Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Masonlar Toplantilarinda Neler Yapiyorlar?

Keci kesiyorlar
Kan iciyorlar
Sarap iciyorlar
Seytana tapiyorlar
Alem yapiyorlar
Kulturel egitim yapiyorlar
Felsefi egitim yapiyorlar
Politika konusuyorlar
Din konusuyorlar
Halki nasil kaosa sokariz diye planlar yapiyorlar
Tarihsel egitim yapiyorlar
Locanin durumu ve bulunduklari bolgeyi nasil daha cok gelistirebileceklerini konusuyorlar
Egitim ve ogretim icin daha neler yapilabilecegini konusuyorlar
Insanligin gelisimi icin din ve politika haric her konuyu konusup, yapilmasi gerekenler konusunda kararlar aliyorlar

Gönderen Konu: Sizce Masonlar Toplantilarinda neler yapiyorlar?  (Okunma sayısı 84377 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 23, 2011, 07:05:59 öö
Yanıtla #90
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Hacamat,

Sirius K:.min dedigi gibi, bircok farkli obediyansin cesitli calisma goruntuleri (guya) Youtube'da mevcut.

Ancak uyariyim, ben onlari izlerken yeni seyler ogrenmeyi birakin, bildiklerimi de unutuyordum neredeyse.

Ornegin, Ingiltere'deki Freemason's Hall'da bir Kardes, gazeteci bayana "Ustad-i Muhterem Dogu'da oturur cunku bilgelik Dogudan yayilir" dedikten sonra gazeteci "Dogunun tam olarak neresinden" demisti bir videoda.

Boyle tingir mingir soylesiler iste...

Eureka
« Son Düzenleme: Ağustos 23, 2011, 07:12:14 öö Gönderen: Eureka »
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Ağustos 23, 2011, 11:50:17 öö
Yanıtla #91
  • Aktif Uye

İyi ozaman, siz şimdi ''güya'' olmayanı yayınlarsınız. Bizde forum sitesi üyeleri olarak bu kıymetli paylaşımdan faydalanırız. Masonluğu,Masonlardan birazdaha öğrenmiş oluruz...
Saygılarımla

Ağustos 23, 2011, 02:59:49 ös
Yanıtla #92
  • Ziyaretçi

bir gün mason olursak yakından görürüz herhalde hariciler olarak....

Saygılarımla,
418

Ağustos 23, 2011, 03:29:27 ös
Yanıtla #93
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında daha önce değinmiş olduğum üzere 15 bölümlük bir dizi yazmışım.

İlk bölüm: http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,9611.msg64452.html#msg64452

Bir soru sorulacaksa, bu yazılmışlar okunmalı ve iyi anlatılmaümış ya da eksik bırakılmış bir şey varsa, özenle belirtilerek sorulmalı.

Masonluk haükkında bilgi edinmek isteyenler açısından böyle genel bir soru hiçc anlamlı değil. Hele bu forum üyelerine hiç yakışmıyor. Emeğe ve katkıya saygısızlık edilmesinden cayılmalı. Öğrenmek isteyen biraz çasba göstermeli. Başka kaynakları geçtik, bu forumda yazçılmış olanlara bakmalı ve onların içinden soru çıkarıp ayrıntıları sorgulamalı.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 23, 2011, 03:58:16 ös
Yanıtla #94
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM,

Güzel bir yazı gerçektende katkısı bulunmasını umarak ufak bir eleştirim olacak,
bence bu tarz konular forumda kaybolmakta, wikipedia tarzına çevirilebilir Sayın adminin müsadesi ile diğer bir eleştirim ise forum'a yazılan bilgi kaynaklarının kaynağının belirtilmesidir...

Saygılarımla,
418

Ağustos 24, 2011, 12:30:34 öö
Yanıtla #95
  • Aktif Uye

Sayın ADAM'ın bizlere çok yararlı ve faydalı bilgiler vermesi,tüm üyeler tarafından takdirle  bahsedilmektedir.
Sizin emeğinize saygı duyuyorum başta ben Hacamat.
Sayın ADAM,Lakin Mason olmadığınız için,bizimle paylaştığınız değerli bilgilerin mutlak doğru olup olmadığında teretdütlerimiz var.
Taktiredersinizki burası Masonlar.org olsa dahi sanal bir ortamdayız. Bu durum, başlı başına bizleri kuşkulara sürüklüyor.
Dolayısıyla Masonlar.org bize gerçekleri öğretmek için buradaysa ve ortada harcanan bir emek varsa, bu başlıkta Masonların toplantıda
neler yaptığıyla alakalı görsel bir video paylaşımı mümkün gözüküyor.
Bir üyenin böyle bir video paylaşımı istemesi, bilemedim şimdi neden yakışmasın...
Saygılarımla

Ağustos 24, 2011, 11:27:05 öö
Yanıtla #96
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Saygıdeğer üyeler, tamamen kişisel merakımdan dolayı sayın Hacamat'a bir soru sormak istiyorum izninizle...

