19, 2008, 06:40:53 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Yayinlanacak yazinin once bana gosterilmesinde fayda oldugunu dusunuyorum.

Tabii ki Sayın MASON...

Şubat 06, 2011, 01:36:32 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu soruyu ortaya atan Sayın Bacca foruma en son bundan yaklaşık bir buçuk ay kadar önce girmiş. Dolayısıyla şayet foruma karşı ilgisini yitirmise, benim burada yazacağımdan haberi bile olmayabilir.

Bununla birlikte böyle bir konunun forum arşivinde askıda kalmış olmasını da bir üye olarak içime sindiremedim.

"Çekül Cetveli" nedir?... Kusura bakmayın ama ben böyle bir şey bilmiyorum. Hani günümüzde gençlerimize sorsak "Hesap Cetveli'ni bilirmisin?" diye, bilmez. Çünkü teknik insanların ve öğrencilerin o çok değerli, olmazsa olmaz nitelikli aletlerinin antika olup kullanımdan kalkışı üzerinden neredeyse tam bir kuşak geçti. Onun öncesinde ise "Logaritma Cetveli" vardı. Sonrasında bunların yerini hesap makineleri aldı; onlar bile artık kullanım dışı olma yönünde çünkü bilgisayar hepsini alıp götürdü.

Fakat "çekül çetveli"... İşte böyle bir şey tarihte de yok. (En azından ben hiç rastlamadım.)

Sanırım iki şey birbirine karıştırılmış soruda; biri yer yer çekül olarak da anılan şakûl, öteki de cetvel. Biri herhangi bir nesnenin daha çok bir duvar ya da kolonun tam düşey olup olmadığını sınamaya, öteki ise düz çizgi çekmek ve hem ölçmeye hem ölçü vermeye yarıyor.

Her ikisi de  günümüzün Masonluğunda birer simgesel anlam taşımak üzere kullanılmakta olan öğeler. Cetvelde bir değişiklik söz konusu değil; şakûlün ise bir de geleneksel biçimi var.

Ne anlam taşıdıklarına gelince... Bunları bir yerlerde bulabilirsiniz ama forum kurallarımız burada bu konuda bir yorum yapılmasına engel.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 06, 2011, 01:54:55 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

(Bu soruya cevabı Forumda bulunan bir Masonun Yanıtlaması Doğru Olurdu)

Saygılarımla

« Son Düzenleme: Şubat 06, 2011, 02:24:59 ös Gönderen: Maledictum »