Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bana göre masonluk  (Okunma sayısı 2434 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 17, 2018, 12:33:32 ös

Bana göre masonluk, kişinin topluma yararlı bir birey olabilmek için kendini geliştirmesi, erginleşmesidir. Fedakarlıktır. İnsan-ı Kamil olma yolunda çabalaması ve kendi kötü özellikleriyle yüzleşebilmesidir. Nitekim bilinçli olabilmektir. Doğayı sevmek ve ‘iyi insan’ olabilmektir.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ekim 17, 2018, 04:20:57 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bana göre masonluk kendini en iyi şekilde yetiştirip erdemli bilinçli düzeyde yetişmektir.kardeslik kavramına bağlı olarak yaşamaktır.

Mayıs 19, 2020, 05:16:13 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sana göre veya bana göre Masonluk aslında olmaz. Ben, sen, Masonluğu biliyoruz veya bilmiyoruz.  Bu tamamen bilgi azlığı ve biraz da hayalperestlik olabilir. Gerçek aslında tam olarak Bilgidedir.  Sana göre veya bana göre olmaz bu iş.

Saygılarımla

Biz farklılıklara tahammül etmesini bilmeyen insanlarız. Sevdiğimizi severiz, başkalarının ise bizi sevmeme hakkının olmasına katlanamayız.

Mayıs 19, 2020, 07:49:14 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Güzel cevap Sayın Profesör;  Helede içine girmeden bilinmesi , tam anlamıyla da  Öğrenmek imkansız . Evrensel bir boyutu olan bir oluşum .

Güzel bir söz vardı forumda kapasiten kadarını  alırsın . Operatif  zamanında tam bir Meslek örgütüydü zamanla meslek dışından da üyeler alındı .

İyimi oldu  bence daha çok kişiye ulaşmaya başladı . Hiram Abif ustayı öldürenler de aynı meslek  içindendi .  Demek ki  art niyetli İnsanlarda her meslek içinde olduğu gibi bu Meslekte de  var .Erdemli olma yolu deniyor lakin en önemli özellik mütavazi olmaktan geçiyor  .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus