Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye’deki masonların sayısı neden pek azdır?  (Okunma sayısı 14062 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 10, 2012, 02:00:21 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

şahsi kanaatim ;

1 -  müslüman toplum.. muhafazakar bir düşünce yapıları var. muhafazakarlığı islamcılık olarak algılamayın lütfen.. yani gelenekselliğe fazlasıyla bağlı, genel halk yaşayış tarzına alışmış ve ezoterik ritüellere uyum sağlaması zor olabilir vs.. daha net ifade etmek gerekirse luciferian gelişimi zordur türk milletinin.

2 -  fakir bir halk.. aşırı aileci, toplumcu, kahvehaneci, okeyci ve geveze.. sır diye anlattığın şeyleri basit bir kahvehane sohbetinde ortaya dökebilir. ayıkla pirincin taşını ondan sonra.

3 - yaratılış olarak fazlasıyla ortadoğulu.. tipi, yaşam tarzı, hareketleri, sofrası kısacası her şeyi ortadoğu halklarına benziyor. bir ingilizden çok bir suriyeliye benziyor.

4 - ilk maddede değindiğim konu aslında.. batı inançları ve ritüellerine fazlasıyla uzak.

5 - aşırı maddeci ve eyvallahçı olduğu için masonluğa fedakarlıktan çok kişisel beklentileri açısından yaklaşabilir.. yani mason oldum hadi kollayın beni, polisim olsun, savcım olsun, iş bağlantılarım olsun vs.. masonluğunu suistimal edebilir..

benim şahsi görüşlerim böyledir efendim.. saygılar en klasiğinden.
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Mayıs 10, 2012, 05:02:43 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn kerberos

elbette ki bir haricinin masonluk hakkında bildiği tek şey hiçbir şey bilmediğidir. açıkcası türkiye'deki mason sayısının diğer ülkelere nazaran daha düşük seviyede tutulmasının sebepleri ne olabilir? sorusuna yalnızca kişisel tahminlerimle cevap verebiliyorum.. sıraladığım maddeler tamamen şahsi tahminlerimdir, hepsi tutabilir, hiçbiri tutmayabilir, bir iki tanesi doğru olabilir vs.. bu açıdan sizin düşüncelerinize ve aynı soruya vereceğiniz cevaplara gayet saygı duyuyorum. itirazım olamaz..

türklerin tipik bir ortadoğulu olduğu konusunda ise ısrarım devam ediyor.. türk milletinin medeniliği doğuya göre yukarıda batıya göre aşşağıdadır. evet türkler, araplara göre daha medeni bir görüntü içinde olabilirler ama yaşam tarzları, düşünce yapıları, tipleri araplarla aşırı benzerlik gösterir. bu açında türklerin avrupa birliğine alınması çok sakıncalı buluyorum ki bunu ayrı bir başlıkta tartışmak lazım.
Michail Bakunin

Mayıs 10, 2012, 05:18:10 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu bir zamanlar benim açtığım bir başlık, üzerinde o zamanki tkatılcılar ile bir düzeye kadar tartışmş bulunduğumuz bir konu olduğundan, şu yeni katkı ve düşünüleri sadece izlemekle yetiniyordum.

Ancak Sayın b12 son iletisinin ortasında  "açıkcası türkiye'deki mason sayısının diğer ülkelere nazaran daha düşük seviyede tutulmasının sebepleri ne olabilir?" diye bir soruyu ortaya koyunca ben de karşılığında şunu sorma gereğini duydum: Burada "daha düşük seviyede tutulması" ne demek? "Birisi ya da birileri buna bir sınır koyuyor; bunun daha fazla olmasını istelmiyor." mu demek? Öyleyse yani öyle birileri varsa, kim onlar?   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 10, 2012, 05:23:06 ös
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn adam

" Burada "daha düşük seviyede tutulması" ne demek? "Birisi ya da birileri buna bir sınır koyuyor; bunun daha fazla olmasını istelmiyor." mu demek? Öyleyse yani öyle birileri varsa, kim onlar? "

kim olduklarını bilemiyorum. türkiye'deki büyük üstadlar olabilir.. Yurt dışında yapılan toplantılarda daha etkili localar tarafından verilmiş bir karar olabilir. ama şunu net olarak söyleyebilirim ki evet bir sınır var, kalabalık istenmiyor.. bu ortadoğu insanlarında görülen "kendini sürekli özel hissetme" ihtiyacından da kaynaklanıyor olabilir. neticede ortadoğu zihniyeti masonlara da yansımış durumda.. sayı ne kadar artarsa statünün cazibesi o kadar azalabilir. kim bunlar? kim bu kararları verenler? sorusunu ise en iyi remzi sanver cevaplar herhalde.. ona sormanız gerekiyor.
Michail Bakunin

Mayıs 10, 2012, 06:35:28 ös
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu sözün niçin edildiği anlaşıldı.

Yanıtım hayli sert olacak. Bu nedenle lütfen kızmayınız. Kimse hedefim değildir. Lütfen gocunmayınız. Yanlış sözler, yanlış kaynaklardan edinilen yanlış bilgilerden ileri gelmektedir. Biz bunun öyle olduğunu biliyoruz. Fakat yine de şunları söylemekten kendimizi alamıyoruz:

Türkiye'de mason localarının nasıl ve kaç üye alacağına, toplamının ne olacağına  hiç kimse karışamaz. Hele yabancı ülkelerdeki masonlar ve mason örgütleri hiç karışamaz. Türkiyedeki mason dernekleri tümüyle bağımsız ve ulusal örgütlerdir. Hiç kimseden, hiçbir kurumdan, hiçbir devletten, hiçbir merciden, diğer hiçbir mason örgütünden herhangi bir yönerge hatta bir öneri bile almadan çalışırlar. Böyle bir işe kalkışacak olanın vay olur haline!

Bu birincisiydi.

Gelelim ikincisine...

Mason localarının üyelerinin sayısı öteden beri Türkiye'deki masonlar açısından yetersiz görülmekte ve bunun artırılabilmesi için elden gelen hiçbir çaba esirgenmemektedir. Bu nedenle de Türkiye'deki masonların sayısının sınırlandırılması düşünüsü diye bir şey hiçbir zaman olmamıştır; şimdi de yoktur. Sadece bir loca üyelerinin sayısının çok artması ya da birtakım başka gerekçelerle üye alımını durdurma kararı alabilir. Öte yandan bir başka loca da iki yıl içinde üye sayısını ikiye katlamak gibi bir hedef belirlemiş olabilir. Masonlanın sayısının yetersizliği ve bunun artırılabilmesi için neler yapmak gerektiği sık sık gerek özelde locaların gerek genelde büyük locaların gündemine getirilmiş bir konudur. Bunun böyle olduğu, bu konuya çok önem ve ağırlık verildiği, Mason Dergisi, Mimar Sinan, Tesviye gibi dergilerde yayınlanan yazılarda da ara sıra görülür.

Dolayısıyla Türkiye'deki masonların sayısı yetersiz ise, bunun çeşitli nedenleri olabilir ve bu başlık altındaki paylaşımların bazılarında o nedenlere değinilmektedir. Bunların arasında asıl çok etkili olan fakat pek kimsenin değinmediği bir neden ise, bir yandan doldurulan havuzun diğer yandan boşaltılması gibi, bir yandan Masonluğu yeni girenler varken diğer yandan ayrılanların oluşudur.

Bunun tam olarak ortaya konulabilmesi için ise büyük locaların matrikül numaralarının şu andaki durumuna bakmak gerekir. (Ben şu andaki rakamları bilmediğim için bu konuda kesin bir şey söyleyemiyorum.)  Bunun ne anlama geldiğini bilmeyen ve soran olursa, yanıtını verebilirim. (Ancak bu konuya gerçekten meraklı olanlar kendileri de bulabilir; çok kolay.)