Sayın Hacamat, Forumda yer alan bir çok bilginin paylaşıldığının farkında olduğunuz aşikar, bu bilgilerin bir çoğunu sorgulamadan doğru kabul ediyor da olabilirsiniz. Lakin Saygıdeğer ADAM tarafından paylaşılmakta olan, yılların  birikiminin yansıması olarak kabul edilebilecek bir çok bilgi sunulmasına rağmen sadece üye adının altında bir Mason ibaresi bulunmadığı için ya da Mason olmadığı için mutlak doğruluğundan tereddüt ettiğinizi dile getirmişsiniz. bir bilginin mutlak doğru olması için yazan kişinin mutlaka bir Mason olması mı gerekmektedir, kişi bu konuları yıllarca araştırmış, incelemiş olsa da illa Mason ibaresi taşımadığı için doğruluğundan şüphe edilebilir mi?

Buna ek olarak merak ettiğim bir konu da bir kaç diyalog boyunca ele aldığınız Toplantı esnasında çekilmiş bir video paylaşımı talebinizin nedeni. Bu forumda yeterince kapsamlı bir şekilde yazıldığına inandığım ''Masonik Toplantı ve Çalışmalar'' diye adlandırabileceğimiz konu üzerine çekilmiş bir video paylaşımının ki sizin talebiniz 1 ya da 2 dakika gibi kısa bir süre olması; yazılmış olan sayfalarca yazıdan ne kadar anlaşılır olur bunu sizden duymak isterim, belki de saatlerce süren, o aşamaya gelinene kadar günler hatta haftalar süren bir çalışmanın sadece 1 ya da 2 dakikalık bir kesitinden elde edilebilecek bilgi şahsi kanaatimce mutlak doğruluktan çok daha uzak olacaktır, konunun bütününü bilmeden sadece bir kesiti ele almak sadece kişisel tatmin aracı olarak görülebilir...

Sonuç olarak; Temelini ya da amacını bilmediğimiz bir çalışmanın sadece birkaç dakikasında çekilmiş olan bir videodan elde edilecek bilgi internet üzerinden herhangi bir video izlemek ile eşdeğer olacaktır. Bununla vakit kaybetmek yerine oturup biraz daha fazla okumak ve okuduklarımız hakkında biraz daha fazla düşünmeye zaman ayırmak çok daha yararlı olacaktır bence...
Dilerim ki bir gün o Işık dolu kapıdan girmeye layık görülür ve videolar ve polemiklerle vakit kaybetmek yerine gerçek bir çalışmanın parçası olup iyi bir insan olma yolunda ilerleyebiliriz...

Üslubum sizi ya da başka bir üyemizi rahatsız edecek düzeyde sert algılanır ise şimdiden özürlerimi sunarım...

Işık dolu Sevgi ve Saygılarımla...

Lucian
In lumine tuo, videbimus lumen....

Ağustos 24, 2011, 01:10:48 ös
Yanıtla #97
  • Aktif Uye

Ne demek bilakis çok memnun oldum. Benim talebime( isteğime)    ''hayır'' demek ancak bukadar zarif ,kibar ve mantıklı olabilirdi.

Gelelim Neden bir video paylaşımı istiyorum a?
ki zaten gelmiştik...

Şimdi konular anlatılmış, tamam iyi güzel. fakat bu  anlatımı görsel bir sunum olarakta yapamazlar mı? Hep yazılacak mı?
Sonuçta hertürlü video yu paylaşabildiğimiz bir ortamdayız.
Ben bu isteği 50 sene önce yapsaydım, belki saçma olabilirdi. Ben bu çağda sadece'' enter'' tuşu na basmak kadar kolay bir şey istiyorum.
Bu isteği geri çevirmeyeceklerini ümit ediyorum. Hem dediğiniz gibi çokca yazılmış konu hakkında bunu bir videoyla süslemek iyi olmaz mı sizcede?

Gelelim sayın ADAM'ın yazılarına... Gelmiştik zaten
Peki ben Hacamat olarak Masonluk hakkında yazsam benim dediğimi dikkate alırmısınız. Almazsınız neden çünküben Mason değilim.
Şimdi sayın ADAM'ın tüm yazdıkları yazılara Masonlar ''doğru yazmışsınız'' ibaresi koyarlarsa ben dikkate alır incelerim. Şu haliyle havada kalıyor yazılanlar.
Demek istediğim sayın ADAM'' bilgi birikimi yok ,yazıları yanlış'' bunu demiyorum hatta diyecek Masonlar hakkında zaten bilgim de yok.
Dolayısıyla Mason üyelerin sayın ADAM'ın tüm yazısının altına ''evet doğru'' derlerse daha doğru olur kanaatindeyim.

Düşünün ziyaretçi olarak gelen birisi, yazılanları okuyor. Bakıcak kim yazmış , Mason olmayan biri, sizce dikkate alır mı? ben almam şahsen.
olmuyor,olmuyor,olmuyor
Saygılarımla

Ağustos 24, 2011, 02:19:58 ös
Yanıtla #98
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Hacamat, nazik yanıtınız için teşekkür ederek sözlerime başlamak istiyorum.

Öncelikle video konusunda benim görüşümü sormuşsunuz.

''Bu isteği geri çevirmeyeceklerini ümit ediyorum. Hem dediğiniz gibi çokca yazılmış konu hakkında bunu bir videoyla süslemek iyi olmaz mı sizcede?''

Bu soruya yanıtım sanırım Hayır olur, üzeri kapalı bir bilginin o bilgiye vakıf olmaya hazır olmayan insanlara sunulması bence anlamsız.
Şöyle düşünebiliriz, eğer yanlışım var ise affola ve düzeltilir ise ne mutlu bana.

Her öğretinin temelinde bir ''Sır'' vardır. Bu sır belli aşamalarda ve belli düzeylerde belirlenmiş olan kişilere sunulur. Her bir aşamada bu sırrın farklı bir anlamı olabilir ve ancak o düzeye gelmiş bireyler bu sırra vakıf olabilir. Eğer siz bu sırrı alıp kıyısından köşesinden de olsa herkese sunarsanız bu sırrın bir özelliği ve anlamı kalmayacaktır çünkü herkes bu sırrı kendi düzeyinde algılayacaktır. Ritüel ve toplantılar için de aynı şey geçerlidir diye düşünüyorum. Belli bir çalışma esnasında çekilecek bir video o çalışmanın yalnızca 2 dakikalık bir kesiti olsa bile görülecek tek bir sembol bile farklı anlamlar yüklenerek amacından saptırılabilir ve yanılgılara sebep olabilir.

Gelelim kaynak ve teyit ile olan ilgili düşünceleriniz ile ilgili görüşüme...

Yazılan yazıların altında ya da sol tarafında yer alacak olan ''Mason'' ibaresi elbette ki bir çok insanın dikkatini çekecektir, fakat önemli olan bence bu ibareden çok yazılanların ne olduğudur. Ben şahsi olarak yazılanları yazandan daha çok önemserim. Bir ziyaretçi olsaydım eğer, siteye girip bir şeyler tararken öncelikle konu içeriğine ardından yazan kişinin bir Mason olup olmadığına bakardım. Bunun nedeni ise ben bir bilgiyi tararken onun kimin tarafından yazıldığını değil, bilginin kendini araştırıyorumdur. Tabii ki yeri gelir yazılanların Mason üyeler tarafından teyit edilmesi, doğru olduğunun dile getirilmesi büyük bir etken olabilir. Yine de daha önce de dile getirdiğim gibi eğer araştırmanız bir konu üzerine ise önce konuyu dikkatlice okur, ardından kaynakça var ise o kaynakları tarar, üzerinde düşünür ve bunun ardından doğruluğunu sorgularsanız her zaman daha başarılı olursunuz... Eğer yazılmış olan her bir konunun altına Mason üyeler tarafından '' Bu bilgi kesin doğrudur'' ibaresi ya da benzeri bir ibare eklenirse, bir çok okuyucu bilgiyi olduğu gibi kabullenir, araştırmasını sürdürmek yerine bu bilgi kümesi ile yetinir. Belki de bu yüzden bir çok kez Saygıdeğer ADAM tarafından yazmış olduğu yazıların altında kesin doğru olmadığı, yanlışlıklar ve yanılgılar olabileceği, var ise düzeltmelerin paylaşılması gibi talepler eklenmiştir, eminim ki bu dikkatinizden kaçmamıştır ;) İşte bu uyarılar bizleri konuyu daha derinlemesine araştırmaya, elimizdekiler ile yetinmek yerine daha fazla materyale ulaşmak üzere bilgi denizinde açılmaya sevk eder. Unutmayınız ki Bilgi bir denizdir ve her birey bu denizden kendi kabının genişliğince yararlanır...

Dilerim bilgi kaplarımız daima genişlemeye devam eder ve asla boş kalmaz...

Işık dolu Sevgi ve Saygılarımla...

Lucian

In lumine tuo, videbimus lumen....

Ağustos 24, 2011, 05:11:32 ös
Yanıtla #99
  • Ziyaretçi

Zaten oylamadan da çıkan sonuçta görüleceği gibi Masonlar; Akıl, Bilim ve Bilgelikle Işık arayıp önce kendilerini geliştirmeyi sonra da topluma yararlı olabilmeyi amaç edinip yararlı çalışmalar yapıyorlar.

Gerisi boş... Herkes almaya muktedir olduğu kadarını alabiliyor. Kimi bu uğurda zirvelere tırmanmaya çalışırken, kimileri ovada dolaşıyor!..

HERKÜL