Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Burjuva oyuncakları : Ezoterizm-kabala-reenkarnasyon  (Okunma sayısı 38885 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 21, 2008, 01:01:29 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

İnanç saplantısı yoğun derken sizin nasıl bir inanca sahip olduğunuzu ilmiyorum ancak insan ancak inanç sayesinde varolabilir dünyada neye nasıl inandığınız önemli değil ama bir yaratıcıya inanmanız önemli...Dini bir takım unsurlar olmadan yaşamak ne demek Sn tcorbacı

Ağustos 21, 2008, 08:46:42 öö
Yanıtla #11

Bunun dışında reenkarnasyon diye bir inanç sistemi yoktur demişim reenkarnasyon diye birşey yoktur demememişim.Benim için bunlar farklıdır bu yüzden yapacağımız tartışma terimsel yanlışlardan öteye gitmez.Teşekkürler...

Pekala demek ben yanlis anlamisim Sevgili Marti; durumu acikliga kavusturdugun icin asil ben Tesekkur Ederim.

insan ancak inanç sayesinde varolabilir dünyada neye nasıl inandığınız önemli değil ama bir yaratıcıya inanmanız önemli...

Aynen ben de katiliyorum. Yaraticiya İnanmak Yasamin deyim yerindeyse bel kemigi gibidir ve bu yuzden de boyle bir İnanctan yoksun kalmis insanlarin sozumona kendi hayatlarinda bir boslukta gibi hissettiklerini dusunurum hep.  Sanirim Yaraticiya siginmak bu manada gecerlilik arzeder ve hepimiz bir sekilde O'na muhtaciz. Yaraticimizdan ayri olmamiz bile dusunulemez ama O'ndan ayri dusen ya da O'na ters  insanlarin da ne kadar cok kendilerine guvenirlerse guvensinler belirlenmis bir cizginin otesine gecemeyecekleri kesindir. Benim gorusume gore :)

הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ağustos 21, 2008, 08:58:57 öö
Yanıtla #12

bu inanç saplantısı neden bu kadar yoğun...dini birtakım unsurlar olmadan yaşamaktan korkuluyor mu yoksa..

Ben sanirim Sevgili Tcorbacinin ne demek istedigini anladim. Yanlisim varsa duzelt lutfen :)

Simdi bu daha cok İslam kesiminde vardir ve saniyorum ki diger konuda İslamin Protestanligi seklinde soylemis oldugun seyi simdi daha iyi anladim ve tabiki aslinda İslam eger gercekten ozunde farkli bir Dinse bence suanda yapilmasi en gerekli sey; İslami yanlis tanitanlara, saptiranlara hatta dunyaya korkunci bir din gosterenlere karsi bir yenilik bir reform olmali ki ancak bu sayede İslam ozunu bulsun.

Asil soylemek istedigine gelince saniyorum ki, bazi insanlar dinsel simgelerin, sembollerin dinsel ogelerin icersinde kalmis ve bunun disina cikamamis, ustelik deyim yerindeyse dini unsurlar onu tam olarak bir kabuk biciminde sarmalamis ve bu sayede de artik kirilamaz hale gelmistir. Bu da cesitli saplantilar biciminde ve sartlanmalara bagli olarak birtakim tutkularle yasamin kostegi gibi kendisini kusatmasina vesile olmustur. Ozgur iradeden yoksun insanlar bu bicimde yobazlasarak akil ve mantik dogrultusunda hareket edemez olduklari icin beyinleri tamamen calisamaz hale gelmistir. İste bunlardan kurtulmanin yolu bana gore tum Dinlerin gercek ozunu almak ve Evrensel olarak dusunmek, buna mukabil farkli boyut yani bakis acilarimizi genisletmek ve hosgorulu olmaktan gecer.

Sana da katiliyorum Sevgili Tcorbaci :)           

Ağustos 21, 2008, 10:57:39 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Başka forumlarda da yazdım fakat anlatabildiğimi sanmıyorum..

Bizim 70 milyonun anladığı ve yaşadığı islam ile diğer 1 milyar küsür müslümanın yaşadığı islam  arasında çok fark var...

Ayrıca Sayın Mart insan inanç sayesinde var olabilir derken ne demek istediğini anlayamıyorum..Siz inanç sayesinde ne olursanız olun beni ilgilendirmez..ama ben varlığımı herhangi bir inanca borçlu değilim ki ..bu da nereden çıktı...Yaratıcıya neden inanayım...görmüyor diye inanmıyor değilim ama görmüyor diye inanacak da değilim..inanmak için bana en az 3 mantıklı sebep göster...
« Son Düzenleme: Ağustos 21, 2008, 11:03:22 öö Gönderen: tcorbaci »
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Ağustos 21, 2008, 11:01:35 öö
Yanıtla #14

Bizim 70 milyonun anladığı ve yaşadığı islam ile diğer 1 milyar küsür müslümanın yaşadığı islam  arasında çok fark var...

Tamam iste ben de bunu ifade etmek istiyorum. İslamin bilinmeyen yonunu cikarin ve bir tur reform gibi yenilik duzenleyin. Mademki İslami ozunden carpitmis ve kendilerine mal etmislerse ki bu zaten dusunulemez. Gercegini Dunyaya yansitma zamaninin geldigini dusunuyorum. Yanlis miyim?

Bu arada sanirim konuyu yanlis yerde tartisiyoruz buna sebep oldugum icin uzgunum ama diger tarafta da gercegi bildikten sonra İslamin karanlik yuzu diye devam etmek bana inanilmaz rahatsizlik verdiginden İslam konu baslikli olarak belirtmek istedim.

Saygilar.

« Son Düzenleme: Ağustos 21, 2008, 11:09:03 öö Gönderen: Sevil »

Ağustos 21, 2008, 11:02:38 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

inanclar aynı ama yasayız tarzı gercekten cok farklı bence genede türkiye diğer islam ülkelerine bakılınca daha bir ön plana cıkıyor ya sartlar burdada böyle olsa idi.

Ağustos 21, 2008, 11:33:37 öö
Yanıtla #16

diger tarafta da gercegi bildikten sonra İslamin karanlik yuzu diye devam etmek bana inanilmaz rahatsizlik verdiginden

Suna da aciklik getirmek istiyorum: simdiye kadar İslamin aleyhinde dusunmeme karsin gercegi bizzat kendim farkettigim icin ya da farkettirildigim diyelim, tutumlarim sadece İslam'in gercek yuzunu gormemle birlikte Tanri'nin muhtesem Duzenini yansitmasi munasebetiyle İslam Dinine olan bakisimi degistirdi. Oysa halen İslami yanlis tanitan gericilere karsi olan tutumum devam edecektir. Burada ince bir ayrinti kesfettim. Tanri'nin gonderdigi Kutsal Kitaplardan biri olan Kurani kabul etmemem beni Tanri'mdan uzaklastiracagi icin İslami bilinen yonuyle degil bilinmeyen yonuyle degerlendirme ve gorebilme firsatini yakaladim.

Bence de Sayin Tcorbaci İslam'da buyuk bir Reform yapilmali ve İslam Reformu sanirim Dunyada onemli degisimlere yol acacaktir.

Yalniz bunun nasil ya da ne sekilde olacagini bilmiyorum ama Kutsal Kitaplarda bahsi gecen İslam olayini sanirim simdi cozdum ve İslamin gercek yuzunun gosterildigi ya da gosterilecegi bir zamanda bulunuyoruz.

Bunun adina gercekten uzgunum ve Tanri'ya ait olan bir Dini sirf yobazlara mal olmus gibi gormek ve o yuzden de gercegi ogrenememek dogrusu benim icin buyuk bir yikim olacakti.

« Son Düzenleme: Ağustos 21, 2008, 11:35:45 öö Gönderen: Sevil »

Ağustos 21, 2008, 01:26:34 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Dinde,kurallarda,istediginiz reformu yapabilirsiniz bunun bir katkisi olmayacaktir.

Ağustos 21, 2008, 05:51:53 ös
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Reform derken? düzeltmek gibi birşeyse zaten onun aslı 'bozmak'tır. dinde reform elbette olucaktır; ama bu 'ihtiyaçlar' ışığında ortaya çıkmıştır. Bu zekanın ilerlediğini gösterir. Kol kesmek ortaçağda rutin bir ceza idi. ama şimdiki yıllarda böyle birşey medeni ülkelerde kabullenilmez,ve insanlar değiştirmek isterler putlarını. Bu putların değiştirilmeside tamamen bitecektir.Bıkılmaya doğru gidiliyordur belkide.

Ağustos 21, 2008, 10:46:20 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Sn Tcorbacı Tanrı'ya inanıp inanmamak size kalmıştır.Ancak bana neden göster diyorsanız.Bana dünyanın varoluşunu hiçbir soru işareti bırakmadan anlatabilir misiniz?Hayır....Neden hayır? Bilim dünyasını takip ederseniz bir materyalist tez vardır dünyanın var oluşuyla ilgili ve bu tez çürüteli epey olmuştur ve karşı tez olan bing-bang yani Tanrı'nın yaratısını kabul eden görüş tüm bilim adamları tarafından kabul edilmiştir ve artık sizin tezinizi kabul eden kayda değer bir bilim adamı yoktur ama ben ne bilim tanırım ne Tanrı tanırım derseniz onu siz bilirsiniz...Objektif bakmaya karar verince inanmak için ne kadar çok sebebiniz olduğunu görüceksiniz...

Reform yanlış anlaşılmış bahsettiğim reform değişiklik değil gelişimdir yani kurallara zarar vermeden kuralları aynı alarak güne uyarlamaktır bu aslında yapılıyor ve yapılacaktır da şu anda hırsızlık yapanın kolu kesilmiyor başka bir ceza uygulanıyorsa bu konuda bir reform yapılmıştır...ama daha çok gerekn şey var o başka...