Ötesi Türkiye'de masonların sayısındaki gelişim belli iki dönem dışında hiçbir zaman kesintiye uğramamıştır. (İstenirse o belli iki dönem üzerinde de görüşebiliriz.) Bugün Türkiye'de Masonluk pozitif bir ivmeyle yani giderek artan bir hızla gelişim içindedir. Bazı Batı ülkelerinde Masonluğun kan yitirdiği, Masonluğa gösterilen ilginin azaldığı görülebilmektedir. Bunun da nedenleri vardır; gerekirse üzerinde ayrıca durulabilir. Fakat Türkiye'de böyle bir durum söz konusu değildir. Bu forum bile Masonluğun Türkiye'de ilgi çektiğinin göstergelerinden biridir. Ancak bu forum, Masonluğun Türkiye'de niçin yeterli ölçüde ge niteliksel gerek niceliksel gelişme gösteremediğini de göstermektedir.

« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2012, 06:49:06 ös Gönderen: ADAM »

Mayıs 10, 2012, 07:09:14 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın b12'nin gündeme getirdiği bu asparagasın kesinlikle düzmece, sahte bir belge yaratılarak yapılmış olduğu o tarihte kanıtlanmıştı.

Üstüne üstlük, belgenin sahte oluşunun yanı sıra, bunu ortaya atanlar Masonluğun genel örgütlenme ve birbirleriyle ilişki kurma biçimini de iyice öğrenmek zahmetine katlanmamış oldukları için bir de o bakımdan yanlış yapmışlardı.

Ne olurdu ki yanlış yapılsa?... Ne olabilir ki?... Kamu oyu bu ayrıntıları bilmez ve bununla ilgilenmez ki!... Ne Fransa Süprem Konseyi'nin ne olduğunu bilir, ne İsrail'daki mason büyük locasının niteliğini ve durumunu... Sen ne yazarsan yaz. İşin içinde bir sansasyon oldu mu nasıl olsa kolayca kandırılır ön yargılar edinmeye hazır hale getirilmiş bilgisiz bir topluluk...

Bu forumda Masonluktan yana olanlar kadar Masonluğa karşı olanlar da bulunabilir ve bunun tartışması yapılır. Fakat bir forum üyeleri, bizimle paylaşımda bulunanların doğru bilgileri ve gerçekleri öncelikli tutmalarını, bunların peşinde koşmalarını bekleriz.

Dolayısıyla yineleyelim.

Türkiye'deki masonların sayısının yetersizliği doğrudur.

Bunun gerekçelerinden birinin yabancı mason örgütlerinden alınan herhangi bir yönerge oluşu yanlıştır çünkü böyle bir şey Türk Masonluğu'nun tarihinde hiçbir zaman olmamıştır.
Umarım gelecekte de olmaz.

Olmuştur diyen buyursun, belgesini ortaya koysun. İnceleyelim, inceletelim. (Doğruluğunda çok ısrarlı olunuyorsa, sözü edilen o asparagasın niçin sahte olduğunu kanıtlama olanağımız vardır.)

Mayıs 10, 2012, 07:19:15 ös
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Pardon...

Sayın b12'nin benim iki yazımın arasında yazdıkları ne oldu, nereye gitti? Böyle olunca bu başlık altında benim en son yazdııklarım anlamsız bir duruma düşüyor.

Mayıs 10, 2012, 07:31:43 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bu soruya verilebilecek en önemli gerekçeyi Atatürk aslında söylemiş kökü dışarıda olan bir kurum diye.Atatürk bu sözü söylerken neye dayandı bilemem,kıyası nedir neye göre söyledi bilmem ama tipik bir osmanlı paşasının tipik bir görüşü,Bir dönem imamlarda camilerde hopörler kullanarak ezan okuyup vaaz verirken teknoloji için gavur icadı derlerdi,matbaa avrupadan en az 200 sen sonra girmiştir önce devletin faydasını anlaması sonra halka kullanışlı bir alet olduğunun anlatılması bayağı uzun oldu.
Buraya kadar bir bakış açısı verdim İşte masonluğunda kaderi budur kökü dışarıdan islam icadı değil,ana fikiri hiç önemli değil gavur icadı olması yeterli üstelik masonluk uzunca bir nekahat dönemide yaşayınca köklenen bir ağacın kuruması gibi tekrar canlandırılmaya çalışılmış ama bu seferde masonlar bünyelerindeki ketumiyet esasından ötürü masonluğu anlatmaya çalışmamışlar.

Masonluk sadece belli bir süre farklılık arayan aydınlık kesimin ilgi alanında olmuş türkiyedeki okuryaszar ve okumaya araştırmaya soru sdormaya olan ilgiyide düşünürdsek halıkn büyük çoğunluğu bugün bile hala masonluğu hala harun efendinin anlatımları ile bir ortaçağ örgütü gibi görüyor.

Halk yanlış bilgilendirilen bir sisteme neden inanıp güvensinki ilgi olmayınca alakada olmuyor,Masonluğu yukarıdaki bir takım sorulara bakınca yeni gelenleri tenzih ediyorum bu ülkede bir tür spor klübü yada dernek gibi görenler var hala.

Masonların neden sayıca az olduğu soruluyor ama mesela benzeri şekilde işlevi olan bir dergahın mürid sayısı ile kıyaslamak belki bizi başka bir bakış açısı ile sonuca götürü mesdela oralarda dahamı çok yada orada olanlarda işi öğrenmiş layığı ile yapıyorlarmı.Zaten mason olmanın ne demek olduğunun cevabını bilemeyen bulamayan yada bir sufi olmanın derviş olmanın yada daha kısa bir yunus gibi olmanın manasını kavramayan bir insanın beklentisi ne olabilirki.

Masonluk bir sivil toplum kuruluşu değildir,bir olma okuludur bir ömür boyu olmak için öğrenim görürsdün bir ömür boyu aynı dervişler gibi olmaya çalışırsın çok zor bir yol olduğu için ben başta sn.mason sn.skllg gibi mason arkadaşlarımı ve dergahlarda bu yollarda yürüyen insanları açıkça hem imrendim hem kıskandım hemde saygı duydum.

saygılarımla
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 10, 2012, 11:14:07 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Bu başlıkta Türkiye'de neden az sayıda mason olduğu incelenmiş.

Keşke bütün insanlık masonluğun evrensel değerlerini taşısa da böyle ayrı bir kuruma gerek olmasa.Bu da maalesef mümkün değil.

Masonlar her önüne geleni aralarına almadıklarına göre, nitelik nicelikten çok daha ön planda olmalıdır. Bu yüzden sırf bazı rakamların Avrupa seviyesine gelmesi için uğraşmak bana abes geliyor. Ne dersiniz?

Hele Sayın ADAM'ın verdiği rakamlara göre Türkiye'de masonların sadece %50'sinin aktif olduğu düşünülürse!  :)

Mayıs 11, 2012, 07:50:14 öö
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karahan'ın dediklerine genelde pek bir diyeceğim yok.

Ancak bir yanlışı düzeltmek gerek.

Atatürk, hiçbir zaman hiçbir yerde Masonluğun kökünün dışarıda olduğuna ilişkin bir söz etmemiştir. Bu söz başkalarının yakıştırmasıdır; Atatürk'e empoze edilmesine de çalışılmıştır. Ne gam! Atatürk'ün Masonlukla bağlantılı sözlerinin tümü, çeşitli anılarda yansıtılmış, belgelerde yer almıştır. Hepsinin bir araya getirilmiş olduğu "Atatürk ve Masonluk" adll bir kitap bie vardır; piyasada bulunmaktadır. Bu forumda da bu konu hayli geniş bir çapta irdelenmiştir.